סמוטריץ' בראיון לסרוגים: "הובלתי מהלך בממשלה שהאמריקאים יישרו איתו קו"

סמוטריץ' בראיון לסרוגים: "הובלתי מהלך בממשלה שהאמריקאים יישרו איתו קו"

שר האוצר ויו"ר הציונות הדתית. בצלאל סמוטריץ' מספר בראיון לסרוגים עד כמה השפעה יש לו בקבינט, למה הסכים לזוז מקבינט המלחמה למען האחדות, ולמה עדיין צריך את הרפורמה המשפטית

author-image
"הובלתי מהלך שבסוף אמריקאים יישרו איתו קו"
  צילום: אשר רוט

שר האוצר ויו"ר הציונות הדתית – בצלאל סמוטריץ' בראיון לסרוגים, מדבר על המחדל של הצבא שהביא לשבעה באוקטובר ועל האחריות של הממשלה, למה עדיין צריך את הרפורמה המשפטית אבל בהסכמה, למה הקמפיין על כסף לחרדים לא נכון, ואיך למרות שנתניהו וגנץ סילקו אותו מקבינט המלחמה הוא עדיין משפיע.

שאלה שכולנו שואלים כבר כמה חודשים: "איך הגענו למצב הזה"?

הרבה שנים של רצון לחיות בשקט. אז מכילים. ונותנים לאיומים להתפתח מעבר לגדרות ולא רואים את זה כי שמים גדר וחומה. ומשכנעים את עצמנו שחמאס מורתע וחיזבאללה מורתע. וצריך להגיד את האמת שאנחנו שנים צועקים שיש כאן מישכון של העתיד עבור שקט מלאכותי בהווה. וכשאתה ממשכן – אתה משלם אחר כך בריבית של שוק אפור ועכשיו הגיע זמן הפרעון.

אפשר לבוא בטענות לראש הממשלה, ואפשר לבוא בטענות לצבא לאורך שנים. אני יכול להגיד שאני חשבתי אחרת, אבל זה לא משנה, בסוף החברה הישראלית עברה בהרבה שנים של חברת שפע, מערבית, מודרנית. הפכנו למדינה חזקה עם כלכלה טובה – זה טוב, אבל יחד עם קריאת מפה ריאלית. במשך שנים האשימו אותנו במשיחיות, התברר שאנחנו הריאלים ביותר, המופכחים ביותר. אלה שיודעים להסתכל נכון על המציאות.

סמוטריץ' בראיון לסרוגים (אשר רוט)

ה-7 באוקטובר הוא מחדל של הצבא

אני זוכר את יום ההשבעה של ממשלת בנט, אתה עומד עם שלטים במליאה ועליהם תמונות נרצחי טרור. ממשלת בנט עם כמות הנרצחים שלה, לא מתקרבת אפילו למספר הנרצחים בשנת 2023 עד ערב שמחת תורה, וזה עוד לפני הטבח.

אני לא אתן לך לקחת אותי לקרב האשמות וכו'. יגיע הרגע שבו נבדוק ונבין מי אחראי על מה. אין ספק שהיה פה מחדל איום במשמרת שלנו, בסופו של דבר זה מחדל של הצבא אבל הוא מחדל. לוקח עליו אחריות – לא יכול לטשטש אותו. אבל זה לא מוחק את הממשלה הקודמת שנשענה על תומכי טרור – ורק השבוע נחשף את הקשר בין רע"ם לחמאס. וזה עוד אחד מהלקחים, שמחנה פוליטי חובר לאויבים שלנו כדי להכריע מחנה שני. זה איום. אני לא חוזר בי מהביקורת. כן חוזר בי מהסגנון.

הזרעים של פורענות ה-7 באוקטובר נזרעו אז.

הממשלה הזו היא ממשלת החלומות של הימין. 64 מנדטים ימין מלא-מלא. ובסופו של דבר שנה שלמה התבזבזה על רפורמה משפטית, שבשורה התחתונה לא הגיעה לכלום וגם מה שנחקק בוטל. חוץ ממלחמת אחים. מה השגנו?

אתה שוב מחזיר אותי למקומות שאני לא רוצה לענות עליהם. אנחנו צריכים עכשיו להתרכז בניצחון, במה מרים את הרוח ומחזק. ולא במה שהיה קודם. יבוא הזמן שגם בזה נתעסק. אני את חשבון הנפש שלי עושה בעצמי, אני אכה על החזה שלי ולא על של אחרים.

אני כן רוצה להגיד לך, שהממשלה שלנו עשתה הרבה דברים טובים. העברנו שני תקציבים מאוזנים מה שעזר לכלכלה להיכנס טוב למלחמה הזו. חתמתי על הסכמי עבודה עם ההסתדרות, ועם האחיות, ועם סגל המרצים וארגון המורים. והעברתי את חוק ההסדרים הכי גדול עם רפורמות שנותנות מנועי צמיחה. עשינו מהפכה שקטה וחלקים ממנה זה לשנות 40 שנה של DNA במנהל האזרחי. וגם חבריי עשו הרבה טוב.

הרפורמה המשפטית מתבקשת והיא תקרה

ניסינו לקדם רפורמה, שאנחנו חושבים שהיא טובה למדינה, פגשנו מחאה חריפה, חסרת גבולות ועכבות וזה יצר מצב לא טוב. גם לנו מותר לעשות חשבון נפש בעניין הזה. אני עדיין חושב שהרפורמה מתבקשת והיא תקרה בצורה כזו או אחרת. וזו אחת התובנות מהמלחמה הזו – הבירוקרטיה הישראלית היא בלתי נסבלת. היא ריחיים על צוואר הכלכלה ובמלחמה זה קטלני. זה שאי אפשר לעשות פה שום דבר, כל תהליך שאתה רוצה לעשות ובטח שבמלחמה שצריך לעשות את זה מהר. צריך לתת מענה לניצולים ולמפונים. רצינו להקים משל"ט והמשפטנים הרגו את זה.

עוד באותו נושא

כצפוי: בג"ץ פסל את החוק לצמצום עילת הסבירות


34

אבל אני לא מקבל את ההתייחסות שלך. הממשלה עשתה דברים טובים, היא לא מושלמת, התמודדנו עם מציאות בלתי אפשרית של מחאה חסרת גבולות והמלחמה הזו שהיא טרגדיה ותקלה ענקית שצריך גם אותה לתחקר. עכשיו עסוקים במלחמה ובלנצח. אבל השבר הזה יכול להיות גם משבר. הוא ישנה את ההתיישבות והכלכלה, והביטחון והעלייה.

אם מדברים על טרגדיה, אתה היית השר שהתריע ואמר אל תתנו כסף לחמאס, אל תעבירו משאיות לחמאס, אל תפתחו את הגבול. וברגע שהתחילה המלחמה שאתה אמרת שתפרוץ, שבוע אחרי זה מזיזים אותך ממוקד קבלת ההחלטות ושמים את גנץ ואיזנקוט – אבי אבות הקונספציה כרמטכ"לים וכשר ביטחון – ואתה מחוץ למעגל קבלת ההחלטות. 

אתה צודק. הגישה הזו של גנץ היא הכי הפוך ממשלת אחדות. וממשלת אחדות זה חשוב וקריטי. וזו הסיבה שלמרות כל מה שאתה אומר – אנחנו משלמים את המחיר – עשרות אלפי לוחמים הודרו, מפקדים שרואים בהם שלוחם עם המשפחות שלהם. אם הסכמתי לכך, תבין עד כמה חשיבות אני מייחס לאחדות. בגיבוי שלה ללוחמים ולמפקדים. בחוסן הלאומי וביכולת שלנו לעמוד בלחצים בינלאומיים והשדר שלנו לאויבים שלנו – שאנחנו חזקים ביחד ולא מתפוררים.

ואחרי שאמרתי את זה, אני חושב שאני כן משפיע. אני מדבר עם ראש הממשלה כל יום, נפגש איתו בערך פעם ביומיים, ועם הרמטכ"ל ועם שר הביטחון. ואני שר האוצר והרבה דברים קשורים לכסף. ואני בדרכי, לא מציב קווים אדומים ולא יוצא בהצהרות. אני מנסה בשיח, בדיאלוג בלאתגר חשיבה. אני חושב שאנחנו משפיעים יותר מחלקנו באוכלוסייה. אבל לא יכול לצפות שכולם יעשו את מה שאני חושב.

בגדול אני חושב שהמלחמה מתנהלת נכון בווקטור המרכזי שלה. אני לא חותם על כל דבר. בחלק אני מצליח להשפיע יותר.

הובלתי מהלך בממשלה שהאמריקאים יישרו איתו קו

בסופו של דבר אתה כן מצביע בעד בקבינט על עסקת חטופים ועל הכנסת סיוע הומניטירי.

לא בכל ההחלטות אני מצביע בעד, אבל אני מגבה כל החלטה אחרי שהתקבלה כי ככה זה כשאתה חלק. הציונות הדתית אומרת שאנחנו חלק. אנחנו משפיעים ומעצבים אבל גם לוקחים אחריות על הדברים הלא טובים.

אני עצרתי לרשות הפלסטינית את כספי עזה. התחלתי לבד, ומערכת הביטחון הלכה נגדי והצלחתי להביא לקונצנזוס מלא בקבינט הישראלי כולל גנץ ואיזנקוט. העברנו פה אחד החלטה שעוצרים את הכספים לעזה, וכתוצאה מכך שזה לא סמוטריץ', אלא כל הקבינט, אז גם האמריקאים וגם הנורבגים יישרו קו, וגם הם מסכימים שלא עובר שקל לעזה. אז זו הדרך. ואם יש לזה מחיר שאני לא עושה סיבוב על השותפים שלי ומגבה החלטות שאני לא מסכים איתם.

עוד באותו נושא

סמוטריץ': אם הכסף לרשות יעבור – אתפטר


15

דיברת על החרדים, אחת ההחלטות הראשונות בתקציב החירום שעבר היה להעביר מאות מיליונים ואפילו מיליארדים לחרדים, ואנחנו לא רואים שותפות שלהם במלחמה. הסרוגים נמצאים במלחמה, מאיישים את האוגדות ולצערנו גם את בתי העלמין, ואילו החרדים רק 'תן לי'.

בניגוד למה שתיארת, קיצצנו המון כסף גם לחרדים. תקציב הישיבות המקורי עמד על 2.2 מיליארד וקיצצנו משם חצי מיליארד. קיצצנו בהכל. איזנתי את הקיצוץ לכולם, זה לא הזמן למלחמות יהודים. כי חלק יגידו לי תקצץ בתאגיד ובהבימה, וחלק יגידו לי תקצץ בישיבות. לא! כולם תחת האלונקה בצורה שווה בקיצוצים.

גיוס חרדים? עדיף להיות חכמים מצודקים

אבל לא כולם תחת האלונקה בתרומה למדינה?

זה כואב. השותפות שלי היא עם החרדים היא לא מהיום. היתרון של המחנה הלאומי רב על חסרונותיו. אנחנו מאמינים אידיאולוגית בשילוב של תורה עם שירות צבאי. ואני חושב שיש הזדמנות גדולה, מול החרדים, לשינוי היסטורי. בשלוש השנים האחרונות עלינו בתעסוקת החרדים ובשיתוף בשוק העבודה. וזה יביא לכך שגם הם יבינו שהצבא זה שער הכניסה לחברה הישראלית.

אני אומר לך שבציבור החרדי יש תהליכים ענקיים של רצון להתגייס ולהשתלב. אם רוצים לריב ולהיות צודקים אפשר. אבל להיות חכמים היסטורית. זה לוקח זמן, כי תהליכים סוציולוגיים של ציבור לוקחים זמן. וצריך הרבה סבלנות. ואנחנו מציבים את התביעה הזו.

עכשיו יש בחירות לרשויות המקומיות, והציבור שלנו מגויס, גם המתמודדים וגם מנהלי הקמפיינים והפעילים. ושר הפנים מש"ס לא מוכן לוותר, הוא רוצה בחירות עכשיו. ולחרדים יש יתרון מובהק. ושוב הם לא מוכנים להתגמש?

צריך להגיד את האמת, שההתנגדות לדחיית הבחירות לא באה מהחרדים אלא מראשי הערים הליכודניקים שנוח להם בחירות בלי קשב ובלי אופוזיציה. אנחנו היינו היחידים שרצינו לדחות, כי אחוזים ענקיים מגויסם. דווקא החרדים לא עשו בעיות, ואת הקרב הגדול היינו צריכים לעשות מול הליכודניקים. הדחייה מינואר לפברואר היא טובה, כי הרבה אנשי מילואים כבר השתחררו. ואני פונה דרכך לעם ישראל  – תצביעו לרשימות הסרוגות, כי הם טובות, וגם בגלל הוקרת הטוב, תגידו תודה למתמודדים שלא יכולים לעשות קמפיין כי הם במילואים.

אני לא עושה פוליטיקה, גם במחיר של ירידה בסקרים

הסתכלתי הבוקר בסקרים של ערב ראש השנה תשפ"ד. הציונות הדתית עם 5 מנדטים ועוצמה יהודית עם 5 מנדטים. פלוס מינוס. בסקרים האחרונים, אתם עם 5 מנדטים בואכה אחוז החסימה, ואילו בן גביר כבר 9 מנדטים לכיוון דו ספרתי. 

אני לא אגיד לך שאני שמח מהסקרים. הייתי שמח שעם ישראל יגיד 'החברה האלה אמרו את האמת. נלחמו כל השנים נגד אוסלו, נגד ההתנתקות, נגד הכניעה'. זו שאלה. נצטרך לעסוק בה אבל לא כרגע.

קיבלתי החלטה ביום הראשון של המלחמה, שבזמן שהלוחמים מוסרים את הנפש בלחימה, אני מסיר את הפוליטיקה, עד כמה שאני יכול. ומקבל את ההחלטות הכי מקצועיות, הכי ממוקדות ונטולות שיקולים של השתלמות. הרי יכולתי ללכת על הראש של ביבי שהוא לא מספיק ימין ולא נלחמים טוב. לא כל דבר אפשר להסביר לציבור. ואני משלם על זה מחיר. אני לויאלי ומבין מורכבות של ביטחון וכלכלה.

עכשיו צריך אחדות ולכידות. אז אני לא עושה פוליטיקה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
נער הגבוהות לך...
עליזה | 15-02-2024 15:50
נער הגבוהות לך תעשה חמוצים הזמן שלך כל יום מתקצר תהנה כל עוד אתה עוד בממשלה ההזויה הזאת
ביידן ופוטין רועדים.מפחדים להסתבך עם סמוטריץ
נער גבעות מחוצ'קן | 15-02-2024 16:36
מסתבר שמי שהצליח לרמות את הצבא מצליח להפחיד גם את מנהיגי המעצמות.
2
איש עלוב לך...
דפנה | 15-02-2024 15:55
איש עלוב לך
3
אבל בהסכמה -...
שירי מנתניה | 15-02-2024 16:10
אבל בהסכמה - לא מאמינה לו.
4
חסר מצפון, העביר...
שירי מנתניה | 15-02-2024 16:12
חסר מצפון, העביר מאות מיליונים לחרדים בשביל לקנות קולות לקואליציה, איזו נאלחות.
5
כל שסטמוריץ מתכנן,...
לה לה לנד | 15-02-2024 16:40
כל שסטמוריץ מתכנן, צריך לעשות הפוך. ויבוא לציון גואל
6
גועל מפש של...
רחל | 15-02-2024 17:36
גועל מפש של שר בושה שחצן יהיר ממש תת רמה איסה מהלך הרסתה את המדינה אין לך מצפון אפשר לחדוב איזה הצלחה ממשלה של בזיון העיקא שהחרדיים קיבלו מילארדים תתפטר נכשלתה
7
דרוש דחוף ......
שמישהו יחבר אותו למציאות ... | 15-02-2024 21:02
דרוש דחוף ... מישהו שיחבר לו את החוטים במוח ... כי משהו שם לא ממש בסדר , זו לא בעיה של בורג קטן , זו בעיה ממש רצינית , דרוש מומחה...
8
איזה קשקשן נפוח
עמיר | 16-02-2024 0:21
קשה להאמין שאנשים הצביעו בעד העליבות הזאת.
9
הכניעה לחמאס ולהומניטארי גרמה שברחנו לבן גביר
אורי | 16-02-2024 9:23
מעריך את בצלאל אבל מעדיף את בן דביר. באמצע מלחמה כשהחמאס מופתעים ולא מוכנים, בצלאל תמך בעסקה שכל טיפש מבין שגרמה למילכוד אלפי פירים והרג של מאות חיילים הרוגים ולהסתרת החטופים שלא שוחררו בעיסקה ושמסתבר שאם היינו ממשיכים כבר היינו משחררים חלק גדול מהם. בצלאל גם גרם שלא יהיה נציג דתי שפוי בקבינט המלחמה לא מהציונות הדתית ובגללו גם לא מעצמה יהודית. יש לו המון מעלות, אבל הציבור רוצה דברים ברורים ועובר לבן גביר. בן גביר היחיד שהחליף בעלי תפםקידים, העביר חוקים וטיפל במחבלים שבכלא ובכיתות כוננות. לכן עוברים אליו. מציע לבצלאל להצטרף לבן גביר ולקבל שליש מהמקומות.