לימוד תורה לא מגן על עם ישראל - סרוגים

לימוד תורה לא מגן על עם ישראל

התפיסה שמטרת החיים היא לימוד תורה היא טעות גדולה שיש לה השלכות הרסניות על החיים. מי שחושב שבעצם הלימוד הוא מתקן את המציאות, מרגיש פטור מלעסוק בתיקון ממשי ובכך לא נושא בעול, מפסיד את מטרת החיים, גורם לחילול ה' ובעצם לא חיי על פי הדרכת התורה

author-image
לימוד תורה לא מגן על עם ישראל
  (צילום: חיים גולדברג / פלאש90)

מלחמת חרבות ברזל. צה"ל נלחם, חלק מהציבור החרדי רואה את מסירות הנפש של חיילי צה"ל ומרגיש בפנים שהוא צריך לקחת חלק, להתגייס. אך רבים עדיין אוחזים בקונספציה שלימוד התורה הוא שמגן על עם ישראל כגון: ראש ישיבת 'קריית מלך', הרב יעקב קרפ, שאמר: "המערכה האמיתית היא בבית המדרש… הרכב והסוסים אינם מועילים כלל, רק מה שאנחנו בשם אלוקינו נזכיר"; וראש ישיבת 'חברון' הרב דוד כהן: "רק מכוח התורה כלל ישראל יינצלו" ('מקור ראשון' מוסף שבת, עמ' 6, משה לפשיץ, 01.12.23).

מניין הגיעה מחשבה מוטעית זו שלימוד יכול להגן במקום צבא? נחדד את השאלה מפוסט של הרב אילעאי עופרן: "'התורה היא מה שמגן על עם ישראל'… גם מי שאומר זאת לא באמת מאמין בזה. הרבה יהודים תמימים מאמינים שהתורה תביא להם בריאות, פרנסה, זיווג וכו'… אך הולכים לרופא כשהם חולים, יוצאים לעבוד כשהם זקוקים לפרנסה, שולחים פוליטיקאים לכנסת כדי לקבל תקציבים ופונים לשדכנית למצוא זיווג. רק כשזה מגיע לצבא, נשלף הטיעון שמה שצריך זה לימוד ולא לוחמים, או שאפשר להסתפק בזה שאחרים יעשו את העבודה".

נראה כי על פי התורה עצמה, במלחמה נלחמים, לא לומדים. משה רבנו, נותן התורה בכבודו ובעצמו, צועק על בני גד וראובן: "האחיכם יצאו למלחמה ואתם תשבו פה?" ובלשוננו הוא אומר: איך אתם מעיזים להשתמט? מוכיח ומכנה אותם "תַּרְבּוּת אֲנָשִׁים חַטָּאִים". אירוע היסטורי זה נכתב כי "נבואה שנצרכה לדורות נכתבה". שלא יעז איש בעתיד להשתמט "מעזרת ישראל מיד צר שבא עליהם" (רמב"ם הל' מלכים ה) ולא יעבור על "לא תעמוד על דם רעך".

בדיני מלחמה שבתורה לא נכתב "תלמדו תורה" כחלק מהמאמץ המלחמתי, וכן בפסיקת הרמב"ם.

כידוע במלחמת מצווה, שבה אנו נמצאים, אין פטור לאף אחד, אפילו "חתן מחדרו וכלה מחופתה" יוצאים לקרב. גם לחתן, היחיד שעליו נכתב "נקי יהיה לביתו שנה", אין פטור. בתורה 17 מצוות העוסקות במלחמה, ואין בתורה פטור ללומדי תורה.

המחשבה שלימוד תורה מגן על עם ישראל אינה נכונה, אין לה מקור בתורה, והיא מחשבה מיסטית ומסוכנת שגורמת חילול ה'.

עוד באותו נושא

הרב אבינר: כך נוצר השקר על הרב קוק וגיוס חרדים


20

אז על מה מסתמכים החרדים?

הרי כאשר לוט נשבה גייס אברהם אבינו חיילים, רדף ונלחם. גם  משה רבנו אמר ליהושע: "בחר לנו אנשים וצא הילחם בעמלק", ולא אמר לו – בחר לנו אנשים שילמדו תורה וננצח את עמלק. גם יהושע כבש את הארץ עם צבאו וכן דוד המלך, המכבים ועוד. כשלא היה לנו צבא לאורך ההיסטוריה התורה לא שמרה עלינו, ובפוגרומים, בפרעות ובשואה ישיבות נהרסו ולומדי תורה וקהילות שלמות נרצחו ונשחטו. אומנם "אם ה' לא ישמור עיר שווא שקד שומר", כלומר צריך שומר עם עזרת ה', אך ללא צבא, שחטו וטבחו בנו בכל הגלויות, והתורה לא הצילה וגם לא הייתה אמורה להציל, כי התורה היא הדרכת חיים ולא מיסטיקה. אכן, התורה שמרה על הזהות שלנו בגלות ועל התקוות לגאולה.

גם רבי עקיבא ידע שלימוד תורה אינו מגן אלא צבא, ולכן תמך במרד בר כוכבא, אך כשהמרד נכשל הוא נהרג למרות כל תורתו.

ועוד, אם התורה מגינה עלינו, מדוע נהרגו כל כך הרבה יהודים ב-7 באוקטובר? הרי יש היום לימוד תורה בהיקף עצום כפי שלא היה מעולם.

כך, צה"ל מגן עלינו בעזרת ה', ונהיה יותר ראויים לעזרתו בזכות התנהגות מוסרית, בהדרכת הלימוד אך לא מעצם הלימוד עצמו.

בשורה התחתונה: לא לימוד התורה מגן על עם ישראל; צה"ל, המשטרה, המוסד והשב"כ מגינים.

עוד באותו נושא

אין הלכה שאוסרת גיוס חרדים ונשים


33

אם כן, מניין הגיעה התפיסה שלימוד תורה מגן?

זהו חידוש שקרה בגלל תהליכים פוליטיים, שהפכו את לימוד התורה מאמצעי המדריך את החיים למטרה בפני עצמה. בקום המדינה בן-גוריון נתן פטור מצבא ל-400 בחורי ישיבה. זה הפך לכ-63,000  לפי נתוני 2023, כי ב-1977, כדי להקים קואליציה עם החרדים, בגין ביטל את המכסות. מהלך זה גרם לירידה בתעסוקת חרדים מכ-63% בשנת 1980 ל-37% בשנת 2003

הפטור משירות צבאי, והסבסוד הנדיב של המדינה ללומדי תורה (במילגות, בהנחות במיסים ועוד), יצרו ציבור שחייב ללמוד כדי לא ללכת לצבא. הילודה הגבוהה בציבור החרדי ודרשות ושיעורים שמדברים על ערך לימוד התורה האיצו את המהלך. כך עשו אידיאליזציה לחיים של לימוד תורה בלבד ללא עבודה וצבא.

למרות מאמרי חז"ל הרבים בערך העבודה, ולמרות שמבחינה היסטורית רוב היהודים תמיד עבדו, עקב האיפשור של המדינה הפך לימוד התורה, מתוכן המדריך את החיים למטרה. כאילו כך חיו יהודים מאז ומעולם. פרופ' בנימין בראון מכנה זאת: "תופעה ייחודית, לא היה לה כנראה תקדים בתולדות היהדות… נראה כי השלמתה של תמורה זו, שהחלה בשנות ה-60, הגיעה להבשלה רק בשנות ה-80". כלומר, הרעיון של לימוד תורה ללא עבודה וצבא הוא חידוש שקרה במדינת ישראל בעשרות השנים האחרונות ועליו נתפרה אידיאולוגיה בשיעורים, בדרשות ובמאמרים כדי לתת מוטיבציה ללימוד ולשמור על היבדלות.

האם לימוד תורה אינו מטרת היהדות? נדגיש: לימוד תורה הוא חשוב ביותר. על כל יהודי לקבוע עיתים לתורה, ללמוד בכל יום לטובת התפתחותו הרוחנית. התורה היא הדרכה אלוקית כיצד לחיות חיי מוסר, משפט וצדקה. היא התוכנית המוסרית של העולם ובהדרכתה העולם מתקיים, כי ללא מוסר העולם יישחת כפי שהיה במבול. אך הדרכה היא אמצעי לחיים ולא מטרתם. התורה דיברה על לימוד שמביא לידי מעשה, והמעשה הישר והמוסרי הוא תיקון העולם. התורה והנביאים לא דיברו על לימוד תורה כערך עצמי, אלא על חיים על פי חוקי התורה כדי לתקן עולם במלכות שדי. התפיסה שמטרת החיים היא לימוד תורה היא טעות גדולה שיש לה השלכות הרסניות על החיים. מי שחושב שבעצם הלימוד הוא מתקן את המציאות, מרגיש פטור מלעסוק בתיקון ממשי ובכך לא נושא בעול, מפסיד את מטרת החיים, גורם לחילול ה' ובעצם לא חיי על פי הדרכת התורה.

לו לימוד התורה היה מטרת היהדות, התורה הייתה צריכה לכתוב זאת במפורש. אך התורה אומרת שמטרת הלימוד היא לעשות, ולא לימוד לשם לימוד. דברים ד, א: "וְעַתָּה יִשְׂרָאֵל שְׁמַע אֶל הַחֻקִּים וְאֶל הַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר אָנֹכִי מְלַמֵּד אֶתְכֶם לַעֲשׂוֹת לְמַעַן תִּחְיוּ…"  ה: רְאֵה לִמַּדְתִּי אֶתְכֶם חֻקִּים וּמִשְׁפָּטִים כַּאֲשֶׁר צִוַּנִי ה' אֱ-לֹהָי לַעֲשׂוֹת כֵּן בְּקֶרֶב הָאָרֶץ…" בפסוקים אלו ובאחרים, עם הפועל ללמוד מגיע הפועל לעשות. אין לימוד כערך בפני עצמו. כלומר לא הלימוד פועל במציאות אלא העשייה הבאה בעקבותיו, הלימוד הוא אמצעי לעשייה וקיום.גם במשניות לימוד תורה הוא תמיד אמצעי כגון באבות ד ,ה "רַבִּי יִשְׁמָעֵאל בְּנוֹ אוֹמֵר, הַלּוֹמֵד תּוֹרָה עַל מְנָת לְלַמֵּד, מַסְפִּיקִין בְּיָדוֹ לִלְמֹד וּלְלַמֵּד. וְהַלּוֹמֵד עַל מְנָת לַעֲשׂוֹת.."

אם לימוד תורה היה מטרת היהדות, התורה והנביאים היו כותבים  זאת בפירוש אך הם כתבו מטרות אחרות למשל בדברים י: "וְעַתָּה יִשְׂרָאֵל מָה ה' אֱלֹהֶיךָ שֹׁאֵל מֵעִמָּךְ, כִּי אִם לְיִרְאָה אֶת ה' אֱלֹהֶיךָ לָלֶכֶת בְּכָל דְּרָכָיו וּלְאַהֲבָה אֹתוֹ .." אך לא כתוב מה ה' שואל מעימך כי אם ללמוד תורה. וכן במיכה ו ח – "הִגִּיד לְךָ אָדָם מַה טּוֹב וּמָה ה' דּוֹרֵשׁ מִמְּךָ כִּי אִם עֲשׂוֹת מִשְׁפָּט וְאַהֲבַת חֶסֶד וְהַצְנֵעַ לֶכֶת עִם אֱלֹהֶיךָ". לא כתוב הִגִּיד לְךָ אָדָם מַה טּוֹב וּמָה ה' דּוֹרֵשׁ מִמְּךָ כִּי אִם ללמוד תורה.בעשרת הדיברות אין דיבר "תלמד תורה". זה אפילו לא אחד מהעיקרים לא של הרמב״ם ולא של אף אחד אחר בין מוני העיקרים.

