נגיד בנק ישראל: "נדע להתאושש גם הפעם" - סרוגים

נגיד בנק ישראל: "נדע להתאושש גם הפעם"

נגיד בנק ישראל הגיב להחלטת סוכנות הדירוג "מודי'ס" להוריד את דירוג האשראי של ישראל, והבהיר כי "ידענו להתאושש מתקופות קשות בעבר ולחזור לשגשג במהרה, ויש לכלכלה הישראלית את החוזקות להבטיח שכך יהיה גם הפעם"

נגיד בנק ישראל: "נדע להתאושש גם הפעם"
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

נגיד בנק ישראל אמיר ירון הגיב הבוקר (ראשון) להחלטה של חברת דירוג האשראי "מודי'ס" להוריד את דירוג האשראי של מדינת ישראל מ-A1 ל-A2 ועל אופק דירוג שלילי. בדבריו הבהיר כי כלכלת ישראל תוכל להתאושש מהורדת הדירוג.

"החברה מציינת בהודעתה כי הסיבה להפחתת הדירוג היא חוסר הוודאות לגבי מועד ואופן סיום מלחמת 'חרבות ברזל', השפעת המלחמה על פניוּת הממשלה והכנסת לעסוק בסוגיות ליבה כלכליות וחברתיות, והשינוי במצב הפיסקלי" אמר ירון. "הסיבה לאופק הדירוג השלילי היא אי הוודאות בנוגע להתרחבות המלחמה לזירה הצפונית".

"מנגד, מדגישה החברה כי מסגרת המדיניות המקרו כלכלית והמוניטרית של ישראל איתנה ומציינת את עמידות המשק הישראלי שבאה לידי ביטוי בהתאוששות המהירה מהזעזוע הראשוני שגרמה המלחמה. כבר בחודש נובמבר ניכרו סימני התאוששות מהירים שהתבטאו בירידה חדה בשיעור האבטלה ועלייה ברמת הפעילות, כפי שמשתקף, בין היתר, בגידול בהיקף הרכישות בכרטיסי האשראי ובהערכות של המגזר העסקי לגבי הפעילות בחודשים הקרובים. מגמות אלו התעצמו בדצמבר ובינואר".

עוד באותו נושא

סמוטריץ': הודעת מודי'ס מבוססת על תפיסה מופרכת


31

ירון הבהיר כי "האיתנות של הכלכלה וההתאוששות המהירה שהמשק הפגין בחודשים האחרונים באו לידי ביטוי גם בהתאוששות של השווקים הפיננסיים וביציבותם. על פי הערכות חברת הדירוג, יחס החוב הציבורי לתוצר אמור להגיע בשיאו לרמה של 67% ולאחר מכן הוא צפוי לרדת בהדרגה. יש לציין כי מדינת ישראל חוותה בעבר משברים גאו-פוליטיים בתקופות בהן יחסי חוב/תוצר היו גבוהים בהרבה ומעולם לא היה פיגור כלשהו בהחזרי החוב של הממשלה. בהקשר זה חשוב גם לזכור את פוטנציאל הצמיחה הגבוה של המשק והעודף המבני בחשבון השוטף".

"כדי לחזק את אמון השווקים וחברות הדירוג בכלכלה הישראלית חשוב שהממשלה והכנסת יפעלו לטיפול בסוגיות הכלכליות שמועלות בדוח. בנק ישראל הציג כבר מספר דרכי פעולה ברוח זו ובכללן אישור התקציב של 2024 בכנסת עם כל ההתאמות הנכללות בו".

"לסיכום, הכלכלה הישראלית מושתתת על יסודות כלכליים חסונים ובריאים, תוך הובלה עולמית בתחומי חדשנות וטכנולוגיה" הדגיש ירון בסיום דבריו. "ידענו להתאושש מתקופות קשות בעבר ולחזור לשגשג במהרה ויש לכלכלה הישראלית את החוזקות להבטיח שכך יהיה גם הפעם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
איזה מתוק אתה...
שירי מנתניה | 11-02-2024 8:50
איזה מתוק אתה
2
הנגיד גם אמר...
מעשים לצד אמונה | 11-02-2024 9:12
הנגיד גם אמר שחשוב שהממשלה והכנסת יפעלו לטיפול בסוגיות הכלכליות המועלות בדוח מודי'ס. אלא מילים עדינות שמשמעותן היא שבמקום להתעלם מהדוח ולהגיד לנו שהוא פוליטי ולסמוך אך ורק על האמונה. יש לעשות מעשים לצד האמונה. יש לטפל בסוגיות בדוח כדי להחזיר את אמון המשקיעים. יש לסגור משרדים מיותרים ולקצץ בכל מה שאינו מביא לצמיחה כגון הכספים הקואליציונים. במקום לתחזק את השילטון יש לתחזק את המדינה. צריך ממשלה שפויה
3
לראשונה אי פעם...
אברהם | 11-02-2024 9:33
לראשונה אי פעם דירוג האשראי של המדינה ירד: התוצאה תהיה יותר מסים, פחות רווחה, חינוך, רפואה והשקעה בתשתיות. הוצאות של מיליארדים רק כתוצאה של הגדלת הריבית על החוב של מדינת ישראל לעולם. תודה לממשלה על ניהול הכלכלה המופקר.
4
מה זה אומר?...
ירון אמיר הז*ן | 11-02-2024 10:28
מה זה אומר? אני רוצה לקנות דירה! אז תעלה קצת את הריבית ואז מחירי הנדלן ימשיכו לרדת? אם לא אז תעדכן כי אשמח לראות את מחירי הדירות מתרסקים ותוך כדי שאני במומ עם המוכר לאלץ אותו להכניס אצבע לטוסיק ולהוריד עוד 100K במחיר בלי המנוול מתווכח
5
סטח שתתאוששו גונבים...
רפורמה לבנק עכשיו ...! | 11-02-2024 14:08
סטח שתתאוששו גונבים את לוקחי המשכנתאות בלי בושה כל חודש גונבים מיליארדים ..