התמונה שנמצאה בעזה: מגדל אייפל הופך למסגד - סרוגים

התמונה שנמצאה בעזה: מגדל אייפל הופך למסגד

נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש עם לוחמי מילואים ששבו מהלחימה בעזה, ושמע מהם על התחושות לקראת החזרה לשגרה. הלוחמים הציגו להרצוג תמונה שמצאו ברצועה: מגדל אייפל שנהפך למסגד

author-image
התמונה שנמצאה בעזה: מגדל אייפל הופך למסגד
  (ללא קרדיט)

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל נפגש היום (רביעי) עם לוחמי מילואים מחטיבת יפתח, אשר שבו מהלחימה ברצועת עזה, במסגרת יום עיבוד והכנה לחזרה לשגרה.

במהלך המפגש, שיתפו לוחמי המילואים בתחושותיהם ביחס לחזרה הביתה אחרי תקופת לחימה ארוכה ומורכבת, והציפו את האתגרים הכרוכים בהתאקלמות בשגרת היום-יום, לצד החששות המלוות אותם ואת בני משפחותיהם. בנוסף, שיתפו הלוחמים את הנשיא במחשבות ובתובנות איתם חזרו משדה הקרב וסיפרו לו על החוויות המורכבות שעברו בעת הלחימה ברצועת עזה.

אורי, אחד הלוחמים בחטיבה, הציג לנשיא כרזה שמצא בתוך בית מגורים בשג׳אעיה ובה רואים את מגדל אייפל כשבקצהו צריח מסגד מוסלמי ותחתיו מופיע תיאור המסביר כיצד החמאס יגיע לכל בית ולכל אור – מסמך מלחמה נוסף, שמציג שוב את כוונותיו הנרחבות של ארגון הטרור חמאס.

התמונה שנמצעה בעזה (ללא קרדיט)

גולן, אחד המפקדים בחטיבה, שיתף את הנשיא: "הבת שלי שאלה אותי ׳אבא, אתם חיילים גיבורים?׳, עניתי לה שהיא לא יודעת עד כמה. למדתי מהלוחמים שלי מה אומר המושג ׳גיבורים׳. כשיצאנו ל-48 שעות התרעננות היה חשש וקושי גדול, גם מהמפגש המהיר והקצר עם המשפחות, אך בעיקר מהקושי בחזרה ללחימה בעזה".

"אחת התובנות הכי גדולות שלי מהמלחמה – זו שאלה שצריכה להישאל בחברה שלנו – עד כמה זה שאנחנו אחים תלוי בדעות שלנו" הוסיף המפקד. "באחד הימים בעזה התפתח בינינו דיון פוליטי. אחד הלוחמים אמר לי את דעתו, תפסתי את הראש והבנתי את הפער בינינו – נתתי לו חיבוק ואמרתי לו שבעזה אני לא מבזבז אנרגיות מיותרות. לא חזרתי פחות אידיאולוגי מהלחימה, אבל אני חושב שאחת התובנות המשמעותיות זה שכשאני מגדיר בן אדם כאח שלי, זה בלתי תלוי במה שהוא חושב – יש משהו במשפחה שאנחנו מתחילים, ממשיכים ובסוף גם כשיוצאים מהבית – אנחנו ביחד".

(ללא קרדיט)

לוחם נוסף ושמו יואב הוסיף: "ישבנו ודיברנו על כל הנושאים הכי בוערים בתוך עזה, בצורה הכי נעימה ונאותה. יכולים להסכים או לא – ואחר כך יוצאים לקרב ביחד. איך אנחנו לוקחים את הדבר היפה הזה שנוצר שם לחברה הישראלית?".

"קורא למעסיקים – כבדו את המילואימניקים שחוזרים לשגרה"

הרצוג פנה אל הלוחמים ואמר כי "אתם דוגמא ומופת לעם מדהים. יש ויכוח על היום שאחרי, יש ויכוח על היחס לשכנינו, יש ויכוח על חוסנה של החברה הישראלית וההתפתחות האבולוציונית שלה – איך לדאוג לסגור פערים, איך לדאוג להפוך אותה לאיכותית. אבל אני אומר לכם בצורה הכי אובייקטיבית, יש לנו עם מדהים, ואנשים לא יודעים לשפוט אותו, אנחנו אומרים את זה כבר שנים, עוד לפני המלחמה הזו. יש בו אור גנוז עצום. נכון, קשה פה אבל אנחנו עם מדהים, ואנחנו עושים פה דברים מדהימים".

(ללא קרדיט)

עוד אמר ללוחמים: "על כל אחד מכם לכתוב, להגיד ולהביע את עצמו בכל דרך ולהדהד את האחדות הזו. יש רצון עצום בציבור לא לחזור לשיח המפלג בימים שקדמו לשבעה באוקטובר. השיח יותר מרוסן בכל הכיוונים ובכל הערוצים. יש לנו עם מדהים, יש בו אור גנוז עצום ואתם חלק מאותו אור".

"אני יודע שעלו פה בשיחה דברים מאוד כואבים וזו רק ההתחלה של תהליך העיבוד שלכם. אני קורא לכל מי שחוזר מהמילואים לדבר, להוציא את הרגש, לבטא ולספר על הכאבים, הטראומות הדאגות והחששות" סיכם. "לגבי המילואימניקים שחוזרים לעבודה, זו הזדמנות לקרוא לכל המעסיקים לכבד את המילואימניקים שחוזרים לשגרה, להתחשב ולהבין שמדובר בתהליך – אין רגע אחד שאתה חייל ורגע אחר שאתה אזרח חוזר לשגרה, מדובר בתהליך. גם המוסדות להשכלה גבוהה וגם המרצים, כולם נדרשים להתחשב ולגלות אורך רוח. אני רוצה להגיד לכם תודה על הלחימה, הגבורה ועל הגנת המולדת, ומודה גם לבנות ובני הזוג, להורים ולמשפחה כולה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו