בשומרון מתריעים: "פתיחת הכביש תסכן את התושבים" - סרוגים

בשומרון מתריעים: "פתיחת הכביש תסכן את התושבים"

אחרי ההחלטה של פיקוד מרכז להוריד כוחות ולפתוח את כביש נוסף לתנועת פלסטינים, במועצה אזורית שומרון זועמים על התנהלות הצבא: "תחושה ברורה של זלזול בתושבים"

author-image
בשומרון מתריעים: "פתיחת הכביש תסכן את התושבים"
  Photo by Nasser Ishtayeh/Flash90

במועצה אזורית שומרון מתריעים נגד ההחלטה של פיקוד מרכז לפתוח את "כביש גלעד" לתנועת פלסטינים, לראשונה מאז פתיחת המלחמה ב-7 באוקטובר.

לפני כמה ימים קיבל אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס החלטה לפתוח את כביש גלעד הסמוך לחוות גלעד ויצהר, זאת על אף העלייה במספר אירועי הפח"ע על הכביש בשבועיים האחרונים.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן וראשי 5 הישובים בגב ההר ביקשו לעצור את פתיחת הכביש המוסיפה דאגות רבות לתושבים עד להידברות עם אלוף הפיקוד אולם נתקלו בסירוב. גם פניות למפקד אוגדת איו"ש הנכנס תת אלוף יקי דולף בנושא לא נענו.

יוסי דגן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

התושבים מדגישים שמעבר לחומרה שבהחלטה הזו שמסכנת בצורה ישירה את חיי האזרחים שנוסעים בכביש, ההתנהלות היא חמורה ביותר הן בהסתרת הצעד ובן בזלזול בחששות הנהגות הישובים וחוסר מוכנות להידבר בצורה שקופה: לפני פחות משבועיים התקיימה פגישת עבודה מסודרת בין ראש המועצה יוסי דגן ואלוף פיקוד מרכז, בה ראש המועצה כלל לא עודכן שיש כוונה לפתוח את הכביש, כמו כן מאז שנודע על ההחלטה לפתוח את הכביש במשך יומיים וחצי ראש המועצה יוסי דגן פנה שוב ושוב בכתב הן למפקד פיקוד מרכז והן למפקד אוגדת איו"ש בבקשה שהגורם מקבל ההחלטה קרי אלוף פיקוד מרכז או מפקד אוגדת איו"ש ייפגשו טרם ההחלטה הסופית עם יושבי ראש ועדי הישובים בגב ההר ועם ראש המועצה ומנהל אגף הביטחון במועצה האזורית שומרון על מנת שיוכלו להציג את החששות שלהם ואת טענותיהם בנושא הביטחוני ולא נענו. לא רק שהבקשה לא נענתה אלא שמי שהופנה לקיים את הפגישה היה מפקד חטיבת שומרון על אף שהוא כלל לא מקבל את ההחלטה בנושא זה.

עוד באותו נושא

עומד באמצע הכביש לבוש מדים ויורה. תיעוד הפיגוע

"החלטה מסכנת חיים"

ראש מועצת שומרון יוסי דגן וראשי 5 הישובים בגב ההר בהם אלון מורה, איתמר, הר ברכה, חוות גלעד ויצהר שלחו מכתב חריף לאלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס ולמפקד אוגדת איו"ש תא"ל יקי דולף, אליו כיתבו את שר הביטחון יואב גלנט וכן את יו"ר ועדת חוץ ובטחון ח"כ יולי אדלשטיין – בו נאמר בין השאר:

"נדהמנו לשמוע כי על אף עלייה ברורה בניסיונות הפיגועים באזורנו בכלל ובכביש גלעד בפרט, ורק 5 חודשים לאחר זוועת טבח השביעי באוקטובר שהוכיחה לכולנו את הרצחנות של אויבינו, טבח שהיינו מצפים שיבטל כל קונספציה אחרת של הסתמכות על "ההרתעה" בקרב האויב והמוכנות שלו לרצוח יהודים בכל דרך, בחרתם להורות לפתוח את כביש גלעד לתנועת ערבים מהרשות הפלסטינית וזאת לאחר 88 פיגועים על כביש זה בשנה האחרונה ו 16 פיגועים על הכביש רק בשבועיים האחרונים, בהם אף הוסרה פלוגה שלמה מסדר הכוחות המוצב באיזור. על אף בקשותינו החוזרות ונשנות להידברות בנושא זה עם הנהגות הישובים ועם אנשי הביטחון האזרחיים מטעם המועצה באיזור, אתם מסרבים להדברות המינימאלית הנדרשת קודם לביצוע החלטה שבעינינו ועל פי נסיוננו מסכנת חיים, וממשיכים בדרך שבוודאי תביא ח"ו לפיגוע הבא. השאלה היא לא "אם" השאלה היא רק "מתי" ואיזו משפחה תצטרך להעלות לקורבן את יקירה כדי ששוב יסגרו את הכביש לשבועיים "עד יעבור זעם". אנחנו לא מבקשים לקבל פגישה אתכם אחרי הרצח הבא. אנחנו דורשים את הפגישה עכשיו. לפני הפיגוע שיגבה כאן דמים וקורבנות. ההתעלמות מהבקשות להידברות מעלות חשש לזלזול בהתיישבות היהודית בשומרון, זאת בנוסף למה שנראה כהעדפת שגרת החיים של האוייב על פני החיים של אזרחי ישראל."

כבישי השומרון (Photo by Nasser Ishtayeh/Flash90 )

"אנו חוזרים ומדגישים: ההחלטה לפתוח את כביש גלעד, וחוסר המוכנות להדבר ולשמוע ולחשוב יחד קודם להחלטה הזו, היא החלטה שמסכנת בצורה ברורה את חיי התושבים, אנו כותבים זאת על פי נסיון העבר הקרוב והרחוק שלנו."

"למרות בקשותינו ותחינותינו אתם מסרבים להחדבר עם ראשי הישובים וראש המועצה לפני ביצוע ההחלטה. זו דורסנות וזלזול שלא נתקלנו בהם באף תקופה בעבר, כולל בתקופות שהיו מתוחות בין הצבא להתיישבות, והיא משדרת להנהגות השומרון וממילא לתושבים, תחושה ברורה של זלזול הן בתושבים והן בדרישות הביטחון שלנו. אנחנו דורשים לעצור עכשיו את ההחלטה ולבחון אותה בעיניים מפוכחות – יחד".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
תמשיכו לתמוך בפיפי...
חנטריש | 28-03-2024 9:57
תמשיכו לתמוך בפיפי שקרניהו אידיוטים