לפי הרמב"ם, המקור למצוות לימוד תורה בדברים ה: "וַיִּקְרָא מֹשֶׁה אֶל כָּל יִשְׂרָאֵל וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם שְׁמַע יִשְׂרָאֵל אֶת הַחֻקִּים וְאֶת הַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר אָנֹכִי דֹּבֵר בְּאָזְנֵיכֶם הַיּוֹם וּלְמַדְתֶּם אֹתָם וּשְׁמַרְתֶּם לַעֲשֹׂתָם". כלומר צריך ללמוד כדי לעשות.

מתורת חיים המדריכה אותנו, הפכה התורה למיסטיקה, לטקסט שעיקר העניין הוא העיסוק בו. בעוד האידיאל הוא לחיות על פי הדרכת הלימוד. מכאן, שכשאדם לומד הלכות צדקה לשם מצוות לימוד תורה, אך לא מתכוון לתת צדקה, אין שום ערך ללימוד התורה שלו, גם אם חידש חידושים בהלכות צדקה והבין את כל הסברות. כי הלכות צדקה נועדו ללמד אותנו לתת צדקה ולימודן בלא לתת, אין לו ערך כלל.

כלומר לימוד תורה הוא בעל ערך רק אם הוא מביא לידי מעשה, ולא רק מעשה פיזי, אלא גם מעשה רוחני כגון חיזוק אמונה וביטחון, וכן לימוד שמירת הלשון או אהבת ישראל, אהבת ויראת ה', או כיצד להסיר קנאה, שנאה ותחרות. זה פועל בעולם כי זה מתקן את נפש הלומד, והוא יהיה אדם טוב יותר עקב הלימוד. לכן היא נקראת תורה ולא חכמה כי היא מלשון הוראה- הדרכה לא תאוריה.

————–

מהיכן נובעת טעות זאת?

ראשית, מאחר שברירת המחדל של האדם היא להיגרר לחומריות, היה צריך לחזק את ערך לימוד התורה על ידי דרשות ומאמרים. אך עם השנים האיזון הופר, ולימוד תורה הפך מאמצעי למטרה. לכן, יש להחזיר את האיזון לדרך האמצע – לתורת חיים.

סיבה שנייה: מאחר שבגלות לא היו לנו ארץ, צבא ומדינה, דברים רבים ביהדות הפכו למופשטים, לווירטואליים, לתיאוריה, למיסטיקה, כגון ארץ ישראל, המקדש, הגאולה, לימוד תורה ועוד… הגאולה נהפכה לחזון מיסטי המצפה למקדש שיירד מוכן מהשמיים. גם מצוות התלויות בארץ – מקדש, קורבנות, הלכות מלכים ועוד – הפכו לתיאוריה. רוב התורה הפכה לא מעשית (לפי הרמב"ם, יהודי ממוצע מקיים היום 60 מתוך 613 מצוות). לדוגמה, כדי שלא נשכח, חכמים אמרו שהלומד דיני קורבנות כאילו הקריב קורבן. כך התורה הפכה לווירטואלית ולחשיבה שעצם הלימוד והעיסוק בה פועל ומתקן את המציאות, ולא ההבנה הפשוטה שמה שמתקן את המציאות אלו חיים מוסריים על פי התורה.

סיבה נוספת היא השפעת הנצרות, כפי שכותב הרב אשכנזי במאמרו "להפוך את העולם למקדש": "אני מבחין בתפיסת עולם מוטעית… הסוברת שה' ברא בתי כנסת וישיבות ומסביבם יצר עולם. אולם, על פי נביאי ישראל, האמת היא הפוכה: ה' ברא עולם, ובתוך העולם צריך שיהיו בתי כנסת וישיבות. התפיסה המוטעית מחלקת בין החיים והמלאכות מחד שנמצאים בעדיפות משנית ושייכים כביכול לעולם החול בלבד, ובין הדת ועולם הרוח שנמצאים בעדיפות ראשונה ולדעתם רק הם קשורים לקודש. זוהי תפיסה ששורשה בהשקפה נוצרית שחלחלה אלינו במהלך הגלות. לפיכך, מוטל עלינו לדון באותם מושגים ולהגדירם מחדש".

ה' ברא עולם שבו צריכה התורה להתגשם ולחיות, כלומר איננו עובדים בשדה (אמצעי) כדי שיהיה לנו אוכל ללמוד תורה (כמטרה) אלא הפוך, אנו לומדים תורה (אמצעי) כדי שנדע איך לעבוד נכון בשדה ולקיים את כל המצוות הקשורות בו.

לכאורה, מי שאומר שלימוד תורה הוא המטרה נותן לה יותר כבוד, אך למעשה הוא הופך אותה ללא רלוונטית, לא לתורת חיים. דווקא מי שמבין שהתורה היא אמצעי הדרכה לחיים, בעצם מחיה את התורה והיא נהפכת לתורת חיים שחיה ממש בעולם הזה וזה כבודה האמיתי שהיא למעשה ולא וירטואלית.

על מה מסתמכת הדעה שלימוד תורה הוא מטרת החיים? הפסוק שמצטטים הוא מיהושע א, ח: "לֹא יָמוּשׁ סֵפֶר הַתּוֹרָה הַזֶּה מִפִּיךָ וְהָגִיתָ בּוֹ יוֹמָם וָלַיְלָה…". על בסיס זה חובר בתפילה המשפט: "כי הם חיינו ואורך ימינו ובהם נהגה יומם ולילה".בפסוק לא נאמר – ולמדת תורה יומם ולילה, אלא והגית. זה נאמר ליהושע, שהיה רמטכ"ל וראש ממשלה יחד, שכל תפקיד בפני עצמו דורש התמסרות של 24/7. ודאי שלא היה לו זמן ללמוד תורה אלא להגות בה, כלומר התורה צריכה להיות ההגות שמנחה אותו בתפקידו. והפסוק מנחה למעשה: "וְהָגִיתָ בּוֹ יוֹמָם וָלַיְלָה לְמַעַן תִּשְׁמֹר לַעֲשֹוֹת כְּכָל הַכָּתוּב בּוֹ כִּי אָז תַּצְלִיחַ אֶת דְּרָכֶךָ וְאָז תַּשְׂכִּיל".

אף רשב"י טעה בכך, וכשיצא מהמערה וראה אדם עובד שרף אותו ואמר כיצד עוזבים חיי עולם, את התורה ועוסקים בעבודה, בחיי שעה? כי לכאורה מספיק לימוד התורה כדי לתקן את העולם. ובת קול מחזירה אותם למערה ל-12 חודשים כדין רשעי ישראל בגיהינום, כלומר התפיסה שיש ללמוד רק תורה ללא עבודה זו תפיסה מוטעית (שמגיע עבורה גיהינום). זו לא תורת חיים, רשב"י טעה בזה ותיקן. אם מבינים שהתורה היא הדרכת חיים, אז מתוך החומר העצום שנכתב והצטבר במהלך הדורות יש ללמוד בעיקר מה שמדריך ומתקן את החיים. אך, אם חושבים שהלימוד הוא המטרה, אז ממילא כל לימוד הוא מצווה ומשקיעים אנרגיה רבה בלימוד סוגיות שאינן רלוונטיות לחיים, ולימוד זה לא מיישר את האדם. לכן, עיקר לימוד התורה צריך להיות למעשה, לימוד הלכה ובעיקר תיקון המידות, פיתוח האישיות,  האמונה והביטחון בה' ומעל לכל – ואהבת לרעך כמוך בפועל.

אומר הרמח"ל בהקדמה למסילת ישרים: "וכיוון שכבר התאמת אצל כל חכם צורך תמימות העבודה וחובת טהרתה… מה נענה ביום תוכחה אם התרשלנו מן העיון הזה, והנחנו דבר שהוא כל כך מוטל עלינו, שהוא עיקר מה ה' א-לוהינו שואל מעימנו. הייתכן שייגע ויעמול שכלנו בחקירות אשר לא נתחייבנו בם, בפלפולים אשר לא יצא לנו שום פרי מהם, ודינים אשר אינם שייכים לנו, ומה שחייבים אנו לבוראנו חובה רבה נעזבהו להרגל ונניחהו למצוות אנשים מלומדה?!".  כלומר, לא כל לימוד תורה הוא בעל ערך. ומה שלא מקדם אותנו מיותר ללמוד.

וכן הרמב"ן באיגרתו: "וֶהֱוֵי זָהִיר לִקְרוֹת בַּתּוֹרָה תָּמִיד, אֲשֶׁר תּוּכַל לְקַיְּמָהּ. וְכַאֲשֶׁר תָּקוּם מִן הַסֵּפֶר – תְּחַפֵּשֹ בַּאֲשֶׁר לָמַדְתָּ אִם יֵשׁ בּוֹ דָבָר אֲשֶׁר תּוּכַל לְקַיְּמוֹ…". לימוד על מנת לקיים זו גם הגדרת תורה לשמה על פי רש"י, ספר חסידים, השל"ה, המהר"ל ועוד.

כששאלו את גדולי הדורות, מה עיקר התורה, אמר רבי עקיבא: "ואהבת לרעך כמוך", והלל סיכם את התורה על רגל אחת:  "מה ששנאוי עליך אל תעשה לחברך", וכל שאר התורה זה רק פרטים של זה. וכך הנביאים אמרו: "לעשות חסד, משפט וצדקה בארץ – כי באלה חפצתי נאום ה'". כלומר העיקר הוא תיקון היחסים הבין-אישיים.

אם כן, עיקר לימוד התורה שלנו צריך להיות כיצד ליצור חברת מופת שבה אנשים מתייחסים טוב אל השני, בחמלה, בעזרה, להיות אנשים טובים, ישרים וערכיים. עם עין טובה, שמירת הלשון, שמחה, אהבת ה', אהבת ישראל ועוד. לכאורה, 12 שנות לימוד בבית הספר היו צריכות להספיק לבניית אישיות תורנית. מעולם בהיסטוריה לא למדו כל כך הרבה. אך מאחר והרבה מהלימוד אינו רלוונטי ואינו תורת חיים, אין מספיק חיבור נפשי לתורה. זו  אחת הסיבות לחילון. כי התורה נראית לא קשורה למציאות החיים. מה ללמוד?

תנ"ך, משנה וגמרא בסוגיות רלוונטיות לחיים, הלכה, תיקון המידות, אהבת ה', חיזוק אמונה וביטחון, אהבת ישראל, שמחה, שמירת הלשון, עין טובה, חסד, שלום בית, מה שימנע גירושים רבים, חינוך ילדים, חיזוק כוח הרצון, בניית חוסן נפשי, התמודדות עם היצרים כגון יצר האוכל, מין ועוד. כלומר יש ללמוד תורת חיים, תורה שמדריכה את החיים. כך ישררו בינינו אהבה, אחווה ואחדות וישכון ה' בינינו.

