רק התיישבות מביאה ביטחון, ולא תסתמו לנו את הפה | יוסי דגן

רק התיישבות מביאה ביטחון, ולא תסתמו לנו את הפה | יוסי דגן

אנחנו ציבור אחר מהציבור המפוחד והמורתע ב-2005. צדקנו בכל מה שהזהרנו ויותר מכך, ולא נהיה שק החבטות שלכם יותר. לא תסתמו לנו יותר את הפה, כולם מבינים שה'התנתקות' הייתה טעות איומה. זה הזמן לתקן. רק התיישבות מביאה ביטחון

author-image
רק התיישבות מביאה ביטחון - ולא תסתמו לנו את הפה
  צילום: נעמה שטרן

פרשנים, אנשי תקשורת ופוליטיקאים תקפו את הממשלה במשך שבועות על כך שהיא לא דנה בתכניות "היום שאחרי" – כלומר בתכניות המדיניות שלהם, אשר – כאילו לא למדו דבר מה7.10 – זהות לחלוטין לתכניות המדממות שהביאו עלינו את השואה הזו. אותם פרשנים, אנשי תקשורת ופוליטיקאים בדיוק, הזדעזעו קשות השבוע כשהימין הציג בכנס הענק בבנייני האומה את תכנית "היום שאחרי" שלו – רק התיישבות מביאה ביטחון, כנס שהייתה לי הזכות, יחד עם תנועת "נחלה", להיות בין מארגניו.

נראה שיש בינינו פוליטיקאים ופרשנים, אשר משוכנעים, שכנוע פנימי מוחלט, כי עמדות הימין הן מפלגות ולא ראויות להישמע בזמן מלחמה, בעוד העמדות האישיות שלהם נדרשות ממש ולא מפלגות לעולם. הרי הן העמדות שלהם. הן תמיד דיון קיומי ומאחד, גם אם הן כוללות חזרה שנויה במחלוקת של הרשות הפלסטינית הטרוריסטית לחבל עזה, והקמת מדינת טרור ביו"ש. על הדרך הם מחדשים את ההפגנות בקפלן.האמירה הציבורית שלהם ברורה:אנחנו ליברלים!לכן העמדות העמדות חייבות להישמע – אבל רק העמדות שלנו!

מטיפי המוסר נגד כנס ההתיישבות בחבל עזה וצפון השומרון הם אותם גורמים שתפיסתם חסרת האחריות הובילה לטבח. אלו שתמכו וביצעו את הנסיגה והגירוש, אלו שכיווצו את צה"ל ואפילו לא הותירו די תחמושת לצבא הקטן שנשאר, אלו שכתבו כי לא עשו את ההתנתקות לנושא הביטחוני, אלא כדי "ללמד את הציבור הדתי לאומי פרק בדמוקרטיה" כמו יאיר לפיד, ואלו שחיפו במוצהר על השחיתויות של אריאל שרון כדי שייסוג מגוש קטיף. כעת הם יוצאים נגד כנס שנועד לתקן את השגיאות הקטלניות שלהם עצמם, ומתלוננים על ריקודי דבקות בעת תפילת האלפים לחזרת החטופים מעזה שהתקיימה בכנס, שעה שארץ נהדרת, זהו זהו וכוכב נולד שבו לשידורים מלאים, כמו גם התיאטראות כולם. בנבזות, הם ניסו להסתיר מהציבור את ההקשר שבו קמו אלפי הנוכחים לריקוד "וּפְדוּיֵי ה' יְשׁוּבוּן" בסיום התפילה להשבת החטופים ושלום חיילי צה"ל שנשא אליהו ליבמן, ראש מועצת קריית-ארבע-חברון, שבנו אליקים נחטף לעזה.

חשוב לי לומר להם: אנחנו ציבור אחר מהציבור המפוחד והמורתע ב2005, צדקנו בכל מה שהזהרנו ויותר מכך, ולא נהיה שק החבטות שלכם יותר. לא תסתמו לנו יותר את הפה, 2005 לא תחזור. הכנס נועד לקדם התיישבות לטובת ביטחון ישראל. בזמן שאנחנו חשופים לתוצאות האיומות של הניסיון לצאת מעזה ו'להתנתק', הביקורת וניסיון סתימת הפיות מופנות דווקא למי שמבקשים לתקן. מסירת השטח לרשות הפלסטינית ב-2005, כשישראל רק התחילה להתאושש מרצחנותם של אלה באינתיפאדה השנייה, הייתה אשליה בלתי נתפסת עם תוצאות ידועות מראש. כעת, התחזיות הוורודות של חסידי הנסיגה והגירוש התמוטטו כולן בצורה שגם הפסימיים ביותר בינינו לא שיערו אז. משאלת הלב הידרדרה עוד יותר כשחמאס השתלט כמעט מיד על הרצועה, ובנה בה מערכת טרוריסטית מהמסוכנות בעולם.

"עזה תהפוך ללבנון וצפון השומרון יהפוך לעזה", קבע אז ראש השב"כ, אבי דיכטר, וזה בדיוק מה שקרה. עזיבת עזה הפכה אותה למפלצת נאצית, וצפון השומרון הפך למוקד טרור מרכזי ביו"ש. כשאין יישובים, אין צבא ויש טרור. הנוסחה הציונית הישנה והטובה היא שילוב של ההתיישבות וביטחון. צבא ללא התיישבות הוא חיל מצב סגור במחנות מעטים, שכל תנועה שלו מצריכה "פתיחת ציר". שהות צה"ל ברצועת הביטחון בלבנון התמוטטה כי צבא בשטח עוין אינו מסוגל להתקיים ללא צלע אזרחית.

באיוולתנו הקמנו בשנות ה-90 את הרשות הפלסטינית, והתוצאה התפוצצה לנו בפרצוף בשנת 2000, עם 1,500 נרצחי אינתיפאדה. ביו"ש חיזקנו אחיזה צבאית במבצע "חומת מגן" לצד חיזוק מאסיבי של ההתיישבות, ומאז נרגע רוב הגיהינום שצמח שם. בעזה, לעומת זאת, עשינו את ההפך – עקרנו את היישובים והוצאנו את צה"ל. ב-7 באוקטובר ביו"ש היה שקט ביטחוני יחסי, משום שהשטח היה בשליטה. למרות ההברחות שהביאו לפיגועים רבים, נשק איראני לא זרם לשם בהיקף כמו לעזה, ולא הוקמה בו תעשייה צבאית. זו הסיבה היחידה לכך שלא נורו משם רקטות עד כה, ולא הגיעו ליישובים משני צדי הקו הירוק מחבלים חמושים. זאת, למרות שמערכות החינוך הרעילות, האנטישמיות והמתועבות של הערבים ביו"ש זהות לאלה שבעזה, ולמרות תמלוגי הטרור שמקבלים שם משפחות הטרור מהרשות הפלסטינית.

כל אלה מבהירים היטב כי התיישבות היא הדרך היחידה להשיב את הביטחון למערב הנגב. ללא עורף אזרחי הצבא לא יחזיק שם מעמד. ואם צה"ל לא יהיה שם, גם ההתיישבות לא תקום שם מחדש. עתיד הנגב המערבי תלוי בהתיישבות יהודית בתוך רצועת עזה. במקום שבו התבצע גירוש אזרחי מלא כמו בגוש קטיף, במקום "סינגפור" כחזונו של שמעןן פרס לתוצאה שתקרה ברצועת עזה אחרי ה'התנתקות' קיבלנו את גרמניה הנאצית.

המקום שבו התקיים גירוש חלקי כמו בצפון השומרון, הישובים לא קיימים אבל צה"ל נשאר באזור, מוציא מתוכו את רוב גלי הטרור בשנים האחרונות. במקום שבו ההתיישבות פורחת, שאר השטח ביו"ש, על אף המתיחות בגלל הימצאותה של הרש"פ, האזור הוא בבירור חגורת המגן של מרכז מדינת ישראל. הכנס השבוע הוא קריאת כיוון והצהרה לחזור לציונות של בניה והתיישבות שמתוכה יגיע גם ביטחון בר קיימא.

=======

יוסי דגן הוא ראש המועצה האזורית שומרון ומגורש משא-נור

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
42 תגובות - 30 דיונים מיין לפי
1
עם עשרות אלפי...
ציניקן | 02-02-2024 9:44
עם עשרות אלפי אנשי מילואים השומרים בשטחים, איזה בטחון ?
לדגן חסרה היכולת להבין משמעות כוללת
סוזי | 02-02-2024 10:12
השקפת עולמו דלה ושטחית,ברמה של חניך בני עקיבא בגיל 15-16 .
2
צודק יוסי דגן...
מ.א | 02-02-2024 9:50
צודק יוסי דגן . מחזק את ידיך על העשייה הרבה שלך למען ההתיישבות היהודית ברחבי שומרון ויהודה . כן ירבו כמוך בים היהודי עם ישראל .
3
כבר מתה ללכת...
שירי מנתניה | 02-02-2024 9:51
כבר מתה ללכת לבחירות.
4
רק סיפוח של...
מריומה | 02-02-2024 10:13
רק סיפוח של שטח והתישבות יגרום למרצחים שלא מתעסקים עם עם ישראל . לא צריך לפחד. ארץ ישראל לעם ישראל . רק ביחד ננצח .
רק מזעור הנזק...
נצחון כבר לא יהיה פה | 02-02-2024 11:20
רק מזעור הנזק הכבד
5
דתיים ת-מ-י-ד משקרים, אין להם ברירה
ככה זה | 02-02-2024 10:29
הרי כל סיפור ההתיישבות הוא, בפשטות, ג'יהאד יהודי: החבר הדמיוני הבטיח לנו ככה וככה, זה שלנו, ואנחנו לוקחים כל מה שהחבר הדמיוני הבטיח לנו. אבל! אי אפשר להציג את זה ככה. אולי לפני 200 שנה היה אפשר, היום כבר לא. מה עושים? משקרים. מספרים שהתיישבות מביאה בטחון. העובדות, כמובן, מוכיחות את ההיפך המוחלט: אם צהל לא היה מעביר את כל גדודי עוטף עזה לשמור על מופרעי הכיפות הסרוגות ביוש בחג סוכות, המתקפה של חמאס לא הייתה כל כך מוצלחת.
קלוט ...
הקונספציה של נתניהו שצריך חמאס חזק | 04-02-2024 9:25
קלוט
אתה עדיין שבוי...
רוני | 02-02-2024 10:46
אתה עדיין שבוי של הקונספציה בינה ודעת רחוקה משכמותך
6
סיפוח שטח אדמה...
ירון1 | 02-02-2024 10:34
סיפוח שטח אדמה עם 3 מיליון ערבים ואפס יהודים יהפוך בעייה של 5 מליון ערבים ל 8 מיליון ערבים. מראש מדינה שמכילה 8 מיליון ערבים נדונה לכישלון. לא תהיה דמוקרטית יודע שלא חשוב לרוב הקוראים. אבל ללא דמוקרטיה וריבוי דעות אין לישראל תקומה.עיין ערך חורבן בית שני ב 60 לספירה שדעתו של רבן יוחנן בן זכאי ושל הכוהן הגדול קיפה, ושל יוסף בן מתיתיהו לא נשמעה: 80% מהעם. ההיסטוריה שפטה את רבן יוחנן לחסד ואת הסיקריים לשבט. עיין ערך חורבן בית ראשון ועצות אחיתופל ונביא השקר חננניה בן עזור. דעתם של ירמיהו וישעיהו לא נשמעה. ההיסטוריה שפטה את נביאים אלה לחסד ואילו חנניה בעוד שנה אתה מת.
7
מתנחלים וחיילים נהרגו...
איזה בטחון היה בגוש קטיף ובפילדלפי | 02-02-2024 11:23
מתנחלים וחיילים נהרגו בלי סוף
8
יוסי כאנשים אורבנים,...
יחיאל | 02-02-2024 11:57
יוסי כאנשים אורבנים, אנחנו איתך. הזהר ושמר מליסוג בדעתך אל מול הלהטב והערב רב הללו.
9
פייק. הכיבוש מתקיים רק בזכות גדודים ועוד..
משיח | 02-02-2024 12:08
פייק. הכיבוש מתקיים רק בזכות גדודים ועוד גדודים של חיילים. כיבוש הגדה הוכיח שההתיישבות שם היא סכנה למדינת ישראל וגם נטל. מדינת ישראל הייתה יכולה להיות במקום הרבה יותר טוב ללא המתנחלים. כל זה אשמת המפאיניקים, מפלגת העבודה והמחנה הממלכתי שהם שותפים פעילים של פושעי ההתנחלויות.
10
מי סותם לך...
ארז | 02-02-2024 12:10
מי סותם לך את הפה ?? אתה מדבר כל הזמן . זה מה שנקרא הסתה .
11
מה עם עוטף עזה?שם אתם לא שמים שקל על התיישבות
עוטף בעזה | 02-02-2024 14:21
רק למתנחלים לא חוקים אתם שורפים מילארדים -לא מעניין אף אחד במדינה
12
שנת 2023 היתה...
ליאור | 02-02-2024 15:51
שנת 2023 היתה השנה עם הכי הרבה טרור ביוש - על איזה שקט אתה מדבר ץ? איזה ביטחון מביאה ההציישבות ביוש? שקר מוחלט@
13
הקונספציה של ביבי...
ליאור | 02-02-2024 16:03
הקונספציה של ביבי נכשלה - שאפשר לחזק ולהרתיע את החמאס ולהחליש את הרשות. שאםשר לעשות הסכמי שלום עם מדינות ערביות רחוקות ולהתחמק מהסכסוך עם הפלסטינים. שיש כזה דבר שלום כלכלי. שיש לנו מספיק צבא בשביל לשמור על כל שטחי יוש ולספק בטחון ליושבים סמוך לגבולות עם עזה ולבנון
14
אז גם בדרום...
דוד | 02-02-2024 19:35
אז גם בדרום לבנון צריך להתיישב ואז גם בצפונה, ובסוריה ובאיראן אחרת איל יהיה לנו ביטחון, הרי רק התיישבות מביאה ביטחון.
15
לא ראיתי שהתישבות...
המציאות זכורה לנו קצת אחרת ... | 03-02-2024 20:00
לא ראיתי שהתישבות מביאה בטחון ... במקום זה ראית אינתיפאדה ראשונה , אינתיפאדה שניה ... אינתיפאדה סכינים ... אינתיפאדה בודדים ... ובין לבין התפוצצויות של אוטובוסים , פיגועי דריסה , וסתם מחבלים מתאבדים ...
16
תושבי השומרון צריכים...
הלל מ | 03-02-2024 20:39
תושבי השומרון צריכים להצביע נגד החולה פרסום והנרקומן מצלמה, מדובר בבן אדם שעשה הליך רפואי להרזייה, ומוכר לכולם שהוריד משקל עי ספורט, הבן אדם חולה מלונות פאר,טיסות, דינרים שהאל יודע לאן הולך הכסף
17
כל ילד יודע...
הדגן מסריח מהראש | 03-02-2024 20:43
כל ילד יודע שלא מציאותי לישב את חבל עזה בזמן שנמצאים שם 2 מיליון פלסטינאים, ודגן מנצל את תמימות הימין ועושה עליהם סיבוב בתקופת בחירות, צאו להצביע נגד החלול הזה שכל היום מתעסק בפרסום עצמי על גבול המגלומניה, בסוף יהיה עד מדינה נגדו, דרך אגב באותה נשיצה הוא מכניס עכשו מאות פועלים פלסטינאים לאזור התעשייה ברקן ותושבי השומרון מאמינים ללוקשים שהוא מוכר להם.
18
התיישבות = אנרכיה על חשבוננונו
אלכס | 03-02-2024 22:11
לא הבטחה ו לא ישראל ליהודים אלא לגיטימציה להרוג ערבים ״ושמאלניים״ כאחד לגיטמציה לאנשים כמו בן -גביר וסמוטריץ במקום כלא להיות בטלויזיה
19
מקדש את האדמה,...
ובחרת בחיים | 04-02-2024 5:57
מקדש את האדמה, ולנצח נאכל חרב
20
לא צדקתם בכלום...
עובדי אלילים ... | 04-02-2024 6:31
לא צדקתם בכלום , עליתם לנו בהרבה דמים , תרתי משמע ... גם אלפי הרוגים ואלפי פצועים וגם סימון רב שמימן את הכבישים העוקפים , האבטחה הצבאית 24/7 ... וכמובן הטבות המס , ההנחות בארנונה וקצבאות למיניהן , אתם נטל כבד מא ד ולכן רוב הציבור נמאס מיכם .
עלוב
יוס | 04-02-2024 8:14
לציבור נמאס מאנשים עלובים כמוך ,שהאמת לא נשארו עוד הרבה כמוך ועל כך יש להודות כל יום. מול לוחמי ההתיישבות האמיצים הרבים שיש להם מלא ילדים בקיצור גזגז קח את הכסף על התגובות שלך וצא מחיינו.
21
חיזקתם את החמאס...
ממשלת ימין על מלא של ביבי המתנחלים והחרדים זו ממשלת חורבן הבית | 04-02-2024 7:46
חיזקתם את החמאס הבאתם שואה
הבאתם שואה ...
חיזוק החמאס כמצוות נתניהו וסמוטריץ לא רק גידל מפלצת בעזה אלא הביא לכך שגם ערביי איו"ש הם חמאס היום | 04-02-2024 9:23
הבאתם שואה
שמאל עיוור
יוסי | 04-02-2024 8:11
כמה שמאל יכול להיות אידיוט מי בחר בחמאס הליכוד, תפסיקו לבלבל את המוח ותודו כל יום שיש מתיישבים אמיצים שמנעו מהנאצים לרצוח אותך, ובכלל תשתקו אחרי כל הצרות שהבאתם עלינו וסלו גירוש אינתפאדה שנייה ומה לא
22
מוכח מספרית
עתניאל | 04-02-2024 8:21
הוא צודק. מאז שהתיישבנו ביהודה ושומרון יש לנו שקט מופתי בלי שום צרות, אגב גם כשהיינו בעזה, הילדים סתם נהנו מהחוויה של לסוע עם ממוגנים לבית הספר, החיילים שנהרגו שם היו כתוצאה מהחלקה על בננות, רק אנחנו כעם כשרצינו מדינה עשינו פיגועים. הפלסטינים יראו אותנו מתיישבים גם בעזה ויחלקו עוגיות ויוותרו על חלומם למדינה, ויבקשו לעזוב מרצון. הם כבר מכינים שלטים הגירה מרצון-החלום הפלסטיני (הם לא טובים בחרוזים) אחלה תכנית עבודה. שיהיה לנו בהצלחה. והחרב תאכל ותאכל...
ומהקמת המדינה עד...
האמת | 04-02-2024 9:53
ומהקמת המדינה עד 1967 גם הייה שקט מופתי. איזה אדיוט אתה. כל הצרות בא רק מכם השמאל הנאצי שאתם משתפים של הרוצחים נותנים להם תקווה שאם ימשיכו לרצוח אז בסוף יביסו אותנו
23
צודק ומוכח מספרית
נקמאל | 04-02-2024 8:28
הרי מאז שהתיישבנו ביהודה ושומרון יש לנו שקט מופתי, וגם בעזה הילדים נסעו בממוגנים כחלק מחוויה מגניבה, והחיילים שם מתו מהחלקה על בננות. רק אנחנו כשרצינו מדינה עשינו פיגועים, ברגע שהפלסטינים ייראו אותנו נכנסים לעזה הם ייזרקו עלינו סוכריות וכבר הכינו שלטים הגירה מרצון-החלום הפלסטיני (הם לא טובים בחרוזים). לעד נחיה על החרב...
24
ומהקמת המדינה עד...
האמת | 04-02-2024 9:47
ומהקמת המדינה עד 1967 גם הייה שקט מופתי. איזה אדיוט אתה. כל הצרות בא רק מכם השמאל הנאצי שאתם משתפים של הרוצחים נותנים להם תקווה שאם ימשיכו לרצוח אז בסוף יביסו אותנו
25
השמאל הם האויב...
האמת | 04-02-2024 9:54
השמאל הם האויב האמתי. אין שמאל אין בעיות עם ערבים. לחסל את השמאל הנאצי עכשיו
צודק. יאללה נשמיד...
הימלר | 04-02-2024 10:44
צודק. יאללה נשמיד אותם. יש לך דרך פעולה? תכנית? תציע ונצטרף גבר
26
אל תבלבלו את...
אמירת אמת לא נר לרגליו. 2023 הייתה הגרועה בשנים עוד לפני אוקטובר | 04-02-2024 11:13
אל תבלבלו את מלא מלא עם עובדות
27
קדימה מר התיישבות,...
רק צה"ל מביא ביטחון | 04-02-2024 12:00
קדימה מר התיישבות, לך תתיישב שם. בלי צהל ובלי כלום ובוא נראה כמה רחוק המנטרה רק התיישבות מביאה ביטחון תיקח אותך. או שמא המציאות היא שרק הצבא מביא ביטחון?
28
The proof of...
שוב: ההתבכיינות על סתימת פיות מפריכה טענות על סתימת פיות | 04-02-2024 15:01
The proof of the pudding is in the eating
29
והפקרתם את העוטף...
גיבורים גדולים, לקחתם את אוגדת עזה | 06-02-2024 6:10
והפקרתם את העוטף
30
אני חושב שאם...
שמות | 06-02-2024 20:54
אני חושב שאם המטרה היא ביטחון מקסימלי אז דווקא ישובים הם לא המטרה שכן הגנת הישוב הוא עוד משימה לצבא. אפשר אולי לומר שבסיסים בתוך הרצועה יכולים לשפר את הביטחון, אבל אני לא מספיק בקיא בשביל לקבוע. הייתי מתייעץ עם גנרל שאין לו פוזיציה כה חזקה ונחושה ויותר מקצועי ואמין.
אם את רוצה...
דוד | 07-02-2024 9:42
אם את רוצה לשמוע גנראל רציני שלא מפחד להגיד את האמת. שמאל ציוני וימין בטחוני כמו המנהיגים שהיו פה פעם. שווה לך להקשיב לפודקאסט החדש של הביטחוניסטים (לפרק היחיד שיש בו כרגע) של יור התנועה איתן אביבי.