האחריות של הציונות הדתית לקיטוב החברתי | הרב שמעון בן שעיה

האחריות של הציונות הדתית לקיטוב החברתי | הרב שמעון בן שעיה

ברור לנו שדרכם של 'האחים לנשק' וחבריהם מוטעית מיסודה ומסוכנת לאומה אך לא ניתן לשלול את הנחת היסוד לפיה חפצים בדרכם שלהם להטיב עם החברה הישראלית וקורטוב של אמת קיים גם אצלם

author-image
האחריות של הציונות הדתית לקיטוב החברתי
  (צילום: שאטרסטוק; תמונה קטנה: הדר בן שעיה)

המראות של הימים האחרונים של חבורת פורעים חסרת אחריות לאומית ברחובה של עיר, מציפים הרגשה מקוממת ומלאת זעם בכל מי שלב בריא פועם בקרבו. הפרה בוטה של תקינות חברתית סבירה בשעה בה חיילינו מוסרים את נפשם להגן על כולנו ולהילחם באויב האמיתי, חבורה זאת זורעת ארס והרס בלכידות החברתית הנדרשת בפרט בעת מלחמה.

אך יחד עם זאת חוסנה של החברה נעוץ בשלמות החברתית שלה וביכולת לא להיגרר למערבולת של הרס עצמי וחברתי ולא להישאב ליצר השנאה שימיט אסון על כולנו, אנו שבעי מלחמות אחים שפוררו אותנו מבפנים.

אני רואה את חבריי מכאן ומכאן והחשש מקיטוב חברתי הולך וגובר, מציאות שעשויה להנביט שנאה עמוקה שתמשיך לפצל אותנו לכדי חורבן חברתי הולך וגובר, הכרח קיומי לגלות אחריות ולהוות מבוגר אחראי שיעצור את ההרס הזה.

איני נאיבי ואף מודע היטב למניפולציות שנעשות ללא הרף בחוסר תום לב בשם "הסולידריות והאחריות החברתית" ע"י קבוצות כמו 'אחים לנשק' ודומיהן, באמצעות מפגשים מתוקשרים שיוצרים תהודת כזב, ע"כ כתבתי כמה פעמים, ולמרות זאת מחובתנו לערוך הבחנה ברורה בין היחס הפנימי והנפשי לאחינו בשרנו לבין עמדה פרקטית מול פורעי הסדר התרבותי והחברתי, ולכן ההצטדקות 'הם התחילו' ילדותית היא, ומי שאינו מסוגל לערוך הפרדה פטור מהעיסוק הציבורי בסוגיות אלו.

הציבור האמוני והלאומי ידע לגלות אחריות חברתית גם במצבי כאוס קולוסאליים מאלטלנה ועד חורבן גוש קטיף, ניתן להתווכח אם התגובה הייתה מדויקת אך בוודאי הרציונל שעמד מאחורי גילוי האחריות היה נכון וראוי. יש לנו אחריות ציבורית רבה על המוסר והחוסן החברתי במדינה גם כשאחרים מתנערים ממנו וחפצים להרוס הכל, אחריות שהינה ביטוי של בגרות פנימית ולא מתוך הלקאה עצמית, ודווקא מתוך עמדה זקופה רובצת השאלה לפתחנו מדוע האמת הגדולה שלנו בצדקת דרכינו ההיסטורית טרם הצליחה להבקיע את קשיות העורף של אחינו?!

עוד באותו נושא

חילי טרופר נגד הפגנת השמאל: "זו האלטרנטיבה שלכם?"


14

לדאבון הלב, השיח הלוחמני מצליח במידת מה לסחוף אליו גם חלקים בתוכנו וקשה שלא לראות זרעי איבה שאחריתה מי ישורנה, להלן מבקש להצביע על כמה יסודות ממשנתו מרן הראי"ה קוק זצ"ל שיצק וזיקק עבור הדורות הבאים כנדבך להלכות ציבור, ולמרות שרבים מאתנו גדלו על יסודות אלו הרי שבלהט הדיון עשויים להיטשטש.

במאמר בו הרב עסק במחאה על חילול שבת ביישוב היהודי, בכך ראה הרב הרס וחורבן ליישוב המתפתח, ומתוך ההבנה שהולך להיות כאן מאבק חברתי לביצור חומת השבת, הרב רואה לנכון להזכירנו "שמע ישראל אתם קרבים היום למלחמה על אויביכם״, ושנינו במשנה: ״על אויביכם – ולא על אחיכם, לא יהודה על שמעון ולא שמעון על בנימין״. ממוצא דברים אנו למדים ששונה הוא התכסיס של מלחמת אויבים מהתכסיס של מלחמת אחים, אף שאפשר שתזדמן ואין מההכרח מפלט. צריכים תמיד לדעת שגם בעת סערת המלחמה, רגש האחוה חי הוא והוא עושה את פעלו בכל מלחמה כפי מדתה, בגדולה כפי גדלה ובקטנה כפי קטנה".

נקודת המוצא היא שאנו נאבקים עבור טובתה של האומה כולה, ובכלל זה גם עבור אחינו שלעת עתה בצד השני, אין כאן מאבק של שני עמים חלילה שנועד להכחיד מנטלית וחברתית את הצד שכנגד, יש כאן בירור נוקב של ערכי יסוד שהם ליבת קיומנו במדינת ישראל.

לעיתים אנו כל כך שבויים בעמדות שלנו תוך שלילת יסוד קיומו של האחר והצבת עמדתו כאויב של העם המבקש את חורבן האומה, ברור לנו שדרכם של 'האחים לנשק' וחבריהם מוטעית מיסודה ומסוכנת לאומה אך לא ניתן לשלול את הנחת היסוד לפיה חפצים בדרכם שלהם להטיב עם החברה הישראלית וקורטוב של אמת קיים גם אצלם, מחובתנו ללמוד גם להתמודד גם חלק חיובי זה ואף לתת בו אמון זהיר שהטוב שבו ביום מן הימים יגבר ויאיר את האפילה שבתפיסתם, עמדה זאת יוצרת בנפש יחס מאוזן אל אחים טועים ומונעת אמוציונאלית הרואה בהם אויבים חלילה.

בסוגיה דנן הרב קוק מתוך מבט רחב אמיץ זהיר ואחראי כותב , "גם על מה שעושים הרשעים, גם על הרעים היותר מוחלטים ברשעות, לחמול על היותם נשקעים בבוץ הרשעה, ולמצא את הצד הטוב שבהם, ולמעט את הערך של החובה, ולהרבות את ערך הזכות גם על המסיתים והמדיחים, שעליהם נאמר לא תחמול ולא תכסה. זהו רק בעת שהמשפט נוגע למעשה, אבל בהצד העיוני יש לדון הרבה, למצא את הכונה הטובה, שהיא יכולה להיות גנוזה גם בהסתה והדחה, וכשמוצאים אותה הנקודה מסלקים בזה את כח הארסי שבהסתה עצמה, וכח המהרס שבה הולך ומתמעט, שסופן של רשעים כאלה גם הם להיות מתתקנים".

יש בדברי הרב הבחנה ברורה בין העמדה הנפשית שצריכה להיות תמיד חיובית גם כלפי אחינו גם הירודים ביותר, לבין האסטרטגיה המעשית המותאמת לנסיבות, כך שהמאבק אינו צריך להיות מהול בשנאה הוא נועד להגביר את הטוב באומה ובמציאות בכלל.

למגינת ליבי, מ'אחים לנשק' בשלב זה אין לי ציפיות רבות, הם שבויים בריצת אמוק נטולת היגיון, חרדת הקיום שלהם מאיבוד הנהגת המדינה שאבה אותם למלחמה חסרת אחריות נטולת מעצורים. אך ציפייה רבה יש לי מהציבור הדתי ויותר מאלו שישבו או יושבים בבית המדרש ובפרט מאלו שגדלו על משנת מרן הרב קוק ו'מאמר הדור' היה הפס קול היסודי בבניית עולמם הרוחני, וכשמאמר הדור פוגש מציאות אנו עשויים להתבלבל.

לא לחינם הרצי"ה קוק זצ"ל בתקופה האחרונה לחייו הרבה לחזור בשיעוריו על דמותם של משה ואליהו גואל ראשון וגואל אחרון, משה היורד משמי השמים עם לוחות מעשה אלוקים ופוגש את העם עושה מחולות סביב העגל וכפי שניסח הרב את הרגשתו של משה "מצב נורא ואיום, איך אפשר לא להתפוצץ ? צריך עצבים של ברזל" ומאידך אליהו שצריך להתמודד מול אחאב שרודף אותו, כל הארץ מלאה נביאי ע"ז ולמרות היותו דמות מלאת השראה על אנושית מסכם את מסכת חייו "כִּֽי־עָזְב֤וּ בְרִֽיתְךָ֙ בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֔ל אֶת־מִזְבְּחֹתֶ֣יךָ הָרָ֔סוּ וְאֶת־נְבִיאֶ֖יךָ הָרְג֣וּ בֶחָ֑רֶב וָֽאִוָּתֵ֤ר אֲנִי֙ לְבַדִּ֔י וַיְבַקְשׁ֥וּ אֶת־נַפְשִׁ֖י לְקַחְתָּֽהּ".  הרב שב והדגיש את העוז והסבלנות וגודל האמונה הנדרשים מאתנו בחבלי גאולתנו מול מצבים סבוכים שנדמה שהכל קורס לעינינו, עבודה פנימית קשה היא לא לתת לייאוש לכרסם בתוכנו, מחובתנו להתמלא אמונה גדולה בעם הזה ולהבין שכך היא גאולתן של ישראל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 18 דיונים מיין לפי
1
אתה אידיוט ומטומטם...
ראובן | 03-04-2024 9:03
אתה אידיוט ומטומטם
2
יפה לכם על...
עם ישראל | 03-04-2024 9:06
יפה לכם על הצינזור ... הפכתם לוואלה ... האמת גם הכתבות ... מה הבעיה שכותבים שלא מסכימים לדעת כותב המאמר . על כך אמר הכוזרי כוונותיך רצויים אך לא מעשיך ... לא יתכן שניתן להם לרמוס ולזלזל בציבור ענ רק כדי להשאיר את השליטה בידיהם צריך לכבד עעם עמוד שירה וכבוד לתפיסתינו ודעותינו וכנראה אם היינו כאלו לא היה הגירוש
הציונות הדתית התחברה לביבי - ואחראית כמוהו
דתי נאור | 03-04-2024 9:42
לחורבן החברתי,הבטחוני והכלכלי שהאיש הנורא הזה מביא עלינו
3
טול קורה מבין...
יהודי | 03-04-2024 9:12
טול קורה מבין עינך.
4
למגינת ליבי, ...
רונן | 03-04-2024 9:15
למגינת ליבי, מהמתנחלים בשלב זה אין לי ציפיות רבות, הם שבויים בריצת אמוק נטולת היגיון, חרדת הקיום שלהם מאיבוד הנהגת המדינה שאבה אותם למלחמה חסרת אחריות נטולת מעצורים נגד הדמוקרטיה, הכלכלה, המנהל התקין. הטירוף המשיחי שלהם רוקן את ישראל מצבא שכולו הוצב לשמור על סוכות באמצע כפרים ערביים בזמן שישובי עוטף עזה הופקרו למותם
המשיח זה מה שהביא את אבותיך החילוניים
דוד | 03-04-2024 10:58
הטירוף המשיחי הוא חזון העצמות היבשות, הוא הלאומיות והציוניות, הוא האהבה לעם ישראל, היא מסירת הנפש למען הצלת עם ישראל ובתוכם החילונים התועים נטולי ערכי היהדות ועמוסי ערכי המערב העקומים והמסוכנים ולא עוד, אלא שנאתם לאחיהם, וחרף זאת - מצילים אתכם חי
5
מאמר נפלא! תודה...
א | 03-04-2024 9:20
מאמר נפלא! תודה רבה על החיזוק!
6
נכון, אבל...
יעקב ארזוני | 03-04-2024 9:52
יישר כוח, דברים נכוחים וחשובים. ההבחנה בין עמדה נפשית לבין פעולה מעשית מאוד חשובה. הרב קופמן התייחס לשיח מול אחים לנשק שהוא עקר ומזויף. אין הם קשובים לשיח מקשיב ומכבד אלא כפייתי ודורסני. את המגמה האחדותית שבנו ננצור בתוכנו פנימה, ונלמד עליהם זכות שהם חרדתיים לאובדן השלטון מגופים ימניים משיחיים ופנאטים, שלטעמם עלולים לסכן את קיומנו כמדינה. עלינו לשקף בצבור את עמדתנו שדווקא עמדתנו הרוחנית והמעשית היא זו כה חיונית להמשך קיומנו כמדינה יהודית.
7
בלבולי ביצים
גיא מרדכי חסיד | 03-04-2024 10:19
השמאל האנרכיסטי מיסודו הוא האשם היחידי
8
אין דבר כזה,...
מה??? | 03-04-2024 10:46
אין דבר כזה, ציונות דתית. ההלכה היהודית ש-ו-נ-א-ת את הערכים של הציונות. שוויון זכויות לנשים, זכויות הילד, סוציאליזם, דמוקרטיה. כל העולם כבר מתייחס לסרוגים כאל טאליבן-יהודי. לא מוכנים אפילו להיות איתם באותו אירוע. רק כאן החילונים הרופסים עדיין מוציאים את העצבים על החרדים, ומתייחסים לג'יהאדיסטים-היהודים כאל ציונים או אחים מתי תבינו שאין דבר כזה דתי מתון? כולם מאמינים באותה הלכה יהודית פרימיטיבית, כולם מחויבים לרעיון מדינת ההלכה המזוויע. ההוא שעובד איתכם בהי-טק? פשוט נותן למישהו אחר לעשות את העבודה המלוכלכת. בקלפי הוא הצביע, כמעט בודאות,למפלגה היודו-נאצית של בן-גביר וסמוטריץ'.
9
רד מאיתנו
יניב | 03-04-2024 10:55
מספיק כבר עם ההלקאה העצמית!!! די!!! לא רוצים לשמוע אותך ולא שכמותך
10
כבוד הרב אשמח...
אריאל | 03-04-2024 12:35
כבוד הרב אשמח מאוד אם תשקיע את כל משאביך ומעיינך תאיחוד שורות של הציונות הדתית לא שכחנו את קריאות השמחה של השמאל בזמן הגירוש ולכן הקיטוב לא צריך להיות מעניינ של הציונות הדתית אם אף אחד לא מעוניין גם אנחנו לא מעוניינים בבקשה כנס את הרבנים מכל קצוות הקשת של הציונות הדתית ותאחד אותנו
11
לא הבנתי מה הדתיים עשו?
אלדד | 03-04-2024 15:46
הם לא עשו כלום
12
אחים לחשק החמאסי תנו לחמאס רוח גבית האמריקאי
סם | 03-04-2024 16:20
נהנהנהנהנה האמריקאים הפרוגרסיבים קדמו לכם נהנהנהנה לכם בעין
13
ציונות דתית שעבורה...
רפי | 03-04-2024 19:38
ציונות דתית שעבורה אי השלמה הינה חזות הכל יחד עם אפרטהי איבוד הרוב היהודי ממערב לירדן . פגיעה בשלטון החוק שיתוף פעולה עם כהניסטים . התיישבות בעזה והקרבת הבנים עבור חזיונות משיחיים. פגיעה בשלטון החוק. תמיכה בהשתמטות חרדים .
מי שהביא עלינו...
עידן | 03-04-2024 19:49
מי שהביא עלינו את הטבח היו חלאות אוטואנטישמיות כמוך שותפים לאיסלאם ומכסים על הרצחנות שלו.
14
מי שחושב שיש...
רבות מחשבות בלב איש ... מי ישורנו... | 03-04-2024 20:18
מי שחושב שיש לו בעלות על האמת ההבנה העמוקה , ההסברים וכוונות של האל , שלא יתפלא שיש כאלה שחושבים שהם מבינים יותר טוב ממנו ... והם יעשו הכל , בדיוק כמוהו , למען המטרה הנעלה שלהם
15
מתברר שאתה מתנשא בלי קבלות ומצד שני מקנא
קראתי | 03-04-2024 22:33
במה שאחים לנשק תרמו לחברה האזרחית מתחילת המלחמה כשהממלשה לא תפקדה.
16
האם יש קורטוב אמת גם בהר עציון?
דורון | 04-04-2024 9:29
האם אפשרי יהיה לעשות הקפות שניות הכוללות את הר המור ואת ישיבת הר עציון ביחד באצטדיון טדי. צד אחד בטוח יסכים הצד השני לא בטוח אולי
17
ערכי היהדות האורטודוקסית...
ציונות דתית זה אוקסימורון | 05-04-2024 13:17
ערכי היהדות האורטודוקסית אינם ערכים ציוניים. נציונות היא התנועה הלאומית חילונית שהקימה את המדינה. הציונות הדתית היא מקבץ של אנשים שדרכם תביא לחורבנה של המדינה הציונית ולהקמת מגינה דו לאומית מוטרפת ושנואה
18
נראה לי שאתה...
מאמר מתנשא בעיני | 05-04-2024 15:59
נראה לי שאתה לא באמת מנסה להבין את הכאב של האחים לנשק