ישראל בריסקמן סרבן הגט ה"מבוקש", נתן גט לאשתו

עשר שנים עיכב אברך חרדי את אשתו מלתת לה גט. לפני כחמש שנים הוא הצליח להמלט מהארץ. בית הדין הרבני הכריז עליו נידוי והעלה את שמו לרשימת המבוקשים. בימים האחרונים הוא אותר, ומסר את הגט המיוחל. מקורבי האישה: "אין לתאר את שמחתה על כך שתוכל להקים מחדש בית בישראל"

ישראל בריסקמן סרבן הגט ה"מבוקש", נתן גט לאשתו
  ישראל בריסקמן (אתר בית הדין הרבני)

בשורות טובות. סרבן הגט ישראל מאיר בריקסמן, אותר במקום מחבואו והסכים לתת גט לאישתו, כך מפרסם היום אתר "כיכר השבת". בכך מגיעה לקיצה פרשה ארוכה של עגינות, שגרמה להרבה חילול השם בעולם החרדי.

הפרשה מתחילה לפני קרוב לעשר שנים, כשהנישואים בין בני הזוג, שניהם ממשפחות מיוחסות ומכובדות, לא עלו יפה. במהלך הדיונים בבתי הדין, העלה בריסקמן דרישות שונות על מנת שיאות לתת את הגט. בין השאר דרש כי הילדים יישארו בחזקתו, לאחר שהושגה פשרה בעניין, דרש גם חצי מסכום הדירה שהובטחה לזוג אך לא נקנתה.

לאחר דיונים ארוכים ומתישים, בהם הוא מתחמק ממתן הגט, נעלם יום אחד בריסקמן ולא נראה עוד, כשההערכה הייתה כי הצליח להמלט מהארץ, על אף צו עיכוב היציאה שהוטל עליו ככל סרבן גט.

במשך השנים הופעל לחץ כבד על אביו, הרב משה זלמן בריסקמן, רב בית כנסת בשכונת קטמון בירושלים, כי ייצור קשר עם בנו ויורה לו לשלוח גט לאישה העגונה. מדי פעם עלתה ברשת קריאה לבריסקמן לחזור בתשובה ולתת גט, כשמציינים את מספר ימי העגינות של אשתו.

גם בית הדין של הרבנות הראשית נחלץ לטובת העגונה ולפני כשנתיים הטיל על בריסקמן נידוי בו נאמר כי אין לצרפו למניין, אין להיטיב עימו בכל צורה שהיא, כולל הכנסת אורחים וביקור חולים, אין לאפשר לו ללמוד וללמד במסגרת ישיבתית או במסגרת כולל לאברכים וכמו כן, אין לאכסן אותו בין בתשלום ובין שלא בתשלום".

גם נידוי זה לא הועיל, ולכן הכניס בית הדין את בריסקמן לרשימת "המבוקשים", סרבני הגט, בו הם מבקשים עזרה מהציבור בכל פרט שיכול לסייע לאיתורו.

כאמור, בימים האחרונים, אותר מקום מחבואו של בריסקמן והוא שוכנע או אולץ לכתוב ולחתום על גט לאישתו.

בבית הוריו של בריסקמן, סירבו להגיב. במשרד בית הדין, נמסר כי הם מנועים מלהתייחס לנושאים כאלה.

מקורבים לעגונה המשוחררת, מסרו, שאין לתאר את התרגשותה ושמחתה, על כך שתוכל להקים מחדש בית בישראל. הגורם ציין כי מדובר באישה איכותית שנפלה קורבן למצב שנוצר.

איננו יודעים מי אחראי על סיום הפרשה, אבל ראוי לצטט במקרה זה את דברי ר' יואל סירקש בעל ה"בית חדש" בתשובותיו: "אמר שלמה ראיתי דמעת העשוקים ואין להם מנחם וכל מי שמתיר עגונה אחת בזמן כאלו בנה אחת מחרבות ירושלים העליונה להציל בחינה אחת מן אשת חיל וד"ל." (שו"ת ב"ח החדשות סימן סד).

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
???!!!???
היהודי הפשוט... | 19-10-2010 19:12
שמישהו רק יסביר.... למה הם בכלל היו צריכים להתגרש? שהרי כתוב ... עינבי הגפן בעינבי הגפן דבר נאה ומתקבל...... או שמה צדקתי כל השנים כשאמרתי שאהבה אמיתית איננה אשכולות של ענבים... וכמו אותה אישה צדקת שהתחתנה עם יהודי פשוט בשם עקיבא... וממנו יצא גדול בישראל.... זה רק מוכיח קבל עם ועדה..... שלא צריך להיות ממשפחה מיוחסת... אלא מספיק להיות אדם שאוהב את ה' גם אם אין לך מה לאכול בבית. :)
2
ציטוט חלקי מאד מ"כיכר השבת"
חרדי | 19-10-2010 22:37
משפחת שכטר - משפחתה של האישה הפעילה את המאפיה האיטלקית כדי שיכפו עליו ליתן גט. ותפסיקו רק להיות לטובת האישה, איש סתם לא בורח וחי כמו כלב, אלא מידיעה של הרבה מקרים, האישה סוחטת את הבעל ולא נותנת לו לראות את ילדיו, ואז הוא נאלץ לברוח. ברוב המקרים, האשה היא הרשעית והסחטנית, בעיקר אצל החרדים.
3
הסאגה המטורפת
יוסף אשכנזי | 20-10-2010 3:56
מותר בהחלט להגיד מזל טוב למשפחת האשה.תמו יסוריה של אישה עשוקה ומתייסרתבמלחמתה נגד בעלה שהקדיש את כל כוחותיו הוא ואביו כדי להכפיש את שמה ואת שם גדולי תלמידי החכמים וגדולי הדור שהיו בעדה מתחילה ועד סוף.בור כרה ויחפרהו ויפול בשחת יפעל.ברח מן הארץ ונלכד והפסיד ימיו וימי אשתו לשעבר על חינם ועל הדרך עוד הוא ואביו הספיקו לצער את מרנן וררבנן יושבי על מדין וגדולי הדור ממש.
4
מכיר את האבא
יובל | 20-10-2010 9:46
תלמיד חכם גדול, נעים הלכיות. אף פעם לא הבנתי איך הוא יכול להיות קשור לעניין הזה
5
סתם בן אדם בורח ? הבן אדם סבל וה"קרבן" מתמסכנת...
למה מה הוא כלב? | 20-10-2010 22:40
כמה אשה יכולה להיות רעה? תשובה: "מוצא אני מר ממוות את האשה" איי כמה אכזריות ורוע ואחר כך מתמסכנת
6
למה תמיד האישה אשמה??????
ירושלמית | 21-10-2010 10:27
במגזר החרדי תמיד יאשימו את האישה. ולא משנה כמה היא סובלת כי הרי כתוב במפורש הוא אדונייך והשתחווית לו אז אם יש מישהי שתקום ורק תתנגד לרצון בעלה איזה מסכנה היא הרי הוא ומשפחתו מתחילים במסכת התעללות נוראית והיא צריכה לסבול והרי לא חסר מקרים ובשנים האחרונות עלה מספר הגירושים במגזר החרדי. אני שמחה ומאושרת בשבילה שסוף סוף היא התחילה לחיות ולא משנה מה עשו בכדי למצוא אותו שיהיה לך בהצלחה בחיים החדשים ושתזכי להתחתן בקרוב עם אדם שיהיה קודם כל אדם בנפשו וידע לכבד ולהעריך אותך על מי שאת באמת ושיהיו לך חיים יפים ומאושרים
7
333333
פטריק | 21-10-2010 15:16
אני מכיר את משפחת בריסקמן אישית והמילה הנרדפת לבריסקמן זה רוע
8
משפחה מיוחדת
| 22-10-2010 9:08
משפחת שכטר משפחה עדינה ואצילית .האבא הרב שכטר תלמיד חכם עצום המקורב לגדולי ישראל ולא עושה שום דבר מבלי עצתם .
9
ועכשיו קצת עובדות
מישו שיודע | 22-10-2010 14:14
הבעל הגיע לבית משפחת ווקס במוצ"ש בהמשך לסדרת ראיונות שנערכו במטרה להתקבל לעבודה בפרויקט תרי"ג מצוות אותו ניהל ווקס. הוא הוזמן לארוחת ערב ע"מ לסגור את פרטי העסקתו "ומכניסי האורחים" אף הגישו לו מרק ("הסעודה האחרונה"). במהלך הארוחה הכניסו ה"מארחים" את הבעל לחדר השינה בביתם באמתלה כלשהי. מיד עם כניסתו לחדר התנפלו עליו בריונים, קשרו את עיניו כפתו את ידיו ואת רגליו באזיקי ברזל והפילו אותו לרצפה כשפניו כלפי מטה. הם החלו לחבוט ולבעוט בו ללא רחם במשך דקות ארוכות כשמלבד קללות גסות הם אינם אומרים לו דבר. כל הזמן הזה "העסקן החשוב" ווקס משתתף במסע ההרג באופן פעיל. לאחר דקות ארוכות כשפניו טובלות בבריכת הדם, המכים עצמם מקריאים לו את נוסח הגט ומצווים עליו למנותם לשליחי הולכה של הגט. כל זאת תוך המשך מכות ובעיטות. וכאן מגיע החלק הנורא מכל, לאחר ש"הגט" בידיהם ממשיכים הבריונים ובתוכם ווקס להכות את האברך במשך מס שעות. בתוך כך מתקשר ווקס לאביו של הבעל המתגורר בישראל ומודיע לו כי בנו נתן את הגט אך כעת הם דורשים כופר תמורת שחרורו. הוא מודיע לאב שיש לו שעתיים להעביר 100000$ לידי משפחת שכטר ואם לא הם יהרגו את בנו. הוא מוסיף עוד כי גם לאב מצפה גורל דומה וכי מישהו ממתין מתחת לביתו של האב מוכן ומזומן לתקוע לו כדור בראש. לאחר התיעצות עם הרה"ג ר' שמואל קמינצקי שמורה לאב שלא לשלם את הכופר מחכים האב והאם החרדים לאות חיים מבנם כשבמשך שעות ארוכות אינם יודעים אם הוא חי או מת. כאמור, במשך שעות אלו עובר הבעל התעללות קשה שבסופה הוא מצליח להמלט ולהגיע למקום מבטחים. בהוראת הרה"ג ר' שמואל קמינצקי ולאחר שהוא מטופל בבי"ח הוא פונה למשטרת ניו ג'רזי שמתיחסת לענין כפשע מדרגה ראשונה ועוצרת את בני הזוג באשמת חטיפה, תקיפה בנסיבות מחמירות, גניבה (הם גנבו את כל מה שהיה עליו כולל פאלם, מעיל, כובע ו200-300 דולר) משפחת האישה היתה מעורבת מההתחלה. האישה, אמה ואחיה נסעו לארה"ב ביום חמישי וחזרו לארץ עם ה"גט" ביום ראשון בלילה. עכשיו לאחר ששמעתם את העובדות בתימצות (כן זה התימצות) אתם יכולים להתחיל להבין מה באמת קרה....
10
היסטוריה
מכירה אותם | 22-10-2010 14:17
רק לסבר את אזניכם במעט מהסבל שעבר האיש משרק החלה הפרשה. האשה עזבה את הבית בלי הודעה מוקדמת בעוד שלעזיבתה קדם תכנון רב. היא הזמינה מבעוד מועד משאית הובלות ובזמן שהבעל היה בכולל העמיסה את הילדים ואת כל תכולת הבית על המשאית (וכשאני אומרת הכל אני מתכוונת לכל; רהיטים, כלי כסף, שעון זהב של הבעל, מחשבים ודיסקים שהכילו את כל כתבי החידושים של הבעל[בהם התכוונה להשתמש כמקור לסחיטתו] אפילו את התמונות על הקיר היא זכרה לקחת) לאחר מכן פנתה האישה אל הבנק שם רוקנה את חשבונם המשותף. הבעל שלא ידע מכלום חזר לעת ערב לבית רפאים ובו רק מיטתו המוצבת בפינת החדר ובחדר הילדים הריק בובה קטנה מושלכת בפינה עדות אילמת לכך שפעם היו פה ילדים. במשך למעלה משבועיים לא איפשרה האשה שום קשר בין הבעל לילדים האומללים שהיו קשורים אליו מאד. בהמשך הדרך עבר הבעל טרטורים, השפלות והשמצות שכללו צו הרחקה מילדיו כשאפילו שיחות טלפון נמנעו ממנו. האב שאוהב את 2 ילדיו בכל מאודו והם כל עולמו, ונותר עתה ללא אפשרות לראותם, מחוסר כל, כששמו הטוב מושמץ מעל כל במה הבין כי לא נותר בידיו שום קלף מלבד הגט וכי זו הדרך היחידה לגרום לה להבין שהוא על ילדיו לא יוותר לעולם. בהוראת גדולי הרבנים עזב הבעל את הארץ. (מה שנכתב כאן הוא אפילו לא טיפה מן הים במסכת הסבל ואפילו לא התחלתי להזכיר את מה שגרמה וגורמים דינה שכטר, בניצוחם של אביה ואמה יצחק ואסתר שכטר, למשפחת הבעל)
11
לינוהאו
| 23-10-2010 19:19
ןנןנטנ
12
ל9 את המשפט שאומר מכים בו עד שאומר רוצה אני מכיר?
| 25-10-2010 19:41
13
תגובה ל9- ו-10
דוד | 26-10-2010 21:05
1. אם הבחורה היתה אחותי, והגיס שלי [לאחר פסק דין של הרבנות] היה בורח 10 שנים לחו"ל, גם אני הייתי דואג "לטפל בו" על מנת לעזור לאחותי. 2. עם כל כך הרבה פרטים מדויקים ברור כי 9 + 10 הם טוקבוקים מצד הבחור!
14
האשה לא הותרה והמתחתן אתה ילדיו ממזרים
| 08-12-2010 1:25
הרב אלישיב גדול הפוסקים וכל מי שיודע הלכה פסק באופן חד משמעי שכיון שהגט נעשה בכפיה הרי שגט מעושה פסול ואשה זו אשת איש גמורה ועל זה נאמר גם גורשו מהעיר וגם נענשו ואכלו את הדג
15
כל המתחתן עם דינה שכטר ילדיו ממזרים
| 08-12-2010 15:54
על פי כל הפוסקים ועל פי ההלכה הגט פסול
16
עכשיו משפחת האשה נחשפה לעין כל במלוא כיעורה
| 09-12-2010 14:27
שוכרים שכירי חרב לעינויים מאיימים בסחיטה של 100,000$ על אביו ועוד רוצים להתיר אשת איש להינשא בעוד שהם יודעים שעל פי הלכה ילדיה ממזרים .שהרי הם שלחו לפני כן משלחות לרב אלישיב והוא אסר זאת ופסל את הגט . על זה נאמר עבירה גוררת עבירה והאלוקים יבקש את נרדף במהרה
17
עברתי חוויה דומה ונשארתי נכה את אשתי אף אחד לא לקח
יוסף ענתבי | 20-07-2011 19:40
הבא על אשת איש ' יורדים לגיהינום ואינם עולים' . כל בר דעת מבין שגט שבא בצורה כזאת אינו גט , ואוי לאחד זר שיקח אישה זאת. מדובר בסחיטה ולא בעניין דתי רק שלצד השני כדאי להציג את העניין כסרבן גט, ולזכות בתמיכת הציבור שלרוב לא יודע במה מדובר אפשר לראות בעניין שלי בגוגל RABBI JOSEF ANTEBI