הרבה מעבר לידע: המסלול החדש בהנדסה האזרחית  - סרוגים

הרבה מעבר לידע: המסלול החדש בהנדסה האזרחית 

במכללת עזריאלי הלימודים יוצאים מגבולות ההרצאות הפרונטליות, וכוללים פרויקטים, העמקה בסוגיות רלוונטיות, חשיבה משותפת, בחינת חומרים והתנסות של ממש במעבדות המוצמדות לכל תוכנית הנדסה

author-image
הרבה מעבר לידע: המסלול החדש בהנדסה האזרחית 
  באדיבות מכללת עזריאלי

אל מגוון התארים הרחב שקיים במכללת עזריאלי להנדסה בירושלים, התווסף גם תואר ראשון ללימודי הנדסה אזרחית. בשיחה עם נשיאת המכללה, פרופ' תמר רז נחום, היא מסבירה כיצד מכשירים את דור המהנדסים של העתיד ואילו כלים, ערכים ומיומנויות מקבלים הבוגרים בדרך לתפקידי מפתח בתעשייה הישראלית

מאת: גלית בן חמו, בשיתוף עזריאלי מכללה אקדמית להנדסה ירושלים.

במכללת עזריאלי להנדסה בירושלים לא קופאים על השמרים ולא מפסיקים להתעדכן ולתת מענה לצרכים הייחודיים בעולמות התעשייה – המשתנים כל העת, תוך ראייה והיערכות גם לצורכי העתיד. 

כמכללה שמכשירה את מהנדסי העתיד המשתלבים בתפקידי מפתח בתעשייה, בעזריאלי הוסיפו תואר ראשון ללימודי הנדסה אזרחית לנוכח הצורך הבוער למהנדסים בענף הבנייה. המסלול החדש ייתן מענה לענף שנהנה מתנופה אדירה אך מתמודד עם אתגרים לא פשוטים. את התואר ללימודי הנדסה אזרחית מוביל סגל שצבר ניסיון אקדמי רב בתחום, בין השאר גם בטכניון. כאשר על בסיס הניסיון האקדמי, מתווספות תוכניות לימוד שמעניקות לבוגרים כלים משמעותיים, אשר ישמשו אותם בשוק התעסוקה.

לימודי ההנדסה האזרחית משלימים את המעטפת האקדמית הרחבה שמעניקה המכללה בכל תחומי ההנדסה. כמי שעומדת בראש המוסד אקדמי המתמחה בעולמות ההנדסה, נשיאת המכללה, פרופ' רז נחום, רואה היטב את גודל האחריות המוטל על המכללה בהכשרת הדור החדש של המהנדסים. הראייה הזאת היא שעומדת במרכז הגישה האקדמית החדשנית, שאינה מסתפקת רק בהעברת ידע אלא הרבה מעבר לכך.   

לפרטים והרשמה ליום הפתוח >>

שורה של מסלולים ייחודיים 

הגישה פורצת הדרך במכללת עזריאלי להנדסה, מאפיינת אותה מיום הקמתה לפני 25 שנה בדיוק. משערי המכללה, הממוקמת בשכונת בית הכרם בירושלים, יצאו עד היום כ־4,500 בוגרים ומהנדסים במגוון של תחומים.

התארים ללימודי הנדסה הם רחבים, וכוללים תוכנה, תעשייה וניהול, מכונות, חשמל ואלקטרוניקה, חומרים ופרמצבטית. לצד כל אלה, תואר שני בהנדסת תוכנה ((M.Sc בהתמחות בינה מלאכותית ותואר שני ביזמות טכנולוגית (M.A) – היחיד בישראל, מכינות ללימודי הנדסה ועוד. 

בשיחה עם פרופ' רז נחום, היא מסבירה כיצד מסלול ההנדסה האזרחית שהתווסף באחרונה, מכשיר את בוגריו לעמוד בפרויקטים מורכבים של הקמת מבני מגורים, מסחר, תעשייה, ביטחון, גשרים, כבישים ומתקני דרך, במגוון תפקידי תכנון, ביצוע, ניהול ובקרה.

התוכנית נחלקת לשתי התמחויות: הנדסת מבנים (מהנדס בניין) והנדסת תשתיות מים וסביבה. הסטודנטים מקבלים ידע בסיסי רחב בתחום ההנדסה האזרחית, בשילוב תחומי הכימיה והפיזיקה. בהמשך, הם מקבלים כלים וידע ממוקד, לפי תחום התמחותם. לדוגמה, בהנדסת המבנים ניתן דגש לחיזוק המבנים, יציבותם בפני מפגעי טבע שונים ונושאים הנוגעים לעלויות ולשיקולי ביצוע שונים.

פרופ' רז נחום מציינת כי דגש ייחודי שנוסף לתוכנית, דן באספקטים סביבתיים שצפויים לתפוס מקום מרכזי עוד יותר בעתיד: יעילות אנרגטית, הפחתת פליטת גזי חממה, נחשפים לחומרי בנייה ידידותיים לסביבה ונדרשים לתת פתרונות יצירתיים במקרים שבהם חומרי הבנייה אינם עומדים בתקן הסביבתי. הפרויקטים של הסטודנטים נבחנים גם בממד של יציבות, עמידות וחוזק, וגם  בהיבטים סביבתיים. 

בהתמחות השנייה במסגרת התוכנית – תשתיות מים וסביבה, ניתן דגש על נושאי קיימות, בהם: ניצול מקורות מים, מחזור, ניצול שפכים, פסולת מוצקה, בקרת איכות – מים ואוויר ועוד. 

"כמו בכל תוכניות לימודי ההנדסה, הלימודים אינם תיאורטיים בלבד", אומרת פרופ' רז נחום. "הסטודנטים לומדים דרך בעיה קיימת, כשהם נדרשים לפרקה לגורמים, לחפש אחר טכנולוגיות שיכולות לתת מענה ולהחליט באיזו מהן להשתמש".

לומדים את סביבת העבודה 

במכללת עזריאלי הלימודים יוצאים מגבולות ההרצאות הפרונטליות, וכוללים פרויקטים, העמקה בסוגיות רלוונטיות, חשיבה משותפת, בחינת חומרים והתנסות של ממש במעבדות המוצמדות לכל תוכנית הנדסה. 

גם מסלול לימודי ההנדסה האזרחית, יכלול מעבדה חדשה עם אתר התנסות, שיאפשר לסטודנטים לבחון חומרים וציוד כבד בפרויקטים מוקטנים.מי שאחראי על הקמת המעבדה ומי שעומד בראש המחלקה להנדסה האזרחית, הוא פרופ' יהושע פרוסטיג, מומחה בהנדסת מבנים ובעברו חבר סגל בטכניון בחיפה. את הניסיון האקדמי הרב שצבר מביא פרופ' פרוסטינג, יחד עם חברי סגל נוספים אל מסלול ההנדסה האזרחית. 

פרופ' רז נחום: "סגל ההוראה הוא מגוון, ויש הבנה בקרב כלל המרצים שהסטודנט נמצא במרכז. המרצים מתאפיינים בחדוות הוראה, כשרבים מהם הגיעו מהתעשייה או שמשלבים הוראה לצד עבודה בתעשיות, כך שהם מחוברים מאוד לעולמות התעשייה הישראלית".

תואר ראשון בהנדסה? רק בעזריאלי >>

לצד זאת, הסטודנטים מקבלים ערך מוסף חשוב נוסף, שמכשיר אותם לתפקידי מפתח בתעשייה הישראלית. "מעבר לידע התיאורטי והמקצועי המתכתב עם המתרחש בחוץ באופן שוטף –  יוצאים הבוגרים שלנו עם מיומנויות שחיוניות לסביבת העבודה עצמה, כמו שפות, עבודת צוות, למידה עצמית, ניהול פרויקטים, פתרון בעיות ועבודה מולטי־דיספלינארית", אומרת פרופ' רז נחום. "המיומנויות האלה נלמדות החל מהשנה הראשונה, וכל הזמן נבחנות ומותאמות למציאות המשתנה. מדי שנה אנחנו שואלים את עצמנו מה הבוגר צריך לדעת, מהם הכישורים והמיומנויות שיתמכו בעבודתו ולא פחות חשוב: מהם הערכים שחיוניים לסביבת העבודה, כמו יושרה, גמישות, הוגנות ועוד".

כדי לוודא שהערכים אכן נטמעים, המכללה נקטה כבר לפני כמה שנים במהלך אסטרטגי שנועד להבטיח את יישומם בפועל: כל מחלקה מתבקשת להציג את הדרך שבה היא מיישמת את הערכים בתוכנית הלימודים. "ברור לנו שאחת הסוגיות המרכזיות שניצבות בפני מהנדס בסביבת העבודה היא פתרון בעיות ואתגרי השטח – זו למעשה הכותרת שמייצגת את מהות התפקיד", מסבירה פרופ' רז נחום. "יש המון דרכים להגיע לפתרון, ולכן אחד הכלים שצריכים להיות בשימוש אצל המהנדס הוא מנגנון קבלת החלטות בצמתים הרבים במהלך הפרויקט"."אם יושרה היא ערך משמעותי – יתבקשו הסטודנטים לדון בסיטואציות מורכבות, ולהתייחס לנושאים כמו אתיקה מקצועית", היא מוסיפה. "כשהמטרה היא לימודים מולטי-דיספלנארים, יכול להיות שלצד תחום המכניקה יישאבו תכנים מסביבה שונה לגמרי, והסטודנטים יתבקשו לשקלל אותם בביצוע המשימה. כמו כן, ניתן דגש ללמידה עצמית – מיומנות חשובה מאין כמוה בעולם הנע כל העת קדימה. המרצים מפנים את הסטודנטים לחומרי הלימוד ועל בסיסם מתנהלת סדנת עבודה. המטרה היא להקנות לסטודנטים ערכים בדרך יישומית שתחלחל פנימה", אומרת פרופ' רז נחום.

בסיכום השיחה עם נשיאת המכללה, פרופ' תמר רז נחום, אפשר בקלות להבין כיצד באמצעות שיטות ההוראה והמסלולים הייחודיים, הבנת והכרת עולם התעשייה והחקר הבלתי פוסק באשר למציאות המשתנה – הסטודנטים של עזריאלי יהפכו למהנדסים שיחזיקו בתפקידי מפתח בתעשייה הישראלית. 

לפרטים נוספים על המסלול להנדסה אזרחית ולימודי הנדסה מוזמנים להגיע ליום הפתוח ב-15.3.2024 

*9087

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו