ועדת הכספים אישרה: המע"מ יעלה ל- 18% החל מ-2025 - סרוגים

ועדת הכספים אישרה: המע"מ יעלה ל- 18% החל מ-2025

ועדת הכספים אישרה היום כי המע"מ יעלה באחוז אחד ויעמוד על 18% בכל עסקה החל מינואר 2025, חברי כנסת המתנגדים טענו כי הוא פוגע בחלשים ויביא לעליית מחירים נוספת חברי הכנסת שתמכו טענו "זה לא הזמן לפופוליזם, תראו את הדו"ח של מודיס"

author-image
ועדת הכספים אישרה: המע"מ יעלה ל- 18% החל מ-2025
  (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

ועדת הכספים אישרה היום (ג') את הצו הקובע את העלאת המע"מ ל-18% החל משנת 2025, הצו צריך לעבור אישור במליאת הכנסת.

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני אישרה היום (ג') את הצעת צו מס ערך מוסף (שיעור המס על העסקה ועל יבוא טובין) (תיקון), התשפ"ד-2024. – דיון והצבעות.

על פי הצו, עליו החליטה הממשלה כחלק מהתוכנית המאזנת לשנת 2024, החל מה-1 בינואר 2025 יעלה שיעור המע"מ בנקודת אחוז, כך שהמס על עסקה בישראל ועל יבוא טובין יעמוד על 18% במקום 17% כיום.

לפי חוק מס ערך מוסף על עסקה בישראל ועל יבוא טובין מוטל מס ערך מוסף בשיעור מסוים ממחיר העסקה או הטובין, ומכוח כך קובע צו ערך מוסף כי שיעור המס על עסקה בישראל ועל יבוא טובין יהיה 17% ממחיר העסקה או הטובין. כחלק מהתוכנית המאזנת לשנת 2024 התקבלה החלטת ממשלה לעניין העלאת שיעור המע"מ משנת 2025, כאשר השיעור יעלה באחוז אחד ויעמוד על 18% במקום 17%, החל מה-1 בינואר 2025.

הצו יועבר לאישור מליאת הכנסת.

עוד באותו נושא

ביטחון יו"ש יישאר מאחור? דיון סוער בוועדת הכספים


5

ח"כ חנוך מלביציקי קבל על הצו: "מדינת ישראל משלמת מעל 10 מיליארד שח בשנה על פנסיות תקציביות, למה לא נוגעים בזה? תוספת הרמטכ"ל היא 1.3 מיליארד ש"ח בשנה, ניסו להסדיר את זה בחוק וזה עדיין לא הוסדר ובכל זאת משלמים את הסכום הזה בכל שנה למרות שהוא לא חוקי. אתם לוקחים לעובדי שכר מינימום את ה-430 ש"ח שלהם שבשבילם זה הרבה. זהו מס טיפש שפוגע בחלשים בלי אלמנט צמיחה כלכלי לידו. זה מהלך טיפשי, תחזרו לשולחן הסרטוטים ותביאו לנו משהו שמביא לצמיחה, העליתם ל-18% ולא התחלנו עם לבנון, שוב נעלה מיסים? אני לא אצביע בעד".

גם ח"כ חמד עמאר אמר כי יצביע נגד: "זו פגיעה בחלשים, התרופות יעלו, הכל יעלה, אני אצביע נגד כדי להיות בעד החלשים."

ח"כ אלי דלל הוסיף על חבריו : "אין ספק שאנחנו בתקופה שצריך מיסוי, אבל אני מצפה שלא יביאו לנו את הדברים הקלים. יש פטורים מתשלומי מס שמגיעים לעשרות מיליארדים, יכול להיות שחלקם מוצדקים, אבל צריך לטפל בהם. אני בעד העלאת המע"מ כי אני חושב שאין ברירה, אבל לפני כן היה צריך לעשות עבודה קשה שלא נעשתה."

ח"כ אורית פרקש הכהן תמכה בצו ומסרה: "זה חוסר אחריות לאומית לא לתמוך במס הזה, מי שקרא את הדו"ח של מודיס ראה שאנחנו גם במעקב שלילי, שבו בעוד כמה חודשים ישראל תיבחן על היכולת שלה להוציא את התוכניות שלה לפועל. נכון זה לא מושלם, לא סגרו משרדים, לא קיצצו בכספים קואליציונים, אבל זה לא הזמן לפופוליזם."

ח"כ נעמה לזימי קבלה גם היא על הצו: "מדינה שלא עושה דבר, פונה לצעד שפוגע בחלשים, למה לא לפנות למיסוי הון וחברות גדולות קודם כל? הכי קל זה מס שאף אחד לא ישים לב אליו אבל ירגיש אותו בכל התשומות הנלוות אליו. אני ממש רואה את הצעדים האלה כסיוע להון הגדול ופגיעה באוכלוסייה החלשה ביותר, זה תקציב גזרות".

וח"כ ינון אזולאי שאל איך המנגנון שמונע מזה לקרות עובד  "ב-2013 לפיד הביא העלאת מע"מ, אני במהות שלי נגד העלאת מע"מ, אני מסכים שזה פוגע בחלשים, אני שואל מה קורה מאז יאיר לפיד העלה אותו. אני שואל את האוצר, כשמעלים מס כולם מעלים ואחר כך אף אחד לא מוריד, מה המנגנון למנוע מזה לקרות? יוקר המחייה עולה ובמלחמה עלה עוד יותר".

תמר לוי בונה, אגף תקציבים של משרד האוצר השיבה לדברים: "זו תוכנית רחבה יותר, הניסיון היה לגעת בכמה שיותר סקטורים, הדורות הבאים סופגים 6.6% גרעון – 130 מיליארד ₪, התקציב סופג קיצוצים משמעותיים בהוצאות התקציב, זה כבר קרה בממשלה. בעלי הדירות הם חלק מהנטל, הבנקים, ציבור העובדים, וגם הציבור הכללי, להשית את זה רק על מס חברות בעת הזו זה 3.75%, זה לא נראה סביר בעת הזו. כל הטבות במס מובאות בפניכם, לגבי הפנסיות התקציביות, יש חבות של מדינה כלפי הפנסיה שלהם, יש לנו התחייבות לעשות צעדים, זה לא בשלב סדר הזמנים הזה. כשהייתה התאוששות אחרי העלאת מע"מ, הדבר הראשון שהורידו היה המע"מ. הדרך להתמודד עם המחירים זה תחרות ושיפור הממשקים, אני מקווה שנוכל לעדכן אתכם בקרוב".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
אין עליכם כנסת...
לולי | 20-02-2024 14:30
אין עליכם כנסת נכבדה
2
דבילים רשעים תורידו...
יואב | 20-02-2024 14:35
דבילים רשעים תורידו מיסים ל12%. ותיקחו יותר מיסים לפי מה שאדם מרוויח
3
לתת מליארדים למשתמטים,...
שלום נ' | 20-02-2024 14:39
לתת מליארדים למשתמטים, חכ נורווגים, משרדים מיותרים דמי סלונים לשרה ולבן שלה חמש אלף דולר בחודש שכירות במגדל יוקרה במיאמי ועוד ביזבוזים .
4
כרגיל זאת הריצפה...
חני | 20-02-2024 16:10
כרגיל זאת הריצפה עקומה
5
גפני יה מוצץ...
מי שפגע בציבור ישלם בקלפי | 20-02-2024 16:49
גפני יה מוצץ דם ניפגש בקלפי
6
רציתם ביבי קיבלתם...
חילוני על מלא מלא | 20-02-2024 17:00
רציתם ביבי קיבלתם זיבי