מצאתי את ההבדל בין מתנחל טוב למתנחל רע - סרוגים

מצאתי את ההבדל בין מתנחל טוב למתנחל רע

מתי לפי התקשורת השמאלנית בישראל מותר לומר דברים טובים על מתנחלים ומתי אסור? מתי יש לגנות, לבזות ולהשמיץ, ומתי להחמיא? מהי החלוקה שבין מתנחל רע ובין מתנחל טוב?

מצאתי את ההבדל בין מתנחל טוב למתנחל רע
  (צילום: פלאש90)

מנהג יפה עשתה לה התקשורת מאז פרוץ המלחמה להקדיש מספר דקות של שידור לכבודו ולזכרו של כל הרוג. לספר מעט על חייו ועל אישיותו. בתוך זה לא נגרע חלקם של חללי הציונות הדתית וציבור המתנחלים. גם הם זכו לאותו היחס. גם הם זכו לדקות שידור שתיארו את חייהם, גבורתם, אומץ ליבם, מידותיהם הטובות, ותרומתם למולדת. פעמים שמשפחותיהם של הנופלים קיבלו גם הם כמה דקות של ראיון בו אנשי התקשורת תמכו בהם, השתתפו בצערם ואפילו הביעו את הערכתם לאידיאולוגיה שמנחה אותם. באופן נדיר ביותר, הוצגו בני הציונות הדתית וציבור המתנחלים לטובה בתקשורת בישראל.

משראיתי זאת, חשבתי לעצמי שאולי אנשי התקשורת בישראל עשו תשובה. אולי כעת בעת מלחמה, עת חיילים דתיים רבים מוסרים נפשם על הגנת העם, ומאחוריהם משפחות שלמות שלא ישנות בלילה מדאגה, השתנה היחס אליהם. אולי כעת כשאחוזי הנופלים מקרב הציונות הדתית וההתנחלויות לא מותיר ספק על גודל תרומתם לצבא – מתחיל שיח חדש בחברה הישראלית. איך אומרים? לא חוזרים לשיח של השישי באוקטובר.

אולם לצערי ראיתי שתקשורת השמאל לא השתנתה באמת. אותה התקשורת של השמאל שמדווחת בצער על חייל דתי שנפל, ממשיכה בכל הכוח להסית, לשקר, לבזות, לעשות דה-לגיטימציה ולהפיץ שנאה תהומית כלפי הציבור דתי. אותו תאגיד שהכין סרטונים מרגשים על דתיים גיבורים שנפלו על הגנת המדינה, פרסם ראיון עם חיים באר שאמר שהציונות הדתית הם סרטן במדינה. רוני קובן המראיין לא מחה בו, לא זז באי נוחות ואפילו לא טרח להוריד את דברי הבלע הללו בעריכה. בתאגיד השידור השמאלני 'כאן' לגיטימי לומר שהדתיים הם סרטן. כן, אותם הדתיים שרגע קודם לכן בכינו את מותם. גם לצופי ערוץ 13 השמאלני מגיע לשמוע דברים אלו, ולכן רזי ברקאי אמר שחיים באר לא טעה כלומר הדתיים הם בהחלט סרטן. כמובן שכמה דקות אח"כ שוב 'הותר לפרסום' שחייל דתי נפל על הגנת המולדת, והשדרנים הרכינו את ראשם בעצב וסיפרו לנו איזה אדם נפלא הוא היה.

וכך כמו שני קווים מקבילים ממשיכים שידורי הרדיו והטלוויזיה בישראל – רגע אחד אבלים על מותו של מתנחל, ורגע אח"כ מספרים לנו על אלימות המתנחלים. בבוקר מתארים לנו כיצד בתי המדרש מגדלים לוחמים גיבורים שמוסרים את נפשם להגנת עם ישראל, ובערב יתארו לנו כיצד הדתיים לומדי התורה הם משיחיים קיצוניים ומסוכנים. כתבה אחת תתאר את אחוז הנופלים הגבוה מקרב אנשי הציונות הדתית, וכתבה אחרת תתאר לנו כיצד ממשלת המתנחלים היא משתמטת ובוזזת את המדינה. תכנית טלויזיה אחת תפגיש אותנו עם אצילות הנפש של משפחות הציונות הדתית המתמודדות עם השכול או הפציעה של יקיריהם, ומיד לאחריה תעלה תכנית סאטירה כמו 'זהו זה' שתבזה ותלעג בצורה צינית ומרושעת לאנשי הציונות הדתית. (דרך אגב, היחס הכפול הזה חדר גם לצבא. מצד אחד הצבא מגייס את המתנחלים – למלחמה בערבים, כי הם גיבורים וחדורי שליחות, ומצד שני הוא מוטרד שאותם המתנחלים – יחטפו ערבים ויפגעו בהם, כי הם בעצם טרוריסטים בפוטנציאל).

ניסיתי לחשוב על החילוק שבין שני המצבים. מתי לפי התקשורת השמאלנית בישראל מותר לומר דברים טובים על מתנחלים ומתי אסור? מתי יש לגנות, לבזות ולהשמיץ, ומתי להחמיא? מהי החלוקה שבין מתנחל רע ובין מתנחל טוב? החלוקה היחידה שאני מצאתי היא כזו: לפי תקשורת השמאל בישראל, כל עוד מתנחל הוא חי – הוא תמיד מתנחל רע, אבל אם המתנחל מת – רק אז הוא הופך להיות מתנחל טוב. השאלה הגדולה היא עלינו, על הציבור הדתי וציבור המתנחלים. השתיקה וההתעלמות שלנו לעולם לא יעצרו את ההסתה. מכונת הרעל והשנאה של השמאל לא תיפסק מעצמה אלא אם כן אנחנו נקום ונעשה מעשה: נזעק, נמחה, נתלונן, נפגין, נתבע ועוד. אם לא נתחיל לשנות את שיח השנאה התהומי הזה מיד, הוא רק ילך ויחמיר. אף אחד לא יעשה את העבודה הזו במקומנו.

=======

הרב איתן קופמן הוא חבר בארגון 'תודעת זהות'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
30 תגובות - 21 דיונים מיין לפי
1
יחס הציבור להיעדר...
אברהם | 09-02-2024 10:11
יחס הציבור להיעדר השוויון בנטל הגיע לנקודת רתיחה בעקבות תזכיר חוק הגיוס החדש וההתבטאות המקוממת של השר גולדקנופף. באופן נדיר, מסתמנת הסכמה כמעט גורפת מימין ומשמאל: לא ניתן להמשיך במצב הנוכחי. גם אם לא ניתן לגייס לכפות על החרדים להתגייס, אין זה אומר שצריך להמשיך לממן אותם
נושא גיוס החרדים...
מה הקשר לכתבה? | 11-02-2024 1:14
נושא גיוס החרדים לא קשור לנושא יחס התשקורת לבני הציונות הדתית
2
בדבר אחד אין ספק
בני | 09-02-2024 10:13
הכותב, הרב הזה, הוא איש רע
חוץ מזה שהוא...
. | 10-02-2024 20:51
חוץ מזה שהוא צודק בכלל הדוגמאות שהציג ולך פשוט קשה לקבל את המאמר שכתב.. מאיפה אתה מסיק שהוא איש רע מה הופך אותו לרע מר מלח הארץ שכמותך?
3
טרגדיה של ציבור גיבור,תורם - וגם מטורלל לגמרי
דתל"ש שמכיר אותם | 09-02-2024 10:39
זו הציונות הדתית במשפט אחד
4
כמו הגויים שאומרים...
שושו שולמית | 09-02-2024 11:15
כמו הגויים שאומרים יהודי טוב זה יהודי מת. אנחנו נמשיך להיות טובים ובחיים,נמשיך להשפיע מהטוב שלנו וסוף הצדק להתגלות.
5
כמתנחל טני מבין...
מאיר | 09-02-2024 11:52
כמתנחל טני מבין את העניין אחרת. המונים מאתנו אנשים טובם, תורמים ומקריבים. אבל המפעל שלנו בעייתי ואנחנו מסרבים לראות את האתגים. שהם $ לא רק פוליטיים. הם ערכיים ברמה המוסרית והיהודית.אלו בעייות של התנהגות של שוליים וגם של המפעל כמפעל. כואב לי האידאולוגיה וההתנהגות המקדמות נצב עקום.
6
איש מסית ומדיח...
אדם מהישוב | 09-02-2024 12:01
איש מסית ומדיח
7
הקוזאק הנגזל, ההתבכיינות...
אבו יוסוף | 09-02-2024 14:45
הקוזאק הנגזל, ההתבכיינות הרגילה של המגזר הכי חזק ופריבילגי בישראל. עיקר ההסתה מגיעה ממובילי המגזר, תומכיו ובכלל מהימין מלא מלא, מי שתייג את השמאל הציוני כבוגדים- זה אתם, מי שיצאו צמנו פורעים, טרוריסטים ומפגעים זה ממכם. הגיע הזמן דתפסיקו להתבכיין ותתחילו לקחת אחריות על הנזקים שהובלתם את המדינה אליה החל מהכיבוש, הקונספציה שצריך לחזק את החמאס בכדי לרסק את הרשפ, שההתיישבות היא בטחון , המאבק לריסוק הדמוקרטיה, והרצון למדינת הלכה, האלימות, השקרים ועוד ועוד.
כותב התגובה הזו...
ערימה של שקרים | 11-02-2024 1:11
כותב התגובה הזו כנראה לא פגש מימיו את הציבור הזה מקרוב הכי חזק ופריבילגי בשיראל עלק
8
תזכור שהם תינוקות...
כשאתה מדבר על בני המתנחלים | 09-02-2024 17:09
תזכור שהם תינוקות שנישבו
9
פשוט נכון, אין...
ערן טפר | 09-02-2024 18:37
פשוט נכון, אין מה לעשות, בתקשורת זה מתנחל טוב הוא מתנחל מת. כאשר למעשה ברור שהמתנחלים מונעים בגופם את ה 7 באוקטובר לכל מרכז הארץ.
10
ומה לגבי השדרנים...
אילנה | 10-02-2024 22:17
ומה לגבי השדרנים הימניים אין יום שהם לא מסתים נגד השמאל פשוט נמאס לשמוע אתכם המתנחלים תיכנסו למדיה ותראו כמה הסתה יש נגד אלה שלא חושבים כמוכם
11
תפסיק להתבכיין. במקום זה תעשה חשבון נפש
שלמה לוי | 10-02-2024 23:24
תפסיק להתבכיין. במקום זה תעשה חשבון נפש. זריעת שנאה לא יועיל, גם לא לציבור שאתה מנסה לייצג. אי אפשר על כל דבר שלילי שנראה לך תהפוך הכל לשחור. ומה המסקנה, אין.
ברור, מי אשם...
האשמת הקרבן | 11-02-2024 1:09
ברור, מי אשם בתופעה הזו הם הדתיים בעצמם והם צריכים לעשות חשבון נפש. לא, זה לא נכון! מי שזורע שנאה הוא לא הכותב אלא ערוצי התרעלה, ועל כך אנחנו הציבור, כפי שנכתב, צריכים למחות בקול רם, ואלינו יצטרפו גם מהציבור הכללי שמכירים בכך שזו מחאה צודקת וכמו שחזרה על האמירה שצהל מנצח התחילה לחדור לאותם ערוצים שכל הזמן טענו שצהל מדשדש ושאין סיכוי לנצח, ככה גם הרמת הקול נגד התופעה הזו אולי סוף סוף תתחיל לחדור גם היא לערוצים המסיתים האלה
12
הבחנה חשובה של הרב איתן קופמן
זנזיבר | 11-02-2024 1:29
היחס של התשקורת הסמאלנית ליהודים יראי שמים הוא כמו היחס של גויים אנטישמים ליהודים בכלל: שונאים אותם כשהם חיים ו'אוהבים' אותם כשהם מתים. מה שמזכיר גם את דבריו של איינשטיין כשניסח את תורת היחסות: אם אצדק, הגרמנים יאמרו שאני גרמני והצרפתים יקראו לי 'אזרח העולם'. אם יתברר שטעיתי, הצרפתים יקראו לי 'גרמני' והגרמנים קראו לי 'יהודי'.
13
כולנו ממטולה לאילת...
א.כהן | 11-02-2024 7:15
כולנו ממטולה לאילת מדן לשומרון מיהודה לבאר שבע ולנגב. כולנו מתנחלים על ארץ אבות. אם קיימת הפרדה זו הפרדה שאנחנו יצרנו כשחילקנו את מדינתינו בגדר המפרידה בנינו בעיקר. ומגדירה את אויבינו כאזרחים בחלקם ואויבים בחלקם.מאחל לנו ישראל השלמה לעם ישראל השלם!
14
השיח הזה, שמלאני,...
מיכל | 11-02-2024 7:50
השיח הזה, שמלאני, ימני, מזרחי אשכנזי וכו, שיח שגורם לשנאת חינם, והביא, אדוני הרב, כמעט לחורבן הבית, מן הראוי שיפסק לאלתר אם אנחנו רוצים להמשיך לחיות בארץ המובטחת
נכון כי רק...
אזרח מודאג | 11-02-2024 10:48
נכון כי רק לתקשורת מותר ואנחנו נשב בחיבוק ידיים
15
רחוק מלהבין, עצובים על כל חייל שנפל ונפצע
דני3 | 11-02-2024 11:37
ומגיבים באופן חריף כנגד המתנחלים שחטפו מדינה שלמה. התפיסה ערבי טוב זה ערבי מת, המצאה של המתנחלים וכעת חושב להשתמש בה כלפי המתנחלים, מגוחך. מתנחלים זה רע חיים או מתים. אין שום רצון שימותו, רק שיחזרו לגבולות הארץ. אוסיף, כל עוד המתנחלים ימשיכו בהתנחלויותיהם וימנעו כל אפשרות של מחשבה על פתרון הסכסוך. מבחינתי, שרק הם יתגייסו ויקריבו את חייהם על פיסת הקרקע.
יש לומר מתיישבים ולא מתנחלים
ר | 11-02-2024 13:02
מדובר במי ששומר על הארץ כמעט לכל אורכה. בחלק ניכר מהיישובים היו בסיסים צבאיים שהתפנו. האוכלוסיה ביישובם לא ממהרת לרדת מהארץ, גם לא למספר שנים, גברים ונשים משרתים את המדינה ומסייעים לחברה היכן שניתן (לא מעט משפחות הן מאמצות). הם עובדים ומשרתים ולא מתחמקים מחובות ומפעולות התנדבותיות.
16
הכעס כלפי אלה...
אכפת לי מאד | 11-02-2024 12:43
הכעס כלפי אלה שאינם נושאים בנטל ולא המשרתים והמתפרנסים בלי קשר היכן הם גרים
הרוב הגדול בהתיישבות
ש | 11-02-2024 13:18
גברים ונשים, בני ובנות נוער משרת את המדינה, מתנדב, עובד ואף מממן חלק גדול מהוצאות שאחרים מקבלים עליהן השתתפות מהמדינה (תשתיות וכו').
17
בעולם כמעט 60 מדינות מוסלמיות
ש | 11-02-2024 13:16
בארץ ישראל, חיים מוסלמים שבחרו לחיות לצד יהודים ובני לאום אחרים בשלום. לעומת זאת, ארגוני מוסלמים רדיקליים מחוץ לישראל מעוניינים לפגוע בישראל. ישראל היא מדינה דמוקרטית. בישראל צעירים מהדת המוסלמית יכולים לרכוש השכלה (גם בסיוע המדינה בעת הצורך), יכולים כמו כולם להתלבש בדרך בה ירצו, נשים זוכות בישראל לשוויון זכויות. מה בישראל מפריע לארגונים המוסלמיים הרדיקליים שהם יכולים להלך חופשי ב כ60 מדינות (אליהן אסור לישראלים להיכנס) דווקא במדינת ישראל?
18
אני אגיד לך...
ירון | 11-02-2024 13:24
אני אגיד לך מי מתנחל טוב ומי רע. המתנחל מהזרם המשיחיסטי של נערי גבעות פורעי חוק ואלה שהם גזענים הם רעים ובזויים. הבנת? פשוט. הציונות הדתית הכוללת גם את עוצמה יהודית הם סכנה אדירה למדינה. אתה תומך בהם ולכן גם אתה רע ובזוי
משל כל עוד הוא...
אלעד | 12-02-2024 12:55
משל כל עוד הוא חי הוא רע, מת (לצערנו הרבה)- הוא טוב תודה, הדגמת את דברי הכותב באופן מופתי (תרתי משמע)
19
הבעייה היא שמפלגת...
טליה | 12-02-2024 16:38
הבעייה היא שמפלגת בן גביר וסמוטריץ (וכמה קריקטורות בליכוד כ-ואטורי וקרעי) הם הייצוג של הציונות הדתית בימין. אין אף דמות מתונה וממלכתית . חסרי אחריות כולם (וגם לא משכילים במיוחד) איפה המפדל של פעם??
מכירה חברי כנסת...
שרה | 13-02-2024 15:13
מכירה חברי כנסת משכילים שעשו הרבה נזקים למדינה ולציבור הדתי לאומי. אני מתגעגעת למנהיגים צנועים שהמדינה והעם עמדו בראש מעייניהם ולא הכסא שלהם. ד.א. בן גביר וסמוטריץ' הם כאלה אני מקווה.
20
מצאתי את ההבדל...
מתבכיינים על מלא מלא | 12-02-2024 23:27
מצאתי את ההבדל בין מתבכיין טוב למתבכיין רע
21
מסכימה לחלוטין עם...
דתייה מתנחלת | 13-02-2024 15:10
מסכימה לחלוטין עם המאמר בכתבה. לא יתכן שהמילה מתנחלת והמילה דתיה משמשות כמילות גנאי. אני גאה בהיותי דתיה, יהודיה, ישראלית, אזרחית שומרת חוק וגרה בגוש עציון, מסייעת לכל אדם באשר הוא , כן, גם למוסלמי שעבד בעבר אצלי והינו איש טוב שרוצה לחיות כאן בשלום, אינני סוג ב'. הסיפור הזה צריך להיגמר ואסור שהציבור האיכותי והתורם הכי הרבה למדינה, יסכים להיות שק חבטות ושעיר לעזזאל בתקשורת ובקרב מסיתים פוליטיים.