אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אל תבלבלו בין התפתחות לדרווניזים

מושג ההתפתחות מושרש עמוק במחשבה היהודית. דרווין ניסה להסביר את התופעה (כיצד היא פועלת). תאוריה זו, למרבה האירוניה לא הוכחה מעולם ונשארה עד היום בגדר סברה בלבד - תאוריה ותו לא. הדרוויניזם מעולם לא אומת בשום ניסוי מדעי כל שהוא.

אל תבלבלו בין התפתחות לדרווניזים
  תיאוריה לא מוכחת. צ'רלס דרווין (ויקיפדיה)
בעקבות התבטאויותיו של המדען הראשי של משרד החינוך, הד"ר גבי אביטל, בעניין הבריאה מול הדרוויניזם, דבר שהביא בסופו של דבר להדחתו של אביטל ממשרד החינוך, יצאו כמה דתיים להגן על הדרוויניזם, כפי שהן מצוטטות בתקשורת, כדי לשכנע את העם בישראל שאין סתירה בין תורת הבריאה כפי שהיא מתוארת בספר בראשית ובין תורת ההתפתחות של צ'ארלס דרווין. המגינים טוענים ששתי התורות מתחילות בבריאת השמים והארץ ומסתיימות בבריאת האדם התבוני.

לדוגמה, הם מסבירים את הפסוק "ויברא אלוהים את האדם בצלמו… זכר ונקבה ברא אותם" (בראשית א' 27) בכך שאדם וחוה נבראו כגוף אחד, כאשר צד אחד הוא זכר והשני נקבה, ואחר כך הופרדו. כדי להוכיח את הפסוק שבו מתוארת בריאת חוה מצלע של אדם הם מציעים למשש בבית החזה ולהיווכח שאכן חסרה צלע. חבל שבאותה הזדמנות הם לא מסבירים מדוע חסרה צלע זהה גם אצל הנשים.

אולם הניסיון העקר זה לאחד בין הדרוויניזם לבריאה נועד לכשלון.

תופעת ההתפתחות (שהעולם משתנה ומתפתח, ומכיל יצורים ושרידי יצורים בדרגות התפתחות שונות) הייתה מוכרת עוד לפני דרווין. תופעה זו אף מעוגנת בדברי חז"ל. מושג ההתפתחות מושרש עמוק במחשבה היהודית. לדוגמא: הרב קוק כותב בספרו אורות הקודש ש"תורת ההתפתחות… היא מתאמת לרזי עולם של הקבלה יותר מכל התורות הפילוסופיות האחרות".

מה שדרווין ניסה לעשות זה להסביר את התופעה (כיצד היא פועלת). הסבר זה מכונה היום בשם "דרוויניזם". תאוריה זו, למרבה האירוניה לא הוכחה מעולם ונשארה עד היום בגדר סברה בלבד – תאוריה ותו לא. הדרוויניזם מעולם לא אומת בשום ניסוי מדעי כל שהוא.

יתרה מזו, לאחרונה אף התגלו בכתביו של דרווין, מה הייתה האידאולוגיה שעמדה מאחורי התאוריה שהגה: נתברר שתורתו של דארווין היא "אידיאולוגיה": הלבשת איצטלא מדעית על השקפת עולם פוליטית וחברתית, הרחוקה מ"אמת מדעית" צרופה, האמורה להיות חפה מהשקפות כאלה וכל כולה לא באה אלא לבסס את תורתו של ידידו קארל מרקס.

ראו על כך במאמרו של שלמה אבינרי: "כך רתם קרל מרקס את צ'רלס דארווין לקמפיין להפצת הסוציאליזם" – הארץ 17/04/09. כל כולה של התיאוריה לא באה אלא לנגח את הנצרות ויחד איתה כל אמונה, ומשם מה הצליחה לקנות לה שביתה אצל המונים, ככל הנראה מפאת בעיות חברתיות רבות שהציפו את אירופה בזמנו.

מה לכל זה ולתורת ישראל? ביסודו של הדרוויניזם יש שלילה מוחלטת של גורם שמחוץ לטבע (לעולם) המניע את "ההתפתחות העולמית" בניגוד לתורת ישראל האומרת במפורש שאלוהים הוא המניע את העולם, ואף נותן לו כיוון ויעד, בעוד הדרוויניזם מדבר על עולם חסר כיוון ותכלית.

ולכן כל ניסיון לטייח את ההבדל המהותי בין תורת ישראל לדרוויניזם מראה על חוסר הבנה ממדרגה ראשונה, ויש בו אף שמץ של כפירה – להכתיב כביכול לא-לוהים איך הוא צריך לפעול בעולמו. – כאילו א-לוהים כפוף לתאוריה של דרווין והוא עובד אצלו.

לכן, צדק המדען הראשי של משרד החינוך בהטילו ספק בדרוויניזם, ובדרישתו ללמד גם על הבריאה, וזו בושה שהשר הממונה עליו נכנע לקבוצת צעקנים שאין להם ולו שמץ של ידע מדעי ותאולוגי בנושא, והחליט לסיים את תפקידו. מה חבל שכמה דתיים נפלו גם הם במלכודת הזו, ובבואם להגן על תורת ישראל, הציגו את הבנתם הילדותית בפסוקי בראשית.

לו רק היו טורחים לקרוא את מדרשי חז"ל, על פסוקים אלו, כבר היה מבינים שאין להבינם כפי שמלמדת הגננת ילדים בגיל 3-5. חבל שהרצאות ומאמרים מעין אלו המושמעים על ידם, גורמים אצל רבים לביזוי התורה, וכיבוי מאור הדת ורק גורמים רעה.

יש לצין כי ההתמודדות עם הדרוויניזם נלמדת כבר שנים בבית המדרש של הטכניון. רבים מחברי הסגל שם השתתפו בשעורים שעסקו בהם, ובהבדל בין תורת ההתפתחות לבין הדרוויניזם, מההרצאות האחרונות והמאמרים, של הדתיים "מגיני הדרוויניזם", מתברר כנראה, שהם לא היו מחובשי ספסל הלימודים בשעורים אלו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
סדר יום דרוויניסטי היום: שיבוט ועיקור.
השמדת עמים ואבולוציה | 17-10-2010 8:02
כלומר,יצירת יצור משובט שהוא TRANSHUMAN ואכן, יש לתהות מדוע מלמדים אבולוציה כעובדה מדעית דוגמטית ולא כתיאוריה מדעית על מורכבותה. ולא מזכירים: א. את הגזענות של דארווין בספרו "תורת האדם", ב. את הויכוחים בין חוקרי אבולוציה על השאלה מה מביא לאבולוציה (סביבה או גנטיקה), ג. לא דנים בשאלה האם הנדסה גנטית באדם תהא אבולוציה או התערבות מנוונת בתהליך האבולוציה. ד. מה השימושיים הפוליטיים והאתיים בתורה זו והאם נכון להשתמש בתיאוריה כפי שהשתמשו לאורך השנים- להצדקת השמדת העם היהודי העני והדתי בשואה. על שאיפת מדענים ליצור יצור לא נשי ולא גברי כ"אבולוציה" קראו בקישור הבא: http://ieet.org/idex.php/IEET/more/2347 על שאיפת מדען מרכזי מאד- ג'ון הולדרן מראשי מעוררי ההיסטריה סביב "התחממות כדור הארץ בידי אדם" שר המדע של אובמה ויועץ לענייני אקולוגיה של האו"ם לעקר ולכפות הפלות על אנשים עניים ולא משכילים אקדמית מטעמים "אקולוגיים" ראו: http://zombietime.com/joh_holdre/ על העובדה שמדיניותו המזעזעת מופעלת על ידי ארגון הבריאות הבינלאומית של האו"ם וכבר הוכנסו חומרים מעקרים לחיסונים במדינות מסוימות בעולם השלישי ראו ספרה של בטסי הרטמן פרופסורית לאנתרופולוגיה: http://www.amazo.com/Reproductive-Rights-Wrogs-Revised-Populatio/dp/0896084914#reader_0896084914 כל העובדות הללו מצטרפות לתמונת עולם אחת. יש בידי האדם היום היכולת המדעית ליצור יצור שאינו אנושי מבחינה טכנולוגית על ידי שיבוט, ננוטכנולוגיה, הארכה ללא סוף של תוחלת החיים ומצד שני יש אפשרות טכנולוגית לעקר אנשים ונשים ללא ידיעתם ועוד. אולי לא כל ההתפתחויות הטכנולוגיות בידינו אך הן בדרך. האפשרות לשבט שני גברים ויותר לכדי עובר ולהצמיחם ברחם מלאכותית בהחלט עומדת בפתח ובכך מעוניינים רבים מן הפעילים ההומולסבים הנתמכים על ידי מקדמי טכנולוגיה זו על כך ראו: http://www.metroweekly.com/feature/?ak=303 הדברים הללו שאין עליהם דיון אתי רציני ובעיקר נסתרים מעיני התלמיד המצוי מצוי כולם מסבירים מדוע מלמדים אבולוציה כדת ולא כתיאוריה מדעית. יש סדר יום מרושע, טכנולוגי ומתוחכם מאחורי סדר היום "החינוכי הזה| שעניינו בסופו של דבר אנטי אנושי וכמובן אנטי יהודי.
2
אמונה פרימיטיבית תוקעת את התפתחות היהדות
"חוק נתן ולא יעבור" | 17-10-2010 15:19
הא-ל מפעיל את העולם ע"י החוקים. במקום להגיד תודה לדרווין על מחקר חוקיות התפתחות, בעלי אמונה שטחית תוקעים את עצמם וכל היהדות אל זנב התפתחות העם והעולם. יש לצער על כשלון ב"מדענות ראשית" לבעלי אמונה אשר נבע מחוסר אמונתם. קצת מקורות: כתב ר' יוסף אלבו על האבולוציה, ההתפתחות הקיימת בעולם (כ-400 שנה לפני דרווין), ולהלן דברים מ'ספר העיקרים': "כאשר חפשנו עניין הצורות הנמצאות בחומרים וכל הנמצאים השפלים המתהווים, נמצא אותם כולם הולכות מהלך השלמות קצתם לקצת, רוצה לומר שהצורה המתאחרת יותר נכבדת מן הקודמות לה, וכאילו החומר מתנועע תמיד בקבלת הצורות ממדרגת החסרון אל מדרגת השלמות. כי יקבל ראשונה הצורה היותר פחותה, ואחר הצורה היותר נכבדת, ויעלה מדרגה אחר מדרגה... אל היותר שלם... וכמו שבתנועה האחת יהיה כל חלק בעבור החלק הבא אחריו, כן יראה שיהיה העניין במתהווים השפלים, שיהיה כל חלק בעבור החלק הבא אחריו... ההוויה תעלה מדרגה אחר מדרגה, עד שתתעלה באחרונה אל הצורה האנושית... ומה שיורה על שהחומר מתנועע תמיד מן המציאות החסר אל המציאות השלם כפי מה שיתעלה ההתמזגות, הוא - שנמצא האלמוג, שהוא כמו אמצעי בין הדומם והצומח ,ונמצא הספוג הימי שאין לו אלא חוש ההרגש בלבד, והוא כמו האמצעי בין הצומח והחי, ונמצא הקוף שהוא כמו אמצעי בין מיני בעלי החיים ומין האדם..." (מאמר שלישי , פרק א) המסקנה היא שאכן ניתן לומר שהאדם התפתח - "התנועע", מהקוף.
3
ניסוי בדארוויניזם
דניאל ר | 17-10-2010 17:09
הדארוויניזם מבוסס על 2 רעיונות: 1. דומים מולידים את דומיהם (להורים גבוהים - ילדים גבוהים יחסית, להורים בעלי שיער שחור יהיה ילדים בעלי שיער כהה יחסית וכו'). 2. התכונות של כל יצור חי משפיעות על יכלתו לשרוד ולהתרבות (איילות מהירות רגליים נוטות לשרוד יותר מאחיותיהן האיטיות, הנץ המדייק בצלילתו - יאכל יותר מנץ מגושם). שני הרעיונות ידועים לכל בר דעת, ואפשר לבדוק במעבדה אם אוכלוסיה של דגים ממנה מנפים בכל דור את הקטנים ביותר תלך ותתפתח לאוכלוסייה של דגים שמנים יותר. הנה תוצאות ניסוי שכזה שנערך בברקלי, ארה"ב: http://evolutio.berkeley.edu/evolibrary/article/0_0_0/coover_04 כיוון שלבקטריות (חיידקים) חיים קצרים יותר אפשר לגדל במעבדה דורות רבים. במישיגן בוצע ניסוי שכבר עבר את ה-44,000 דורות (הניסוי התחיל לפני יותר מ-20 שנה). תנאי הניסוי נערכו בקפידה רבה כדי לשלול כמה וכמה טענות שיכולות היו לעלות לגבי הדארוויניזם. עד היום כל הממצאים תומכים בדארוויניזם. הנה קישור לסקירה של הניסוי, אחרי הסקירה יש קישור למאמר המדעי עצמו. http://www.ewscietist.com/article/d14094-bacteria-make-major-evolutioary-shift-i-the-lab.html שבוע טוב לכולם
4
חוסר הבנת הנקרא ממדרגה ראשונה
גלבוע פלבניק | 17-10-2010 17:39
מי שיקראת את הכתבה בהארץ http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1078811.html יגלה שאין שום קשר בין מה שמר יואלי כותב לבין מה שכתוב בכתבה ושהמאמר שלמעלה לוקה בחוסר הבנת הנקרא ברמה הבסיסית ביותר ועוד מעז לבקר את שר המדע על הבנה ילדותית....
5
תורת האבולוציה חסרת הגיון
יהודי | 18-10-2010 1:46
6
מאמר נפלא
יהודי | 18-10-2010 19:07
מחכה לעוד ציונים דתיים שיתמכו בד"ר אביטל אשר קיבל גיבוי ותמיכה כמעט מכל החוגים במדינה חוץ מהדתיים הלאומים שמבחינתם אדם שנלחם בעד התורה נגד התרבות החילונית במשרד החינוך זה לא מספיק, אילו הוא היה מתנחל זה בטח היה עוזר לו