עתירה לבג"צ: למה לא מגייסים את תלמיד ההסדר? - סרוגים

עתירה לבג"צ: למה לא מגייסים את תלמיד ההסדר?

ברקע ההחלטה להקדים את גיוסם של תלמידי המיכנות הקדם צבאיות, הורי החניכים עתרו לבג"צ בטענה כי אין שיוויון בינם לתלמידי ישיבות ההסדר: "חובה בסיסית - הקדמת גיוס בצורה שיוויונית"

עתירה לבג"צ: למה לא מגייסים את תלמיד ההסדר?
  אילוסטרציה, ישיבת הסדר (צילום: איגוד ישיבות ההסדר)

חמש מכינות קדם צבאיות, התנועה הקיבוצית, התנועה הרפורמית, חניכים שגיוסם הוקדם והוריהם עתרו לבג"צ (שני) על מנת לשנות את ההחלטה המפלה לדבריהם ולהקדים את גיוס חניכי ישיבות ההסדר בדיוק כמו הקדמת גיוס חניכי המכינות הצבאיות.

עם הגשת העתירה אמרה ראשת המכינה הקדם צבאית של התנועה הרפורמית ביפו ד"ר מעיין מורג כי "אין חולק על כך שצרכי צה"ל בעת הזו מחייבים הקדמת גיוס חלק מחניכי המכינות הקדם צבאיות", אמרה.

עוד באותו נושא

צה"ל יחייב הקדמת גיוס לתלמידי ישיבות ומכינות


5

לדבריה, "באותה נשימה איני מבינה איך צרכי צה"ל אינן חלים על חניכי ותלמידי ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות האפלייה במספרים זועקת לשמיים -היעלה על הדעת שמשרד הביטחון מפלה בין חיילים קרביים עוד בטרם גיוסם?"

העתירה הוגשה ברקע המלחמה וצרכי צהל המשתנים, לפיכך הוחלט על הקדמת גיוסם של חיילים ששירותם נדחה והתנדבו לשרת שירות קרבי. לדבריהם, "ההחלטה אינה מטילה את נטל הקדמת הגיוס על כלל מסגרות דחיית השירות באופן שוויוני אלא יוצרת מצב מפלה ובלתי סביר במסגרתו 70% ממי שגיוסם יוקדם הם תלמידי המכינות ומתנדבי שנת שרות, כאשר תלמידי ישיבות ההסדר שיגויסו יהיו רק מקרב שנה ב'".

"כך שבעיון הכולל אנו רואים חלוקה בלתי שיוויונית בנטל גיוס מוקדם של בני המכינות.יצויין כי בניגוד לעתירות קודמות – העתירה נוגעת אך ורק לנושא זה – אפלייה בגיוס מוקדם של מי ששירותו נדחה".

חובה בסיסית – הקדמת גיוס בצורה שיוויונית

יניב דאור, אחד העותרים וחניך המכינה למנהיגות ביפו התייחס לעתירה: "מדברים על ״אחדות״ ועל ״כולנו אחים״. הגיע הזמן שכל האחים שלי, בני גילי יכנסו תחת האלונקה חשוב להדגיש- אנחנו נקדים את הגיוס ונעשה כל תפקיד שהצבא צריך אותנו עבורו על הצד הטוב ביותר כמו שעשו כל השנים עד היום".

לדבריו, "חשוב שגם צה"ל יבין את המשמעויות של שליפת חניך מהמכינה. אם צה"ל זקוק ללוחמים – חובתו הבסיסית היא להקדים גיוס בצורה שוויונית בין כל מסגרות דחיית השירות".

עוד באותו נושא

סערת הגיוס: ראשי המכינות הביעו תרעומת בפני האלוף


3

עורכי הדין אורי נרוב ותמר הלוי מהמחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה, המייצגים את העותרים: "העתירה הדחופה למתן צו על תנאי הינה כורח המציאות , כיוון שצווי הגיוס יוצאים בימים אלה".

עוד הוסיף כי, "כ-70% מהסך הכולל של הגיוס המוקדם שתוכנן לחודש מרץ 2024 יהיה מקרב תלמידי מכינות קדם צבאיות ומתנדבי שנת שירות בעוד ש-30% בלבד מהסך הכולל של הגיוס האמור יהיה מקרב תלמידי הישיבות. ללא ספק- מדובר בהתנהלות הלוקה בחוסר סבירות קיצוני".

תגובות הישיבות

מאיגוד ישיבות ההסדר נמסר בתגובה: "יצא המרצע מן השק. התנועה הרפורמית שמבקשת לקעקע את יסודות היהדות, היא היא זו שעומדת מאחורי הקמפיין המכוער והשקרי שמתקיף את ישיבות ההסדר. ישיבות ההסדר נושאות בעול לימוד התורה וההגנה על העם והארץ, עשרות שנים ומתוך אהבה וגאווה גדולה. מתחילת המלחמה כשני שליש מתלמידי הישיבות מגוייסים בפועל למלחמה, ולצערנו יש גם תוצאות קשות, והכל שוב מתוך אהבה וגאווה גדולה.

עוד נמסר כי "הישיבות נכנסו מתחת לאלונקה גם בגיוס נובמבר, גם בגיוס מיוחד לפרוייקט כיתות כוננות, וגם בגיוס אוגוסט שיוקדם לגיוס מרץ.לא מפתיע שמי שבחר אחרי כל זה לתקוף את ישיבות ההסדר בימים כאלו הוא התנועה הרפורמית וגרורותיה.נמשיך, כתף אל כתף עם אחינו בית ישראל, לתרום לעם ישראל עם כל הלב והנשמה. בתורה, בצבא, ובכל דבר טוב בחברה הישראלית".

מאיגות הישיבות הגבוהות נמסר בתגובה: "מבלי להתייחס לפרטי העתירה, אנחנו מרגישים צער גדול על כך שזו הדרך שבה נקטו חלק מהמכינות בהובלת התנועה הרפורמית דוקא בשעה זו. בשבועות האחרונים, מאז פנה צה"ל להקדמת מחזור הגיוס של תלמידינו לגיוס מרץ, אנו פועלים בתיאום הדוק עם צה"ל ומתוך קשב לצרכי הבטחון. התנועה הרפורמית יודעת את זה וגם המכינות החילוניות יודעות את זה, אך לצערנו יש מי שבוחר בכל זאת להכתים ולהכפיש שוב את בני הציונות הדתית שרבים מהם משרתים בשעה זו ממש בשדה הקרב, מתוכם, חלק גדול בתפקידי פיקוד בכירים וגם כאלה ששילמו מחיר אישי יקר על תרומתם לביטחון ישראל.

לא נשחק לידי העותרים, לא נתקפל אל מול התנועה הרפורמית, לא ניפול לשיח המפלג, לא ניגרר ונתקוף את אחינו המשרתים איתנו כתף אל כתף, ובוודאי שלא נחזור לשיח ה-6 באוקטובר. נמשיך בלימוד התורה בישיבות, נמשיך לשרת בצה"ל בגאווה ומתוך שליחות, נוסיף אור, אחדות ועוצמה במקום חושך, פילוג וחולשה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
צודקים, בהצלחה! ...
בחרדה | 12-02-2024 13:31
צודקים, בהצלחה!
2
מה עם החרדים...
שירי מנתניה | 12-02-2024 14:56
מה עם החרדים שהליכוד, סמוטריץ ובן גביר תמכו בהעברת מאות מליוני שקלים עמ למנוע גיוסם ????!!!! זה לא זועק לשמים ?
3
שיוויון כבר לא...
יעל | 12-02-2024 15:23
שיוויון כבר לא ערך לגיטימי במדינה הזאת. דורסים את מי שיכולים
תלמיד ישיבת הסדר...
גור | 13-02-2024 10:36
תלמיד ישיבת הסדר מגוייס ל 5 שנים מתוכם שנתיים צבא הוא בדויק כמו משרת הנחל לשעבר .התקנון הזה קיים מעל ל 40 שנה והוא עובד מצויין. בלי צרות העין והקינאה המבישה של התנועה הרפורמית שמבקשת לא לי ולא להם ותמות נפשי.... גועל מצחין של תנועה מפוברקת .
4
אי השיוון עוד...
ציוני | 12-02-2024 16:25
אי השיוון עוד קודם לכן שישיבות ההסדר עושים צבא רק שנה וחצי ( סמוטריץ). מי שבוחר ללימוד באונ או בישיבה זה צריך להיות על זמנו הפרטי, אחרי שהשלים שירות צבאי מלא... חילונים , סרוגים, חרדים
5
שמישהו יספר להם...
אביחי | 12-02-2024 21:47
שמישהו יספר להם שהציבור הדתי לאומי זה בערך 12 אחוז, אז זה ש30 אחוז ממוקדמי הגיוס הם דווקא מהציבור הזה זה דווקא נתון שמראה כמה הם כן שותפים, ואף יותר משאר הציבור. אבל יש כאלה שתמיד יחפשו איך ללכלך...
6
הבחירות בתנועה הקיבוצית...
א | 13-02-2024 9:55
הבחירות בתנועה הקיבוצית (עדיין קיימת?), מוציאות את השנאה והפלגנות לרחוב. התנועה הרפורמית כבר מזמן משמשת כאכסניה אנטי ציונית, ואנטי יהודית. למה הם מגישים עתירה נגד ההסדר? כדי לסכסך. חיילי ההסדר כבר מגוייסים וממילא אין צורך להקדים את גיוסם. תלמידי המכינות אינם מגוייסים והם בדחיית שירות. ואם נוצר צורך בהקדמת גיוס, אז מקדימים.
7
עתירה מזעזעת. אחוז...
לונה | 13-02-2024 11:08
עתירה מזעזעת. אחוז הנופלים בישיבות ההסדר מדבר. למה להשחיר ציבור בכוח?