"קרב אוויר": כשחיל האוויר הישראלי מתיימר להיות טופ גאן - סרוגים

"קרב אוויר": כשחיל האוויר הישראלי מתיימר להיות טופ גאן

ישראל לא תגיע לסטנדרטים של אמריקה בכל הנוגע לסרטים, אבל דבר אחד "קרב אוויר" כן מצליח לעשות כמו הוליווד וזה לגרום לתחושה של תקווה וגאוות יחידה

"קרב אוויר": כשחיל האוויר הישראלי מתיימר להיות טופ גאן
  (באדיבות: סרטי יונייטד קינג)

15 שנים לקחו לבמאי רועי הורנשטיין להביא למסך את "קרב אוויר" שיגיע לאקרנים בסוף השבוע הקרוב, סרט שמבוסס על אירועים אמיתיים ורגע שיא מובהק בהיסטוריה של מדינת ישראל: מבצע "מוקד" שפתח את מלחמת ששת הימים. הסרט, שמספר את סיפורה של טייסת 181 במטרה להפוך לטייסת מבצעית ולקחת חלק בלחימה, מזכיר מאוד סרט אחר שמתרחש בשמיים.

רן נשר (מאור שוויצר) הוא פיט "מאווריק" מיטצ'ל הישראלי, שמתמנה למפקד הטייסת למורת רוחו של הסגן, איתן רום (דניאל ליטמן). לאורך כל חלקו הראשון של הסרט מתקיים בין השניים מאבק כוחות ואגו בדומה לדמויותיהם של טום קרוז ומיילס טלר ב"אהבה בשחקים: מאווריק" משנת 2022.

(באדיבות: סרטי יונייטד קינג)

לאורך מספר סצנות מתחרה רן אל מול איתן ושאר חברי הטייסת במבחני טיסה בשמיים, שמזכירים אחד לאחד את סצנות תחרויות הטיסה בסרט ההוליוודי.

העלילה הצולעת והמוכרת למדי מגיעה לנקודת מפנה שהופכת את הסרט ליותר מעניין כשרן נשר ואיתן רום נאלצים בעל כורחם לשתף פעולה ולהטיס מטוס יחדיו, אלא שבמהלך הטיסה מתגלה תקלה במטוס שמאלצת אותם לנטוש, והשניים מוצאים את עצמם בלב המדבר של מצרים.

(באדיבות: סרטי יונייטד קינג)

רק שם, בנקודת המפנה הזו שמגיעה באמצע-סוף הסרט, "קרב אוויר" הופך לסרט אקשן מעניין: על מנת לשרוד ולחזור הביתה, רן ואיתן נאלצים לשתף פעולה ועל הדרך מתחילים להתחבר אחד לשני.

קרב אוויר

ציון כללי

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
צופים

למרות שמדובר בקו עלילה פשוט למדי, שניים ששונאים אחד את השני נאלצים להסתדר ובסוף הופכים לחברים, סצנות האקשן והדינמיקה של שוויצר וליטמן הופכות את קו העלילה הפשוט והקלאסי לאחד ששווה להשאיר את העיניים על המסך בשבילו.כיאה לסרט שמתרחש בשנות ה-60, התפאורה מלאה באלמנטים שהקהל הצעיר לא בטוח יכיר: לוח גיר, שפורפרת וטלפון חוגה, והסטריאוטיפ השוביניסט הקבוע שגורם לכל נשות הבסיס לפקוח עיניים ולהתלהב כשמגיע בחור חדש וחתיך.

(באדיבות: סרטי יונייטד קינג)

אבל בתור סרט שמופק בשנות האלפיים המאוחרות, "קרב אוויר" מלא באפקטים מיוחדים שגורמים לצופה לחשוב כאילו השחקנים באמת יושבים במטוסים בשמיים.

לצד הכוכבים הראשיים, יש קאסט שחקנים רחב ומוכשר שמעט נעלם בעלילה: כוכב "קופה ראשית" השחקן אמיר שורוש כטכנאי המטוסים בבסיס, השחקן גל אמיתי בתור המב"ס הקשוח, ליהי קורנובסקי בתפקיד שלא ממש ברור איך הוא תורם לעלילה, והשחקנית גילי איצקוביץ שעושה עבודה נהדרת כע. מבצעים ומושא אהבתו של איתן רום, והיחידה שמצליחה להיות חלק חשוב בסיפור.

(באדיבות: סרטי יונייטד קינג)

אי אפשר להשוות את ישראל להוליווד (למרות שיש שיגידו שמאור שוויצר הוא קצת טום קרוז) אבל אחד הדברים הטובים ש"קרב אוויר" עושה כמו "טופ גאן" הוא הרמת המורל וגאוות היחידה.

בצל המלחמה שאנחנו עדיין חיים תחתיה, אי אפשר שלא להרגיש מעט גאווה ישראלית כשצופים על המסך בטייסת הישראלית מפילה את שדות התעופה וחילות האוויר הערביים, ולחשוב "אם פעם הצלחנו, גם הפעם נצליח".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
חיל האויר הגאווה...
מקבי | 08-04-2024 13:47
חיל האויר הגאווה הסרוחה של השמאל הכפרני ובושה ליהדות
בוט רוסי שמנסה...
רונן | 15-04-2024 9:04
בוט רוסי שמנסה להחליש את ישראל מבפנים על ידי תקיפת הגופים המגנים עליה
2
סופסוף סרט שמרים
יעל | 08-04-2024 18:14
כיפי
3
יקח המון זמן...
אייל | 14-04-2024 0:23
יקח המון זמן ו.. כניסה של טייסים חדשים הדומים בהלך רוחם ואהבתם לחיל הרגלים שכולו לב.. לפני שנחזור לתת בהם אמון
ביביסט מנותק מפיץ...
אני כבר עכשיו לא נותן בך אמון | 09-05-2024 9:42
ביביסט מנותק מפיץ רעל נגד חיילי צהל
4
אתה מדבר על...
רונן | 15-04-2024 9:06
אתה מדבר על חיילי גולני שהיו במיטות במקום להיות בעמדות בכוננות עם שחר אחרי שרקדו כל הלילה עם ספרי תורה?