אחרי השעיית המרצה: מחאה סוערת באוניברסיטה העברית - סרוגים

אחרי השעיית המרצה: מחאה סוערת באוניברסיטה העברית

לאחר שהוחלט להשעות את פרופ' נאדירה שלהוב-קבורקיאן מהסגל, הפגנות נרשמו ברחבי האוניברסיטה העברית בטענה ל"פגיעה בחופש הביטוי". מנגד מתוכננות הפגנות שמצדדות בפיטוריה

author-image
אחרי השעיית המרצה: מחאה סוערת באוניברסיטה העברית
  (צילום: הילה מזרחי)

הרוחות באוניברסיטה העברית מסרבות להירגע: לאחר שבתחילת השבוע פורסם על השעייתה של החוקרת הבכירה נאדירה שלהוב-קבורקיאן בעקבות דבריה המקוממים על טבח ה-7 באוקטובר, הבוקר (חמישי) קיבלו ראשי האוניברסיטה מכתב חתום על ידי יותר ממאה חברי סגל הקוראים לבטל את ההחלטה בגין "פגיעה בחופש הביטוי". בתגובה לדרישה, פרסמה הנהלת האוניברסיטה מכתב שעיקרו, החלטה להקים ועדה שתבחן את העניין מחדש.

 

במכתב התגובה שפרסמו הרקטור ונשיא האוניברסיטה נכתב כי "מקרה זה הציף שאלות שחוזרות על עצמן מדי פעם, וביתר שאת בתקופת המלחמה הנוכחית. שאלות של טשטוש גבולות בין אמירות של חברי סגל אקדמי מחוץ לתפקידם באוניברסיטה, לבין ההוראה והמחקר באוניברסיטה. שאלות אלה אינן מטופלות נכון להיום בתקנון אקדמי כלשהו, ומחייבות דיון מעמיק וקבלת החלטות ארוכות טווח, בשל כך החליטה הנהלת האוניברסיטה על הקמת ועדה שתבחן שאלות רוחב בנושא"

במכתבם ציינו כי בשל כך הוחלט לנקוט ב"צעד מניעתי, שבא לידי ביטוי בהשעייתה של פרופ' שלהוב קיבורקיאן מהוראה, על מנת למנוע מתחים בקמפוס ולאפשר לסטודנטים ולסטודנטיות לסיים את הסמסטר ולהתרכז בלימודים ובבחינות. חשוב להבהיר כי לא מדובר על צעד ענישתי, שכן מלוא משכורתה משולמת, אלא על צעד שנקטה הנהלת האוניברסיטה מתוקף הסמכות הטבעית לניהול המוסד".

הנשיא והרקטור הוסיפו כי "הוועדה תורכב מחמישה חברות וחברים, כולם חברי סגל אקדמי בכיר שימונו על ידי הוועדה המתמדת, כאשר לפחות אחד מהם יהיה משפטן".

הפגנות ברחבי הקמפוס

בינתיים נרשמו מהומות באוניברסיטה, כשהבוקר נתלו ברחבי הקמפוס עשרות כרזות מטעם "ועד הסטודנטים הפרוגרסיביים" ובהם נכתב כי "נדהמנו לגלות כי בצעד חד צדדי וקצר רואי הנהלת האוניברסיטה החליטה להשעות את פרופ' שלהוב-קיבורקיאן על רקע עמדותיה הפוליטיות," חלקם תהו "כיצד מוסד המתיימר להיות מדעי וליברלי נכנע ללחצים חיצוניים ומפעיל צנזורה על הסגל שלו?".

לצד ההכרזות, עשרות סטודנטים הפגינו בקמפוס חלקם בחרו להצית את תעודות הזהות הכחולות שלהם לאות מחאה.

מנגד, מתארגנת מחאת סטודנטים נוספת ליום ראשון הקרוב, שקוראת לראשי האוניברסיטה לפטר את המרצה שמכחישה את "שואת השביעי באוקטובר".

כזכור, בתחילת השבוע פורסם כי בראיון לפודקאסט הכחישה הפרופסורית את זוועות טבח השביעי באוקטובר ואמרה כי: "אם אני הולכת ברחוב ואני מדברת ערבית אתה תראה אותם נבהלים ומפחדים. והם צריכים לפחד, כי פושעים תמיד מפחדים"

הפרופסורית המשיכה להשתלח ברעיון הציוני ובכיבוש: "הם לא יכולים לקחת בעלות על האדמה שלי, הם לא יכולים להזיז את בני עמי, הם לא יכולים להרוג ולא לפחד. אז כדאי להם לפחד. וזו הסיבה שהם מפחדים – כי הם לא יכולים להביט בנו בפרצוף, אני לא יודעת מתי העולם יתעורר. זה הזמן לבטל את הציונות. וזה הכיוון אליו אני הולכת – לבטל את הציונות. האי לא יכולה להמשיך, היא לא יכולה, זה פלילי. אנו נוכל להמשיך רק כשהציונות תתבטל, זה מה שאני רואה".

"הם ישתמשו בכל דבר כדי להמשיך להרוג, זו מכונת הרג. המשטר הזה יכול להמשיך רק על ידי מחיקת הפלסטינים. הם ישתמשו בכל שקר, הם התחילו בתינוקות, הם המשיכו באונס, הם ימשיכו עם מיליון שקרים אחרים כל יום עם סיפורים אחרים, אני מקווה שהעולם יפסיק להאמין להם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
יימח שמה וזכרה...
זבל אנושי | 14-03-2024 16:43
יימח שמה וזכרה יחד עם כל מי שמפגין לטובתה. יש לכם באמת יותר מידי חופש כאן לא רק חופש ביטוי. תלכו לעזה שם יש אפשרות להגיד ולעשות הכל. תלכו לעזאזל
2
בכלל מדוע נכנסה...
עודד | 14-03-2024 17:33
בכלל מדוע נכנסה כזו מרצה לאוניברסיטה העברית. כשל בסיסי במיון העובדים. דחוף לפטרה לשלול ממנה אזרחות ישראלית לאשר לה הגירה מרצון לאחת ממדינות ערב. להפסיק לה כל סיבסוד וכל תגמול ממדינת ישראל!
3
יש לסלק מהאוניברסיטה בבושת פנים כל מרצה וסטוד
יאיר | 14-03-2024 19:11
כל מרצה וסטודנט התומך בשקרנית האויבת המסיתה הנלחמת במדינת ישראל של עם ישראל ורק של עם ישראל. שילכו ללמוד ולהרצות באוניברסיטאות בדובאי קאטר עמון קהיר ודמשק שילכו עם כרטיס טיסה ללא אפשרות חזרה שטחי מדינת ישראל הכוללים כמובן את יהודה שומרון עזה ובראש ובראשונה את כל ירושלים עיר קודשנו
4
זאת לא מרצה , זאת מחבלת!
אנדר וויגין | 18-03-2024 21:16
צריך להעיף אותה מפה או להוציא אותה להורג - אחד מהשניים! גיס חמישי!