=======

הרב בצלאל ספרא הוא רב ומחנך

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
178 תגובות - 88 דיונים מיין לפי
1
אם לימוד תורה לא מגן על עם ישראל אז תשאל את
חני | 27-03-2024 9:43
המחבלים שהובלו עי המנקה של הישיבה בדרום שסיפר להם שבחג יהיו שם 800 בחורים לטבח, למה הם לא נכנסו לישיבה וטבחו בבחורים???? התשובה שלו בחקירה היתה כי הוא ראה כבר שהישיבה עולה באש אז אין צורך להכנס לשם. הם בטח כבר מתים. אבל הישיבה לא עלתה באש הבחורים למדו שם תורה. אז התורה מגינה או לא???
איזו ישיבה? ...
שמוליק | 29-03-2024 13:24
איזו ישיבה?
לכל 4 המגיבים לתגובה מספר 1:
רות | 28-03-2024 3:22
בדיוק בגלל אנשים רעים כמוכם ארע הטבח ב-7.10. תמשיכו כך והטבח הבא חס ושלום בדרך. אין מה לעשות עם ישראל ערבים זה לזה. אתם שותלים שנאה ופילוג בעם (כנראה אתם שמאלנים...לא יכול להיות אחרת) ואנחנו העם היהודי משלם את המחיר.
לנביא שקר: גם הנאצים שנאו יהודים
אנדר וויגין | 27-03-2024 13:03
וחשבו כמותך!!!!!!! לך תישן ואמן הלוואי שלא תקום!!!!!!!!! מנוול!!!!!
הבעיה - רוב לומדי התורה הם משתמטים רשעים
נביא אמת | 27-03-2024 11:51
והרשעות שלהם גורמת שוב ושוב לאסונות.
אם ישו אינו המשיח אז תשאל את
מיואש למדי | 27-03-2024 11:03
אם ישו אינו המשיח אז תשאל את אלפי בני האדם שראו את מריה הקדושה בפטימה, פורטוגל, לפני מאה שנה. אלפי אנשים נשבעו שהם ראו אותה מופיעה. אגב, הסיפור (המטופש) הזה מפריך את טענת הכוזרי.
הסיפור כמובן מומצא,...
סתיו | 27-03-2024 10:15
הסיפור כמובן מומצא, אבל אם לא, אז תוך כדי ששאר העם נטבח מטרים מהם הם למדו תורה? יפה.
2
אני לא יודע...
משה שפירא | 27-03-2024 9:48
אני לא יודע אם יש לך חומש בבית, אבל אצלי כתוב אם בחוקותי תלכו.... וחרב לא תעבור בארצכם.
חומש ויקרא
בצלאל ספרא | 27-03-2024 20:54
איש יקר, יש לי חומש ואני מכיר את הפסוק, אבל גם קראתי את הפסוק הבא אחריו. וְנָתַתִּי שָׁלוֹם בָּאָרֶץ וּשְׁכַבְתֶּם וְאֵין מַחֲרִיד וְהִשְׁבַּתִּי חַיָּה רָעָה מִן הָאָרֶץ וְחֶרֶב לֹא תַעֲבֹר בְּאַרְצְכֶם. וּרְדַפְתֶּם אֶת אֹיְבֵיכֶם וְנָפְלוּ לִפְנֵיכֶם לֶחָרֶב.-כלומר חרב לא תעבור בארצכם כי נרדוף אחריהם ונפלו בחרב שלנו כלומר יש צבא, ויש הרתעה והקרב מתקיים בשטח האוייב ולא בשטחינו. ממליץ לקרוא את כל הפרשה שם שממשיכה לתאר את הכח הצבאי -וְרָדְפוּ מִכֶּם חֲמִשָּׁה מֵאָה וּמֵאָה מִכֶּם רְבָבָה יִרְדֹּפוּ וְנָפְלוּ אֹיְבֵיכֶם לִפְנֵיכֶם לֶחָרֶב.- שים לב הם נופלים לפנינו בחרב -לא בכח לימוד תורה אלא בזכות קיומה והצבא., כך לפחות התורה אומרת. בה שצהל ינצח
אתה יותר צדיק...
רונן | 27-03-2024 12:01
אתה יותר צדיק מרבי עקיבא? יוצר קדוש מעשרת הרוגי מלכות? הרב שלך יותר חכם מהסנדרהין כי אצל כולם עברה חרב והשמידה קהילות אולי אתה יותר קדוש מכל הקהילות שנשרפו בשואה ובפוגרומים וזה בכלל לא קשור למדינה הציונית ולכל הקדושים שמוסרים נפשם על הגנת העם והמולדת
חלק מהחוקים זה...
מנחם יוספי | 27-03-2024 11:24
חלק מהחוקים זה גם להתגייס,לא רק לחמם את הספסל והסטנדר
העולם שלנו הוא עולם הגיוני שפועל לפי חוקים
לא מיסטיקה | 27-03-2024 11:18
אם תבלע רעל - תמות (אלא אם רופא יציל אותך). אם תחצה באור אדום- תדרס. אין ניסים. ראינו בשואה, וראינו באוקטובר שצריך לפעול אקטיבית בעולם הגשמי. התורה שומרת על הרוח בלבד.
אצלי כתוב האחיכם יבואו למלחמה ואתם תשבו פה
תשובה מאכזבת | 27-03-2024 11:04
כתוב גם לא תהיה משכלה אבל יש משכלות. מכאן שהברכות אינן מתקיימות כעת. לכן גם הפסוק שציטטת אינו רלבנטי.
3
מאמר חשוב
1א לנצח | 27-03-2024 9:50
הלוואי ומנהיגי החרדים היו מתפכחים.
שימוש
י | 28-03-2024 20:19
בושה לסרוגים שנותנים במה לכל רבני האינטרנט לניהם שלא שימשו אף גדול תורה. עכשיו אנחנו יותר מבינים למה חזל אמרו גדול שימושה מלימודה
4
ללמוד תורה זה...
ש | 27-03-2024 10:05
ללמוד תורה זה כדי להיות יהודי טוב, ולעשות מה שצריך, כמו לשאת בנטל הלחימה להגנת עם ישראל, גם אם זה כרוך בסיכון פיזי ורוחני
5
מדויק ...
יו | 27-03-2024 10:08
מדויק
6
מאמר צר אופקים חד ממדי שאינו מברר את הסוגיה
ציקי | 27-03-2024 10:09
אכן סוגיה כבדת משקל, אך הכותב נקט צד אחד, לא התייחס למקורות שסותרים את דבריו ופטר את טענות החולקים בטיעונים קלושים של טעות גלותית תוך שהוא מקטין את ערך לימוד התורה. מה תעשה עם מאמר חזל תורה מגנא ומצלא? מה תעשה עם מקורות אינספור המראים את סגולותיה הרוחניות של התורה ואת השפעתה על העולם המעשי? מה תעשה עם המציאות היום המוכיחה שהציונות בלא תורה אינה מחזיקה מים? ודאי שיש צורך בצבא ושאי אפשר בלעדיו, אבל התעלמות ממקורות תורניים וביטול הדעות החולקות עליך אינה דרך לבירור האמת.
תגובה
בצלאל ספרא | 27-03-2024 21:02
ודאי שיש קצת מאמרים שמדברים על לימוד תורה כעזר למלחמה אך לא במקום צבא ואני מכיר אותם. אך יש את פשט התורה ויש מדרש. ומדרשים הם לא הלכה למעשה - בודאי כשהם נגד פשט התנך. אך יש להם מטרות חינוכיות. אתן דוגמא , כגון המאמר בגמרא עירובין שאומר: החש בראשו יעסוק בתורה…החש בכל גופו יעסוק בתורה שנאמר ולכל בשרו מרפא אך הציבור החרדי כשחולה הולך לרופא ואם נפצע הולך לבית חולים ולא סומך למעשה על מאמרים אלו, לא ראינו שקיים לימוד תורה במקום טיפול רפואי. ואם זה נכון לגבי פיקוח נפש פרטי קל וחומר בפיקוח נפש לאומי-במלחמה, שלא נסמוך על מאמרים מעין אלו. בנוסף התנך מלא בתיאורים ארוכים על מלחמות, פרקים שלמים, ואין פסוק אחד שמעדכן אותנו שחלק מהעם למדו תורה בקרב זה או אחר. כי זה לא קיים הלכה למעשה. משה רבינו כאמור לא הכיר את זה כנל אברהם וכו'...ראה במאמר שכתבתי. בה שצהל ינצח ועם ישראל יתאחד
אתה יותר צדיק...
רונן | 27-03-2024 12:02
אתה יותר צדיק מרבי עקיבא? יוצר קדוש מעשרת הרוגי מלכות? הרב שלך יותר חכם מהסנדרהין כי אצל כולם עברה חרב והשמידה קהילות אולי אתה יותר קדוש מכל הקהילות שנשרפו בשואה ובפוגרומים וזה בכלל לא קשור למדינה הציונית ולכל הקדושים שמוסרים נפשם על הגנת העם והמולדת
מה המקורות האחרים...
מנחם יוספי | 27-03-2024 11:24
מה המקורות האחרים שפוטרים מבחינה הלכתית?? על מה נאמר בדיוק תורה מגנא ומצלא? מוזמן לעיין ותראה שאין זה פוטר מציאה למלחמת מצווה. כדי להתקיים מבחינה גשמית קודם כל צריך להתגייס עוד לפני שהולכים לצד הרוחני. תראה מקור שפוטרים את הציבור החרדי מלהתגייס?!
7
רב כופר וטיפש לא...
חרדי | 27-03-2024 10:10
רב כופר וטיפש לא פלא שההסדר כבר פשטו את הרגל כבר מזמן אם רבנים כאלה זה לא מפתיע
דרך ארץ קדמה לתורה
בצלאל ספרא | 27-03-2024 21:03
אתה מוזמן לענות עניינית למאמר
8
כותרת אומללה ...
בן יעיש יוסף | 27-03-2024 10:12
כותרת אומללה
9
כמה שטויות הרב...
רותי כהן | 27-03-2024 10:37
כמה שטויות הרב הזה כותב. אתה מחלל השם שאיך מכיר בערך העליון של לימוד כתורה. בחר לך אנשים זה לא אומר שכולם צריכים להילחם. לבחור אנשים. וגם מאיפה אתה בכלל קובע שזו מלחמת מצווה??? גדולים ממך קבעו שלא
מלחמת מצווה
בצלאל ספרא | 27-03-2024 21:10
המשנה, הרמבם, ר עובדיה מברטנורא ועוד פוסקים שזו מלחמת מצווה. גם ההיגיון הפשוט חיילי צהל מצילים עכשיו את כלל ישראל מהחמאס- אם זה לא מצוה אז אני לא מבין מה זה מצוה., זה פיקוח נפש ומסירות נפש =המצווה הכי גדולה שיש. ומפורש שאין פטור לאף אחד ממלחמת מצווה ודאי לא ללומדי תורה, לפי הפסוקים הם הראשונים שאמורים להילחם שכן הירא מעברות שבידו היה חוזר . בשורות טובות
איפה כתוב של...
מנחם יוספי | 27-03-2024 11:20
איפה כתוב של מלחמת מצווה בוחרים? מי בוחר? כמה בוחרים? מי נבחר? במחילה אף אחד לא בחר בציבור החרדי עם כל עולם התורה המופלא והגדול שיש בו.
10
לימוד התורה ...
יוסי | 27-03-2024 10:45
לימוד התורה הוא חובה גם למי שאיננו דתי וכן עוזר לעם ישראל ומי שחולק על כך שיחזור לל וד את האמת הזאת חנופה לא לעזור לאף אחד
תן לנו הוכחה...
ליאור | 29-03-2024 10:40
תן לנו הוכחה איך לימוד התורה שלכם הגן על הבחורים שנהרגו במירון ותסביר גם איך יתכן שהרבנים שלעם מיליונרים והתלמיגים עניים .ממה בדיוק עשו הרבנים את כספם
11
כל גדולי ישראל במהלך כל הדורות זועקים ההפך
חיים | 27-03-2024 10:59
התורה הגנה על עם ישראל במהלך כל הדורות ומזה למעלה משלושת אלפים שנה.ה-7 לאוקטובר מוכיח כמה צהל הגן על עם ישראל. ללא לימוד התורה, המוסלמים שבכל העולם, מזמן היו משמידים את מדינת ישראל. כל גדולי ישראל, שהאחרים לא מגיעים לעפר רגליהם, זועקים, אל תגעו במשיחי, קרי, מי שיושב ולומד שישב וילמד. מי שלא לומד, ויובטח לו שאורח חייו לא יפגע, שיתגייס ליחידות נפרדות ולו גם לקרביות ביותר. הצבא צריך להחליט, אם חייל מעורב, זה משאת נפשו.
ה-7 לאוקטובר הוכיח כמה צה"ל לא שומר עלינו...
אודי | 29-03-2024 9:12
ולא כמה צהל כן שומר עלינו
אתה יותר צדיק...
רונן | 27-03-2024 12:02
אתה יותר צדיק מרבי עקיבא? יוצר קדוש מעשרת הרוגי מלכות? הרב שלך יותר חכם מהסנדרהין כי אצל כולם עברה חרב והשמידה קהילות אולי אתה יותר קדוש מכל הקהילות שנשרפו בשואה ובפוגרומים וזה בכלל לא קשור למדינה הציונית ולכל הקדושים שמוסרים נפשם על הגנת העם והמולדת
אז אתה אומר...
מנחם יוספי | 27-03-2024 11:19
אז אתה אומר שלא צריך צבא??? האם הרבה חיילים שנלחמים גם רוצים ללמוד,חלקם רבנים ודיינים והם עזבו את הספר כי יש זמן שצריך ללמוד ויש זמן לשרת בצבא! אתה לא מפסיק להתפלל ועוד הרבה מצוות אחרות?! אם היה היענות של הציבור החרדי להתגייס אז היו פותחים דברים מתאימים
12
מי שם אתכם...
חיים | 27-03-2024 11:25
מי שם אתכם אחראים על נושא הגיוס? ולהטיף מוסר בשם הגיוס שלכם? ראשית כל אף אחד לא חייב אתכם להתגייס זו בחירה שלכם אז שבו בשקט. שנית למה אלפי חילונים שמתגייסים בשקט ולא מדברים כנגד אחרים ורק אתם בשם הכיפה המצחיקה שלכם כל יום מעלים כתבות שנאה? כי לא הצבא מעניןן אתכם אלא האמת הפנימית שטעיתם....
הפוך חמודי החיילים...
דני | 29-03-2024 10:37
הפוך חמודי החיילים הם האזרחים והם יוצאים עכשיו נגדכם אז תפנימו לא יעזור לכם אם אין לכם חובות אזרחיות לא יהיו לכם זכויות אזרחיות .
גיוס זו בחירה? גיוס...
רונן | 27-03-2024 11:57
גיוס זו בחירה? גיוס זו חובה חוקית ומי שלא מתגייס נכנס לכלא (אלא אם הוא מכת החרדים)
13
אתה לא מאמין...
יצחק מאיר | 27-03-2024 11:34
אתה לא מאמין לדברי חזל בכמה מקומות,למשל מסכת מכות יא, אנו לא צוניםונגד השתלבותבחברה הכללית,אנו גרים בארצנו ואזרחים בעל כורחנו
14
קשה להתעלם ...
עמי | 27-03-2024 12:29
מהעובדה שאנחנו מוקפים בצבאות עוינים שמצוידים בכל הנשקים המתקדמים שבעולם ועדיין קמים כאן בבוקר, לוקחים את הילדה לגן, יוצאים לעבודה ואוכלים ארוחת צהריים במחיר סביר. ההסבר ההגיוני היחיד לכל זה הוא ההסבר הלא הגיוני - דהיינו שמירת התורה. אני אישית עושה צבא ומאמין עדיין שכוחו משמעותי, אך לא מצליח להתעלם מהמרכיב הכה משמעותי שחופף על כולנו ומציל אותנו, דבר יום ביומו, מחרבם של הערבים ימש.
15
אני בטוח שכבוד...
דניאל | 27-03-2024 13:09
אני בטוח שכבוד הרב היה כותב על רבי שמעון בר יוחאי ורבי עקיבא שהם לא הולכים בדרך התורה. הוא היה מסביר באריכות קבוסה למה רבי שמעון לא היה צריך להיות במערה 13 שנה, ולמה תלמידי רבי עקיבא לא מסמלים את התורה. רק הוא!!! לאיר מכן הוא היה מראה לכתבי העיתונות הרומאים את מה שהוא כתב. גם להם לא היה זמן לקרוא את השטויות הללו. הוא היה מתמצת : ראיתם איך הכנסתי ללומדי התורה?!
מוזמן לבדוק איך...
רונן | 28-03-2024 9:11
מוזמן לבדוק איך רבי עקיבא ותלמידיו ניצחו את הרומאים בזכות לימוד תורה -- אופסי בעצם הרומאים ניצחו ורבי עקיבא ותלמידיו הוצאו להורג כי בעולם הגשמי מי שחזק מנצח
16
כמה הבלים במשפט אחד!
אלחנן | 27-03-2024 13:26
אתן דוגמא בולטת לרדידות הזועקת של הרב הכותב. ציטוט מדבריו כאן: נראה כי על פי התורה עצמה, במלחמה נלחמים, לא לומדים. משה רבנו, נותן התורה בכבודו ובעצמו, צועק על בני גד וראובן: האחיכם יצאו למלחמה ואתם תשבו פה? ובלשוננו הוא אומר: איך אתם מעיזים להשתמט? מוכיח ומכנה אותם תַּרְבּוּת אֲנָשִׁים חַטָּאִים. ובכן, כל ילד יודע כי משה אמר זאת לשני שבטים מתוך הבנה מוטעית שהם מתכוונים להשאר בבתיהם, לא כדי ללמוד תורה אלא כי הגיעו כבר לנחלתם. הפוך ספרא, הפוך! משה רבנו פוטר את שבט לוי מכל מלחמה בדיוק בגלל שהם משרתים את השם במשכן/בית המקדש. וזה מלמד על כל היתר. בהצלחה
בני לוי
בצלאל ספרא | 27-03-2024 21:18
סלח לי אך אין פסוק בו משה רבינו פוטר את בני לוי ממלחמה, גם כל הפוסקים שמדברים על פטור בני לוי זה ממלחמת רשות לא ממלחמת מצווה. ועם כל הכבוד , בני לוי הם בני לוי בלבד , לא משבטים אחרים ואין אישור לאחד להחליט על עצמו שהוא בן לוי ומקבל על זה פטור, . גם הרמבם שמציע לאנשים להיות כלוי וללמוד תורה לא נותן שם פטור ממלחמה. בה שיהיה שלום בארץ
ממשיכי דרכם של...
האירוניה | 27-03-2024 14:42
ממשיכי דרכם של הפרושים מקבילים את עצמם לשבט לוי
17
הוכחה נוספת
שלמה לוי | 27-03-2024 14:40
רוב יהדות גרמניה ניצלה מהשואה אעפ שכמעט ולא היה שם לימוד תורה. לעומת זאת בליטא המליאה בתי מדרשות 95% מהיהודים הושמדו היד.
18
יהדות ...
בתי | 27-03-2024 15:25
יהדות
19
של נעליך
az | 27-03-2024 16:26
של נעליך.. האם תוכל לבאר את הפסוק והיה כאשר ירים משה ידו וגבר ישראל וכאשר יניח וגבר עמלק? האם תוכל לבאר את החזל בזמן שהקול קול חעקב אין הידים ידי עשיו? להמשיך? נניח לחזל כעת. האם יש לך הסבר למה מבחינה מספרית לא מתים פחות יהודים מאז שיש את צהל? בכל שנות הגלות לא היה צבא והיה הרבה תקופות שנהרגו הרבה פחות יהודים אם בכלל, מחמת שהם יהודים. אם ברצונך לשמוע עוד, ותשובות הוגנות למאמרים שהזכרת, אשמח לשתף אותך אם תוכיח הגינות לעצם העניין ולא כדי להגן על אורח חייך
של נעליך
19 | 31-03-2024 16:09
לא קום המדינה עצרה את השואה אלא בעלות הברית בריטניה וארהב ועוד. טרום קום המדינה נהרגו בארץ ישראל הרבה פחות מ30 אלף בפרק זמן מגביל. אבל אני מסכים אתך, המסקנות כואבות מידי.
המשך לתגובה 19
של נעליך | 31-03-2024 4:18
מר ספרא הנה הנתונים. מקום המדינה נהרגו קרוב ל30 אלף יהודים היד ובארצות הגולה ללא צהל המספר לא מגיע ל200 יהודים מ48. אני מניח שקראת את המגילה בפורים, עם כמה טנקים ומטוסי קרב נצחנו את המן?
תגובה
בצלאל ספרא | 27-03-2024 22:21
וְהָיָה כַּאֲשֶׁר יָרִים משֶׁה יָדוֹ וְגָבַר יִשְׂרָאֵל וגו' (שמות יז). המקור שהבאת הוא משנה שאומרת : וְכִי יָדָיו שֶׁל משֶׁה עוֹשׂוֹת מִלְחָמָה אוֹ שׁוֹבְרוֹת מִלְחָמָה? זו שאלה רטורית שהתשובה שלה היא -לא! ידיו של משה לא עושות מלחמה, ועונה המשנה : אֶלָּא לוֹמַר לָךְ: כָּל זְמַן שֶׁהָיוּ יִשְׂרָאֵל מִסְתַּכְּלִים כְּלַפֵּי מַעְלָה וּמְשַׁעְבְּדִין אֶת לִבָּם לַאֲבִיהֶם שֶׁבַּשָּׁמַיִם, הָיוּ מִתְגַּבְּרִים; כלומר הלוחמים שראו את משה קיבלו יותר יראת שמים והיו מתגברים=מנצחים בקרב, אך ידיו של משה לא נלחמות, הוא היה מבוגר מידי אך הגיע לשדה הקרב לעודד הלוחמים. לגבי מספר ההרוגים. ללא צבא נהרגו לנו לאורך ההיסטוריה מליונים. מראשית הציונות נהרגו ב 100 שנה פחות מ 25,000 איש , זה הרבה מאוד אבל זה יום אחד של נרצחים באושוויץ. כלומר בלי צבא נהרגו לנו ביום מה שלא נהרגו ב 100 שנה עם צבא וכן כ 100 אלף הרוגים בפרעות תח -תט, חצי מיליון בחורבן בית שני ועוד... כלומר התורה לא הגנה עלינו בגלות, היא הגנה על הזהות שלנו. מי שמגן עלינו עכשיו זה הצבא שבה ינצח ויחזיר החטופים.
20
עם היה אלוהים...
האחד | 27-03-2024 20:57
עם היה אלוהים היה מחסל את כל הדתות והיינו חיים כאן בשקט. כל הצרות בעולם הם מכל אלה שגונבים אונסים רוצחים והכל למען האלוהים שהם מאמינים בו.
21
רדוד וריגשי
יוני | 27-03-2024 21:02
רדוד וריגשי
22
בור ועם הארץ...
שלום | 27-03-2024 21:27
בור ועם הארץ
23
י
אחד שמבין | 27-03-2024 22:30
הייתי בטוח שזה אתר דתי....
..אתר מטונף יותר...
חצקל | 29-03-2024 10:20
..אתר מטונף יותר מכל האתרים..נו סרוגים עם כיפה..אבל שונאי תורה כמו אנשי קפלן..
24
מי שכתב את...
שלום | 27-03-2024 22:45
מי שכתב את הכתבה הזאת לא יודע מה היא ערך של התורה הקדושה , הוא בור וצריך ללמוד מי בכלל התורה , רק לפי דרך התורה נהיה יותר טוב ועם חשבתם שתגייסו את כול בני הישיבות ולא ילמדו תורה לא תהיה מדינה בכלל להגן עליה אס תתעוררו אתם ישנים אתם לא רואים מה קורה!!!!!
25
מראי מקומות
אהרון | 28-03-2024 0:36
ענין התורה עין נפהח שער ד שבט לוי עיין רמבם שמיטה ויובל עיין מלבים שמואל א ל עיין בק פרק הכונס ענין הגיבורים של דוד עניין החשמונאים עיין בח הלכות חנוכה ודורו של חזקיה שעסקו בתורה ומפלת סנחריב ללא קרב ומצוה שאפשר לעשותה עי אחרים לא מבטלים תורה ואף לא לבנין בהמק ואף מרדכי היה במהלך של תשובה ואין אנו חושבים שבכל מקום לא צריך עשייה שלנו עיין חוהל שער הבטחון ודברי הרמבן מה לרופאים בבית יראי ה' ןפסוק כל המחלה אשר שמתי במצרים ותן לחכם ויחכם
26
זה שעת מלחמה
יוני | 28-03-2024 0:57
לא מצליח להבין את התמימות של הציונות הדתית הנופלת שוב בפך של השמאל המנסה לפרק את הממשלה בכל דרך (ההפיכה המשפטית, נושא החטופים, ועכשיו גיוס חרידים) . עוד פחות אבין את הרוח הנמוכה וחוסר ההתעלות בזמן מלחמה שבו עם ישראל זקוק ממש לאחדות ולהתלכדות, מה זה תורם עכשיו השיח הזה? (ובמיוחד בסגנון הזה המגמתי וחובבני, עם כותרת כל כך עלובה) . זה לא פחות מזילזול בקדושים שנפלו ועזרה לאויב בפירוק העם והממשלה. בסגנון הזה המפלג והפרובוקטיבי בעת הזאת, זה נראה שהכותב לא מבין את גודל השעה ולא מחובר לצערם של ישראל. ממש מפליא מהזרם הזה שמתיימר להיות הציבור הבלעדי לחיבור כלל האומה ולא מסוגל אפילו להתחבר לנופלים מהציבור שלו היד. (הייתי בהרבה לוויות של חיילים ובמיוחד מהציונות הדתית, וזה מה שביקשו והתחננו המשפחות לאחדות דווקא עכשיו של עם ישראל).
כנראה לא הבנת...
אורי | 29-03-2024 10:33
כנראה לא הבנת שהם נגד המדינה אינם עומדים בצפירה ביום הזכרון לחללי צהל עורכים שמחות דווקא בערבי יום הזכרון שורפים דגלי ישראל .מתי תבינו שהחרדים נגד המדינה שלנו
27
עוד באותו ענין
אהרון | 28-03-2024 1:03
גמרא בבא בתרא פרק ראשון תח לא משתתפים במס החומה כי אינם צריכים שמירה אברהם אבינו נענש שעשה אנגריא בתח וכל המקבל עליו עול תורה מעבירים ממנו עול דרך ארץ ןכן בבי בהלכות תת על דברי הרמבם בתח המתפרנס מן הציבור וכן רע לא נלחם במלחמתו של בן כוזיבא וענין נושא כליו אחר הואומלחמת מצווה ענינה ההגנה הפיזית על הצר הצור אבל ההכנה והאימון וההתקפה והחזרת ההרתעה מעולם לא שמענו שממלחמת מצוה הוא ואת והיאך אתה עושה מלחמה בלי הכנה עליך אמר קרא ומלחמןת אני עשיתי וכמו שודאי לא מוטל על איש ישראלי להיות רופא שמא יהא לידו חולה אלא שאם רופא הוא מחויה בטיפול החולה מדין לא תעמד על דם רעך אבל להיות מוכן לזה לא שמענו שחיוב הוא
ושוב פרי הבאושים...
RMB | 29-03-2024 0:26
ושוב פרי הבאושים של. ציונות הדתית הקורא לעצמו רב מעוות ומסלף דברי חזל הפרושים בתלמוד ובמדרשים למכביר, וכל זאת לרצות את אנשי השמאל קפלן שמטרתם הפלת הממשלה. ולא מוציא את קיתונו על המשתמטים בבתי הקפה בתל אביב, או לפיד ואנשיו או המיעוט הערבי שאינו נושא בנטל בשום צורה עבור המדינה בזמן שהוא מקבל את ההטבות קצת יותר מכל אזרח.
28
האם כבוד הרב...
יהודי מודאג | 28-03-2024 3:44
האם כבוד הרב פתח פעם ספר תורה???? אני לא רוצה להריס לך אבל: שבתאי צבי לא היה נביא
אני אהרוס לך...
רונן | 28-03-2024 9:08
אני אהרוס לך - שבתאי צבי היה משיח שקר שכל הרבנות החרדית חוץ מכמה בודדים באמסטרדם (משכילים ר''ל) תמכו בו
29
לא נכון!
ויקטור | 28-03-2024 6:05
לימוד תורה מגן ! קיום של עם ישראל תלוי בלימוד תורה. גם בציונות דתית חייבים להבין את זה היטב.
עם ישראל לא...
אריה | 29-03-2024 10:30
עם ישראל לא צרחך את לימוד התורה שלכם יש היום אמצעים טכנולוגים אחרים שעוזרים ואם אינכם מאמינים בזה אז תפסיקו גם להשתמש בכל ההטבות שהמדינה נותנת תחזירו את הבתים שאתם יושבים בהם היות והם על אדמת מדינה תפסיקו לקבל בטוח לאומי היות וזה של המדינה תפסיקו להשתמש בתחבורה צבורית של המדינה לכו תמצאו מקום שתוכלו לשבת בו באוהל ללכת ברגל ולאכול את מה שתמצאו
קיומו של עם...
גדי | 28-03-2024 11:43
קיומו של עם ישראל תלוי בהליכה בדרך ה'. כדי לדעת מה הדרך צריך ללמוד. אבל לא המדרש עיקר אלא המעשה
ספר את השטויות...
רונן | 28-03-2024 9:07
ספר את השטויות שלך לאלו שנשרפו במחנות הריכוז
30
הנה התשובה לכל...
חרדי לשעבר - אוחז באמת בהווה | 28-03-2024 6:08
הנה התשובה לכל דתי לאומי שתהה אי פעם למה הציבור החרדי בז' לכם - הנה התשובה ! ציבור שהוציא מתוכו עמלק כופר שכזה- לא ראוי להיקרא יהודי , האתר המרכזי של הציבור הדתי לאומי שנותן במה לכזאת תועבה הוא רק מראה לפנייה החדשות של היהדות הרפורמית ותנועת המזרחי הכושלת שקורסת כמו מגדל קלפים החזון איש צדק - אתם טעיתם .
עוד חרדי ששנים...
רונן | 28-03-2024 9:07
עוד חרדי ששנים בישיבה מחקו לו את המוח ולא מסוגל להגיב בטיעון קוהרנטי למאמר ארוך ומנומק
31
אוי לציבור הדתי...
מזועזע | 28-03-2024 6:09
אוי לציבור הדתי לאומי שיצא ממנו סרח ביאושים שכזה אוי לאתר שמתיימר לייצג אתכם שנותן במה לדבר כזה הציונות הדתית של היום לצערי הרב הם הרפורמים של פעם
עוד חרדי ששנים...
רונן | 28-03-2024 9:06
עוד חרדי ששנים בישיבה מחקו לו את המוח ולא מסוגל להגיב בטיעון קוהרנטי למאמר ארוך ומנומק
32
מי בדיוק הסמיך...
י. | 28-03-2024 7:32
מי בדיוק הסמיך אותו רב ועם מי הוא רב בדיוק????? צא ולמד לפני שאתה יוצר עוד פילוג ושנאה בשם הדת מתביישת בשבילך,ולא מקנאה בעוהב שלך..תפשפש אולי תעית ואתה בכלל מרצ.... רק התורה מגינה ומצילה!!!!! הצבא ושאר כוחות הביטחון שלנו הם השליחים,וכדי שתהיה סייעתא דשמייא חייבים להמשיך וללמוד,אוי ואבוי לנו אם יפסק לימוד התורה....השם ישמור על כל חיילנו וכוחותינו הם בעצמם מבקשים מאיתנו שלא נפסיק לרגע להתפלל וללמוד תורה,הם מרגישים על בשרם את ההשגחה העליונה,אז מוטב לסתום את הפה לפעמים אם אין משהו חכם לומר. חומר למחשבה
בתור בדיחה זה...
אבי | 29-03-2024 10:19
בתור בדיחה זה מצחיק האם החיילים שנהרגו הרגישו על בשרם את לימוד התורה שלכם
נו אז למה...
גשש | 28-03-2024 12:14
נו אז למה אתה לא שותק?
אף אחד לא...
גדי | 28-03-2024 11:36
אף אחד לא אומר שהתורה לא מצילה. מה שאומרים בכתבה פה הוא שהלימוד כשלעצמו, אם אחנו מחובר למעשה, אינו מציל. ובזה אין חידוש גדול ואלו דברים פשוטים שהעיקר הוא לא המדרש אלא המעשה
33
בוקר טוב!!! בזעת אפך...
הלנה | 28-03-2024 8:13
בוקר טוב!!! בזעת אפך תואכל לחם צאו לעבוד בתקופת התנך היו חייליים גם דוד המלך ושלמה המלך היו חלק מהצבא ללמוד תורה מומלץ אני בעד לא ללמוד בישיבות ולא לשאת בנטל ולאכול חינם מי שמכיר תתורה יודע שקיין והבל עהדו אדמות עוד מיימיי בראשית אז חאלס צאו לעבוד תתגייסו לצבא תהיו חלק מהעם ברוך מלך מלכיי המלכים????
אפילו משה ר,נו...
גק | 28-03-2024 9:02
אפילו משה ר,נו כעס על שבט הרובני והגדי וחצי שבט המנשי ,אחיכם יצאו למלחמה ואתם תשבו פה
הלוו בחורציק..יותר מ54%...
יאיר | 28-03-2024 8:26
הלוו בחורציק..יותר מ54% מהגברים החרדים עובדים..ונשים יותר מ80% עובדות אז אל תגיד לי אוכלי חינם
34
לדעתי אתה צודק...
ישראל | 28-03-2024 8:28
