בג"ץ דחה את העתירה נגד הישיבות הציוניות - סרוגים

בג"ץ דחה את העתירה נגד הישיבות הציוניות

לאחר דיון ממושך, הודיע הבוקר בג״ץ בהרכב של שלושה שופטים כי בכוונתו לדחות את עתירתן של התנועה הרפורמית וחמש מכינות המזוהות עם התנועה שנוגעת להחלטת צה"ל להקדים את מחזור הגיוס של 1300 מלשב"ים

author-image
בג"ץ דחה את העתירה נגד הישיבות הציוניות
  ישיבת חספין (איגוד ישיבות ההסדר)

בית המשפט העליון הודיע הבוקר (רביעי) בהרכב של שלושה שופטים כי בכוונתו לדחות את עתירתן של התנועה הרפורמית וחמש מכינות המזוהות עם התנועה שנוגעת להחלטת צה"ל להקדים את מחזור הגיוס של 1300 מלשב"ים (מיועדים לשירות הביטחון) משנת הגיוס 2024 למרס הנוכחי.

בעקבות המלצת בית המשפט מחקו העותרים את עתירתם.

כזכור, לטענת העותרות מדובר היה בחלוקה לא שוויונית בין תלמידי המכינות שנמצאים במסלול של שנה, אל מול מספר התלמידים שמקצות ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות. בישיבות ההסדר והציוניות, הדגישו והוכיחו מנגד שהמספרים שהוצגו על ידי המכינות שגויים ומטעים, ובפועל דווקא הן שהקצו לצבא את אחוז התלמידים הגבוה ביותר.

עו"ד נזרי: יש לבחון כל מסלול לפי קבוצת השוויון הרלבנטית

ביום רביעי שעבר הגישו איגודי ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות הציוניות את תגובת הישיבות לבג״ץ בעתירה שהוגשה באמצעות עורכי הדין רז נזרי, אוהד יאראק, נדים עבוד ודניאל טלמון ממשרד פירון, שבה דחו על הסף כל טענה לאפליה, ומעבר לכך אף הדגישו, כאמור, כי אחוז התלמידים שהקצו הישיבות גבוה יותר מאשר בקרב תלמידי המכינות.

עו״ד נזרי, שייצג את איגודי הישיבות הציוניות ואיגוד ישיבות ההסדר בדיון ציין בראשית התגובה כי "אין בכוונת המשיבים בשום אופן לדבר סרה במוסדות העותרות, וודאי לא בכלל תלמידי ומוסדות המסלולים הרלבנטיים של המכינות הקדם צבאיות ושנות השירות. למותר לציין כי המשיבות מוקירות ומעריכות את תלמידי המכינות הקדם הצבאיות ואת תרומתם החשובה למען ביטחון המדינה, ואינן רואות בשום צורה כ'מתחרים' בתלמידי ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות הציוניות, אלא כשותפות מלאות בתרומה לחברה ולמדינה".

רז נזרי (צילום אישי)

לגופה של עתירה ציין עו"ד נזרי כי ״הניסיון להשוות בין המסלולים השונים כמוהו כ״השוואה בין תפוחים לתפוזים״, ויש לבחון כל מסלול לפי קבוצת השוויון הרלבנטית. עוד ציין עו"ד נזרי כי הנתונים שהוגדרו ע"י המדינה והצבא מדובר על הקדמת גיוס של כ- 17% מקרב אוכלוסיית היעד הרלוונטית מבין תלמידי ישיבות ההסדר (כ-250 מתוך כ-1500) ושל 29% מבין אוכלוסיית היעד הרלוונטית בישיבות הגבוהות (כ-200 מתוך כ-700)".

"לעומת זאת, שיעור תלמידי המכינות ומתנדבי שנת השירות שמועד גיוסם יוקדם מכח החלטה זו מקרב אוכלוסיית היעד הרלבנטית עומד על כ 16% בלבד (כ-750 מתוך 4829])". בצד זאת הדגיש עו״ד נזרי כי ״תלמידי המכינות, שנות השירות, ישיבות ההסדר והישיבות הציוניות – כולם ממיטב הנוער שיש בחברה הישראלית שמשלבים בין שירות צבאי משמעותי ותקופות לימוד והתנדבות, מתוך הכרה בחשיבות התרומה לחברה והצורך בשירות צבאי משמעותי בכלל, ועל רקע המלחמה הנוכחית בפרט״.

"עתירה שנולדה בחטא נוכח קמפיין שקרי"

באיגודי ישיבות ההסדר והישיבות הציוניות הגבוהות בירכו על ההחלטה: "כפי שהיה ברור מהרגע הראשון, מדובר בעתירה שנולדה בחטא, נוכח קמפיין שקרי שיש מי שניסו להוביל בעניין. בית המשפט העליון קיבל את טענותינו בעיקר לנוכח הנתונים האמיתיים כפי שציין גם הצבא והעובדה שמאז תחילת המלחמה כשני שליש מהתלמידים במוסדות מגויסים ונלחמים בעוז בחזיתות השונות, הדבר מפורט גם בתשובת המדינה".

"כך, לדוגמא, רק בשבוע הקודם נפצעו בעזה 7 תלמידי ישיבת הסדר הגולן שהיו אמורים להיות כעת בישיבה כחלק מהמסלול, אך ממשיכים להילחם בעזה מיומה הראשון של המלחמה. אנו מתקשים להבין מהיכן נובעת החוצפה להאשים את הישיבות הציוניות שמתחילת המלחמה שולחים את טובי מפקדיהן וחייליהן ביחס חסר פרופורציות ליחסן באוכלוסייה. כל בר דעת שעיניו בראשו רואה שהמציאות הפוכה ב- 180 מעלות מהטענות, וגם הפעם סופה של האמת לנצח".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
העתירה אינה נגד...
אורי פלכטמן | 06-03-2024 14:37
העתירה אינה נגד ישיבות ההסדר אלא נגד חוסר השוויון. אין חולק על התרומה של בני ישיבות ההסדר לצבא ולבטחון המדינה. יש בעיה בכך שבניגוד לישיבות ההסדר, כל מגוייסי המכינות הקדם צבאיות הם מהשנה הראשונה. לעומת ישיבות ההסדר, שרוב המגוייסים הם משנה שנייה ומעלה. למה למתנדבים המכינות החילוניות לא מאפשרים לסים את השנה הכל כך חשובה הזו? הם מקבלים המון ונותנים המון. גם לאזרחים ולאחר השנה, גם לצבא.
טעות בדבריך! אי...
אני | 07-03-2024 4:18
טעות בדבריך! אי אפשר למדוד בשנים, אלא חייבים למדוד באורך המסלול! כשתלמיד מכינה מתגייס לפני תום השנה הראשונה,הוא בעצם התגייס לאחר (לפחות) 50 אחוז מהתוכנית, כלומר,אם התוכנית שנה הוא קיבל 50 אחוז ממה שהיה מקבל ויוצא לשירות אם 50 אחוז הכנה לשירות צבאי. (במקרה בו התוכנית הוא שנתיים מגיע לפחות ל25 אחוז). ישיבת הסדר היא 5 שנים וישיבה ציונית רגילה היא 4 שנים, לכן,בפועל, .תלמידי הישיבה יוצאים לגיוס אם אחוז הכנה קטן מתלמידי המכינה. שווה לבדוק את הדברים באופן עוגן לפני שיוצאים לצעוק ברחובות. בשביל לשמור על הבריאות הנפש שלנו! (ושל אחרים גם כמובן)
2
ישיבות ההסדר הן...
א. ל. | 06-03-2024 16:35
ישיבות ההסדר הן בכוננות גבוהה במשך כל 4 או 5 שנות הלימודים. במלחמה הם משרתים יותר מחייל סדיר רגיל.
3
טעות אחת, לא...
אבו יוסוף | 07-03-2024 8:05
טעות אחת, לא ישיבות ציוניות, ישיבות הסדר . אין קשר בין מה שהן מיצגות לבין ציונות
4
שירות מקוצר. או...
ציונים עד.. | 07-03-2024 12:56
שירות מקוצר. או אברכים כמו סמוטריץ הצעיר.
5
חוק יסוד: כל...
ישראלי=רק מי שמזרע ישראל אבינו משני הורים ישראלים מזרע ישראל אבינו | 07-03-2024 12:59
חוק יסוד: כל בני ישראל מחוייבים לקיים אורח חיים תורני לפי מצוות התורה וההלכה, ובהתאם, כל בני ישראל הזכרים מחוייבים לשרת בצבא. מדינת ישראל והצבא מחוייבים להתנהל כ-יהודים לפי מצוות התורה וההלכה. ראשית כל ולפני שבאים בדרישות ותביעות מהחרדים, על כל עם בני ישראל לקיים אורח חיים תורני לפי מצוות התורה וההלכה ולשרת גם בצבא. כל עם בני ישראל. אין יותר בעם בני ישראל דבר כזה שנקרא: ח י ל ו נ י ם
6
השמאל הפרוגרסיבי אשם...
ג | 07-03-2024 13:25
השמאל הפרוגרסיבי אשם בכל החטאים.
7
למה הגנב גונב?...
זולו | 08-03-2024 0:41
למה הגנב גונב? כי הוא יכול
הרפורמים לא יהודים.גם...
א | 08-03-2024 14:04
הרפורמים לא יהודים.גם בארהב הם עשו טרור פנימי באהבת המהגרים הלא חוקיים ובפרעות של השחורים במרכזי החנויות ללא הפרעה בגלל האופי המרושל שלהם שהם מכנים קידמה ..,וההתבוללות שלהם הכי גדולה בייקום. מתחזים ליהודים.