דו"ח המבקר: עיכוב השיפוץ בבלפור עלה למדינה מיליונים - סרוגים

דו"ח המבקר: עיכוב השיפוץ בבלפור עלה למדינה מיליונים

דו"ח שפרסם מבקר המדינה בנוגע לסוגיית הבינוי והמיגון של מעונות ראשי הממשלה מייחס למשרד ראש הממשלה תחת הנהגת נתניהו כעשור של התנהלות כושלת ובזבוז כספי ציבור

author-image
דו"ח המבקר: עיכוב השיפוץ בבלפור עלה למדינה מיליונים
  המעון הרשמי בבלפור (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, פרסם היום (שלישי) דו"ח העוסק בסוגיית מגוריו של ראש ממשלת ישראל, ובו מאשים המבקר את ההתנהלות הכושלת של משרד רה"מ שנמשכת כעשור, בשיפוץ מעונו הרשמי של ראש הממשלה, התנהלות שהובילה לבזבוז של מיליוני שקלים מכספי ציבור.

בדו"ח מאשים המבקר את משרד ראש הממשלה, תחת כהונתו של נתניהו, ברצף של החלטות שונות שהובילו לכך שהמעון הרשמי בבלפור לא שופץ בשנים האחרונות. חלק מההחלטות הובילו לנזקים ובזבוז כספים לחינם. כך לדוגמה, מוצרים שנרכשו לשיפוץ החצר הפנימית והמטבח בבלפור בעלות של 15.8 מיליון שקלים, התיישנו או הושמדו בשל עיכוב השיפוץ.

עיכוב יציאתו של נתניהו מהמעון בבלפור עלתה למדינה מיליונים

בנוסף, בנובמבר 2019 בוצעו במעון הפרטי בקיסריה עבודות שונות בסך של למעלה ממיליון שקלים כדי לאפשר את יציאתו של נתניהו מהמעון הרשמי לצורך שיפוץ בלפור, אולם, נתניהו המשיך לשהות בירושלים יותר משנה וחצי לאחר תום עבודות המיגון במעונו הפרטי, עד יולי 2021, סמוך לאחר הקמת ממשלת ישראל ה-36 וסיום כהונתו.

נפתלי בנט ויאיר לפיד בממשלת השינוי (צילום: אוליבר פיטוסי/פלאש90)

עוד נכתב בדו"ח כי בשל העיכוב בשיפוץ, נמנעה כניסתם של ראשי ממשלה, נפתלי בנט ויאיר לפיד, למעון בבלפור, ובשל כך השקיעה המדינה בהתאמת מגוריהם כ-56 מיליון ש"ח. עלות מיגון המעון הפרטי של בנט ברעננה הגיעה ל-24.9 מיליון ש"ח. עלות מיגון המעון הפרטי של לפיד בתל אביב הגיעה ל-3.58 מיליון ש"ח. בנוסף לכך, עלות העבודות במעונות של נתניהו בעזה ובקיסריה בארבעת השנים האחרונות הסתכמה בכ-27.8 מיליון ש"ח.

דו"ח המבקר: המעון ברחוב עזה לא מתאים לאיומי המלחמה

סוגיה נוספת שעלתה בדוח, הינה התאמת המעון הרשמי החלופי ברחוב עזה, כאשר לפי מסקנות הדוח הוא אינו מתאים לשמש מעון לראש הממשלה בתרחיש איומי מלחמה. "ראש הממשלה ומשפחתו אינם אמורים לשהות בדירה".

המעון ברחוב עזה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

"בפברואר 2024 ציין משרד רה"מ כי "המעון החלופי ברחוב עזה אומנם אינו מתאים לאיומי מלחמה, אך הותאם ועונה על כל שאר איומי הייחוס, ואף באשר לאיומי מלחמה צומצם הסיכון". עולה אפוא כי המעון ברחוב עזה אינו מתאים לאיומי מלחמה, וכי המענה שניתן להציב למול איום זה חלקי בלבד. נכון לאוקטובר 2023, העלות הצפויה של מיגון המעון ברחוב עזה מסתכמת ב-18 מיליון ש"ח."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו