אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עלות חוק מע"מ 0% עד 1.8 מילארד שקל

במשרד השיכון ערכו בדיקה והעלו כי עלות החוק עומדת על פחות מ-2 מיליאר ש"ח לשנה הראשונה. מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון שלמה בן אליהו אמר בדיוני ועדת הכספים כי גם אם העלות תגיע ל-2.5 מיליארד שקל, הדבר כדאי וכי זה לא כסף גדול בכדי למנוע כאוס כלכלי במדינה בעקבות משבר הדיור

עלות חוק מע"מ 0% עד 1.8 מילארד שקל
  אתר בנייה (ארכיון פלאש90)

בעקבות הדיונים השבוע בוועדת הכספים, ביצעו כלכלני משרד הבינוי והשיכון בדיקה, לבקשת שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, להערכת עלות יישום חוק מע"מ בשיעור 0%. לפי הערכה שמרנית ומרחיבה, לא תעלה עלות ביצוע החוק על 1.8 מיליארד שקל בשנת 2015.

עם סיום הבדיקה, עדכן הערב שר הבינוי והשיכון אורי אריאל את שר האוצר יאיר לפיד ואת הממונה על התקציבים אמיר לוי בתוצאותיה.

הנחות היסוד שעל פיהן חושבה העלות כוללות את כלל הדירות העומדות בתנאי הזכאות נמכרות לזכאים (כלומר, ללא מע"מ) ששווין הוא עד 1.6 מיליון שקלו שטחן הוא בין 60 ל-150 מ"ר. בבדיקה נכללו גם בתים צמודי קרקע אשר נמכרו על ידי קבלנים ועומדים בדרישות החוק. המחיר למ"ר בדירה הוגבל לעד 5% מעל המחיר הממוצע למ"ר באותו גוש, בהתחשב בכך שבסטיית מחיר כזו הקבלנים יעדיפו להוריד את המחיר ולמכור לזכאים. ויש לציין כי עבור דירות שמחירן המקורי נמוך מהמחיר הממוצע באותו גוש, חושבה האפשרות שהקבלן יעלה את מחיר הדירה עד לגובה המחיר הממוצע.

על פי הנתונים האלה חושבו הדירות שנמכרו בשנת 2012. עבור 11,824 הדירות שנמכרו העלות למדינה הייתה 2.17 מיליארד שקלים. עבור 11,275 הדירות החדשות שנמכרו ב2013 העלות היא קצת יותר נמוכה ועומדת על 2.02 מיליארד שקלים.

הנחות אלו הינן מחמירות, וסביר כי עלות יישום החוק בפועל תהיה נמוכה יותר. כך למשל, סביר להניח כי חלק מהדירות הזכאיות להטבה יימכרו ללא זכאים, וכן סביר להניח כי הקבלנים לא יעלו את מחירי הדירות שמחירן נמוך מהמחיר הממוצע במלוא גובה ההטבה.

על פי הערכות משרד האוצר הידועות לנו ועל פי הערכות משרד הבינוי והשיכון, לפיהן צפויות להימכר כ-10,000 דירות מוטבות בשנה, עלותו של החוק לשנת 2015 צפויה להיות כ-1.8 מיליארד שקל. על פי הערכות התאחדות בוני הארץ כפי שפורסמו בתקשורת, שיימכרו כ-4,000 דירות מוטבות בשנה בלבד, עלותו של החוק לשנת 2015 צפויה להיות כ-720 מיליון שקל.

 

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון שלמה בן אליהו אמר בדיוני ועדת הכספים כי גם אם העלות תגיע ל-2.5 מיליארד שקל, הדבר כדאי וכי זה לא כסף גדול בכדי למנוע כאוס כלכלי במדינה בעקבות משבר הדיור.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו