שידור ישיר: הדיון הדרמטי בבג"צ על חוק הגיוס. צפו - סרוגים

שידור ישיר: הדיון הדרמטי בבג"צ על חוק הגיוס. צפו

הבוקר החל הדיון בעתירה לבג"צ לגיוס חרדים ושיויון בנטל, העתירה מבקשת לחייב את המדינה לגייס תלמידי ישיבות לצה"ל. שידור ישיר

author-image
שידור ישיר: הדיון הדרמטי בבג"צ על חוק הגיוס. צפו
  (צילום מסך משידור הישיר בדיון)

הבוקר (ב') דנים בבג"צ בהרכב של שלושה שופטים בחוק הגיוס , ממלא-מקום נשיא בית המשפט העליון עוזי פוגלמן, יצחק עמית ונעם סולברג, העתירות מבקשות לחייב את המדינה לגייס תלמידי ישיבות לצה"ל. פעילי הארגונים שעטרו לצה"ל צפויים להפגין מחוץ לבית המשפט העליון.

העותרים טוענים כי "יש פה חקיקה שסותרת מפורשות באופן חזיתי חוק של כנסת בחקיקה ראשית ולכן אין סמכות להסדיר זאת בהסדרים משניים של הממשלה" עוד טענו כי הצורך של הצבא גדל וכי היום הצורך הקיומי מכריח לגייס את בני הישיבות או לפחות "מתוך 12,000 דחויי שירות בשנה שיתחילו עם אלף".

כשסיימה עו"ד דפנה הולץ- לכנר את דבריה בלהט על אימהות הלוחמים החרדות לגורל בניהם הקהל מחא כפיים והשופטים נזפו בקהל.

השופט עוזי פוגלמן, אמר במהלך הדיון בעתירות נגד החלטת הממשלה שלא לאכוף גיוס חרדים כי "יש פה שאלה בסיסית האם יש לממשלה סמכות לקבל את ההחלטה הזאת, אחרי שבג"ץ ביטל את החוק הקודם".

עו"ד אבי מיליקובסקי המייצג את המדינה ביקש להקפיא את החוק עד אחרי המלחמה ואמר: "אין מחלוקת בצורך בהסדר. חוק הגיוס פקע, אין מחלוקת על כך. הדרג המדיני נערך לשאלה איך להנחות את רשויות הגיוס, שעה שלא עלה בידי הכנסת לחוקק הסדר חדש. הדרג המדיני הצהיר שיחוקק חוק וקבע לוח זמנים לפני המלחמה. נכון יהיה שבתקופת הביניים בת מספר חודשים לא יגויסו תלמידי הישיבות".
עם תחילת הדיון, שופטי בית המשפט העליון ביקשו  למקד את הדיון בשאלת סמכות הממשלה לפטור ציבור שלם מגיוס לאור בג"ץ רובינשטיין.  כזכור, בשנת 1998 בפסק הדין בבג"ץ רובינשטיין קבע בית המשפט כי לא ניתן לפטור ציבור שלם מגיוס בהחלטת ממשלה, ויש לעשות זאת רק באמצעות חקיקה ראשית בכנסת.

בנוסף, בית המשפט אישר הבוקר את בקשת ההצטרפות לעתירה של 391 ראשי מערכת הביטחון לשעבר, לעתירת התנועה לאיכות השלטון בנושא השוויון בנטל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
לשמוע שריקות עדרים...
למה ישבת בין המשפתיים | 26-02-2024 9:50
לשמוע שריקות עדרים
2
האחיכם יצאו למלחמה
מיואש | 26-02-2024 12:12
האחיכם יצאו למלחמה ואתם תקבלו עוד ועוד תקציבים?
3
דיון עקר כי...
חגי | 26-02-2024 19:21
דיון עקר כי אין היתכנות לגיוס בכפיה למלציה פרטית שמאלנית חילונית