עתירה נגד השר לוין: מנה נשיא לבית המשפט העליון - סרוגים

עתירה נגד השר לוין: מנה נשיא לבית המשפט העליון

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ בדרישה כי שר המשפטים יריב לוין יכנס את הועדה וייבחר נשיא ושופטים לבית המשפט העליון, עו"ד הידי נגב טען "שר המשפטים ממשיך בנסיונותיו לחולל הפיכה משטרית"

author-image
עתירה נגד השר לוין: מנה נשיא לבית המשפט העליון
  (צילום: דוד כהן, פלאש 90)

התנועה לאיכות השלטון עתרה היום (חמישי) לבית המשפט העליון, בבקשה שיורה לשר המשפטים לוין לכנס את הוועדה לבחירת שופטים ולבחור נשיא ושני שופטים לבית המשפט העליון.

כזכור, התנועה לאיכות השלטון כבר עתרה בחודש יולי 2023 נגד השר לוין, לאחר שנמנע מלכנס את הוועדה לבחירת שופטים. בעקבות עתירת התנועה כונסה הוועדה ונבחרו שופטים לערכאות הנמוכות, אולם השר לוין עומד בסירובו למנות נשיא קבוע לבית המשפט העליון וכן שני שופטים נוספים החסרים בבית המשפט מאז פרישתן של הנשיאה לשעבר אסתר חיות והשופטת בדימוס ענת ברון בחודש אוקטובר האחרון.

עוד באותו נושא

דרמה בבג"ץ: צו ביניים בנושא גיוס חרדים


70

 

התנועה טוענת בעתירתה כי הימנעותו של שר המשפטים מבחירת הנשיא והשופטים לבית המשפט העליון נובעת מחוסר תום לב ומשיקולים זרים אשר אינם ממין העניין, כפי שעולה מדברים שלוין עצמו אמר. בנוסף טוענת התנועה כי הדבר פוגע בעצמאות הוועדה לבחירת שופטים ובעקרון הפרדת הרשויות, וכן פוגע בטוהר הליך בחירת השופטים המנוגד לאינטרס הפוליטי ולרוחות השעה ובאתוס של עצמאות החלטות הוועדה לבחירת שופטים.

"השר מנסה להכפיף את השוםטים והוועדה כאילו לא היה אסון ה7.10"

נוסף על כך מבקשת התנועה לאיכות השלטון כי בית המשפט יקבע ויצהיר כי נוהג הסניוריטי בבחירת נשיא בית המשפט העליון הוא נוהג חוקתי במדינת ישראל. לטענת התנועה הכרה הצהרתית של בית המשפט בנוהג החוקתי תטיל על שר המשפטים והוועדה לבחירת שופטים לנמק ולהביא תשתית ראייתית מספקת וטענות כבדות משקל, להחלטתם לסטות מנוהג הסניורטי.

עו"ד הידי נגב, ראש מחלקת מדניות וחקיקה בתנועה לאיכות השלטון: "לא ייתכן מצב בו בראש הרשות השופטת יהיה ממלא מקום לאורך זמן כה רב. בניגוד לכל דין ולנוהג הסניוריטי הקיים עוד מקום המדינה. לצערינו, ניכר כי שר המשפטים ממשיך בניסיונותיו לחולל הפיכה המשטרית ולהכפיף את השופטים והוועדה תחתיו, כאילו אסון השביעי לאוקטובר מעולם לא התרחש".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
ג'ינג'י אתה לא...
שלום | 29-02-2024 11:37
ג'ינג'י אתה לא מפסיק לחפור סבלנות יגיעו גם לשופטים
2
לא תצליחו להמשיך...
יואב | 29-02-2024 12:09
לא תצליחו להמשיך לשלוט על כל המדינה בעזרת שופטים משלכם ובעזרת הסניוריטי . זה נגמר . אנחנו הימין גם רוצים נציגות בבית המשפט על אפכם וחמתכם .
3
איפה היתם כשלפיד...
שלום ק. | 29-02-2024 12:11
איפה היתם כשלפיד לא ספר את הכנסת בטענתו אמר לא יהיה לי רוב להעביר את ההסכם עם ממשלת לבנון ,ובנוסף העביר חלקים שנויים במחלוקת מבלי לדון בכנסת בזמן ממשלת מעבר איפה היתה התנועה?
4
החתול שומר על...
לאה | 29-02-2024 12:24
החתול שומר על השמנת. התנועה פונה לבג''ץ להורות על מינוי שופט לבגץ. רק בישראל הבדיחה מתממשת
5
אבל הם עשו...
שמאלנים גינגים רעים | 29-02-2024 13:35
אבל הם עשו הפיכה צבאית תרתי משמע!!!