תיקון העוול כלפי הציבור המסורתי - סרוגים

תיקון העוול כלפי הציבור המסורתי

למימוש החזון הזה נדרשים לא רק רבנים, מחנכים ומחנכות, בעיקר אלו החשים את הדופק הפועם של האומה, החשים אחריות לעתידה של החברה וחרדים לכבוד האומה ויעודה

author-image
תיקון העוול כלפי הציבור המסורתי
  (צילום: דוד כהן / פלאש90; תמונה קטנה: הדר בן שעיה)

בשורות הבאות אבקש לגעת באחת הסוגיות החברתיות ששנות דור הורגלנו להתעלם מעצם קיומה בתוככי המרחב החברתי במדינת ישראל, ושחודשי המלחמה הנוכחית חשפו במלא עוצמתן והפגישו אותנו עם גודל שלא הבחנו בו ואולי אף בחרנו להתעלם מאיכויותיו עשרות בשנים.

רבות נכתב על גילוי העוז ומסירות הנפש והסולידריות החברתית שהתגלו במלחמה, ובעקבותיה אף אחת התופעות המפעימות התבטאה דווקא באחד הציבורים הגדולים בחברה הישראלית, שהיו שהתרגלו להתייחס אליו בנימת זלזול סמויה ואף גלויה במידת מה, זהו הציבור 'המסורתי' שברובו שוכן בישובים פריפריאליים בעיקר אך לא רק, המוערך כ55% מאזרחי המדינה היהודים.

התפיסה שהייתה רווחת במגזר הדתי לאומי ביחס לציבור המסורתי כי בשל האופי התרבותי המאפיין את הלכי רוחו ואת שפתו העממית, הרי הוא נעדר יכולת להבנות תפיסת עולם רוחנית עמוקה עם מבט כללי השואב את שורשיו מגדולי הוגי עמנו, בשטחיותנו התרגלנו לחשוב שמעבר לדרשנות עממית ואוריינטציה פרטיקולרית אינו מסוגל יותר, להגדרה זאת יש נגזרות חברתיות ותרבותיות רבות שבסופן הן מתכנסות במקרים רבים למידור חברתי של ציבור זה לשולי החברה, ומונעות ממנו להביא לידי ביטוי את יכולותיו ולהשפיע על החברה הישראלית.

עוד באותו נושא

המסורתיות היא לא פשרנות, היא יהדות של לכתחילה


28

במלחמה הנוכחית הציבור המסורתי גילה שאר רוח, מסירות נפש וסולידריות חברתית שאין לה אח ורע במחוזותינו בעשורים האחרונים, ללא שלמד פרקים בספר 'אורות' או להבדיל אף בלי שהושפע ככל הנראה מהגותם של מבשרי הציוניות החילונית לשיטותיהם. מסירותו נבעה מעומק הלב הרחב והטהור שלו, מסתבר כי בקפלי הנפש שלו חבוי קשר פשוט וטבעי עם האומה ארצה ומורשתה, קשר שהתפרץ ברגע וגילה את טבעיות חייו.

גילוי זה דורש מכולנו חשבון נפש חברתי נוקב, איך לא ראינו, זיהינו ובעיקר טיפחנו את כוחות החיים הבריאים הקיימים בחלק זה החי בתוכנו, כיצד ראינו בו שטחיות המוניות ובעיקר שוליה חברתית שימושית.

כחלק 'מהיום שאחרי', אתגר גדול רובץ לפתחה של החברה הישראלית ובעיקר הציוניות הדתית להרחיב את יכולת ההכלה שלה ולפתוח את שערי הלב לציבור השקוף שבמהותו הוא בשר מבשרה, אך העבר רווי זיכרונות של ניכור מכאלה שניסו להשתלב בתוכו אך חשו זרות וציפייה סמויה להשיל מעליהם את העושר התרבותי והאיכויות הקיימות בטבעיות החיים שלו ולדבר בשפתם של המילייה, אין לי ספק שהיה זה בתום לב, אך לא ניתן להכחיש את האינדוקטרינציה שנעשתה, ניסיון לחנך מחדש את אלו שהגיעו מתרבות אחרת.

אם נדע לחבור ולהעמיק את הקשר עם ציבור זה מתוך יחס של כבוד ולא כאינטרס אלקטוראלי, או לצופף שורות להגדלת המכסה המגזרית כפי שקבוצות אחדות בחברה מנסות לעשות בו שימוש ציני ונלוז, לחבק את הציבור היקר הזה מתוך הכרה באיכויותיו וביכולתו להנהיג ולהשפיע על החברה הישראלית, ממש להנהיג ולא לרתום אותו למצב את כוחנו הציבורי וד"ל. מגמה זאת עשויה לעצב את דמותה של מדינת ישראל להיות לאומית ויהודית יותר.

כולנו נוכל להיתרם מעושרו הטבעי והבריא של הציבור המסורתי ומאידך גם לסייע לו לבנות קומה רוחנית מבוססת ומדויקת יותר להעמקת הזהות היהודית שלו.

במשך עשרות בשנים אנשי תורה וחינוך דגולים בעלי כוונות טובות שהתאמצו לחנך לאור דרכו החינוכית של הרב משה צבי נריה זצ"ל אבי 'הכיפות הסרוגות', שבמסירות נפש זרע מוסדות תורה וחינוך לאורכה ולרוחבה של הארץ לאור משנת מורו הגדול מרן הראי"ה קוק זצ"ל שתורת הכלל והמבט הכלל ישראלי אבן יסוד הוא במשנתו, שהביאה ברכה רבה לעם ישראל, אך יחד עם זאת  באקסטרפולציה זהירה אומר, למרות הרצון הטוב כפי הנראה לא עלה בידם להנכיח בתלמידיהם כי משנת התורה הגואלת המדברת על נשמות של גאולה רואה גם בחלק זה של החברה את כל הגודל הזה כחלק אינטגרלי מאיתנו ולא כפרויקט 'שיקום שכונות'.

בעקבות גילויי ההוד של המלחמה עלינו לעבור טרנספורמציה תודעתית שתאפשר לנו לראות את הגודל הנשמתי השרוי בכל חלקי האומה ובאיכויותיו הייחודיים בבניית הפסיפס של בית ישראל רק מתוך מבט כנה ועמוק זה ניתן להגיע לאיחוי חברתי עם אופק גאולי.

ברור לכולנו כי סינדרום 'היום שאחרי' יטלטל את החברה כולה, יחייב את כולנו לברר מחדש שאלות קיומיות וזהותיות, שיתכנסו לשאלה הגדולה, פניה של החברה הישראלית לאן?!

כחלק מהבירור נדרש מאיתנו לגלות אחריות ולהרחיב את מיכל ההכלה ולפרום את הסלקטור הסמוי שנמצא בסיפה של הציונות הדתית, לפתוח את הבית והלב לכולם, לחיות ולהחיות בקרב החברה כולה את המושג כלל ישראל לא רק כאידאה מופשטת, חובתנו להורידה לכדי תנועת חיים טבעית ופשוטה.

אתגרה הגדול של הציונות הדתית לקראת הריבעון הרביעי למדינת ישראל יבחן במסוגלות לתרגם לשפה מדוברת את משנת התורה הגואלת, תורה גדולה שמספרת את הסיפור השלם של אומה ששבה לארצה לאחר שנות גלות ארוכות ומכוננות בזהותה ובונה את עצמה במדינת ישראל המתחדשת לאור חזונם של נביאי ישראל, בניין ארצה כשלב מקדים לפני גאולתה השלמה, כחלק מתוכנית ארוכה יותר לתיקון העולם, להבנתי זאת הכותרת הראשית למשנה רחבה ועמוקה שנלמדה בדור האחרון בבתי מדרשנו אך טרם הצלחנו לבארה בשפה מדוברת לחברה כולה, נותרה חתומה וספונה אצלינו, ומכיוון שכך, כנראה שאף אנו לא לגמרי הפנמנו אותה. אין בשל ומתאים יותר מהציבור המסורתי באופיו להיות חלק מתורה גדולה וכללית זאת.

הדרך לכך אינה רק כשרון של הסברה או ורבליות מזהירה או שיווק אינטנסיבי, היא בעיקר תוצאה של אנושיות בריאה וטבעית היכולה לגעת בציבור הרחב באמת ולראות בהם כאחים שווים, אם נשכלל את שפת הלב כלפי ציבור זה שבמשך שנים חש תחושת ריחוק, אם רק נשכיל לנצל את גודל השעה אולי נזכה לחולל מהפכה חברתית שאליה ייחלו גדולי עמנו במאתיים שנה האחרונות, עת החלה ההתעוררות לציון.

אין לי ספק כי אם נחשב מסלול מחדש לקראת הציבור היקר הזה, הוא יפתח את ליבו ואת מרחבי הדעת שלו לחזון הגדול של גאולת האומה ארצה ותורתה ויחוש בתוכה כבן בית.

למימוש החזון הזה נדרשים לא רק רבנים, מחנכים ומחנכות, בעיקר אלו החשים את הדופק הפועם של האומה, החשים אחריות לעתידה של החברה וחרדים לכבוד האומה ויעודה.

מחובתנו להציב לנגד עינינו כמשימה ראשונית בעת הזאת, לכונן תנועת תשובה לאומית, הפונה לכולם המפוררת את המחיצות המנטליות שנבנו בתוכנו, ומפיחה בתוככי החברה הישראלית לרבדיה השונים את הערכים היסודיים של המסורת היהודית לאור חזונם של גדולי עמינו, לא רק כאידאה מופשטת הנדרשת וספונה בתוך בתי המדרש של המגזר, בעלי שפה ייחודית שזר לא יבין, מחובתנו לתרגמה לכדי תנועת חיים טבעית ופשוטה שנהירה לכולם ומחברת את כולם.

אם נממש משהו מחזון זה אז כנראה שאולי הבנו את תמצית חזונו הגדול של מרן הראי"ה קוק זצ"ל בבניינה של האומה השבה לארצה ובונה את עמה מתוך תורתה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
זה מה שעושים...
דוד | 18-01-2024 10:11
זה מה שעושים הגרעינים התורניים ובראשם ידידי הרב אלישע וישליצקי זצל
2
סוף סוף. על...
הראל | 18-01-2024 10:25
סוף סוף. על זה זעקנו כל השנים.
3
לא זיהית כי...
דודי | 18-01-2024 10:25
לא זיהית כי החרדלים לא מודים בעובדה שהם מלאכותיים, קוראים את המציאות מתוך טקסט, ללא מגע חי עם הנפש ולא מסוגלים לפני פעולה במציאות להרגיש הריאליה כמו שהיא, תמיד אבל תמיד אתם מתחילים בהצהרות פומפוסיות וציטוטים מאורות.
ברוח התקופה, אולי...
אלעד | 18-01-2024 12:18
ברוח התקופה, אולי עדיף למקד את האנרגיות שלנו באפיקים חיוביים הבעיה שהרב העלה במאמר רלוונטית לכל הציונות הדתית, התמקדות רק בחרדלים חוטאת למטרה. האם העקרונות לעיל מקובלים גם עלייך? (בניקוי שפת ה'אורות') כולנו מומחים בלהכות על חזה חברינו, באם דברי הרב רלוונטיים גם לך, אז אתה מוזמן לעשות חשבון נפש כמו כולנו.וגם אם לא נפל רבב במעשייך בנל, אנא כתוב הצעות קונקרטיות לתקן את הליקויים שהוזכרו בברכה
4
יישר כוח. על זה זעקנו כל השנים
חבר נאמני תורה ועבוד | 18-01-2024 11:32
השאלה היא האם אתה מוכן לקבל ילדים מסורתיים בבית הספר שלך? האם תודיע שדווקא יש יתרון חינוכי בכך שכולם ילמדו יחד. אחרת, אין בכך כלום.
5
ממשלת הטבח והשואה...
הממשלה הזו כמו כל ממשלות נתניהו הונו את הפריפריה. דפקו את תושבי הדרום והצפון | 18-01-2024 11:38
ממשלת הטבח והשואה של נתניה פירקה את עם והמדינה ומוטטה את הפריפריה בצפון ואת הפריפריה בדרום. נתניהו כרגיל הבטיח הבטחות ובפועל רימה שדד בזז והתעלם מבוחריו. נתניהו פעל ופועל רק עבור נתניהו.
6
עד מתי אתם...
ששי | 18-01-2024 11:50
עד מתי אתם פוסחים על שני הסעיפים אם השם האלוקים לכו אחריו ואם הבעל האלוקים לכו אחריו
7
מאוד אהבתי והתרגשתי...
דוד | 18-01-2024 12:58
מאוד אהבתי והתרגשתי מהדברים של הרב בעה שהחזון ילך למעשה
8
עצרתי באמצע הקריאה....
איזו כתבה שחצנית | 18-01-2024 14:43
עצרתי באמצע הקריאה. ככל שאתה יותר דתי כנראה אתה יותר טיפש ושחצן. המגזר הכי גרוע הוא החרדי שרק שואב כספים בשם הדת שלו. אחריו הדתי לאומי, אחריו המסורתי. אני אומר זאת בסוג של צער, אבל המגזר החילוני הוא זה שהכי תורם למדינה. פעם יכולת להעריץ את המגזרים עם הכיפות. ב-20 שנה האחרונות הם כל כך השתנו והם מעוררים סוג של סלידה (במיוחד המגזר החרדי)
אתה פשוט מנותק...
אביתר | 19-01-2024 11:14
אתה פשוט מנותק מהחדשות ומהמציאות..ממשיך בשנאה לכיפות הסרוגות..גם אים אומרים שהם הכי נופחים במלחמה הזאת והכי מתגייסים שם מסחכה וממשיך עים השנאה..תיתבייש לפחות כלפי ההורים השכולים שחלילה לא יראו מה שכתבת..פשוט רוע
אם הדתיים היו מסרבים לשרת איפה היינו היום?
מי תורם? | 18-01-2024 17:41
אחרי החקירה הממלכתית נדע האמת.
9
כרגיל. הציונות הדתית מתנשאת על הציבור הכללי.
אבי | 18-01-2024 18:48
להגיד על הציבור החילוני והמסורתי שהוא לא הושפע לרעה ממנהיגי הציונות שהקימו את המדינה. כאילו מחמאה אבל הכוונה היא לומר שהציונות המשיחית היא האמת ואין בילתה.
10
מאמר מתנשא במיוחד...
ג | 19-01-2024 0:01
מאמר מתנשא במיוחד
11
כמה מילים כגי...
הרגשנו את זה. | 19-01-2024 6:46
כמה מילים כגי לאמר הציונות הדתית היתה גזענית ומתנשאת.
12
אין גזענים יותר...
מסורתי מילה מכובסת למזרחי | 19-01-2024 8:16
אין גזענים יותר הערב רב הסרוג
13
המסורתיים הם האחים הטבעיים שלנו זה פשוט וברור
אריאל | 19-01-2024 10:57
ובמלחמה המשתוללת הם ממלאים את יחידות החיר השריון התותחנים ולצערנו רבים מאד מהם נופלים. ובכלל לולא היהדות המסורתית -מזרחית מדינת ישראל הייתה חילונית אזרחית מזמן.
אכן גם אנחנו,...
אכן | 21-01-2024 10:03
אכן גם אנחנו, החילונים, חושבים שההגירה מצפון אפריקה היא אסון. כמו בכלל מדינה אליה הייתה הגירה מסיבית ממדינות ערב, שום דבר טוב לא יצא מזה. אתם, הדתיים, הרווחתם פונדקאי מהחלומות - הערבים-יהודים מתוכנתים מגיל אפס לציית לכל מי שיותר דתי מהם (מה, צריך לכבד!)
14
צר לי הרב,...
ראם | 19-01-2024 14:36
צר לי הרב, כתבת כל כך יפה אך כל כך פיספסת בענק. אותו הציבור לא התפקח ברגע של משבר, הוא הציבור היחידי במדינתנו שהיה פיקח לאורך כל הדרך. היחיד שלא גרם לפילוג. היחיד שתמצא בכל מקום בחברה הישראלית, בצבא ובישיבה, באקדמיה ובעבודת כפיים. היחיד בציבור הישראלי שלמד מלידה לאהוב ולהכיל ולהיות סבלני לכולם. היחיד שתוכו כברו. אולי הרב יתפקח, אולי מי שהרב מיצג, אבל אין זו הפתעה כלל ציבור זה מוסר את הנפש על עמו וארצו. אין ספק שכבוד לתורה ולחכמיה יש לו מבטן ומלידה. תורת ישראל תשתיתה הוא עם ישראל, וללא אהבת ישראל לא נוכל ללמוד וללמד תורה כשם שלימדנו הלל. התורה ניתנה לישראל ולא ישראל לתורה כפי שאמר בן גוריון. וכמו שהמדרש אמר כמה נבראו לפני ששת ימי בראשית וישראל קדמה שם לתורה. כדי מאוד לכולנו לאמץ את בינת הלב שכולנו עם אחד. ציבור שמבין את זה לא מהוגים גדולים, אלא מאמונה פשוטה ומבריאות נשמתית לא יהיה מופתע מהתהליכים שאנו עוברים ולא יהסס למסור את נפשו עבור מימושם. חזק ואמץ הרב שראית תהליכים, עכשיו הזמן לעלות קומה, לדייקם ולשכללם. כדי שבאמת נוכל לתקן את העולם ללא סיסמאות ריקות, ללא התנשאות וגזענות. ללא הפתעות מיותרות.
15
קשקשן. הכותב הינו מגדולי...
אלכס | 21-01-2024 9:40
קשקשן. הכותב הינו מגדולי הסכסכנים. כל רב שהעיז לפתוח ראש כלפי הציבור הכללי ספג מנחת זרוע הכותב והכל בכתיבה ציבורית. הכותב הוא האחרון שילמד אותנו פתיחות.
16
התחושה הכללית שבציונות...
יעקב | 21-01-2024 12:08
התחושה הכללית שבציונות הדתית האשכנזית ישנה רגשי נחיתות מהאליטה החילונית, ופוזלת מידי פעם לכיוונם על מנת לקבל לגיטימציה, ומבחינתם עדות המזרח הם סרח עודף