השוטר שירה למוות בסלומון טקה זוכה במשפט - סרוגים

השוטר שירה למוות בסלומון טקה זוכה במשפט

הקצין שירה למוות בסלומון טקה זוכה על ידי בית המשפט: "פעל מתוך הגנה עצמית, בכך שבשעת הירי חש סכנה מוחשית ומיידית והדרך היחידה לנטרל סכנה זו הייתה באמצעות ביצוע הירי"

author-image
השוטר שירה למוות בסלומון טקה זוכה במשפט
  (צילום: ללא קרדיט)

בית המשפט השלום זיכה היום (שלישי) את קצין המשטרה שירה למוות בסלומון טקה. ההחלטה מגיעה למרות דרישת המשפחה להרשיע את היורה בעבירה של הריגה, המחלקת לחקירות שוטרים החליטה להעמיד אותו לדין על גרימת מוות ברשלנות. על פי הפסיקה הוא זוכה גם בסעיף הזה.

כזכור טקה נהרג כתוצאה מפגיעת חלקי כדור, שנורה ע"י הנאשם, קצין משטרה שהיה בחופשה עם בני ביתו, עת כיוון את אקדחו לעבר אספלט בקרבת המנוח, ירה כדור אחד, וליבת הקליע פגעה בגוף המנוח וגרמה למותו.

האירוע התרחש ביום 30/6/2019 בשעות הערב, עת ביקש הנאשם לברר עם נערים קטינים, חשד לסחיטת אחד מהם ע"י השאר. לפני תחילת האירוע, שתו הנערים בקבוק וודקה, ובדיקת נוזלי גופו של המנוח העלתה, שבגופו נמצאו ריכוזים שונים של אלכוהול וכן החומר הפעיל בקנאביס וחומצת חשיש.

הנאשם, שהיה לבוש אזרחי, הזדהה בפני המנוח וחבריו כאיש משטרה, והציג בפניהם את תעודת המינוי המשטרתית שלו, אך המנוח טען בפני הנאשם, שמדובר בתעודה מזויפת.

הנערים, יחד עם המנוח, החלו להקניט את הנאשם, לקלל אותו, ובשל חששו של הנאשם שהאירוע יסלים, הוא החל להתרחק מהם, לכיוון רעייתו וילדיו.  המנוח ויתר הנערים לא הרפו מהנאשם, המשיכו ללכת אחריו, להקניטו, לקללו ולאיים לפגוע בו, זאת שעה שהנאשם המשיך להתרחק מהם. בין היתר, הנערים איימו על הנאשם כי יביאו לו אנשים מנצרת לפגוע בו, וכי יזרקו עליו בלוק.

בשלב מסוים, ותוך הליכתם הצמודה אחר הנאשם, החלו המנוח ויתר הנערים לממש את איומיהם, וידו אבנים לעברו. חלק מהאבנים פגעו בנאשם, בחלקי גופו השונים, כולל פגיעה באזור העורף, שהרופאים הגדירו אותה כפגיעה העלולה לסכן את חייו.

הנאשם פעל מתוך הגנה עצמית

במעמד זה שלף הנאשם את אקדחו, דרך אותו, כיוונו לעבר הנערים והמנוח, במטרה להרתיעם, צעק לעברם להתרחק לאחור, ומשלא נענו לבקשתו, ותוך שהמנוח מחזיק בידו אבן ומצמצם מעט את הפער בינו ובין הנאשם, עד כדי מרחק הנע בין 3 ועד 5 מטרים, חש הנאשם שחייו וחיי רעייתו וילדיו נמצאים בסכנה, על כן ירה כדור אחד, לצידו של המנוח, וליבת הכדור ניתזה מהאספלט לעבר גוף המנוח וגרמה למותו.

בית המשפט הגיע למסקנה, שהנאשם פעל מתוך הגנה עצמית, בכך שבשעת הירי חש סכנה מוחשית ומיידית, לחייו ולחיי בני משפחתו, והדרך היחידה לנטרל סכנה זו הייתה באמצעות ביצוע הירי, על כן הנאשם זוכה מביצוע העבירה שיוחסה לו.

עוד באותו נושא

שיטור היתר נמשך, המדינה גוררת רגליים


3

עוד קבע בית המשפט, כי נוהל המשטרה לפתיחה באש, בעת קיומה של סכנה מוחשית ומיידית לחיי אדם ו/או לגופו, הקובע כי שוטר רשאי במקרה זה לבצע ירי לגוף האדם המסכן אותו – נוהל זה לוקה בחסר, על כן בית המשפט המליץ לתקן את הנוהל המשטרתי, בכך שבמקרה של סכנת חיים לשוטר, תתווסף גם הסמכות לירות לצידו של האדם המסכן את חייו.

בנוסף לסמכות לירות לגופו, וזאת במטרה למזער את הנזק הצפוי להיגרם לאותו אדם. בחירת אופן ביצוע הירי, אם לגופו או לצידו, תהא נתונה לשיקול דעתו של השוטר, בהתאם לנסיבות המקרה. עוד המליץ בית המשפט, כי תוקם ועדה מקצועית לקביעת נהלים ברורים בנוגע לאופן ביצוע ירי לצידו של אדם, ובין חבריה יהיו גם אנשי מקצוע, המיומנים בביצוע ירי, וגם משפטנים.

מח"ש: "נלמד את הכרעת הדין ונשקול את צעדינו"

‎ממח"ש נמסר: "כזכור, מכתב האישום שהוגש בשנת 2019 באמצעות עו"ד רונן יצחק ממח"ש, עולה כי רשלנות השוטר באה לידי ביטוי בעיקר בכך שהוא ירה יריית אזהרה לעבר האספלט, סמוך לרגלי המנוח וחבריו, וזאת בניגוד מוחלט לנהלים ולפקודות המשטרה בנושא, שאפשרו באותן נסיבות ירי אזהרה לאוויר, לכל היותר".

עו"ד יצחק, המשנה למנהלת מח"ש ציין כי: ״בית המשפט קבע היום כי הגשת כתב האישום על ידי מח"ש היתה מוצדקת וכי מח"ש פעלה כראוי ובאופן מקצועי, הן בניהול החקירה והן בעת ההחלטה על הגשת כתב האישום וניהול התיק. עם זאת, בית המשפט מצא שיש מקום לזכות את הנאשם ממספר נימוקים. אנו נלמד את הכרעת הדין ונשקול את צעדינו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
הגנה על שוטרים...
אזרחית | 02-04-2024 15:28
הגנה על שוטרים מלא על מלא
לא נכון ....
אחת שיודעת | 02-04-2024 16:17
לא נכון . בדכ הגנה על שוטרים מלא - עד שמי שמול צד אחר (או במקרה הזה - מול שוטר) הוא מהעדה האתיופית .זאת האמת . חוויתי עוול שנעשה למישהי קרובה לי ,על ידי שופטת פופוליסטית ורחוקה מלהיות הגונה - אך ורק!!! בגלל שמולה עמדה אתיופית ששיקרה והעלילה עליה במצח נחושה! השופטת אפילו לא טרחה לבדוק את האמת , את העובדות או את הראיות שניסתה הבחורה הישרה והאיכותית! להביא ולהוכיח... כלום ! התעלמות ואטימות מוחלטת! צר לי לומר זאת , אך זו האמת בפועל - השופטים לרוב ממש חוששים מהלחץ שיופעל עליהם ולכן מראש מאתרגים בבית המשפט את בני העדה האתיופית ולא שחלילה כולם שקרנים או לא הגונים - ממש לא ! וכנראה שבאמת הבחור המסכן זל נהרג לשווא! אסור היה לירות בו בכלל!!! ואולי בשטח כן השוטר נלחץ וירה להרתעה כלפי מטה אך קפץ נתז שהרג אותו - אנחנו לא יודעים את העובדות בשטח .. אבל בלי קשר למקרה המצער הזה - אולי זה יפליא חלק מהאנשים - אבל יש גם אתיופים לא הגונים בעליל ...... כאמור חוויתי זאת מקרוב . אגב , בבתי המשפט בישראל הכל יכול לקרות - אבל אל תצפו לאמת או לצדק ! השופטים כאן ממהרים לסיים דיון בגלל עומס מקרים - ומקבלים החלטות גם בהתעלמות מוחלטת מראיות ! אז כבר לא מפליא אותי כלום !!!!!!
2
שופט נאלח ומושחת...
עודד יערי | 02-04-2024 15:31
שופט נאלח ומושחת
האתיופי המסומם והאלכוהוליסט...
ישראל | 02-04-2024 17:05
האתיופי המסומם והאלכוהוליסט הוא הנאלח והמושחת שכבר בכזה גיל נוא פושע גדול, ואם לא היה מת, היה כנראה ממשיך בפשע ומי יודע לאיזה מפלצת היה נעשה
3
מוזר
ההודי | 02-04-2024 17:21
גם בירוחם של אמצע שנות ה-80 ,כהי עור ברובם הודים לא יכלו לצאת אחרי השעה 18:00, בגלל חשש מאלימות הדרום אירופאים/ פריסאים או מה שלא יהיה והיו צריכים לשבת בבית ולראות ערוץ 1
4
בה. מסכן השוטר עינו...
חושב | 02-04-2024 17:28
בה. מסכן השוטר עינו טותו בדין 5 שנים.
5
היה צריך לזכות אותו מיד, ולא לחכות 5 שנים.
אלמוני | 02-04-2024 19:24
כן, גם החיים של אנשים טובים ובלתי אלימים, גם הם חשובים.