האם התנועה הפמיניסטית הגיע לקץ דרכה? - סרוגים

האם התנועה הפמיניסטית הגיע לקץ דרכה?

עו"ד בתיה כהנא דרור – השתתפה במשלחת נשים לאו"ם כנגד פשעי המגדר, חברת מפלגת ישראל ביתנו, פעילה למען זכויות נשים, עוסקת בשאלה האם התנועה הפמיניסטית הגיעה לסיומה

author-image
האם התנועה הפמיניסטית הגיע לקץ דרכה?
  צילום: תום סיימון

הרבה מסכים הורמו  בשביעי לאוקטובר, הרבה קונספציות קרסו אל תוך המציאות האכזרית שהתגלתה באחת, כך  העדר קולן של נשים, ארגונים ותנועות פמיניסטיות, ולאחרונה מופע ראשות האוניברסיטאות שהתקשו לענות ב"כן" ו"לא", האם איסור על קריאות ל"רצח עם" (היהודי כמובן) יחשב כהגבלת חופש הביטוי במוסדם.

כאישה המגדירה עצמה פמיניסטית, כל זה גרם לי לתהות, האם התנועה "הפמיניסטית" היא עדיין אותה התנועה ל"תיקון עולם" שמטרתה קודם כל, להיטיב את מצבן של נשים באשר הן, לייצר עבורן עולם בטוח יותר, פיזי ונפשי, ולמגר הפליה לרעה על בסיס מגדר, תוך חתירה לשוויון וחרות ?

זה התחיל עם משפיעניות רשת, שצייצו את תמיכתן בחמאס, תוך התעלמות מפשעי המגדר ופשעים נגד האנושות, עבור בארגוני זכויות נשים וספציפית בוועדת האו"ם למיגור ההפליה נגד נשים, והמשיך עם תשובותיהן המתחמקות של ראשות האוניברסיטאות החשובות בארה"ב –אשר כפי שלמדנו להכיר, היותן ברובן נשים – הינו הישג פמיניסטי  לכשעצמו  (בהתחשב בעובדה כי נשים הורשו להשתלב באופן מלא באוניברסיטאות, רק במחצית המאה שעברה).

במקביל, אף העדויות על אונס התעללות ופגיעות מיניות, שכבר הוכרו ע"י האו"ם  כפשעי מלחמה יחודיים, הלכו ורבו.  לא הובילו את הקול הנשי לגנות באופן חד משמעי וברור,  את הפשעים המחרידים שנעשו בנשים בשביעי לאוקטובר.

תגובתם של ארגוני הנשים וראשות האוניברסיטאות המעניקות קונטקסט לטבח ולאונס נשים, אינה יכולה להיחשב כאירוע נקודתי, ואף לא ניתנות להסבר רק באמצעות אנטישמיות, צביעות, או עיוורון, את השורשים לעמדות הללו ראוי לחפש בתאוריות הפמיניסטיות והמגדריות עצמן, אלו הנלמדות עכשיו ברחבי העולם, וגם בישראל.

תאוריות העסוקות במרץ רב אם בביקורת ובפירוק המסגרות, החברתיות – קהילות ומגדריות, ואם בהבניות תודעה שאין לה כל אחיזה במציאות, (אין גבר ואין אישה, הכל בתודעה) ובעיקר אינה מציעה חלופה אשר המהווה יסוד לקהילה אנושית יציבה ומוסרית, ומלבד ניכור וניהיליזם בצורה בו אנו חוזים כעת –  כשלון מושכלות היסוד – הבסיס עליו הושתתה התנועה הפמיניסטית, והוא יצירת עולם בטוח עבור נשים, שאינו ניתן לשליטה ולהרס לפי גחמות של בעלי אינטרסים כוחניים גברים ונשים כאחד.

כשמקביל הגישה הבלתי שיפוטית כלפי חברות תרבויות שאיבדו את המוסר היסודי של ערך החיים וכבוד אנושי בסיסי  זוכות לתמיכה.  כך הפמיניסטיות המאשימות את ישראל בקולוניאליזם ודיכוי פלסטיני, מעלימות עין ואינם מזכירות במילה את הדיכוי האיסלמיסטי של נשים – כחברה שבטית – פטריארכלית.

לא בכדי מוטל הזרקור על האוניברסיטאות, המהוות מוקד המחאות נגד ישראל, המקום בו צומחות נשות ואנשי הממשל לעתיד – מנהיגי הדור הבא, המקום בו נלמדות התאוריות, ובכלל זה  המגדריות, שם מתעצבת התודעה, זו המשפיעה על הווה והעתיד לטוב ולמוטב .

כי כשתאוריה חזקה מהעובדות הפשוטות, מנותקת מהמציאות ובונה עולם שקרי משלה. אז אירועי השביעי לאוקטובר הם אכן רק פרפרזה על מדכאים ומדוכאים, ילידים וקולוניאליסטים, ואילו רצח אונס חטיפה והתעללות הן רק הסיפור המשני בעלילה.

תגובתן  של נשים,  כמו מובילות מחאת ה MeToo  למעשי הזוועה בנשים בשבעי לאוקטובר, או לייתר דיוק אי תגובתן, רק ממחישה עד כמה הישגים פמיניסטיים חשובים, שנבנו במשך שנים כמו זכותן של נשים על גופן, על קביעת גורלן, מוגנותן, ועצמאותם, ניתנים להרס בקלות באמצעות תאוריות מנותקות מציאות, שבויות של ביקורות רדיקאליות  בראי הגזענות והקולוניאליזם שתוצאותיהן הצדקת הזוועות בנשים יהודיות וישראליות.

כשמנגד דווקא מי שהזכירה לעולם מהו פמיניזם במקורו, ותקעה את הסיכה בבועת הפמיניזם המדושן מעצמו, הייתה אישה אורתודוקסית – לינור אברג'יל (מיס עולם לשעבר)  אשר בספק אם מגדירה עצמה כפמיניסטית, אך בהטיחה את האמת הפשוטה אל מול העולם כולו וביחוד בנשות ארגוני האו"ם, המתיימרות להגן על ביטחונן של נשים ברחבי העולם (באירוע שהתקיים ביוזמת ההסתדרות הציונית עמותת שזור ושגריר ישראל באו"ם, בו השתתפתי) הפכה באחת למי שמייצגת את אחד הרעיונות שכוננו את התנועה הפמיניסטית בהיווסדה  – אחוות הנשים -sisterhood    המפורסמת.

"שמי לינור אברגיל ואני קורבן אונס" פתחה ואמרה, השתמשתם בי ובפני כשהיה לכן נוח, ועתה אתן שותקות ומסרבות להציג את הראיות והעדויות של  "הגופות המחוללות של אחיותיי". היהודיות והישראליות, "תתביישו!"

שוב העם היהודי בגופו מזכיר לעולם המערבי בדרך הקשה את הערכים הליברליים היסודיים  שנזנחו לטובת תאוריות הרסניות שעלולות לחולל פשעים,  ואת מחיר התאוריות הקיצוניות, אשר מותירות הרחק מאחור ערכים יהודים ליברלים והומניסטיים. כמו "תיקון עולם" ו"עולם – חסד יבנה".

 

עו"ד בתיה כהנא דרור – השתתפה במשלחת נשים לאו"ם כנגד פשעי המגדר, חברת מפלגת ישראל ביתנו, פעילה למען זכויות נשים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
התגלה השקר הגדול שהעולם היה מונהג טוב יותר
אזרח | 15-12-2023 12:36
אמת אחת התגלתה כמו שרציתן נשים הן כן כמו גברים כשזה מגיע לאינטרסים ושנאה 3 הנשיאות האוניברסיטה הן דוגמה בנוסף לצבועות מהאום
2
צודקת רק אני תוהה...
רק 14 | 15-12-2023 14:34
צודקת רק אני תוהה אם יש לך עוד תובנות כשמאלנית?
3
מודה ועוזב ירוחם
גד | 16-12-2023 20:53
עכשיו כולם יודעים שכל האחווה היתה שקר אח גדול. האחווה היחידה שקיימת עם כל ישראל ערבין זה לזה. עם ישראל כשבטים ומשפחות ולא אחוות נשים כלל עולמית.
4
אני מעריך מאוד...
איתן | 17-12-2023 13:25
אני מעריך מאוד את הביקורת העצמית ואת היושרה שהצגת
5
יבוטל החוק הכי...
צדק | 22-12-2023 17:16
יבוטל החוק הכי דרקוני במערב למניעת הטרדה מינית