אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מחבל ניסה לחדור ליישוב בשדות נגב – ונלכד

פלסטיני בן 18 ניסה לחדור ליישוב שוקדה שבמועצה האיזורית שדות נגב ונתפס על ידי רבש"צ של אחד היישובים כאשר באמתחתו סכין ודוקרן. החשוד נעצר והועבר לחקירת כוחות הביטחון. יו"ר המועצה האיזורית שדות נגב: "גם היום הרבש''צים הוכיחו את נחיצותם לביטחון ביישובי הדרום"

מחבל ניסה לחדור ליישוב בשדות נגב – ונלכד
  לכידת מחבל (צילום ארכיון: תצפית)

פלסטיני בן 18 אשר היה חמוש בסכין ודוקרן ניסה לחדור היום (ראשון) ליישוב שוקדה שבמועצה האיזורית שדות נגב.

מחקירה ראשונית עלה כי הפלסטיני נכנס מרצועת עזה לאזור היישוב נחל עוז, הסמוך לגדר, ומשלא מצא את מבוקשו הוא עבר ליישוב שוקדה – המרוחק כשבעה קילומטרים מגדר הגבול.

רפי בביאן, קב"ט המועצה האזורית שדות נגב, אמר: "הוכרז נוהל 'פרש תורכי' וחשש לחדירה על ידי כוחות צה"ל. המערכות שלנו, כולל הרבש"צים, התחילו לעבוד. החשוד זוהה בשטחים המזרחיים של היישובים שלנו, ביצענו עליו סריקה ומצאנו סכין. הוא לא התנגד והיה לגמרי מופתע מהמעצר שלו. לא היה עליו ציוד לשהייה לכמה ימים וכל המהלך ארך כשעה וחצי. ייתכן שהוא היה בשטח אפילו יותר זמן. לאחר התפיסה הוא נלקח על ידי כוח צה"ל להמשך חקירה. הוא לא אמר שום דבר אך מלמל כמה דברים לא ברורים".

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, הגיב אף הוא לאירוע שיכל להיגמר בצורה אחרת לחלוטין: "לפני כשעה וחצי התבשרנו כי פלסטיני חמוש חצה את הגדר והגיע לשטחי המועצה. הוא נתפס הודות לתושייה הרבה שגילה רבש"צ היישוב, שזכה בעבר בתואר רבש"צ מצטיין אך למרות זאת חרב הקיצוצים מונחת על צווארו כבר זמן רב. משרתו תקוצץ בחודש ינואר לחצי משרה, אם ההחלטה בעניין הרבש"צים לא תבוטל ".

"גם היום הרבש"צים הוכיחו את נחיצותם ותרומתם הרבה למערכת הביטחון בישובי הדרום. אני בטוח כי לאור לקחי צוק איתן והאירוע האחרון, שר הביטחון וראש הממשלה ישקלו שוב את ההחלטה לבטל את תקני הרבש"צים ולקצץ בהם. האירוע היום מוכיח כי יש לבטל את ההחלטה ולהשאיר את הרבש"צים ביישובים במשרה מלאה, כדי להבטיח את שלום התושבים".

בתוך כך, על אף שכבר אין ולו צל של ספק בנוגע לכך שפעילותם מצילת חיים, פיקוד העורף ומשרד הביטחון ממשיכים לדבוק בהחלטתם מלפני כשלושה חודשים ולבטל עשרות תקנים של רבשצי"ם ביישובים במועצות האזוריות בעוטף עזה. הקיצוץ, שהיה מתוכנן לחודש ספטמבר, נדחה בעקבות הלחימה ברצועת עזה, וכעת נראה כי יצא לפועל בחודש ינואר הקרוב.

הרבש"צ (רכז הביטחון השוטף) אמון על כל הנושא הביטחוני ביישוב בו הוא פועל מטעם הצבא, בשגרה ובחירום במשך 24 שעות ביממה. הרבש"צ הוא גם זה שאחראי על כיתות הכוננות ביישוב, על הקשר בין היישוב לגורמי הביטחון, ועל מרכיבי הביטחון השונים.

הקיצוץ המתוכנן, שכאמור היה צריך לצאת לפועל כבר בחודש הנוכחי, ישפיע באופן ישיר על כל הישובים הנמצאים מעל לארבעה ק"מ מגדר המערכת. בישובים שנמצאים בטווח 4-7 ק"מ מהרצועה תקוצץ משרתם של הרבשצי"ם והם יועסקו במתכונת של חצי משרה בלבד. בנוסף, ביישובים הנמצאים בטווח של מעל 7 קילומטרים יבוטל התקן לגמרי.

לטענת פיקוד העורף, מיפוי מחודש של המצב הביטחוני באזור הוריד למינימום את סכנת נפילת הרקטות כך שהאיום העיקרי הנוכחי הוא חדירת מחבלים לישובים הסמוכים לגבול. לפיכך הוחלט כי אין עוד צורך ברבש"צים בעשרות יישובים בעוטף עזה הנחשבים ליישובים עורפיים.
כאמור, כבר לפני כחודשיים החלה התקוממות של ראשי המועצות בעוטף עזה על ההחלטה לבטל את הקיצוץ, החלטה שבסופו של דבר, למרות הכל, יוצאת לפועל.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו