משבר חוק הגיוס | גפני: "בלי לומדי תורה אין עתיד" - סרוגים

משבר חוק הגיוס | גפני: "בלי לומדי תורה אין עתיד"

בצל המשבר הנרחב והמחלוקות סביב מתווה חוק הגיוס, ח"כ משה גפני אמר כי הוא "מברך את החיילים שמסכנים את נפשם בעזה ובגבול הצפון, אבל בלי לומדי תורה אין לנו עתיד ולכן צריך לשמר אותם בכל הכוח האפשרי"

author-image
משבר חוק הגיוס | גפני: "בלי לומדי תורה אין עתיד"
  (צילום: דוברות הח"כ)

משבר חוק הגיוס: על רקע המשך המחלוקות בין שרי הממשלה לגבי מתווה חוק הגיוס החדש, יו"ר ועדת הכספים משה גפני התייחס היום (חמישי) לסוגיה באירוע הנחת אבן הפינה לבית הספר של 'החינוך העצמאי' בטבריה והגן על לומדי התורה בישיבות.

"בלי לומדי התורה אין לנו זכות קיום בארץ הזאת. אחרי אלפיים שנות גלות עם ישראל חזר להיות עם יהודי בארצו וזה בזכות לומדי התורה שממשיכים את המסורת. אני מברך את החיילים שמסכנים את נפשם בעזה וכאן בגבול הצפון, אני מתפלל עם כל עם ישראל שיחזרו הביתה בריאים ושלמים, אבל בלי לומדי תורה אין לנו עתיד ולכן צריך לשמר אותם בכל הכוח האפשרי".

כזכור, היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה אמורה להגיש את תשובתה לבגץ עד השעה 14:00, זאת אחרי שקיבלה דחייה ברגע האחרון. אמש היועמ"שית פרסמה את עמדת המדינה לבג"צ לפיה ביום ראשון יפקע תוקפו של חוק הגיוס ועל כן יש להערך לגיוסם של כל בעלי הפטור ויותר מזה, עם פקיעת החוק אין תוקף חוקי למימון הישיבות בידי המדינה.

עוד באותו נושא

הפרקליטות: אין תוקף לחוק הגיוס, אין לתקצב ישיבות


24

בתשובת המדינה לבג"צ שנכתבה על ידי עו"ד סיגל אבנון סוויצקי ועו"ד אבי מיליקובסקי ממחלקת הבג"צים בפרליקטות המדינה, כותבים השניים: "לעמדת המדינה, שעה שהחלטת ממשלה מס' 682, במסגרתה הנחתה הממשלה את שר הביטחון, להנחות את צה"ל שלא לנקוט הליכים לגיוסם של תלמידי הישיבות בתקופת הביניים שעד ליום 31.3.24, עומדת לפקוע ביום 31.3.24 , קרי בעוד ימים בודדים – הרי שראשו הראשון של הצו על תנאי מתייתר".

"עם פקיעת תוקפה של ההחלטה, ובהעדר מסגרת נורמטיבית חלופית, החל מיום 1.4.24 , לא יהיה קיים מקור סמכות המאפשר המשך הימנעות גורפת מהליכים לגיוס בני הישיבות. כפי שמסרה המדינה בתגובתה המקדמית לעתירות הגיוס ביום 21.2.2024 , במצב דברים זה כלל גורמי המדינה המוסמכים יהיו מחויבים לפעול להליכי הגיוס של תלמידי הישיבות החל מיום 1.4.24 , בהתאם לדין".

עוד באותו נושא

הדחיינות של נתניהו: חוק הגיוס יפקע ביום ראשון


8

ובנוסף: "עוד הבהירה המדינה בתגובתה המקדמית, כי היעדר מסגרת נורמטיבית שתאפשר את דחיית שירותם או את אי גיוסם של תלמידי הישיבות כדין, משליך על חוקיות מתן התמיכות בגין אותם תלמידים בהתאם למבחני התמיכה".

ובהמשך: "במילים אחרות, הממשלה אינה רשאית להפר את הוראות חוק שירות ביטחון ולהימנע באופן גורף מגיוס של מלש"בים חרדים בהיעדר סמכות מפורשת לעשות כן. כפועל יוצא, היא אינה מוסמכת לממן את הפעילות של אותם מלש"בים, החותרת תחת חובת הממשלה לגייסם".

מימון הישיבות עד לסוף השנה

עם זאת, "לצד הדברים האמורים, בנסיבות העניין, ובהתאם לפסיקת בית המשפט העליון, נראה שיש לאפשר תקופת היערכות קצרה בלבד, כהוראת מעבר…  שבמהלכה ניתן יהיה להמשיך במתן התמיכות עבור בני הישיבות "שתורתם אומנותם". זאת, לצורך היערכות המוסדות הנתמכים והתלמידים הלומדים בהם למצב הדברים החדש שיווצר בשל הוראותיו של חוק שירות ביטחון, והיעדרו של הסדר נורמטיבי חדש בעניינם של מי "שתורתם אומנותם".

ולבסוף: בנסיבות העניין, שעה ששנת הלימודים בישיבות מצויה בעיצומה, ככל שיוחלט על מתן צו ביניים, יש מקום לקביעה של הוראת מעבר, שתאפשר את המשך מתן התמיכה עד לסיום שנת הלימודים הנוכחית לאותם מוסדות שבעקבות צו הביניים לא יעמדו בתנאי הסף הקבועים במבחני התמיכה למספר תלמידים מזערי במוסד נתמך, וזאת רק עבור תלמידים שבגינם ניתן לשלם תמיכות כדין".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
עופו חזרה לגולה מוןתרים...
אליהו לוי | 28-03-2024 14:54
עופו חזרה לגולה מוןתרים על הלימוד שלכם
2
לא לרדוף את לומדי התורה
א | 28-03-2024 15:35
כל שנות קיום המדינה שרדנו בגלל לומדי התורה הלומדים 3 סדרים ועל אילו שלא לומדים חייבים להתגייס!! אבל אני חושש שאם יגעו בהם או בגיוסם או בשלילת כסף שזה המעשרות והצדקה האמיתית לתורה מהמדינה! ומי יודע אולי אנו חיים בזכותם ולא להפך לעומת המליארדים שהולכים לסמים לאנסים לרוצחים וספורט בתי כלא שיקום המדינה תינזק חלילה ואלוקים ירדוף את אילו שמעורבים בזה זה לא פשוט לרדוף את לומדי התורה לומד תורה שיכנס לצבא יהפוך לחילוני כמו לצערינו מהמגזר שלנו
3
אין תקציבים לגלגל אין...
בלי לומדי התורה אין עתיד לעסקונה החרדית | 28-03-2024 16:57
אין תקציבים לגלגל אין טובות הנאה לחלק אין כסף למקורבים לצלחת