לדעתי אתה צודק באופן חלקי למשל האומנם לדוד המלך היה צבא אבל למרות הצבא בזמן שהיו יוצאים למלחמה הוא היה מניח תלמידי חכמים שיתפללו על הלוחמים שיצליחו. כמו כן חזקיהו המלך עליו השלום תקע חרב בבית מדרש ואמר שמי שלא יעסוק בתורה ידקר בחרבו של סנחריב ובזכות חזקיהו המלך ואנשיו שהיו רק שבט יהודה סך הכל מלאכים ניצחו את מלחמת סנחריב והרגו בהם כמה מילארדים המדרש אומר שחיילו של סנחריב ייבשו את הירדן כי כל אחד שחצה סחב בבגדים שלו מים.... עד שהירדן התייבש אז מכאן רואים שהתורה כן מגינה בגדול צריך גם תורה וגם מעשים טובים,התורה לבד לא מספיק צריך ללמוד כדי ליישם אותה בכל אופן מה שהיה ב7/10 לא דוגמא כי היה שם חילול שבת נורא ביום שמחת תורה! ונשים רקדו ללא בגדים ורקדו ביום שמחת תורה מול בודהה זה מעין חטא העגל תרצו או לא
הרגו מליארדים? כמה...
רונן | 28-03-2024 9:04
הרגו מליארדים? כמה מטומטם אתה יכול להיות? עד ימי הביניים היו פחות מ-20 מיליון איש בכל העולם כולו
35
עוד רפורמי לאוסף...
דן | 28-03-2024 8:42
עוד רפורמי לאוסף מי אתה ומה אתה מבין נגד גדולי עולם גולם היא מילה עדינה
36
כל הכבוד לרב...
גק | 28-03-2024 9:00
כל הכבוד לרב ספרא האמיץ שאומר אמת. בהחלט מסכים לכל מילה שכתב ,התורה החדשה שיצרו הרבנים האשכנזים השפיעה על תורת אמת ויושר והרס היהדות האמתית והפשוטה למפלצת שמאיית על קיום היהדות
37
עוד חרדי ששנים...
רונן | 28-03-2024 9:03
עוד חרדי ששנים בישיבה מחקו לו את המוח ולא מסוגל להגיב בטיעון קוהרנטי למאמר ארוך ומנומק
38
תפסיק לבלבל תשכל אם...
מיכל הלפרין | 28-03-2024 9:19
תפסיק לבלבל תשכל אם כולם היו שומרים תורה ומצוות לא היה פיגוע אחד החילונים לא מוכנים לשנות את אורח חייהם כדי להגן על העם כי הם לא מאמינים בחילוניות ואתם דורשים שנשנה את אמונתנו בגללכם חוצפנים לא יעזור כלום כשחבוא המשיח כל אלו שדברו נגד התורה יתביישו. מי שבאמת מגן זההתורה וכל הצרות זה בגלל חילוללי שבת עברות וביטול תורה. זה שאתה לא מאמין בזה לא יכול להכריח אחרים לשנות את אמונתם
הוא לא מדבר...
יצחק | 29-03-2024 7:46
הוא לא מדבר נגד התורה! הוא אומר שהתורה היא מדריך לחיים כדי לעשות את מצוותיה. רק שאצלכם היא הפכה לוירטואלית, ותלושה ממציאות החיים. תסבירי לי, מה נותן לבחור צעיר לימוד של שנה שלמה מהחיים שלו, על מסכת יבמות בעיון ובבקיאות? איזה השקפת עולם וערך מוסף זה נותן לו? הוא משתעמם מהתורה, ולומד את זה כי כולם לומדים ככה בשיעור שלו. זו לא תורת חיים, וגם לא מקבלים מזה יראת שמיים. כמעט כלום!
זו פרשנות. אסון מירון...
אבי | 28-03-2024 18:56
זו פרשנות. אסון מירון לימד אותנו שלא מבינים. להפיל הכל על תינוקות שנשבו ?! הייתי מציג את זה ממקום שהציבור החרדי צריך לעסוק בקירוב ובעיקר ממקום של כבוד וקידוש ה' ולא חלילה ההיפך- חילול ה'.
תמשיך לחיות בימי...
היסטוריון | 28-03-2024 12:12
תמשיך לחיות בימי הביניים ובבית שלך תתפלל לאיזה אליל שתרצה. במדינה תפעל לפי חוקי המדינה ותן את חלקך. הבנת? חילונים לא יכפו עליך את האמונה תאמין במה שתרצה רק תהיה אזרח מועיל
אז היתה שואה...
אחות | 28-03-2024 9:39
אז היתה שואה כי גברים העזו לצאת לעבוד ולפרנס את המשפחה? אף אחד לא מבקש מכם לשנות את אמונתכם. המאמר אמנם ארוך אך מנומק על קוצו של י. תקראי הכל עד הסוף ותנסי להתמודד ולא להתקיף.
39
כמה שטויות וקשקושים...
יהדות=תורה!!!! | 28-03-2024 10:00
כמה שטויות וקשקושים רק התורה שמרה עלינו אלפי השנים,הייתי טועה לחשוב שזה מאמר מעיתון הארץ,בושה לסרוגים!!!
תורה זכה נעשית...
יואב | 28-03-2024 15:31
תורה זכה נעשית סם חיים לא זכה סם המוות. עיקר התורה זה ללמוד וללמד לשמור ולעשות.. איך יתכן שיש כל כך הרבה תורה בארץ ועדיין יהודים רבים בארץ ובעולם לא חזרו בתשובה ?? חלק גדול מחוגגי במסיבת הנובה היו חרדים חוזרים בשאלה... צריכים חשבון נפש. נקודה !!
התורה זה ללמוד...
דוד | 28-03-2024 12:40
התורה זה ללמוד וללמד לשמור ולעשות זכה תורתו נעשית סם חיים לא זכה נעשית סם המוות.
אולי לא הבנת...
גדי | 28-03-2024 11:31
אולי לא הבנת את כוונת הכותב. הוא לא מתווכח עם זה שהתורה שומרת על ישראל. הוא טוען שלימוד תורה כשלעצמו, כשאינו מחובר לקיום התורה, אינו שומר על עם ישראל.
40
כל הכבוד סוף...
רפאלה | 28-03-2024 10:18
כל הכבוד סוף סוף מישהוא אומר את זה
41
תורה וערכי התורה. לדוגמא...
יוסי | 28-03-2024 10:24
תורה וערכי התורה. לדוגמא דרך ארץ קדמה לתורה !! ואבהת לרעך וכו.. ועוד ועוד.
42
השם ירחם על...
אני | 28-03-2024 10:31
השם ירחם על עם ישראל עוד לא הבינו שכל המלחמה הזאת על שמו וקדושתו יתברך בעולם אין על החיילים הגיבורים והצידקים שלנו בעולם כולו אבל אסור לנו לשכוח שקודם כל יש את השם ואת התורה הקדושה ואם לא זה קודם אנחנו באמת עם אבוד
אז זהו שאין...
מדען גרעיני עפולה | 28-03-2024 12:10
אז זהו שאין שם. זו המצאה עתיקה ששרדה הרבה יותר מדי זמן מהתועלת שלה בזמן המצאתה.
אני גם עושה...
למה לא גם וגם? | 28-03-2024 12:01
אני גם עושה מילואים וגם לומד תורה.. למה זה סותר?
43
מי שאינו מאמין...
ישי | 28-03-2024 10:54
מי שאינו מאמין בדברי חזל הוא אפיקורס,אמרו בכמה מקומות שלימוד תורה מגן על עם ישראל,גמרות במס' סנהדרין ומכות,
לימוד תורה מגן...
התורה מגנה אבל בשביל הצלת נפשות, תלמידי חכמים יוצאים ראשונים (כך כתוב בגמרא) | 29-03-2024 8:43
לימוד תורה מגן כמובן, אבל צריך לעשות השתדלות כמה שיותר
44
כמובן שלימוד תורה...
חנה בל | 28-03-2024 11:08
כמובן שלימוד תורה מגן לא למדנו כלום אנחנוו יהודים
45
יהודים מומרים רב...
חנה בל | 28-03-2024 11:09
יהודים מומרים רב מומר השם ישמור ערב רב
46
לימוד תורה ...
אלדד | 28-03-2024 11:22
לימוד תורה הוא מעל הכל ושלא נדבר היום שבחורים מתגייסים יש חילון אז אם כל כבוד,שיקימו צבא לחרדים בנפרד לפי הלך הרוח שלהם אז נדבר
רק כלא וביטול...
רב כלאי | 28-03-2024 12:08
רק כלא וביטול קצבאות יעבוד
47
רק שם את...
תהה | 28-03-2024 11:39
רק שם את זה פה לפני מלחמת העולם השניה עולם הישיבות וכמות לומדי התורה היו בשיא. גם היום היסטורית יש יותר לומדי תורה מאי פעם ב תולדות העם היהודי והאיום והשנאה גדולים מאי פעם גם..
גם החילוניות היום...
פרופסור לס | 12-04-2024 17:14
גם החילוניות היום והאתאיזם גדול מאי פעם .
48
עדיף על חרדי...
רב ראשי | 28-03-2024 12:09
עדיף על חרדי משתמט
49
נגמרה תקופת הטפילות...
גוי גדול | 28-03-2024 12:16
נגמרה תקופת הטפילות במדינה. יש לעשות רפורמה מקיפה בקצבאות ותמריצים. רק מה שמקדם את הכלכלה ואת הביטחון יקבל תמריצים. לסגור את הברזים ולהפנות כספים לשיקום וצמיחה. יתנו יקבלו! לא יתנו לא יקבלו זו השיטה. והשמיים פתוחים. מדינות העולם מחכות לחרדים שרק יגיעו.
חד משמעי. גם בפוליטיקה...
דוד | 28-03-2024 12:37
חד משמעי. גם בפוליטיקה צריך שיהיה כח השפעה כלומר אדם שמשרת בצבא שווה יותר מאדם שלא.
50
הציבור החרדי במשך...
דוד | 28-03-2024 12:20
הציבור החרדי במשך שנים נהנה להיות הילד הבעייתי. כל זמן שהיינו מיעוט עוד ניתן היה להכיל את המצב ולסלוח לנו. ככל שהציבור החרדי גדל והופך להיות משפיע על החברה כולה. *האחריות* אף היא גודלת. משמע- אם לא נקח אחריות נהייה אחראים לטביעתה של כל הספינה בתחום הכלכלי... בטחוני...ועוד... לא שייך להתעלם, הגורל של כל יושבי הארץ יבואו לפתחנו. רצינו להיות גדולים, משפיעים, להיות משמותיים.... בואו נקח אחריות !!! נכיר בכח ההשפעה שלנו.
51
אותו האיש, רב...
ישראל מאיר | 28-03-2024 12:57
אותו האיש, רב במרכאות, הכופר בערך לימוד התורה, ,פסול לעדות יינו יי נסך, ואסור לחלל עליו שבת להצילו, ואין להשיב אבידתו, ולקוברובחוץ.
למה? כי אין לל...
איציק | 29-03-2024 7:37
למה? כי אין לל מספיק אומץ ויכולת אינטלקטואלית להתמודד עם דבריו? כי זה נוח לל? הרי הרגילו אתכם באמת לא להתמודד עם כלום! אפילו הנשים מפרנסות אותכם, בניגוד לכתובה עליה כל יהודי חותם. עושים רק מה שנוח חכם. אפילו התורה חא מעניינת אתכם. מבחינתכם היא רק סידור עבודה.
ששששש כל הפוסל...
יעקב | 28-03-2024 15:16
ששששש כל הפוסל במומו פוסל.
52
דברים כדורבנות
משה | 28-03-2024 14:09
ישר כוח גדול-כבוד הרב!!!!
53
אחלה כתבה. הבעייה העיקרית...
