אחים לנשק באמת ולא כסיסמה | הרב שחר בוצחק - סרוגים

אחים לנשק באמת ולא כסיסמה | הרב שחר בוצחק

בימים אלו נכנסים אותם אזרחים שהיו בהפגנות של שני הצדדים אל אותו טנק, אל אותה כיתת לוחמים, ומנהלים לחימה במשך שבועות כשכל רגע הם כתף אל כתף, וחייהם תלויים אחד בשני

אחים לנשק באמת ולא כסיסמה | הרב שחר בוצחק

עם ישראל נכנס למלחמה בתוך אחת מתקופות השבר הגדולות שלו מהקמת המדינה. התקופה הייתה מלאה במחלוקות והתלהמות שגרמו לקרע בעם, ואף לבעיות בטחוניות וכלכליות. אך מאת ה' הייתה זאת, ופרצה המלחמה, וכרגע מתוך החשכה הגדולה בלחימה צריכים גם להביט אל נקודות האור שיש במציאות הקיימת.

בימים אלו נכנסים אותם אזרחים שהיו בהפגנות של שני הצדדים אל אותו טנק, אל אותה כיתת לוחמים, ומנהלים לחימה במשך שבועות כשכל רגע הם כתף אל כתף, וחייהם תלויים אחד בשני. "אחים לנשק" נלחמים באותו טנק עם מתנחל "נוער גבעות משיחיסט". בשבועות האלו, כשהאזרחים לובשים מדי זית, הם זוכים להתחבר אל אנשים שהיו מהעבר השני של ההפגנה, אל אנשים שהסתכלו עליהם כאויבי העם והסכנה הקיומית הבאה של מדינת ישראל. אך כעת, הם אחים. אחים לנשק באמת ולא כסיסמה.

האחווה בין לוחמים היא אחווה שלא ניתן להסבירה. זר לא יבין זאת. לא ניתן להסביר את מצבי הקיצון שבהם חייך נמצאים בסכנה מול אויב אכזר ואתה וחבריך נלחמים יחד להשמידו. חלק מהחברים חוזרים הביתה בשלום וחלקם אינם חוזרים כלל. גם בלחימה בקיבוצים ובערי העוטף כגון אופקים ושדרות ראינו את האזרחים לוחמים כתף אל כתף.

זכיתי להיות מאותם אזרחים שנלחמו במחבלים באופקים. אתה מגיע לרחוב שבו המחבלים טובחים ביהודים רק בגלל שהם יהודים. המחבל לא עוצר לשאול למי הצבעת בבחירות האחרונות? או האם אתה בעד או נגד הרפורמה? את כולם הוא הורג. גברים, נשים וטף. ואנחנו בצד השני, אזרחים, שוטרים וחיילים, שמייצרים לחימה ספונטנית להשמיד את האויב שהגיע לסף דלתנו, מייצרים חוליות לחימה בצורה ספונטנית לחלוטין.

אתה יהודי ואני יהודי, שנינו חמושים, מיד בצורה אוטומטית אנחנו באותו הצד, ושנינו נלחמים אחד ליד השני עד טיפת דמנו האחרונה. לידי נהרג חייל קדוש בשם נהוראי סעיד הי"ד, ואני נפצעתי בקרב, ושוטר בשם איתמר אילוז משך אותי משדה הקרב למחסה קרוב. לא הכרנו אחד את השני לפני כן, לא שאלנו אחד את השני מהן דעותיו הפוליטיות. אחים יהודים אנחנו שבאים להשמידנו. זה תמצות הסיפור. יהודים.

לכן אחיי הלוחמים בעזה, אם אעז ואבקש מכם משימה נוספת לבצע, בנוסף למשימה הקדושה שאתם כרגע נמצאים בה, אחרי שעברתם לחימה כתף אל כתף עם כל גווניו השונים של עם ישראל (ואף חיילים צדיקים שאינם יהודים), וראיתם שהם לא אויב אלא אוהב, ושהם מוכנים למות בשבילכם. וראיתם שבשביל האויב שניכם מטרה לרצח ולטבח אכזר, קחו עימכם את האחווה לחבר לטנק, או החבר בצוות, שאינו דומה לך כלל.

אותו אחד שלא היית מוכן לדבר איתו לפני חודשיים, ועכשיו אתה צוחק ונהנה איתו בפק"ל קפה בין הקרבות, את האחווה הזו, את הרגעים האלו של הקרבה קחו איתכם לבית, למשפחה, לרחוב. ספרו להם שהמפלצות בצד השני הם אחים ציוניים אוהבי העם והארץ לא פחות מכם, דתי או חילוני. כל חייל בעזה שחוזר עכשיו לביתו הוא חלק מהתרופה למצבו של עם ישראל. כל חייל הוא עוד שלב של חיבור וחיבוק בין המגזרים, בין המפלגות, בין הדעות החולקות.

בימים אלו אנו שומעים שהצבא מתכונן לשחרור גדול של חיילי מילואים לחודש ולהחזיר אותם ללחימה לעוד חודש, וכן הלאה עד סוף המלחמה, שסיומה אינו ידוע. זה אומר שבחודשים הקרובים עשרות (אולי מאות) אלפי אזרחים מתחברים לאחיהם השונים במשפחה הגדולה שנקראת עם ישראל, ומייצרים איחוי טבעי מושלם. לכבוד חג החנוכה, זוכים להכיר בנקודה של אור בתוך המלחמה, רפואה מתוך המכה.

=======

הרב שחר בוצחק הוא רב קהילת 'אפיקי אורות' באופקים

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
עם של אריות וגיבורים
אסתר | 11-12-2023 15:18
אמןשהגבורה של האחים ואחיות שלי תכנס הרבה בממשלה שלנו ובשאר הפוליטיקאים
2
כן לאיחוי, לא לשיסוי
אבנר | 11-12-2023 21:32
חילוקי הדעות לא נעלמו, והם ילובנו. אבל ברוח הכתבה היפה הזאת, נאמר כולנו די לשיח המשסה והמפלג.