אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ביהמ"ש בקביעה חסרת תקדים: שי ניצן הפלה את אנשי הימין

בהכרעת דין חריפה, קבעה השופטת נאוה בכור כי פרקליט המדינה שי ניצן, נהג לאורך שנים באכיפה בררנית כלפי אנשי הימין, וכינה את התנהלותו "שערורייתית". השופטת ביקרה בחריפות את העובדה כי ניצן סגר באופן כמעט אוטומטי כלשונה, את התלונות שהוגשו נגד אנשי שמאל וערבים

ביהמ"ש: שי ניצן הפלה את אנשי הימין
  הפלה אנשי ימין. ניצן (פלאש90)

בית המשפט בביקורת חסרת תקדים על התנהלותו של פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן, בעת תקופת כהונתו כמשנה לפרקליט המדינה.

בהכרעת הדין שניתנה ביום ד' השבוע במשפטו של אורי ברעם, שפרסם לפני כשלוש שנים וחצי שנים סרטונים נגד עו"ד שי ניצן, כיום פרקליט המדינה, קיבל ביהמ"ש את טענות ההגנה מן הצדק שהוגשו בידי עו"ד עדי קידר שייצג את ברעם מטעם ארגון חוננו. בית המשפט קבע כי שי ניצן נהג באכיפה בררנית בכך שסגר באופן אוטומאטי תלונות שהוגשו נגד אנשי שמאל וערבים, בגין הסתה לפגיעה ביהודים, מתנחלים וחיילי צה"ל.

השופטת נאוה בכור הרשיעה אמנם את ברעם בעבירות של הסתה לגזענות ואלימות, השמדת ראייה ושיבוש הליכי משפט, וזאת בשל הקריאה בסרטון להרג שי ניצן וקריאות נגד ערבים, אולם קיבלה במלואן את טענות עו"ד עדי קידר, אשר טען להגנה מן הצדק, והביא ראיות לאכיפה בררנית של שי ניצן, והגדירה את התנהלותו כ"שערורייתית".

"מקבץ ראיות ההגנה על ציר הזמן שבין אוקטובר 2008 לבין אוגוסט 2010 משקף התייחסות תמוהה של רשות האכיפה הרלוונטית כלפי גילויי פרסום אלימות קיצונים, מסוכנים ומסיתים, לאלימות/טרור/ גזענות, כלפי חיילים, יהודים, ואף שר בממשלת ישראל", כתבה השופטת בכור בפסק הדין. "ברי כי יש בראיות ההגנה כדי להצביע על התייחסות תורתית, כללית וכמעט נגועה באוטומאטיזם בכל הנוגע לשלילת התקיימות רכיב האפשרות הממשית בעבירת ההסתה. כך כיצד קריאות המוניות ל'מוות ליהודים', 'סירוס המתנחלים' ו'הרג חיילים', אינם יכולים להביא למעשי אלימות כלפי כל אחד מהקהלים הנ"ל?!", תמהה השופטת, ובהמשך הוסיפה, "האם כל אלה לא נפגעים כתוצאה ממעשי אלימות או טרור כמעשה שביום יום כמעט?".

בין השאר הציג עו"ד קידר בפני בית המשפט תלונות שהוגשו נגד אנשי שמאל שקראו ל"סירוס מתנחלים", ערביה שקראה בהפגנה "מוות ליהודים", מיצג במוזיאון שהסית נגד השר אביגדור ליברמן, ועוד. כולן נסגרו בידי שי ניצן. הבולטת מכל היתה תלונה שהוגשה בעקבות מופע התרמה למען פעילות האנרכיסטים בישראל, במהלכו קרא סולן הלהקה שהופיעה באירוע, להרג חיילי צה"ל. תלונה הוגשה לשי ניצן אך זה החליט שלא להגיש נגדו כתב אישום מכיוון שהתנצל.

"לא ברור מדוע מסתפק שי ניצן בהתנצלותו של סולן הלהקה ולא בהתנצלותו המידית של הנאשם מול חוקריו", כתבה השופטת בכור. "מדוע נשלח רק מכתב אזהרה למפגינה שקראה מוות ליהודים?". יש לציין כי ברעם טען בחקירתו כי מטרת הסרטון הפרובוקטיבי היתה להציף את האפליה שמנהיג שי ניצן בחקירת תלונות על הסתה.

השופטת ביקרה בחריפות בהכרעת הדין, את חוסר הטיפול בתלונות בגין התבטאויות של אנשי שמאל וערבים וקבעה כי הדבר גורם לתחושת אפליה בקרב אנשי הימין. השופטת קבעה כי חוסר הטיפול בתלונות, "הוא שיוצר מדרון חלקלק של הסתה מסלימה ומתגברת שלא נעצרת או מועטת בחקירה או העמדה לדין של העבריין, ובצד זאת מתעצמת גם תחושות שמנגד על הפליה פסולה כנגד המחזיקים בדעה מנוגדת, וזאת כתוצאה מהתנהגות שערורייתית של הרשות, הפוגעת בעקרונות של צדק והגינות משפטית".

בנוסף מבקרת השופטת את התמהמהותו של שי ניצן במתן תשובות בגין תלונות על הסתה משמאל. "לא ניתן להתעלם מהעובדה כי תשובה ומענה למגישי התלונות אליו, ע"י שי ניצן, ניתנה בדרך כלל כעבור חודשים, ובדרך כלל תוך קביעה כללית בדבר אי התקיימות "אפשרות ממשית" לאלימות- ותו לא, ופעמים תוך אי פתיחתה של חקירה פלילית כלל ועיקר".

"סופו של דבר אני סבורה כי הוצגו ראיות מספקות בדבר אכיפה בררנית כלפי הנאשם, כשאין בידי לקבוע אם מניע זר או מטרה פסולה בצידה, אך לפחות נראית שרירותית ופוגעת בשוויון".

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו, המייצג את ברעם, מסר בתגובה: "בסופו של יום בית המשפט קיבל את טענותינו במלואן ואף למעלה מכך, תוך שהוא מעביר ביקורת חסרת תקדים על רשויות התביעה ושי ניצן. אנו מקוים כי דברים אלו יתקבלו בפרקליטות, ויופסק לאלתר מסע הרדיפה אחרי אורי ברעם, והכל בשל העובדה שמדובר בשי ניצן".

מארגון חוננו נמסר בתגובה: "קביעת בית המשפט מחזקת את טענותינו לאורך השנים. מדובר בהתנהלות חמורה המצריכה ניקוי אורוות בפרקליטות. בדרך כלל מניעי התנהגות של הפרקליטות נסתרים מאתנו. איננו יודעים מדוע, אבל באופן עקבי וברור המערכת פועלת דווקא כנגד עצמה וכנגד חייליה ואזרחיה, ואח"כ היא מתפלאת שלא נותר לה מספיק כוח נגד אויביה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
המתנחלים
אחד העם | 12-09-2014 10:51
מי ייתן וירבו שי ניצנים כאלה . יש להלחם בכל דרך במולך ההתנחלויות הבולע לקרבו עוד כספים ועוד כספים ועוד כספים ולא יודע שובעה .
ככה זה כשהערכים הם כספים ומיסים וזה אומר לי
דני | 25-05-2020 12:14
מה אתה.
2
אבל שכחתם את העיקר-הגנתם על עבריין
יהודי | 12-09-2014 15:43
3
פרקליט מדינה לא יתמנה לשופט
טל ניסים | 25-05-2020 7:35
לא לאפשר לפרקליט מדינה וליועץ משפטי להתמנות לשופטים .לא יותרמ25% מהשופטים יגיעו מהפרקליטות .
4
שי ניצן
יאני | 25-05-2020 8:35
טוב שלא הבאתם כתבה מהמאה הקודמת......!
זה לא משנה ממתי פסק הדין, זה עדיין משקף את
דני | 25-05-2020 12:20
התנהלותו של ניצן.
5
ניצן מושחת
לוי | 25-05-2020 15:35
שי ניצן אתה בושה למדינה אתה גיזען וחסר מצםון שקרן ונוכל
6
תודה לאל!
רות | 25-05-2020 17:21
אור בקצה המנהרה
7
לא יאמן שאנחנו במדינת היהודים ולא בגרמניה הנא
לורה | 26-05-2020 19:20
יש פה שמאל הזוי, טירוף הדעת. פשיסטים בתחפושת של ליברלים נאורים.
8
שי ניצן המושחת
צומפי כוכב עליון | 27-05-2020 13:54
שי ניצן הנבל והמושחת השתמש בכוחו לרעה ולאפליה נגד אנשי ימין וזה בן כלב למד בישיבה ..אני מאחל לך מוות ביסורים רשע גדול
9
שי ניצן מציג "אני ואפסי עוד"
רן | 01-06-2020 22:20
גם אם פסק הדין הוא מלפני שנים עדיין ממשיכים בפרקליטות באותה דרך שהתווה המגלומן אהרון ברק ותלמידו ההזוי שי ניצן... לא פלא שיש קרע שסע בעם ושנאה לאליטה המשפטית.