יואב | 28-03-2024 15:25
אחלה כתבה. הבעייה העיקרית זה שהציבור החרדי גדל בתוך חממה תורנית רוחנית זה הופך אותו לחלש אופי יש חשש אמיתי גם בעיני הרבנים וכן הפוליטקאים שחרדים שהתגייסו יעזבו את הקהילה. הקהילה החרדית צריכה ללמוד להתמודד עם זה ולתכננן עם הצבא למצוא פתרונות טובים. האחריות על רבנים ועסקני הציבור למצוא פתרונות.
שום פתרונות שיתגייסו...
אלי | 29-03-2024 9:48
שום פתרונות שיתגייסו כמו כולם או שיעזבו את הארץ
54
הרב בצלאל ספרא
יהודי | 28-03-2024 20:16
מאיפה מגיעים לתעוזה כזאת שפרחח צעיר שקורא לעצמו רב יודע יותר טוב מכל הרבנים גם הסרוגים מה המטרה של לימוד התורה. עפרא לפומיה!
למה אתה לא...
יצחק | 29-03-2024 7:34
למה אתה לא קורא בעיון את דבריו הנכוחים, ולא מתמודד איתם כפי שהם? מה זה הזלזול הזה בכל יהודי אוהב תורה שהוא לא מאנש? ישר מבזה ותוקף. לא אכפת לך מהמצב בכלל ומעם ישראל, כי התורה שלך היא לא תורת חיים. זו תורה שהיא סידור לחיים.
55
טיפש כבר לא...
שמואל | 29-03-2024 0:17
טיפש כבר לא תהיה.
56
מודה להשם שגדולי...
ש.י. | 29-03-2024 0:27
מודה להשם שגדולי הדור החרדים ראו את חורבנה של המדינה הרבה לפני שהיא קמה. כנראה חשבו. אם המדינה עומדת על יסודות הכפירה והחוצפה נגד גדולי תורה ונגד התורה ולומדיה. אם המדינה שואפת למדינה ככל הגויים הרי שאין לה זכות קיום. אם ממילא היא תחזיק מעמד כמה עשרות שנים ויגיע יום חורבנה. כמו שנאמר : אין בן דוד בא עד שתכלה מלכות הזלה ועד שיכלו שופטים ושוטרים . למה שנפקיר את ילדינו ואת תלמידנו לחלומות שוא ידברו של הציונות הכפרנית וההרסנית. נכון, לא רצינו שיקימו מדינה . אבל השטן הצליח לבנות אותה, לפחות מה שנוכל נעשה לא בשביל להציל אותה אלא את העם היושב בה. כי הרי לא תעמוד על דם רעך. מכיוון שגם אם יהיה לציונים סוס ורכב טנק ומטוס ואפילו אטום עדיין אין לה זכות קיום. מה כן יש סיכוי שיקיים את היהודים שעובדים לציונות כמו שעבד עם ישראל לעגל? נקים ישיבות ונלמד תורה ונקיים מצוות . זאת כדי למזער מה שיותר נזקים. את בחורינו לא נסכן אבל מכיוון שהם בחרו להלחם מלחמה שאין לה סיכוי נעשה כדי להציל מה שיותר. ציונות דתית מיום ליום אתם חושפים את פרצופכם האמיתי את העובדה שאתם ציונים בכל רמח ושסה ודתיים בשעות הפנאי. אל תבואו אלינו בטענות כי רבותינו הזהירו אתכם לא להיות שותפים לציונות. רציתם? קחו אחריות. בסוף תודו שטעיתם בגדול. כל בחירי המדינה בוגדים בכם ואתם משתלחים בחרדים. בושה וחוצפה.
אם לא היתה...
אזרח | 29-03-2024 9:47
אם לא היתה מדינה ממי הייתם מתפרנסים אוכלי חינם שכמוכם .אם כך כדאי שתעזבו את הארץ אינכם תורמים וגם לא נתרום לכם יותר.החגיגה שלכם נגמרה
אני מבין שאתה...
יצחק | 29-03-2024 7:31
אני מבין שאתה אומר ש-השטן, חזר ומנצח את הקבה. עפר לפיך. כופר. ואתהנעוד גר במדינת ישראל כאזרח שטוב לו. רק מה, מרוב שאתה צדיק, אתה מעדיף ורוצה שאחרים יעשו עבורך את העבודה, כי אתה הרי מורם מעם, וכל השאר אפסים שחא נחשבים. כמה גאווה ונבזות!
57
ויכוח עם חרדים...
הרואה למרחוק | 29-03-2024 5:45
ויכוח עם חרדים על גיוס לצבא דומה לויכוח עם עיוור על צבעים. הם לא רואים עצמם כזקוקים לקיומה של המדינה. נהפוך הוא, האידיאליזציה החרדית הינה נגד קיומה של המדינה. הציונות היא כפירה ושיבת ציון היא מעשה שטן, בתוך הגולה הגדולה שבארץ ישראל מותר ואף ראוי לקחת מה שניתן מהפריץ, שבמקרה זה הינו יהודי, כל מה שניתן. לא רק שזו לא בושה אלא זה האידיאל. ההצדקות וההנמקות מרובות. הן גם מנוסחות היטב וההיגיון בהן רציף. על כן, הויכוח עקר לחלוטין.
58
מה עם דברי...
לא מטרת החיים? | 29-03-2024 7:14
מה עם דברי הרמבם לא נתאוו החכמים לימות המשיח וכו' אלא כדי שיהיו פנויים בתורה ובחוכמתה וכו' כדי שיזכו לחיי העולם הבא? כלומר המטרה של העולם המתוקן בימות המשיח היא לעסוק בתורה ובחכמתה.
אנחנו עוד לא...
יצחק | 29-03-2024 7:27
אנחנו עוד לא שם. כשיהיה וגר זאב עם כבש, זה יתאפשר. בינתיים אנחנו חייבים להילחם בזאבים. אחרת ניטרף כידוע
59
מאוד נהנתי לקרוא. זו...
יצחק | 29-03-2024 7:22
מאוד נהנתי לקרוא. זו ההשקפה הנכונה.
60
אולי שכח כבודו...
מאוכזב מהרב שכותב כאלה דברים הזויים | 29-03-2024 7:32
אולי שכח כבודו - את מה שהוא אומר כל ערב בתפילת ערבית - כי הם חיינו ואורך ימנו ובהם נהגה יומם ולילה. אם היה לי ספק האם אפשר לקיים תורה ומצוות ולהאמין ולחיות בדרך שלך - ציונות פלוס דתית, הנה הוכחת שלא! אפילו פרעה !!! ידע שאי אפשר לעצור את עם ישראל מלימוד התורה - איך משה ואהרן נכנסים לפרעה יוצאים ומבקשים ממנו בקשות - איך הם לא היו משועבדים לעבודת הפרך - רש''י במקום מסביר שפרעה לא שעבד את שבט לוי! כי הם ישבו ולמדו תורה. את זה שכח כבודו ? שמא לא למד ? בגמרא תלמוד גדול או מעשה גדול ? מה נפסק ? תלמוד גדול ! כאילו ממציא כבודו תורה חדשה... וזה עוד לפני הכניסה לוויכוח הגדול האם הצבא צריך את הציבור החרדי או לא - אלפי חרדים מאז תחילת המלחמה רוצים להתגייס עוד לא מצאו בצבא זמן ועסף לגייס אותם.... תעשה בדיקה. ומי החליט שחייבים להתגייס בגיל 18? (ומה עם גדרי צניעות וכשרות) יאיר לפיד ? אם באמת חשוב לכם גיוס חרדים - בואו לציבור תדברו איתו תמצאו את הפתרון לגיל שיתאים לציבור הזה ותראו שהכל מסתדר - אם מנסים להתנגח ואם מנסים לשנות שלא כל החיים שלנו זה תורה.... לא פלא איך הציבור שלכם נראה משנה לשנה נשירה ענקית נשים שהלכות הצניעות נעשות זרות להם... להוציא ילד היום מבית ספר ממ''ד צריך לבוא עם משקפי שמש... אין פלא שזה המצב כשככה כותב רב של ציבור זה.. בושה וחרפה.
61
היה ברור שכל...
K | 29-03-2024 8:06
היה ברור שכל העכברים ייצאו מחוריהם ויצעקו על כותב המאמר החשוב… רק מראה כמה השרישו בכולכם את הפרזיטיות ותחושת העליונות …
62
רק תיפול לי...
אסתר גינצבורג | 29-03-2024 8:57
רק תיפול לי לידיים אני אראה לך איזה תיקון עולם התורה יכולה לעשות כופר בן כופר
63
אני חושבת שהמקור...
מימי מי | 29-03-2024 9:05
אני חושבת שהמקור ללימוד תורה הוא בשבט יששכר , שהיה לומד תורה. אבל, המציאות בה אנחנו חיים מחייבת לצאת למלחמה למען הקיום שלנו. אני לא יודעת מה נכון או לא נכון, אני יודעת שמה שהיה חשוב הוא בכל מקרה האחדות שלנו ! ולא מפריע לי שחלק מהעם ילמד תורה, הרי יש רבים שמשתמטים או שנלחמים כדי לקבל תפקיד בקריה, אז לפחות אלה נלחמים כדי ללמוד תורה.
64
לא שווה התייחסות
אורי | 29-03-2024 9:09
ועוד קורא לעצמו רב תלמד קצת. יש גם תשובות מסודרות בנושא של החזון איש, הרב אויערבך, הרב פיינשטיין, הרב אברהם שפירא. וכמובן הליצן הזה יודע יותר מכולם היכי דמי אפיקורס? כגון דאמר מאי אהנו לן רבנן, לדידהו קרו לדידהו תנו! (סנהדרין צט עב) ´עומדות היו רגלינו בשעריך ירושלם´, ודרשו בגמ´ מכות דף י (עא): אמר רבי יהושע בן לוי, מאי דכתיב עומדות היו רגלינו בשעריך ירושלים? מי גרם לרגלינו שיעמדו במלחמה? שערי ירושלם שהיו עוסקים בתורה! מכות דף י (עא)
65
תודה ...
יפתח | 29-03-2024 9:16
תודה
66
הרבנים לא מעוניינים...
אזרח הגיוני | 29-03-2024 9:41
הרבנים לא מעוניינים בגיוס היות וזה פוגע בפרנסתם .כל הנושא של הלימוד הוא עסק כלכלי לכל דבר ראו כמה עשיר דרעי גולדקנוף ומשפחת יוסף .הם חושבים שניתן להמשיך את הפארסה אבל זהו זה נגמר .מי שלא יתגייס לא ייחשב אזרח במדינה ולא יוכל להצביע בבחירות ובאה גאולה אמיתית למדינתנו
67
נכון מאוד ..התורה...
ע"י ת | 29-03-2024 9:49
נכון מאוד ..התורה לא מגינה ..התורה מלמדת אורך חיים ואמונה
68
רב נכבד אף...
גבי | 29-03-2024 9:52
רב נכבד אף אחד לא אמר תורה במקום צבא אלה תורה וצבא והאחד שומר על משנהו 1000 למטה 1000 למטה גם זה כתוב בתורה ומה עם כל החרדים שעושים עבודת קודש בזקא אתה מוכן להחליף אותם יום אחד ולמה יהודים חילוניים לא נושאים בעול התורה לסיכום אם אין יהדות ותורה אין עולם אם אין צבא עדיין אפשר לשרוד נוכחנו לדעת בשמחה תורה לא להפוך להיות ערב רב
69
טירלול
יהונתן | 29-03-2024 10:32
איזו יוהרה איזו גאווה פישר קטן שחושב שמבין משהו. החזון איש, הרב מבריסק, הרב מטשיבין, הסטייפלר, הרב שך, הרב אהרן קוטלר, הרב אלישיב, הרב שטיינמן, הרב אדלשטיין, הרב לנדו, כולם מבלבלים את המוח ולא מבינים מהחיים שלהם ביהדות אבל בצלאל ספרא יודע ומבין. מודעות עצמית זה דבר ישוב.
להיפך יונתן, להיפך. הרב...
לא סרוגה | 29-03-2024 15:23
להיפך יונתן, להיפך. הרב בצלאל ספרא משול בעיני לרוני אשל ולחברותיה התצפיתניות שהתריעו, הזהירו וזעקו לעזרה בעוד כל יתר הרבנים שהזכרתי משולים להנהגת המדינה שאטמה אוזניה מלשמוע, והביאה עלינו את האסון הגדול ביותר בתולדות המדינה.
70
כמה שטויות. מביך...
דין קובלסקי | 29-03-2024 10:39
כמה שטויות. מביך ממש. הנחות נתונות למחלוקת הופכות לאבני יסוד בטיעון ופשט הופך לפלפול חסר גפיים. מלחמת מצווה? לימוד התורה אינו ערך עצמי נועד להודיע ליהודי את חוקי התורה כדי שיתנהל לפיהם? כנראה שהרמבם פספס את זה כשהוא קבע שתכלית ימות המשיח נועדה לזה.
71
תודה רבה ...
נעמה | 29-03-2024 11:08
תודה רבה
72
דברי טעם ואמת...
יוסי | 29-03-2024 11:17
דברי טעם ואמת ,והלוואי כל אחד ילמד אותם לעומק אף אחד לא צריך לשלם לחומדי תורה כפי שלא משלמי ללומדי הנדסה ומחשוב ניתן לשלב את שני הדברים גם יחד ,פשוט כנראה מגזר התרגל לזה שחלק מעם ישראל מסבסד אותו ,אבל אף אחד לא מסבסד אותנו כצריך לשלם על השכלה או ללכת לצבא זו מדינה אחת עם עם אחד וכלן צריכים לעשות את הטוב ביותר עבור ההצלחה שלנו כעם השתמטות או ישיבה על הברז הראשי בהמטלה שמציל את עם ישראל זו בושה וחרפה אף אחד אינו יודע חשבונות שמיים אבל מה שבטוח שאויבנו יושבים על הגבולות וצריך להגן על המדינה וכשהכל ירגע אפשר לחזור ללמוד תורה וגם לימודים אחרים
73
מה שכתב בצלאל...
דוד דגן | 29-03-2024 12:11
מה שכתב בצלאל ספרא זה אותו דבר כמו הפרסומות המלוכלכות שרואים אצלכם באתר אתם לא מפסיקים לשקר איזה חוצפנים
74
2000 שנה בגלות...
מיקי | 29-03-2024 12:19
2000 שנה בגלות צה''ל שמר עלינו נכון?... אם לא בריתי יומם ולילה, חוקות שמים וארץ לא שמתי. אעלק רב
עברו פגורומים קשים,...
בגלות לומדי התורה לא ליקקו דבש כמו במדינת ישראל | 29-03-2024 14:16
עברו פגורומים קשים, שואה עד שאלוהים מת באושוויץ
75
בושה ליהדות שיש...
אלי | 29-03-2024 12:37
בושה ליהדות שיש לה מישהו כמו כותב הכתבה, בן אדם שקורא לעצמו הרב ורק יודע לריב עם אלוקים
76
מי אתה חושב...
בת שבע | 29-03-2024 12:53
מי אתה חושב שאתה? הוגה דעות שעדיף שישתוק
שוטה שכמותך. אם...
לא סרוגה | 29-03-2024 15:17
שוטה שכמותך. אם הוגי דעות ישתקו, איך תגיע הגותם לידיעתנו? ולמי מותר לדבר לדעתך? רק לבוגרים ולעמי ארצות מותר להביע את דעתם? לגולדקנופים ולפורושים?
77
תרחמו עליו חברים,...
מישהו | 29-03-2024 12:55
תרחמו עליו חברים, בזמן שאלוקים חילק שכל הוא היה עסוק לכתוב את הטור המטופש הזה
78
לכל המגיבים הבוטים גם...
שמוליק | 29-03-2024 13:23
לכל המגיבים הבוטים גם אני איני מסכים עם דברי הכותב, אבל האם הסגנון הבוטה שלכם מוסיף לדיון?
79
כמה סילופים לפסוקים,...
משולם | 29-03-2024 14:31
כמה סילופים לפסוקים, מרגיש כמו חילוני שלראשונה קורא בתורה ולא יודע איך ללמוד אותה, עצוב שכך רק שאלה לי לכותב, הסיפור של רבי עקיבא מהגמרא מוכר לך? זה רק מיני דוגמא עד כמה הכתבה הזאת היא כתבת שטות
80
כל כך נכון....
לא סרוגה | 29-03-2024 15:14
כל כך נכון. כל כך מדוייק . תודה לרב ספרא על מאמר חשוב ביותר. והלוואי שיפול על אוזניים קשובות ועל לב פתוח.
81
יש משהו בדבריו...
ירון | 29-03-2024 18:19
יש משהו בדבריו
82
כל מילה בסלע....
טא | 29-03-2024 18:39
כל מילה בסלע.
83
נא לא לשכוח...
יחזקאל מארדר | 29-03-2024 18:59
נא לא לשכוח שהקלות הנסבלת שבה מורידים את הכיפה ואת החצאיות
84
מי קבע מי...
אורן יער | 29-03-2024 23:12
מי קבע מי אמר שזאת מלחמת מצווה? למה צוק איתן ועמוד ענן ושאר סבבים לא היו מלחמת מצווה ? כולה אירגון טרור בלי מטוסים טנקים וטילים חכמים ומדוייקים, ובלי שום נשק מתקדם, זאת לא מלחמת מצווה,צהל הפך לחיל חינוך מחדש, 35% אחוז מהדתיים עושים קורס טיס לכיפה, הרב ספרא שכח לומר שמשה רבנו אמר ליהושוע בחר לך אנשים, רשי אנשים צדיקים,ובכול זאת כנגד מספר הלוחמים היו לומדי תורה אם לקח 12 אלף לוחמים צדיקים,כנגדם 12 אלף לומדי תורה, ממתי 12 אלף חיילים יכולים להילחם נגד צבא של 50 אלף חיילים של צבא עמלק? ויהושוע כמה חיילים לקח שנכנס לארץ ונלחם נגד 7 עמים ? אז אם התורה לא מגנא ומצלה ועליה לא עומד העולם וכו.אז מה החיוב ללמוד תורה? אני מסכים שצריך צבא וצריך לעבוד לפרנסה וללכת לרופא אבל זה בגדרלעשות השתדלות שלא נחשוב כוחי ועוצם ידי, את כתבה כזאת אסור היה לפרסם, עכשיו חילונים חוגגים חושבים שאין משמעות לתורה,ולקיום מצוות,
85
אני לא מופתע...
ד"ר לשם | 31-03-2024 0:29
אני לא מופתע מדתילונים מהסוג של הליצן הזה שנקרא רב..נו.עוד אפיקורוס עם כיפה..הוא קרוב יותר לבגצ והשמאל כי הוא שונא תורה בדיוק כמותם..והכיפה על ראשו היא ההכשר לשנאת התורה שבקרבו..ברוך השם.מדן.שרלו.ועופרן.וכו וכו..חידוש עצום בדור שלנו....רבנים אפיקורסים ברמה שפילה מלפיד הטיפש....
86
בושה וחרפה, יש...
סתם אחד | 31-03-2024 1:29
בושה וחרפה, יש לי דודים ומזרוחניקים שתמיד דיברו על שויון בנטל וכו, ובסוף כשהציעו לבן שלהם להיות איזה שדרן ברדיו של צהל במקום להילחם הם קפצו על המציאה....... פשוט תרומה ענקית למדינה.... והיום רואים את התוצאות של החינוך שלהם, חצי מהילדים בקושי מניחים תפילין( אני מקווה מאוד שהם מניחים ), והם כבר 95% חילוניים, ככה זה מי שלא שומר מרחק מהחילונים וחושב שאפשר להתחנף אליהם וכו, זה התוצאות, וזה אחד מהסיבות שאנחנו לא הולכים לצבא, אם רמטכל שלכם היה דוד המלך היה על מה לדבר.... ברור שצריך גם את הצבא, ולכן אנחנו גם מתפללים עליכם, אבל חייבים את השילוב של התורה כמו שהיה בכל הדורות כידוע ומוכח בתורה, זה הבחירה שלכם אם להיות מאלה שעוזרים עי לחימה בפועל או עי לימוד, ולבוא ולהגיד שהתורה היא לא זאת שמגינה זה בושה וחרפה, גם אני יכול לשאול אותך אם צהל הוא המגן איך קרה ה7 באוקטובר? ההוכחות שלך חסרות כל הגיון ותלושות לגמרי מהמציאות אם אתה משווה את הצבא הכשר והצדיק שהיה בזמן התורה לצבא של היום, אולי כדי שתלך כמה ימים לצבא כדי לראות על מה מדובר, ועצם זה שלך יש אינטרנט ולרבנים שלנו אין זה כבר אומר מי יותר צדיק וראש נקי משטויות ומעוות, מקווה שיום אחד תתבגר ותבין משהו על החיים האמיתיים!
87
גמרא:אפיקורוס כגון מאן...
אריה | 01-04-2024 2:33
גמרא:אפיקורוס כגון מאן אמר רב יוסף כגון הני דאמרי מאי אהנו לן רבנן לדידהו קרו לדידהו תנו אמר ליה אביי האי מגלה פנים בתורה נמי הוא דכתיב (ירמיהו לג, כה) אם לא בריתי יומם ולילה חקות שמים וארץ לא שמתי אמר רב נחמן בר יצחק מהכא נמי שמע מינה שנאמר (בראשית יח, כו) ונשאתי לכל המקום בעבורם רשי:מאי אהני לן - והם אינן יודעין שעולם מתקיים עליהם: מגלה פנים בתורה הוא - שכופר במה שכתוב בתורה: אם לא בריתי יומם ולילה וגו' - שמהנין לעולם ומקיימין [אותו] והוא אומר דלא מהני מידי: מהכא נמי שמעינן - שהצדיקים מהנין לאחרים. מסקנא:לשומר כשרות, אסור לשתות יין שנגע בו כותב המאמר. ותודה לערוץ 7 על פרסום המכשול.
88
לימוד תורה כן מגן אבל גמרא והלכה זה לא תורה
דיין | 09-04-2024 8:47
גמרא והלכה זה סלוף התורה ולא הצילו אותנו מארועי 7 באוקטובר אם היו מלמדים באמת תורה תנך ספרי מקרא הקודש אז זה היה מגן עלינו ככתוב: דברי הימים ב יז9: וַיְלַמְּדוּ בִּיהוּדָה וְעִמָּהֶם סֵפֶר תּוֹרַת יהוה וַיָּסֹבּוּ בְּכָל עָרֵי יְהוּדָה וַיְלַמְּדוּ בָּעָם דברי הימים ב יז10: וַיְהִי פַּחַד יהוה עַל כָּל מַמְלְכוֹת הָאֲרָצוֹת אֲשֶׁר סְבִיבוֹת יְהוּדָה וְלֹא נִלְחֲמוּ עִם יְהוֹשָׁפָט