חצי מיליארד ש"ח: התוכנית למען סטודנטים שבמילואים - סרוגים

חצי מיליארד ש"ח: התוכנית למען סטודנטים שבמילואים

תכנית חדשה בקציב של חצי מילארד ש"ח נותנת מרחב ביטחון לסטודנטים שבמילואים, עם דגש למוסדות הנמצאים בקווי העימות בצפון או בדרום

author-image
חצי מיליארד ש"ח: התוכנית למען סטודנטים שבמילואים
  סטודנטים, אילוסטרציה (צילום: מריים אלסטר/ פלאש 90)

שבועיים לפני פתיחת הלימודים המתוכננת, שר החינוך ויו"ר המל"ג יואב קיש משיק היום (ה) תוכנית חדשה למען הסטודנטים שלומדים במכללות באזורי העימות, והם או בני/בנות זוגם משרתים במילואים. התכנית לה מוקדש כחצי מילארד שקלים, אושרה בתחילת השבוע בוועדה לתכנון ותקצוב ותממן באופן מלא את שכר הלימודים של הסטודנטים המכללות האקדמיות ספיר ותל-חי, ומשרתים כאמור במילואים.

בנוסף חלק מהתקציב ינותב לתכנית למניעת נשירה למשרתי המילואים ובני/בנות זוגם והגדלת קרן הסיוע עבור ציבור הסטודנטים המשרת במילואים. את התוכנית גיבש הצוות המקצועי בוועדה, בתמיכתו ובגיבויו של שר החינוך ובשיתוף עם מל"ג והתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית

עוד באותו נושא

פתיחת שנת הלימודים האקדמית נדחתה שוב

התכנית, שהיקפה נאמד בכחצי מיליארד ₪, תביא לצמצום ככל שניתן של נשירה וגרירת תואר של הסטודנטים שגויסו למילואים, ולצד זאת תבטיח את יציבות ואיתנות המוסדות להשכלה גבוהה שנמצאים באזורי הלחימה והעימות. התכנית כאמור שמה במרכז סיוע לסטודנטים הלומדים במוסדות הסמוכים לאזורי הלחימה והעימות הן בצפון והן בדרום, בדגש על המכללה האקדמית ספיר והמכללה האקדמית תל-חי, באמצעות מימון 100% משכר הלימוד לציבור הלומדים באותם מוסדות.

תמיכה מלאה למוסדות בקו העימות

המימון יעשה ע"י תמיכה מלאה למוסדות, לצורך הענקת מלגות בגובה שכר לימודי שנתי מלא לכלל הלומדים במוסד בשנת הלימודים הקרובה, תשפ"ד. בנוסף התכנית תעמיד רשת ביטחון תקציבית עבורם למשך שלוש שנות הלימודים הקרובות, אשר תבטיח השלמה לתקצוב המוסד כך שיותאם להיקף הלומדים בשנת הלימודים הקודמת תשפ"ג. במידה ותימצא ירידה משמעותית בהיקף הלומדים גם במוסדות נוספים המתוקצבים ע"י הוועדה יבדק אפשרות להרחיב את התגמול למקומות נוספים.

חיילי מילואים, אילסוטרציה (צילום: מיכאל גלידאי/ פלאש 90)

כמו כן התכנית כוללת תמיכה במוסדות לטובת מתן מענה רחב למניעת נשירה וגרירת התואר לסטודנטים המשרתים במילואים ובני/בנות זוגם עם ילדים (עד גיל 13), לאור היקף גיוס המילואים הרחב מקרב הסטודנטים והסטודנטיות, וזאת על מנת לסייע למוסדות להעמיד מערך הוראה ראוי להשלמות עבור אותו ציבור, והכל מתוך מטרה לצמצם ככל הניתן גרירה ונשירה מהלימודים

6,000 מלגות לסטודנטים שבמילואים

כל מוסד יזכה לנתח תקציבי בהתאם להיקף הסטודנטים המשרתים במילואים באותו מוסד אשר יהיה זמין עבור מגוון שימושים, לרבות סיוע נפשי ופסיכולוגי, , השלמות שיעורים, שיעורי עזר, פתיחת מועדי בחינות מיוחדים, הנגשה דיגיטלית לחומרים והרצאות, לימודים במקביל של מגוון קבוצות ועוד. רכיב משמעותי נוסף בתכנית שבא להמשיך ולסייע לציבור הסטודנטים המשרת במילואים הוא הגדלת קרן הסיוע בשנים תשפ"ד ותשפ"ה למתן 6,000 מלגות נוספות בכל שנה, בגובה 5000 ₪,  שיופנו למשרתי המילואים.

יואב קיש (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)

דברי שר החינוך: משרתי המילואים הם חוד החנית של החברה הישראלית ומהווים את חומת המגן האנושית של אזרחי ישראל. מאז תחילת מלחמת "חרבות ברזל" גוייסו סטודנטיות וסטודנטים רבים למערך המילואים של צה"ל. כיו"ר המל"ג אמשיך לעשות את כל המאמצים כדי שהסטודנטים שמשרתים במילואים לא ייפגעו בעקבות שירותם ולהיפך – שיתוגמלו בהתאם".

יו״ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית, אלחנן פלהיימר: "במציאות המורכבת שפוקדת כל בית בישראל בימים אלו אנו מביאים בשורה חשובה שתחזק את הוודאות של הציבור הסטודנטיאלי בפרט ומערכת ההשכלה הגבוהה בכלל.. התכנית שאושרה ותוקצבה בות״ת היא בראש ובראשונה ביטוי במעשים ולא רק במילים להוקרה שלנו את הציבור הסטודנטיאלי, זה שנאבק מול האויב בחזית וזה שמסייע לחיזוק העורף"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו