אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פסק הלכה: מותר לעסק להמשיך לפעול באינטרנט בשבת - כשהעובד אינו יהודי

פסק הלכה: ניתן להפעיל בשבת עסקים הפועלים באינטרנט, מדין "קבלנות בעסקים גדולים" שכן במציאות היום, אם לא יימצא פתרון להפעלת העסק ברשת בשבת, הוא יאבד רלבנטיות וקהלים רחבים

"מותר לעסק להמשיך לפעול באינטרנט בשבת"
  צילום: shutterstock

עסק באינטרנט יכול להמשיך לפעול גם בשבת, כך קובע, הרב שמואל פולצ'ק קובע במאמר שפורסם בתחומין ל"ד, שנתון ההלכה של מכון צומת שיצא לאחרונה לאור. על פי המאמר, ניתן להפעיל גם בשבת עסקים הפועלים באינטרנט, מדין "קבלנות בעסקים גדולים" שכן במציאות היום, אם לא יימצא פתרון להפעלת העסק ברשת  בשבת, הוא יאבד רלבנטיות וקהלים רחבים, שכן: "הציפייה של המשתמשים היא ששירותים אלה יפעלו ללא הפסקה, ואף יעניקו שירות לקוחות בכל רגע."

הרב פולצ'ק, חוקר ממכון משפטי ארץ בעפרה קובע כי ניתן לערוך הסכם קבלנות עם  גוי, או עם חברה בבעלות וניהול של גוי, להפעלת העסק בשבת. בנסיבות כאלה יש  להתיר להסתמך על היתר "קבלנות בעסקים גדולים" העוסק במקרים כאלה, ולשכור  קבלן גוי שינהל את מה שצריך להתנהל בעסק בשבתות וישתכר לפי תפוקתו. אם ניתן  שהיהודי לא יאמר בפירוש לקבלן הגוי לעשות מלאכה בשבת, הדבר עדיף, אך אם יש צורך להגדיר לקבלן את משימותיו בשבת, מותר לומר לו אותן מערב שבת בפירוש ולא רק ברמז.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
משהו לא טוב קורה שם במשפטי ארץ
קובי | 14-08-2014 10:45
זה התחיל ברפורמות של ר' רכניץ וממשיך פה. מה עם קצת הלכות חוץ מלהתיר הכל?