הרב אפרים זלמנוביץ': כך נגלה מי באמת משתמט מהצבא - סרוגים

הרב אפרים זלמנוביץ': כך נגלה מי באמת משתמט מהצבא

בימים כתיקונם הזכאים לדחיית שירות בגין "תורתו אומנותו" ישובו אחרי הטירונות אל ספסל הלימודים להגן על רוח ישראל סבא. צה"ל יכיר בשנות לימודיהם כשירות שווה ערך לחייל המשרת כתומך לחימה או חייל העושה שירות לאומי מוכר אחר

author-image
הרב אפרים זלמנוביץ': כך נגלה מי באמת משתמט מהצבא

הטענה שחלק מתלמידי הישיבות אינם לומדים צריכה לעמוד למבחן. תלמיד שיעבור את הבחינות ויוכיח שרכש ידע תורני יזכה בתעודה "תורתו אומנותו" ושירותו הצבאי יידחה בשנה נוספת. הנכשל במבחן יתגייס על פי צרכי הצבא וישרת שירות מלא במסגרות התואמות את אורח החיים החרדי.

כל בני ישיבות ש"תורתם אומנותם" יעברו הכשרה צבאית (טירונות) להגנה עצמית ואחיזה בנשק לקיים את צו דוד המלך "לְלַמֵּ֥ד בְּנֵֽי־יְהוּדָ֖ה קָ֑שֶׁת" (שמ"ב' א' ח"י) כדי שיוכלו להגן על עצמם כאמור "וְנִשְׁמַרְתֶּ֥ם מְאֹ֖ד לְנַפְשֹׁתֵיכֶ֑ם" (דברים ד). להיות מוכנים בכל עת ובכל מקום לנטרל את המחבל הבא להורגנו.

המלחמה בטרור תמשך כל עוד לא התממשה ההבטחה האלוהית "אִם־בְּחֻקֹּתַ֖י תֵּלֵ֑כוּ וְאֶת־מִצְוֹתַ֣י תִּשְׁמְר֔וּ וַעֲשִׂיתֶ֖ם אֹתָֽם… וִֽישַׁבְתֶּ֥ם לָבֶ֖טַח בְּאַרְצְכֶֽם. וְנָתַתִּ֤י שָׁלוֹם֙ בָּאָ֔רֶץ וּשְׁכַבְתֶּ֖ם וְאֵ֣ין מַחֲרִ֑יד וְהִשְׁבַּתִּ֞י חַיָּ֤ה רָעָה֙ מִן־הָאָ֔רֶץ וְחֶ֖רֶב לֹא־תַעֲבֹ֥ר בְּאַרְצְכֶֽם" ולכן אין מנוס ובימים אלה עלינו לקיים את הצו האלוהי "וּרְדַפְתֶּ֖ם אֶת־אֹיְבֵיכֶ֑ם וְנָפְל֥וּ לִפְנֵיכֶ֖ם לֶחָֽרֶב" (ויקרא כ"ו). לשם כך נדרשת הכשרה צבאית.

במלחמת מצוה, מלחמה מיד צר הבא עלינו להשמידנו כמלחמת "חרבות ברזל" לחיסול ארגון הטרור חמאס הכל מתגייסים "אפילו חתן מחדרו וכלה מחופתה" (רמב"ם הל' מלכים ומלחמותיהן פ"ז ה"ד). על פי דין תורה גם בני הישיבות שתורתם אומנותם, בעת מלחמת מצווה יעמדו הכן לפקודת הצבא.

בימים כתיקונם הזכאים לדחיית שירות בגין "תורתו אומנותו" ישובו אחרי הטירונות אל ספסל הלימודים להגן על רוח ישראל סבא. צה"ל יכיר בשנות לימודיהם כשירות שווה ערך לחייל המשרת כתומך לחימה או חייל העושה שירות לאומי מוכר אחר.

צריך להבין, באין תורה אין ארץ ישראל. תלמוד תורה הוא ערך עליון השומר על הגחלת. בזכות התורה עם ישראל מתכנס בארצו. בתורה מצויה ההוכחה שארץ ישראל שייכת לעם ישראל. זו ההוכחה המפריכה את טענת הפלשתינאים שהארץ שלהם.

בעל אור החיים ביאר את הקשר בין מצות שמיטה להר סיני, וכתב שטעם נתינת ארץ ישראל לעם ישראל הוא מפני שקיבלנו תורה בסיני, ואם אין קיום לתורה, אז עם ישראל גולה מארץ ישראל, הוא אשר אמר דוד המלך "ויתן להם ארצות גוים ועמל לאומים ירשו בעבור ישמרו חוקיו ותורתיו ינצרו" (תהלים ק"ה, מ"ד).

טעות לדבר על "מכסות מתגייסים" יען כי אין לראש ישיבה הזכות לומר לתלמיד "פרוש מלימודך". זו הבחירה החופשית של התלמיד לקבל החלטה לצאת מהישיבה. קרי; לעבור מחיי הצניעות וההקרבה אל שוק העבודה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
48 תגובות - 24 דיונים מיין לפי
1
רעיון טוב יישר...
משה | 11-03-2024 20:20
רעיון טוב יישר כוח לרב
גם הרב צריך לדייק
דן | 12-03-2024 16:06
בישיבות לומדים לא לומדים תורה אלא תלמוד, שהוא הטקסט של המהפכה החזלית, שהוציאה מחוץ לחומה שלל זרמים וספרות קודש יהודיים.
2
הצבא לא באמת...
שירלי | 11-03-2024 20:53
הצבא לא באמת רוצה חרדים. אפילו לדתיים הלאומיים הוא מציב תקרת זכוכית. הרב לווינשטיין סיפר שמהמכינה בעלי יצאו אלפי חיילים. רבים הגיעו לקצונה. אך הצבא חסם בפניהם את דרגת האלוף. מתוך אלפי חיילים מהמכינה בעשרות שנותיה, אף לא אלוף אחד. כאשר צהל באמת ירצה דתיים וחרדים, שיודיע. עד אז, אני מבינה את החרדים.
הרב לוינשטיין שקרן ידוע
ידע | 17-03-2024 11:44
המכינה בעלי לא קיימת מספיק זמן כדי שיצאו ממנה אלופים. כדאי שלוינשטיין יגלה לנו שמטרתו האמיתית בהשתלטות על צמרת הצבא היא קצינים שמעדיפים להקשיב לרב, על פני קצינים שיקשיבו למפקדיהם. הרב גם טוען נגד שירות נשים, למרות שהוכיחו במלחמה זאת גבורה וכושר לחימה גבוה
3
וואו. כל מילה(!!)...
אמילי | 11-03-2024 21:30
וואו. כל מילה(!!) חוץ מהמבחן, אנחנו מאמינים בלימוד תורה עצמו, לא רק בצורך לגדל תלמידי חכמים.. וזה שלימודו קשה לו מאוד ועדיין מתאמץ ולומד, לימוד התורה שלו שווה לנו עד מאוד
4
המדינה הוקמה ע''י...
רבי | 11-03-2024 21:49
המדינה הוקמה ע''י חילוניים וסיפורי סבתא על התורה וארץ ישראל מוטב שלא יסופרו
שקר שאומרים אותו...
עידן | 12-03-2024 7:50
שקר שאומרים אותו כמה פעמים לא הופכים לאמת. הראשונים שבנו את הארץ היו דתיים ונקראו היישוב הישן. לאחר מכן מי שהקימו את פתח תקווה ועוד יישובים היו דתיים. וכן אל תשכח את עליית יהודי תימן באעלה בתמר שכמובן היו דתיים שבזכות עבודתם שאר העליות לא התייאשו. צריך לחזור וללמוד את העובדות במקום לספר סיפורים שהחילונים הקימו את המדינה. אותם חילונים בהתחלה רצו להתבולל ורק כשהבינו שהגויים לא מקבלים אותם חשבו על הפיתרון להקים מדינה כך זה היה עם הרצל שהיה יהודי מתבולל ורק אחרי מקרה דרייפוס הבין שצריך פתרון אחר. בן גוריון בהתחלה לא רצה להקים מדינה ורק בסוף השתכנע להכריז על המדינה. צריך ללמוד עובדות לפני שכותבים.
5
ללמוד תורה זו...
הרב הגה תכנית לחלוקת כספי החילונים | 12-03-2024 5:58
ללמוד תורה זו מצווה גדולה אצל הדתיים. אבל זו לא עבודה. וזה לא יכול להיות על חשבונם ומימון מכיסם של החילונים.
6
שלוש שנים מתוך...
שלמה כהן | 12-03-2024 8:30
שלוש שנים מתוך מאה שנות חיים ... על זה התורה הקדושה תיפול ? איפוא ההגיון שבדבר ? מן הסתם השתמטות לשמה .. והפחד מהשירות הצבאי ... תחשבו על זה .....
7
מופרעי הכיפות הסרוגות...
א.א.א. אאול | 12-03-2024 9:47
מופרעי הכיפות הסרוגות עושים חצי שירות סדיר, הבנות משתמטות מלא-מלא. נורא חשוב להתחיל להשריץ ילדים בגיל 18, כדי לנצח במלחמה הדמוגרפית מול החילונים. מה עוד שהכל ממומן על ידי משלם המיסים. אתם טפילים כמעט כמו החרדים, אבל השאיפות המטורפות שלכם למדינת הלכה נוסח אפגניסטן מזיקות הרבה יותר מהחרדים. במילים פשוטות: אתם החמאס שלנו
הציונות הדתית תורמת...
אתה בלבלן שכל חולה נפש | 12-03-2024 16:13
הציונות הדתית תורמת למדינה הרבה יותר מאשר החילונים ביחס לאחוזים. מבחינת לוחמים קרביים- יש יותר ציונים דתיים. ההייטק יש המון ציונים דתיים. די לבלבל בשכל
אתה מסכן חולה...
Dav | 12-03-2024 11:08
אתה מסכן חולה לך אפל בעצמך
8
צריך לפטר לאלתר...
דגל שחור | 12-03-2024 10:04
צריך לפטר לאלתר את הרב הראשי השחור שבחסותו השתמטות רבתית המבזה את תורת ישראל.
כול המבזה תלמיד...
יראי חטא ימאסו | 13-03-2024 11:35
כול המבזה תלמיד חכם אין רפואה למכתו
9
מעניין אם הרב...
יועזיאל | 12-03-2024 13:42
מעניין אם הרב היפוטתי כמו ההצעה שלו
10
מסגרות התואמות את...
אריה | 12-03-2024 13:48
מסגרות התואמות את אורח החיים החרדי כולם יודעים שהצבא בחיים לא יסכים להקים מסגרות שכאלו בהן לא יושמע התקווה ללא דגל ישראל, כאשר ימי העצמאות והזיכרון הם ימים רגילים לכל דבר והצבא מכיר בכך שחובתו של חייל לסרב פקודה כאשר זו נוגדת את ההלכה. למה לזרוק טיעונים כאשר כולם יודעים שהם לא מתכתבים עם המציאות???
אסור שתהיה מרות...
גם אסור שיהיו מפקדים חילוניים על חרדים ושומרי תורה ומצוות | 13-03-2024 12:17
אסור שתהיה מרות חילונית של מפקדים על שומרי תורה ומצוות. אסור גם מפקדים שמנבלים את הפה. בעוון ניבולי פה מתים בחורי ישראל. אסור גם שאגף החינוך בצהל יהיה חילוני עם ערכים חילוניים. היחידות עם חרדים צריכות להיות סטריליות מנשים דבר שלא קיים היום גם ביחידות שלכאורה מיועדות לחרדים. המסגרת הצבאית מסוכנת לשמירת הטהרה פי 10000 מהחיים באזרחות.
שיוותרו על קופת...
איזו ציניות | 12-03-2024 23:10
שיוותרו על קופת החולים הציונית והקצבאות הציוניות
רוב החרדים לא...
אתה מדבר שטויות בעצמך | 12-03-2024 16:11
רוב החרדים לא מתנגדים למדינת ישראל ולכן לא יהיה צורך בדברים שכתבת אבל יהיה צורך במסגרות שמספקות אוכל כשר למהדרין והפרדה מוחלטת בין גברים לנשים.
11
ניגמר להאכיל ולתת...
רון | 12-03-2024 15:22
ניגמר להאכיל ולתת מגורים ומקום ל פרזיטים. עם ישראל לא חייב לעלוקות האלה כלום. לא עובדים, שלא יאכלו לא משרתים בצבא שיחפשו מקום אחר לחיות בו. אין להם בושה, יש להם בוז וניצול של אנשים טובים. ל עיף אותם מארץ ישראל.
12
די.. שיתגייסו .....
ג'ו | 12-03-2024 15:33
די.. שיתגייסו .. נמאס כבר מהמשחקים ופולשטיקים האלה.. פשוט בושה
13
אמא חרדית לא חרדה
אמא חרדית לא חרדה | 12-03-2024 15:36
לימוד תורה אינו שווה ערך לשירות צבאי. לא עכשיו ולא בעתיד. מי שרק לומד מפקיר את האזרחים מתעלם מהחובה שלו לשרת ופוחד למות. השיטה של החרדים תוביל את ישראל לכלייה.
מה המקור שלך...
יראי חטא ימאסו | 13-03-2024 11:31
מה המקור שלך לדברים אני יש לי מקור אחר שהוא מהתורה ותבדקי אותי גדול תלמוד תורה יותר מהצלת נפשות אלו דברים שאין להם שיעור ....ותלמוד תורה כנגד כולם ! מיום שחרב בית המקדש אין לו לקבה נחת רוח בעולמו אלה מד אמות של הלכה ... ואם בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו (שתיהיו עמלים בתורה)ואז ונתתי שלום בארץ ושכבתם ואין מחריד ...וחרב לא תעבור בארצכם ..... וכול האומר מה מהייני רבנן נקרא אפיקורוס (מה מועילים לומדי התורה) אז לאמא החרדה ולא חרדית לפני שאת יורקת סיסמאות תעייני במקורות האמיתים ואל תגררי לדעות הפוכות והשקפה חילונית טועה ומטעה .
14
צריך רק ללמוד...
יהודיה | 12-03-2024 15:41
צריך רק ללמוד את 10 הדיברות. פרק שנראה היום שמדלגים עליו.
15
מאיפה תנאי הקשקוש...
צפוני | 12-03-2024 16:13
מאיפה תנאי הקשקוש האלה. חד הוא - שוויון מלא לכולם. בגיל 18 יוצאים לשרות צבאי ואחרי השירות בין מילואים למילואים ילמדו מה שהם רוצים
16
מדינת חוק לא מדינת הלכה
יפתח | 12-03-2024 17:04
מי שלא משרת בצבא (חובה אזרחית) לא יכול להצביעה לכנסת (זכות אזרחית). לימוד התורה הוא עיניין אישי, וההלכה עם כל הכבוד לה איננה החוק הישראלי. אין לדעת מתי תפרוף מלחמה וגם בביטחון שוטף נפצעים ונהרגים.
לימוד התורה זה...
העולם קיים בשביל התורה | 13-03-2024 11:48
לימוד התורה זה לא דבר אישי, זה דבר למען כלל ישראל. וכן שמירת מצוות. לימוד תורה ושמירת מצוות תועלת גם לפרט וגם לזכות הכלל.
הסיבה שהם לא...
שירי מנתניה | 13-03-2024 0:11
הסיבה שהם לא משרתים, זה בשביל שהם יוכלו להצביע למפלגות החרדיות, לזה זה מיועד. אם לא היה להם זכות הצבעה, המפלגות החרדיות לא היו קיימות ולליכוד לא היה קואליציה קנויה בכסף.
זה כולל ערבים...
. | 12-03-2024 19:04
זה כולל ערבים אני מבין
17
אמר הרב דברים יפים, אבל מצווה עלינו להלחם כעם
אבי | 13-03-2024 7:38
ככתוב בספר יהושוע פרק א - כל הפרק על זה איך עושים את זה היום? לתגבר אנגלית בכל הכיתות לגייס גדנע של הסברה בתשלום כלשהו לנוער להדריך ולתת בראש בזירת ההסברה כולל שיחרור תמונות שיזעזעו את העולם, אין מה לעשות ככה זה עובד לאמן ולגייס משגיחי כשרות לסייבר, ובכלל מי אמר שצריך לאפשר לעזתים אינטרנט? זה לא זכות בסיסית ויש אינטרנט מנוטר מפולטר וכשר. להקטין את התלות בארהב להתחיל מפעלי יצור תחמושת כחול לבן, אפשר לגייס לזה אסירים עם צווארון לבן ואסירים לא אלימים, להביא השגחה של חרדים מפעלים יותר מורכבים להקים בפריפרייה לגייס חרדים ומובטלים ולתת להם מעמד מיוחד שיהיה גאווה לאומית לא יתכן שהעזתים יותר טובים מאיתנו בייצור אמצאי לחימה נגמרה החגיגה לבטל את כל הקונספצייה ההזוייה של הכלה ערבים שרוצים לחיות איתנו בסבבה, מרחבא ערבים שמרימים ראש, מחזיקים נשק שלא כחוק ופושעים לתת בראש בכל הכח, לגייס ולאמן לוטר נותן בראש על כל הפרה היום שאחרי? נגמרה האוטונומייה המלאה, עזה מפורזת עם דרכים וצירים לאורך ולרוחב ועם הגבלות בנייה שיקלו עלינו לנטר אותם כל פעולת בנייה תחייב משגיח כשרות בזה אנחנו טובים כל הפרה יקבלו בראש לא טוב לכם, תחזרו למולדתכם ההיסטורית ירדן ישראל לישראלים לא להתבייש ולא להתבלבל כל מחבל יש לו אבא ואמא משפחה ושכנים לכולם נגיע העונש - חילוט נכסים חשבונות בנק וגירוש החממה, אין לוותר לעבור תיק תיק מחבל מחבל לוודא ששקל לא יקבלו מהרשפ וככה תרד גם המוטיבצייה
18
הרב לא למד...
לא סרוגה | 13-03-2024 11:17
הרב לא למד כלום, ולא הבין כלום. אם יכירו בלימודים האקדמיים שלי כשירות צבאי, אז שיכירו גם בלימוד תורה כשירות צבאי. אבל מאחר וזה יקרה רק בבוא המשיח, (כלומר, לא יקרה לעולם), אז כל חרדי הוא ככל האדם והוא צריך להתגייס בדיוק ככל אדם אחר. פטור יכול להינתן רק על בסיס אישי, ובהתבסס על נתונים אישיים, בטח לא פטור קבוצתי גורף. לא מוצא חן בעיניכם, אז קחו את הפקאלא'ך, וכדברי הרב יוסף - חפשו לכם מקום אחר שבו תוכלו לחיות חיי בטלה וניצול.
19
לומדי התורה לא...
הרב אולי שכח את הרמבם בסוף הלכות שמיטה ויובל | 13-03-2024 11:51
לומדי התורה לא יוצאים למלחמה! כל מלחמה. גם לא למלחמת מצווה. הרמבם לא מחלק בין סוגי המלחמות בהלכה שהוא פוטר בה את לומדי התורה ומשייך אותם לחיל ה'. עצם לימודם אומנותם היא שרות כחלק בלתי נפרד מהכח הלוחם. לא פחות מ-8200 אגב. העולם קיים בשביל התורה!
התורה היתה לפניך...
תגובה ל"לך מפה" | 13-03-2024 20:42
התורה היתה לפניך ותהיה גם אחריך. ושום אות בתורה לא תשתנה. והעולם קיים למען התורה. לומדי התורה הם חלק בלתי נפרד מהצבא וזה הכח הסודי של עם ישראל מאז נוסד כעם. התועלת הצבאית לא נמדדת רק עפי מי שמסכן את חייו. חצי מהצבא לא מסכן את חייו. גם מי שמשרת ב-8200 לא מסכן את חייו. לכל אחד יש את התפקיד שלו. גם לחיל ה' יש את התפקיד שלהם. כך זה היה אצל עם ישראל תמיד, מאז עם ישראל נוסד כעם. אם בחרת בטעות לחיות בשקר או שגדלת בנכות רוחנית מבלי לדעת שתכלית בחיים היא התורה ולמענה העולם נוצר, לא תצליח לכפות עלינו לחיות בשקר שלך! לך תלמד ותגלה שהתורה היא האמת המוחלטת וכל שאר הדברים זה שקר. אלה עובדות החיים האמיתיים. בלי התורה אתה פולש שגנבת ארץ ליושבי הארץ שהיו פה לפניך. רק עם התורה וקיומה יש זכות לטעון שארץ התורה שייכת לעם התורה. בוא אני אתן לך ספוילר. אנחנו לא נשנה את חיינו כהוא זה. וגם נשאר פה גם אחריך. נחיה חיי תורה בכל מחיר. עברנו את אנטיוכוס נעבור גם כל ממשלה שתנסה לפגוע בחיי התורה שלנו, ממשלה שגם לא תשרוד ומהר תתחלף מבלי יכולת להזיק באופן מעשי ורוב הסיכויים שבכלל לא תקום. בכל מקרה אנחנו נילחם לחיות את חיינו פה בארץ הקודש ארץ התורה כפי שקיבלנו בהוראות היצרן. ושום אות בתורה לא תשתנה. אמר רבי נהוראי אין אני מלמד את בני אלא תורה אלה עובדות החיים האמיתיים!
מי אתה שתחליט...
לך מפה | 13-03-2024 17:47
מי אתה שתחליט שאינך צריך לשרת ולסכן את חייך, ואני וילדיי כן? מי שמך? אתה ילד בן 5 , שחושב שהעולם מתנהל לפי עולמו הדמיוני. שרת בצבא, ולמד לימודי ליבה , או קום ולך מכאן. בקרוב תהיה כאן ממשלה אחרת וממלכתית, ואתה תצטרך לשרת ולהתמודד עם עובדות החיים. בעסה לך.
20
א. לעבודה עוברים...
ציוני | 13-03-2024 13:01
א. לעבודה עוברים מבחנים וניפוי. כך צריך גם לעשות ללומדי תורה. לא כולם שם עילויים וחלקם מחפפים. בנוסף - תבדקו מה אחוז המשתמשים אצל החילוניים.
21
חחח.....אז לתת להם...
הייתי דתי, סיימתי, אני רק יהודי מאמין | 13-03-2024 17:24
חחח.....אז לתת להם נשק בלי משמעת צבאית וטוהר הנשק, יופי ככה קמות פאלנגות (למשתמטים תקראו על דרום לבנון).. ועניין אחרון, הרב מצדד בבחירה חופשית של התלמיד, למלש''ב איןן בחירה חופשית כלל....יחי ההבדל הקטן. הרב הזה לא ראוי להיות עלה תאנה אפילו....לימודי הצדקה עצמית של תלמידים חכמים, זה מה שאתם מלמדים בישיבות כנראה....
22
א אם כל...
אתם בכי רע כולכם | 13-03-2024 19:15
א אם כל כך חשובה לכם כל הקשקשנים הטיפשים הכלכלה הייתם נותנים שוויון הזדמנויות לכל האזרחים במדינה. שוויון בחינוך ושוויון בחזון. אך מכיון שאתם כולכם קשקשנין טיפשים כאמור, אז מעניין לכם את ה** כל החינוך של תושבי הפריפריה, פריפריה שכולכם יצרתם כי אתם גזענים טיפשים. ב אם כל כך חשובה לכם קשקשנים טיפשים החובה לשרת אז למה הערבים אזרחי המדינה אינם משרתים? למה הם אינם חייבים שירות? ג לכל מזרחניק שחושב שהוא יודע דבר כל לימוד תורה שיבדוק את מי הרבנים שלו הולכים לשאול שאלות כשהם מתקשים, כשיש להם דיון והם מתחבטים... לכו לבדוק שיעורים של מיהחכמים מביניכם הולכים לשמוע לכו לבדוק מי זה ששכח מהי תורה רק כי קל לבלבל את המוח ו להפוך מצווה על התורה שיצרה אותה ולומר שהיא ערך עליון בדיוק כמו אותה התורה, ושלא יאמרו הקשקשנים הטיפשים שזה לא כך. הציטוטים על ארץ ישראל עם ישראל תורת ישראל כבר נספרים באין סוף. ד לכל מזחניק שחושב שלימוד תורה נמדד בבחינות או בבדיקות ידע שיבדוק את עצמו, שיבדוק האם בכלל הוא יודע מהי תורה ומהו לימוד תורה, שיבדוק בכלל האם הוא יודע על מה מקבלים שכר בלימוד תורה. נמאס לשמוע קשקשנים טיפשים.
אם כל כך...
בהחלט | 13-03-2024 19:48
אם כל כך חשובה הכלכלה אז למה לא דואגים קודם כל לאלה שכן רוצים חינוך וליבה? למה מחפשים בעיות גדולות עם אלה שלא רוצים עזרה במקום לחפש לעזור לאלה שכן? אלה שבגלל מקימי המדינה הדפקוה הזו שחשבו את עצמם יותר טובים כי הם מגזע מסויים, בזמן שהתירוץ שלהם להקים מדינה הוא שיש גזענות נגד יהודים. תבדקו את עצמכם טיפשים!!!! תבדקו האם מעשיכם פיכם וליבכם מסונכרנים!!! תבדקו אם אתם לוהטים כי מישהו הדליק אתכם וכי יש סיבה למסיבה או שאתם לוהטים כי יש לכם עמדה בנושא!! תבדקו קשקשנים טיפשים את הנושאים שאתם מדברים אליהם לפני שאתם עולים על גל ומעלים אותו עוד יותר!!! טיפשים. קשקשנים.
23
אחדות גוש...
יעקב | 14-03-2024 2:42
אחדות גוש הימין חובה היום יותר מתמיד אני מקוה שהקמפיין המתוזמן בערוץ זה לא יביא בסוף להקמת מדינה פלסטינית תבינו הקמפיין הזה הוא מתנה לשמאל השתגענו לגמרי?
24
הכותב הוא חזיר...
איוון | 14-03-2024 6:55
הכותב הוא חזיר חמדן שמבזה את התורה,היהדות ואת השם