אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סיכום שנה: אירועי השנה של חדשות סרוגים

חטיפת שלושת הנערים שהובילה למבצע "צוק איתן" ופטירתם של מנהיגים ופוליטיקאים בלתי נשכחים - חדשות סרוגים מסכם את אירועי השנה החולפת. התשע"ד שהייתה

סיכום שנה: האירועים שעשו את תשע"ד
  האירועים שעשו את תשע"ד (צילומים: פלאש 90)

אירוע השנה – חטיפת שלושת הנערים

זה קרה ביום שישי אחד, בשעות הבוקר, כשהחלו להגיע הידיעות הראשונות על נעדרים בגזרת גוש עציון. לאחר שעות של גלי שמועות הגיעה הבשורה המרה: גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח נחטפו על ידי מחבלים ולא ידוע מה עלה בגורלם.

שלושה נערים אלמוניים עם שלוש משפחות שבעל כרחן פרצו לתודעה של עם ישראל, ריגשו מדינה שלמה ולימדו פרק באמונה, בדרך ארץ ובאצילות נפש. עשרות אלפים הגיעו לתפילה בכותל המערבי, לכיכר רבין, שלוש אמהות שיצאו לז'נבה לאו"ם, ובעיקר הדאגה לאחדות בתוך עם ישראל, נתנו כוחות לעם שלם, לעוד הרבה חודשים קדימה. הרבה אנשים אמרו בקיץ האחרון, כי הם מקווי מאוד שהתפילות, התחושות וההתעלות שהם חוו בחודש סיוון תחזור גם בראש השנה וביום הכיפורים.

ואז בערב אחד, כמו בתמונת ראי, החלו השמועות על סוף עצוב לפרשה. הגופות נמצאו ולמחרת הובאו לקבורה במסע הלוויה ממלכתי עם ראש הממשלה ונשיא המדינה, בהשתתפות עשרות אלפי מלווים בבית העלמין במודיעין. זה לצד זה נטמנו גיל-עד, נפתלי ואייל הי"ד למנוחת עולמים, אך זכרם ודמותם תלווה את החברה הישראלית לעוד עשרות שנים.

אירוע השנה – מבצע 'צוק איתן'

ימים ספורים לאחר סיום מבצע 'שובו אחים', מדינת ישראל עברה להתמודד עם המוגלה שהתפתחה ברצועת עזה. זה התחיל בטפטופי ירי של רקטות לעבר עוטף עזה, והמשיך בנסיונות פיגוע שחשפו את הבעיה האסטרטגית שהתפתחה מאז הגירוש מגוש קטיף – מנהרות התופת.

לאחר ניסיון פיגוע שסוכל על ידי צה"ל התקבלה ההחלטה לצאת למבצע קרקעי – 'צוק איתן' שיתמודד עם איום המנהרות. במשך 50 יום פעלו כוחות צה"ל ביבשה באוויר ובים נגד החמאס, כשהלחימה גובה הרוגים רבים מקרב הלוחמים. קרבות גבורה נרשמו בשג'עייה, שם חטיבת גולני איבדה מטובי לוחמיה באירוע הנגמ"ש, ולוחם אחד אורון שאול הי"ד שגופתו לא נמצאה עד היום.

ביום האחרון למבצע הקרקעי ברפיח, שעתיים לפני כניסת הפסקת האש לתוקף, הצליחו מחבלי חמאס לחסל כוח של פלוגת הסיור של גבעתי, להרוג את המפקד רס"ן בניה שראל ואת הקשר שלו ליאל גדעוני, ולחטוף את גופתו של סגן הדר גולדין. האיום התמידי של חטיפת חייל הפך למציאות. במשך 48 שעות, מבוקר יום שיש ועד מוצאי שבת, עקבה מדינה שלמה בנשימה עצורה, עד שהגיעה הבשורה, הדר נפל, הלוויתו תתקיים למחרת. גלי ועדנה, שתי הארוסות של בניה והדר הפכו גם לדמויות הטראגיות של המבצע.

כמו ב'שובו אחים' גם ב'צוק איתן' התגלתה הסולידריות של עם ישראל, שתרם ופינק את החיילים, וחיבק את תושבי עוטף עזה והדרום. האזעקות נשמעו גם בירושלים, בגוש דן ואפילו בבנימינה, אך כיפת ברזל פעלה וצמצמה את הפגיעות בנפש למינימום. בסך הכל נשאר העורף – איתן, חסון ומוגן, והלחימה התנהלה בעיקר בעזה ובישובי הספר.

פקודת המבצע של מח"ט גבעתי אל"מ עופר וינטר, שכתב לחייליו כי החמאס מנאץ אלוהי מערכות ישראל, וכמובן קוממה עליו את שמאלני 'הארץ', הראתה כי בצה"ל נולד דור חדש של מפקדים, שלא נלחם למען שלום או שקט לאזרחים, אלא כדי לקדש את שם ה' בעולם. גם אנשי 'ישראל חופשית' צריכים להתחיל להתרגל כי הכיפה נמצאת בצה"ל לא רק כדי להשאר, אלא גם כדי להשפיע.

עוד מוקדם לנתח עד כמה עמוקה הייתה הפגיעה בחמאס, והאם בכלל הוא יכול להתאושש ממנה, ואיזה לקחים צה"ל יפיק מהלחימה המוגבלת שניהל. כמעט חודשיים בתשע"ד הפכו את הארץ לחזית וידם הארוכה של האזרחים הפשוטים חיבקה את ידו הארוכה של צה"ל.

פטירת הרב עובדיה יוסף והלוויתו

זה נראה כמו נצח, אבל בחודש חשוון נפטר הראשון לציון הרב עובדיה יוסף זצ"ל, וסימן בכך סיום תקופה של היהדות הספרדית במדינת ישראל. את דמותו של הפוסק, המנהיג, הקשוב מחד אך התקיף מאידך, אין צורך להציג. די להסתפק בעובדה היבשה שלהלוויתו שנערכה בתוך שעות ספורות מרגע פטירתו, הגיעו 800,000 בני אדם – הלוויה הגדולה ביותר בתולדות מדינת ישראל.

אחרי שנים של הגמוניה אשכנזית, הצליח הרב עובדיה להחזיר את הכבוד ליהדות הספרדית. זה התחיל מספרי ההלכה 'יביע אומר' ו'ילקוט יוסף' שנמצאים בכל בית של יוצאי עדות המזרח, המשיך להנהגה הפוליטית, עם התנועה הפוליטית ש"ס שבשיאה עמדה על 17 מנדטים, הרבה מעבר למספר החרדים הספרדים בארץ שכוחם מוערך בכשלושה מנדטים.

בערוב ימיו, הצליח הרב עובדיה להריץ את בנו לתפקיד הראשון לציון, כשהוא מזמין את חברי הגוף הבוחר באופן אישי ומבקש מהם להצביע עבורו. ההופעה הפומבית האחרונה שלו, הייתה הכתרתו של הרב יצחק יוסף לתפקיד הראשון לציון בעיר העתיקה בירושלים. מעט לאחר אותו אירוע פונה הרב לבית החולים ממנו לא יצא.

דמותו הדומיננטית של ה"מרן" לא יצרה יורש ודאי אחרי לכתו. קרבות הירושה בין הרבנים ובין הפוליטיקאים ימשיכו להעסיק את החברה הספרדית והחרדית כנראה גם בשנה הבאה. עוד הרבה שנים נתגעגע לאישיות תורנית שאיחדה מגזרים שונים תחת הנהגתה.

פטירתם של אריק שרון ואריק איינשטיין

בתוך חודש אחד, נפטרו ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון וענק הזמר הישראלי אריק איינשטיין. יש משהו מאוד דומה בהמצאות של שניהם בהוויה הישראלית. אריאל שרון בעצם התנתק מאיתנו לפני שמונה שנים באותו אירוע מוחי ממנו לא קם, ואריק איינשטיין הפסיק להופיע בציבור באזור שנות השמונים, למעט גיחות פה ושם בראיונות מוקלטים.

שניהם אחראים על עיצוב דמותו של הישראלי. שרון – בהנחלת ערכי הלחימה של צה"ל: דבקות במשימה, חתירה להתקפה ודאגה שלא להשאיר פצוע בשטח. ואריק איינשטיין בפסקול הישראלי בסרטים ובשירים אותם ביצע בחמישים השנים האחרונות.

על דמותו של שרון, שנחשב לגיבור מלחמת יום הכיפורים מעיבה מלחמת לבנון משמאל, וההתנתקות מימין. מתנגדיו לא שוכחים לו ולא סולחים לו על הדורסנות בה ביצע את המהלכים שהשפיעו על גורל המדינה. רבים היו רוצים לראות אותו מתעורר לרגע אחד כדי לראות את מצב המדינה שהשאיר.

ההלם בציבור הישראלי על לכתו של אריק איינשטיין היה כמעט מאחד. את אריק עצמו כמעט אף אחד לא פגש אף פעם, אבל אולי דווקא ההסתגרות הזו בבית, בזמן ש"זמר מפורסם" נשמע כמו התחלה של אייטם פלילי הקשור באונס במהדורת חדשות, הפכה אותו לאהוד כל כך. אין איש בישראל שלא מכיר שיר שלו. מספיק לציין כי בשנים האחרונות הוא הזמר המושמע ביותר ברדיו למרות שלא הוציא אף אלבום כבר כמה שנים. משירי ילדים ועד שירי משוררים מ'עוף גוזל' ועד 'התוכי יוסי', ממערכוני 'לול' ועד 'עטור מצחך זהב שחור'.

לכתם של השניים לא שינתה הרבה במציאות הישראלית, אבל כל אחד ששמע על האירוע, ידע לזכור רגע אחד, שיר אחד או קול אחד, של השניים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
לצערי סרוגים אימצו בחום את הנרטיב של החמאס
יוני | 24-09-2014 1:08
אני אענה על האגדות של דופי שהוצגו בכתבה זו כדלהלן: דבר ראשון ההתקלות של הפלסר אירעה שעה וחצי לאחר כניסת הפסקת האש לתוקף ולא שעתיים לפני כפי שכתבתם. דבר שני זו היתה הפסקת אש חד צדדית מצד ישראל והחמאס לא הכיר בה וכפי שפורסם במעריב שקרי הבטיח לביבי ובוגי שחמאס הסכימו להפסקת האש וצהל יוכל להמשיך לטפל במנהרות הטופת. כתוצאה מכך, צהל נמנע מירי לנקודות חשודות וכן מירי טנקים לעבר הבית בה היתה מנהרת הטופת ממנה יצאו המחבלים. לכן, הניסיון שלכם להציג בכתבה כאילו היה כאן פייר פייט בין הפלסר למחבלים חוטא לאמת. מה שכן היה כאן זה ניצול ציני מצד החמס להטעיה של הדרג המדיני ע"י קרי. צר לי שאתם הלייטים לא רק שמאמצים את הנרטיב הרפורמי אלא גם את זה של החמאס
2
כתבה זו היא תעודת עניות לסרוגים
אורי | 24-09-2014 1:23
שמאמצת את טענות חמאס כאילו הקרב ברפיח אירע לפני כניסת האש לתוקף בעוד שכל המידע מוכים שהקרב אירע שעה וחצי לאחר כניסת הפסקת האש לתוקף והיתה כאן הפרה בוטה של החמאס לסיכומים
3
למה שוכחים חפירת הקברים בבית שמש
| 24-09-2014 4:18
למה שוכחים חפירת הקברים בבית שמש