הירי ביובל קסטלמן: סימני שאלה על עוצמת הראיות - סרוגים

הירי ביובל קסטלמן: סימני שאלה על עוצמת הראיות

בית הדין הצבאי האריך את מעצרו של אביעד פריג'ה, הלוחם החשוד שירה למוות ביובל קסטלמן ז"ל, עד הערב בשעה 20:00. בהודעה נטען כי "קיים יסוד סביר לחשד לביצוע ירי שלא כדין - אך קיימים גם סימני שאלה ביחס לעוצמת הראיות"

author-image
הירי ביובל קסטלמן: סימני שאלה על עוצמת הראיות
  יובל קסטלמן ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)

בית הדין הצבאי בבית ליד האריך את מעצרו של סמ"ר אביעד פריג'ה, החשוד שירה למוות ביובל קסטלמן ז"ל בזירת הפיגוע בירושלים בשבוע שעבר, עד הערב (שלישי) בשעה 20:00. בהודעת השחרור נטען כי חייל המילואים חדל את הירי ברגע שנוטרל, ואין ראיה שקסטלמן נפטר מירי זה.

בהחלטת בית הדין נאמר כי "החשוד, אשר משרת כנהג מבצעי ביחידה לוחמת, נשא נשק אשר ניתן לו במסגרת שירות מילואים פעיל על ידי צה"ל לנוכח המלחמה. אין חולק כי החשוד רשאי היה 'לחתור למגע' ולפעול באופן תקיף ומיידי לפגיעה במחבלים ולהסרת הסכנה החמורה שנשקפה לאזרחים. לאור היותו של החשוד נגד בשירות מילואים פעיל, דומה כי כך היה מצופה שינהג".

"אלא שעל פי החשד, לאחר שכבר הוסר האיום שנשקף מהמחבלים, זיהה החשוד בשוגג את המנוח כמי שהיה שותף למחבלים, וירה אף לעברו" הוסיפו. "זאת הפעם ירי שאינו מוצדק אשר למרבה הצער הוביל בסופו של יום למותו".

עם זאת, נטען כי "הדיון אינו עוסק בשאלת אחריותו הפלילית של החשוד למוות או בשאלה אם יהיה מקום להעמידו לדין בתום החקירה. השאלה בפניי היא האם קיים יסוד סביר לחשד לביצוע עבירה אשר מקימה עילות מעצר שמחייבות כעת את הארכת מעצרו הסגור של החשוד ואינן מאפשרות הסתפקות בחלופת מעצר".

עוד באותו נושא

החייל שירה ביובל קסטלמן חשוד בהמתה בקלות דעת


3

"מחומר החקירה עולה בבירור כי המנוח, לאחר שחתר באומץ לפגיעה במחבלים, עשה כל שביכולתו על מנת להבהיר לכל הסובבים כי אינו מעורב בפיגוע. במסגרת זו ניסה להתרחק מהזירה בריצה, הרים ידיו באוויר, השליח את האקדח שבו אחז, ניסה להרים את חולצת בגדיו על מנת להוכיח כי אינו נושא מטען, ניסה להציג תעודה מזהה, ובשלב מסויים ירד על ברכיו. חרף האמור, עולה מהראיות כי החשוד טעה טעות כנה כי מדובר במחבל שהיה שותף לפיגוע – וכי אילו היה מעלה בדעתו כי אין מדובר במחבל אלא באזרח, לא היה יורה לעברו".

בהמשך המכתב נאמר כי מהתיעוד שפורסם "אין ניתן לקבוע באופן ברור אם כבר בשלב הזה נפגע המנוח מירי, בין אם הירי של החשוד ובין אם ירי ממקור אחר. בשים לב לכך שלא נמצאו קליעים בגופת המונוח ולא נערך ניתוח שלאחר המוות, ספק רב אם יהיה ניתן לקבוע מעבר לכל ספק סביר באיזה שלב נפגע המוח פגיעות שהיו מובילות למותו בסופו של דבר".

"בשורה התחתונה, קיים יסוד סביר לחשד לביצוע ירי שלא כדין. לצד זאת, קיימים גם סימני שאלה ביחס לעוצמת הראיות, ובפרט ספק אם ניתן יהיה להוכיח כי אלמלא הירי מצד החשוד בנקודת הזמן הרלוונטית ניתן היה למנוע את המוות" סיכם. לאור האמור, מצאתי להורות על הארכת מעצרו הסגור של החשוד עד השעה 20:00".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
כואב הלב שאדם...
גם לא ידע החייל אפילו הרים ידיים הואפחד שלא הוא פחד החייל שלא יתפוצץ היו פחדים רצה להציל את עם ישראל חשב שזה מחבל אם היה יודע שזה יהודי עיראק בו וגם אפילו שהוא הרים ידיים המחבלים מתפוצצים ורצא להצהיל אנשים הוא שמר עלינו | 05-12-2023 13:21
כואב הלב שאדם יהודי נהרג מכוחותינו חייל גם
2
אז מאיזה ירי...
איציק הימן | 05-12-2023 13:23
אז מאיזה ירי בדיוק נהרג?
3
המשטרה זיהמה את...
רונן | 05-12-2023 13:34
המשטרה זיהמה את הזירה בהוראה מגבוה של אבו פיתה. אסרו לבצע ניתוח פתלוגי בגופת גיבור ישראל יובל קסטלמן כדי שלא יהיו הוכחות מרשיעות נגד מחבל הגבעות מהפלנגות של בן גביר. אבל לא אלמן ישראל, מספיק אנשים ראו את הטרוריסט מהגבעות רוצח בדם קר את גיבור ישראל ולמזלנו תיעדו הכל בוידאו.
4
השופט הצביע בהחלטתו...
צורי | 05-12-2023 13:59
השופט הצביע בהחלטתו על הפיל שבחדר. היה מאד חשוב למישהו לקבור מהר את המנוח, ללא ניתוח שלאחר המוות, ולפרסם הודעה תמוהה כאילו אין חשש פלילים. בהעדר ראיות אי אפשר יהיה לדעת לעולם מאיזה כדור נרצח יובל קסטלמן.
5
1) מי נתן...
שלמה הלוי | 05-12-2023 14:35
1) מי נתן את ההוראה ל א לנתח את גופתו ? 2) מי נתן במשטרה את ההוראה ל א ל ט פ ל בגופה ? 3) מי נתן את ההוראה ל א ל ע צ ו ר מ י י ד י ת את היורה ? ובכך לאפשר השמדת ראיות, תיאום עדויות, וכו'. ולכן לא מפתיע שיש ב ע י ה ע ם ה ר א י ו ת. הרצחת וגם ירשת ?
6
מי שיורה...
שלמה הלוי | 05-12-2023 14:40
מי שיורה באדם שמרים-ידים וגם מוודא הריגה - הוא ר ו צ ח. כל אדם שפוי ששירת בצהל יודע ש ל א י ו ר י ם במי שמרים-ידיים. אלא אם הוא חונך על תורתו של מאיר כהנא וממשיכיו בן-גביר וינון מגל ודומיהם
7
בכוונת מכוון מגבוה...
מסמסו את החקירה | 05-12-2023 15:03
בכוונת מכוון מגבוה
8
למצות את הדין
שמשון | 05-12-2023 15:39
הוא לא אשם ההורים והמחנכים שלו לדין
הרב שמואל אליהו
ER | 07-12-2023 4:50
המשיח השקר הזה מסית ומדיח ,הוא אשם בכל ,והוא יצהיר בקרוב ,שהכל זה קונספציה של השמאל ,החייל היה המקום אחר ,זו סתם עלילת דם
9
רוצח! רוצח! ושופט...
צדק ליובל! | 05-12-2023 15:46
רוצח! רוצח! ושופט שכנראה קיבל הוראה לעזור לרוצח להימלט מאשמה. אשתו של הרוצח כבר מתראיינת וטוענת שהיו ''עוד יורים'' בזירה, כאילו היא לפחות המפל''ג. חצופה! כולי תקווה שהמשפחה של יובל הגיבור תיתן הוראה להוציאו מקברו כדי לבצע נתיחה.
10
אם החייל היורה היה נראה כצפונבוני
יאיר | 05-12-2023 23:26
האם גם אז היו עוצרים ומפיצים שמועות והדלפות כדי ליצור דעת קל שתאפשר להגיש נגדו כתב אישום שירצה את אבירי התשקורת ושותפיהם במערכת האנטי דמוקרטית ?????
11
כך תראה המדינה...
יצחק רבין רוה״מ. | 11-12-2023 9:56
כך תראה המדינה עם הפלנגיסוים מהגבעות. אלה יביאו עלינו עוד שביעי לאוקטובר חדש. הפעם בעידוד ורשיון!