מגילת אסתר מלמדת: דרושה סבלנות - סרוגים

מגילת אסתר מלמדת: דרושה סבלנות

מגילת אסתר הנפלאה לא מסתיימת "בניצחון מוחלט", רחוק מזה. נבקשתה של אסתר "כתבוני לדורות" מעידה יותר מהכול שהסיפור עוד לא נגמר, שהוא עוד ימשיך וייכתב דורות קדימה

author-image
מגילת אסתר מלמדת: דרושה סבלנות
  (צילום: יונתן שאול/פלאש90; תמונת כותב: נעם פיינר)

אנחנו חיים בדור שרוצה הכול כאן ועכשיו. על הרעיון הזה מבוססים כל דוכני המזון המהיר וגם סיסמאות פוליטיות כגון שלום עכשיו, משיח עכשיו, אנחנו רוצים הכול זמין ומהיר. אבל כל מי שנלחם בחודשים האחרונים במעמקי עזה, ג'באליה, בני סווילה או חאן יונס יודע שאי אפשר לנצח שם בחודשיים.

מי שעבר בית אחרי בית בחיפוש אחרי אמצעי לחימה, מי שחשף פיר ועוד אחד (ועוד שניים) יודע שזו משימה סיזיפית שסופה לא נראה לעין. כל מי שישב בכל פורום מפקדים יודע שבשביל להשלים את ההכרעה הצבאית לא מספיק רק לדקלם את יעדי המלחמה אלא נדרש להצליח לנשום את המשימות לאורך זמן, זמן ארוך. נדרשת סבלנות שאנחנו לא רגילים אליה.

מגילת אסתר מתעתעת בנו. עשרה פרקים קצרים, מקסימום שעה של קריאה בבתי הכנסת ודיווח כמעט יבש של הסיפור גורם לנו לטעות ולחשוב שהפיכת הקערה, השבת המצב לקדמותו או מצב בו "ישלטו היהודים המה בשונאיהם" קורה במהירות רבה. בעמוד אחד היהודים בסכנת השמדה, ופרק לאחר מכן מתהפך הכול לטובה. אולם האמת היא שמגילת אסתר מגוללת סיפור של 13 שנים עם תהליכים ארוכי טווח, בחירות אישיות ולאומיות, כישלונות והצלחות שרק מי שיש לו סבלנות ומבט היסטורי יוכל להבין ומי שהיה מנסה לנחש אותו בזמן אמת היה נתפס כמנותק מהמציאות.

לא עכשיו, אלא לדורות

מגילת אסתר הנפלאה לא מסתיימת "בניצחון מוחלט", רחוק מזה. ניצחון היהודים לא השיב את העם לארצו, הוא לא יצר ריבונות יהודית והוא אפילו לא יצר תמיכה מוחלטת של העם בהנהגה (שלפחות חצי ממנה עדיין נשארה בבית המלך). בקשתה של אסתר "כתבוני לדורות" מעידה יותר מהכול שהסיפור עוד לא נגמר, שהוא עוד ימשיך וייכתב דורות קדימה, שאולי עכשיו זה תורנו לספר את הפרק שלנו בסיפור.

המחשבה שמחר הכול ייגמר היא מחשבה אופטימית אבל גם נאיבית, התפילה שאפשר לעצור הכול עכשיו היא wishful thinking במקרה הטוב ותפילת שווא במקרה הרע, התקווה שסיימנו את העבודה היא אולי מחשבה לגיטימית מהיציע אבל מי שנמצא עם נעלי ב' בחולות של הרצועה יודע שעוד לא סיימנו, אולי אפילו לא התחלנו. נדרשת סבלנות ואורך נשימה לכולנו.

צוררים קמים עלינו בכל דור ודור. לא אנחנו בחרנו יום להשמיד, להרוג ולאבד את כל היהודים. אך בידינו הבחירה לפעול על מנת  להפוך את הפור כדי שנוכל לשמוח, וזה ייקח זמן. זה יהיה פורים קצת עצוב, חסרונם של הנופלים והחטופים יורגש בכל עיר וכרך. המלחמה עוד תימשך, אבל אם נקשיב היטב מבעד להלמות המלחמה ורשרושי הרעשנים נוכל לשמוע את העם היהודי בונה עוד קומה בסיפור הלאומי.

==

הרב יובל אהלי הוא חבר צוות ועורך תוכן בעמותת יסודות העוסקת בחינוך תורה ודמוקרטיה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו