יצחק הרצוג העניק לנשיא רואנדה את דיסקית החטופים: "רוצים שישובו"

יצחק הרצוג העניק לנשיא רואנדה את דיסקית החטופים: "רוצים שישובו"

במהלך ביקורו המדיני ברואנדה, נשיא המדינה יצחק הרצוג העניק למקבילו פול קגאמה את דיסקית החטופים: "כולנו חייבים לעמוד יחד בהבטחה - לעולם לא עוד"

author-image
"רוצים שישובו": המתנה של הרצוג לנשיא רואנדה
  צילום: מעיין טואף/ לע״מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש עם נשיא רואנדה פול קגאמה והעניק לו את דיסקית החטופים בקריאה לשחרורם המיידי במסגרת האירועים לציון 30 שנה לרצח העם ברואנדה.

"השרשרת הזו היא למען שחרור החטופים, דבר אשר כולנו מתפללים אליו, אנחנו רוצים שישובו בהקדם האפשרי. על השרשרת כתוב: ׳הלב שלנו שבוי בעזה׳", הסביר הרצוג.

נשיא המדינה יצחק הרצוג הינו המנהיג הישראלי הראשון שמבקר באפריקה מאז טבח ה-7 באוקטובר, וביקורו מתקיים כחלק מהמאמצים הבינלאומיים המתמשכים של מדינת ישראל להבטיח את שחרור החטופים המוחזקים בשבי חמאס בעזה.

מוקדם יותר, נפגש נשיא המדינה גם עם נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון. השניים שוחחו על הצורך הדחוף להחזיר את החטופים הביתה, ועל חשיבות המאבק הבינלאומי בטרור העולמי.

עוד באותו נושא

"הולכים לעשות את זה": הדרישה של ביידן מנתניהו


5

בהמשך, השתתף הנשיא בטקס הנחת זרים באנדרטה הלאומית, וכן השתתף בטקס הממלכתי המרכזי לציון 30 שנה לרצח העם ברואנדה בעם הטוטסי, לצד עשרות מנהיגים, נשיאים, ראשי ממשלה, שרי חוץ וראשי ארגונים בינלאומיים.

בין הנואמים בטקס, נאם נשיא המועצה האירופית, שארל מישל אשר גינה את מתקפת הטרור האכזרית של החמאס ב-7 באוקטובר, וקרא לשחרורם מיידי של החטופים המוחזקים בידי מחבלי ארגון הטרור בעזה.

צילום: מעיין טואף/ לע״מ

"אסור שהעולם יאפשר פוליטיזציה של רצח עם"

בהמשך ביקורו, קיים הנשיא פגישות מדיניות עם מנהיגים מרחבי העולם, בהן חזר והדגיש את הצורך הדחוף להבטיח את שחרור החטופים המוחזקים בידי ארגון הטרור חמאס כבר במשך 6 חודשים, בהם נשים, ילדים וקשישים. וכן הדגיש את נחיצות המאבק המשותף בטרור ברחבי העולם.

נשיא המדינה התייחס ואמר: "עמדתי היום עם מנהיגים מרחבי העולם כדי לכבד את זכר קורבנות רצח העם ברואנדה. שלושה עשורים לאחר הזוועות נגד בני הטוטסי, העולם חייב להסתכל על הפשעים הנוראים ולהכיר את הזוועות האמיתיות של רצח עם – הניסיון המכוון להשמיד עם".

צילום: מעיין טואף/ לע״מ

"אסור שהעולם יאפשר פוליטיזציה של רצח עם, אסור לו לאפשר לזלזל באימה של פשעים כאלה, ולהשפיל את הזיכרון של קורבנות רצח העם. העם היהודי יודע היטב מה זה אומר להיות מאוים בהשמדה. אנחנו יודעים היטב מה זה אומר להיות קורבנות של רצח עם, טרור ושנאה נגד עמנו."

גם היום – כשאנחנו מואשמים בטענות שקריות, בעלילות דם מודרניות – אנחנו מתמודדים מול משטר של רוע בטהרן, ומול שלוחותיו ברחבי האזור, שמטרתן המוצהרת היא השמדת האומה היהודית. כולנו חייבים לעמוד יחד בהבטחה "Never again" (לעולם לא עוד)".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו