אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יצחק יוסף: האב רוצה שתלמדו בישיבה תיכונית? אל תשמעו בקולו

הרב יצחק יוסף פסק: בחור דתי שהוריו מבקשים ממנו ללכת וללמוד בישיבה תיכונית בכדי לקבל תואר, אסור לו לשמוע בקולם (חדשות חרדים)

"אביך רוצה שתלמד בישיבה תיכונית? אל תשמע בקולו"
  הרב יצחק יוסף. למצולמים סביבו אין קשר לנאמר (צילום: פלאש 90)

הראשון לציון הרב יצחק יוסף סבור כי לימוד בישיבה חרדית דוחה את מצוות כיבוד אם ואם. לטענת הרב יוסף, בחור דתי שהוריו מבקשים ממנו ללכת וללמוד בישיבה תיכונית בכדי לקבל תואר, בניגוד לרצונו ללמוד בישיבה תורנית – אסור לו לשמוע בקולם ואין בזה משום כיבוד אב ואם.

העיתונאי ישי כהן דיווח באתר כיכר השבת כי במהלך שיעור שמסר הרב יצחק יוסף הוא התייחס לנושא ואמר: "בדברים שאין בהם הנאה לאבא שלו, האם יש בזה כיבוד אב ואם או לא? בא הבן אומר לו 'אני רוצה ללמוד בישיבה קדושה, ישיבה חשובה – 'פורת יוסף', חזון עובדיה', ישיבה חשובה'. והאבא אומר 'לא, אתה תלך ל'ישיבת תיכונית', אתה צריך ללמוד בגרות, אתה צריך תואר', האם יש בזה כיבוד אב ואם?".

הרב יוסף הוסיף ואמר: "באה האמא ואומרת לבן 'אתה דתי, אתה צריך לשמוע לי, מצוות כיבוד אב ואם', גם האבא, פה הם יודעים לנפנף בדבר הזה – כיבוד אב ואם. בא הבן ושואל 'אני צריך לשמוע לאבא או לא?'".

כאן פסק הראשון-לציון הרב יוסף: "ההלכה שלא צריך לשמוע לאבא. אין בזה נגיעה ישירה לאבא. מה אכפת לך אתה איפה אני ילמד? ישיבה קדושה או ישיבה תיכונית?, ישיבה קדושה זה למעלה מהכל! אני רוצה לעסוק בתורה, נפשי חשקה בתורה".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
מעניין אם בישיבה הקדושה לומדים "דרך ארץ קדמה לתורה"..
שרית | 11-08-2014 12:54
2
ומה אומרים חז"ל, רבותינו ראשונים כאחרונים?
שיודע לשאול | 11-08-2014 12:55
אגרת הרמב"ם לה"ר יהונתן הכהן: "...בטרם אוצר בבטן, התורה ידעתני. ובטרם אצא מרחם לתלמודה הקדשתני. ולהפיץ מעיינותיה חוצה נתנתני. והיא אילת אהבי ואשת נעורי. אשר באהבתה שגיתי מבחורי. ואף גם זאת הרבה נשים נכריות נעשו לה צרות. מואביות עמוניות אדומיות צידוניות חתיות. והש"י יודע כי לא נלקחו מתחילה אלא להיותן לה לרקחות ולטבחות ולאופות. להראות העמים ושרים את יופיה כי טובת מראה היא עד מאד". בהקדמה לספר 'אוקלידוס' לר' ברוך בר יעקב משקלוב שכתב שם ששמע מפי רבינו הגר"א ז"ל: "כי כפי מה שיחסר לאדם ידיעות משערי החוכמות לעומת זה יחסר לו מאה ידות בחוכמת התורה, כי התורה והחכמה נלמדים יחד". ממלכת כהנים וגוי קדוש, מאמר 'קרע באחדות?' מאת הרב זיני עמ' 73: "ועדין לא נגענו בבעיה כואבת אחרת. תלמידי חכמים מתבקשים היום לפסוק הלכה בבעיות הקשורות בכל התחומים החדישים ביותר של הרפואה, הטכנולוגיה, המדע, הגנטיקה, הבוטניקה והצבא, ואת עצם הבעיה אינם מסוגלים לשמוע מכלי ראשון, מחוסר הבנה בסיסית בתחומים הנידונים. אין להם שום אמצעי לשפוט האם "מומחה" זה המתאר בפניהם את הבעיה, מוסר דברים מדוייקים די הצורך מבחינה הלכתית או לא. יש כאן מציאות חמורה יותר מאשר זו של "שומע מפי המתורגמן". והרמב"ם לועג למי שחושב ללמוד רק ב:ישיבות קדושות": (רמב"ם פרוש המשנה כלאים פ"ג מ"א): "וכשתתבונן היטב בצורה זו תמצא מדת כל מעוין מששת המעויינים האלו שבאמצע שלשה טפחים, ותמצא הריחוק בין כל שתי צלעות מקבילות מצלעות אותם המעויינים שרש שלשה ורביע, והוא אחד וארבע חומשין בקירוב... וכל הענינים הללו ברורים למי שלמד תורת ההנדסה. אבל מי שלא למד ממנה כלום הרי הוא מקבל את כל הענינים האלה בתור קבלה, ואם היה בעל הבנה זכה מאד הנה תכלית מה שיוכל להבין הוא סדר הענין בלבד, לא שיתברר לו" אז מאיפה יוצאים ת"ח מישיבות תיכוניות או מ"ישיבות קדושות"? יבמות ק"ט ע"ב: "תניא ר' יוסי אומר:...כל האומר 'אין לו אלא תורה', אפילו תורה אין לו".
3
זה כיכר השבת או סרוגים
לפעמים אני תוהה לעצמי | 11-08-2014 13:01
חוץ מזה הוא כבר נבחר לא צריך לזרות לנו מלח על הפצעים
4
אין בזה שום חידוש
ח | 11-08-2014 13:10
כך פסק הגר"ע יוסף זצ"ל לפני עשרות שנים בשו"ת יחוה דעת. הרב יצחק רק ציטט את הפסק.
5
...
יואל | 11-08-2014 13:43
למעט הכינויים "ישיבה קדושה" ו"ישיבה תיכונית" שאומרים הכל על מה הוא סבור על הישיבות התיכוניות של הציונות הדתית, אין חידוש בעצם הפסק...
6
קטנוניות ושנאת חינם מגעילה.
רונן | 11-08-2014 13:54
ואני דתי לאומי.
7
כדאי ללמוד אצל יצחק יוסף
ניסים | 11-08-2014 14:16
ואז מגיעים לקיום לא תגנוב ובזה הם מבינים גדולים מאוד תשאלו את אחיו תשאלו את חבירו הקרוב א"ד תשאלו עוד ועוד כאלה שהלכו בדרכה של ש"ס והגיעו למקום חשוב מאוד ברמלה
8
צודק לחלוטין
אביעד | 11-08-2014 14:40
בכל ישיבה יש נושרים כמו בכל מגזר .... הבעיה היא שהמגזר הדתי לאומי שאני נמנה על שורותיו, לצערי, פשט את הרגל. נפח הנשירה של דתיים לאומיים שנהיים חילונים או דתיים לרביע ולשליש היא כמות מדאיגה מאוד ! אם אנו לא נתעורר היהדות הציונית שכ"כ חשובה לי תימחק מהמפה ....
9
מה הוא יגיד על ישיבות קטנות ציוניות שלומדים שם רק תורה?
אלי | 11-08-2014 15:43
אלו הם דברי הבל. עצוב מאוד. בגלל הגישה הזאת יש עוני ומצוקה בציבור החרדי. חשוב מאוד לעשות תעודת בגרות. על מנת שלא לנעול את אפשרויות הפרנסה. לא לכל אחד מתאים ללמוד כל החיים
10
איש איש ורמתו
| 11-08-2014 17:55
לא כל אחד מתאים לו ללמוד בישיבה קטנה ולעיתים הילד בא רק מתוך התלהבות ואז הנחיתה קשה ולכן על ההורים מוטל לומר חביבי לדעתי אתה מתאים למקום פלוני או אלמוני
11
זה לא חדש
| 11-08-2014 20:25
הרב יצחק יוסף כותב את זה בילקוט יוסף והוא כותב גם שעדיף ללכת לישיבה גבוהה מאשר לישיבת הסדר. והוא פוסק כך כי ההשקפה היא השקפה חרדית.
12
אהוב את האומנות ושנא את הרבנות
שלמה | 12-08-2014 22:22
אחד מעשרת הדיברות הוא כיבוד הורים ללא קומבינות נוסח איזה רב שרוצה שעתידו של הבן יהיה כעברו ללא השכלה ויכולת להתקדם בחיים.אלא להישאר מאחור ללא עתיד כלכלי ונטל על הציבור.מה גם שבעתיד לא יתרום שום דבר לבטחון המדינה.
13
האמת והשלום אהבו
לסלו יצחק | 27-08-2014 22:35
לפני שמגיבים צריך לקרוא היטב את דברי הרב.התשובה של הרב לא היתה נגד למודים בישיבה תיכונית .אלא מי שנפשו חשקה בתורה ורוצה ללמוד בישיבה קטנה לא חייב לבטל דעתו בפני הוריו והאמת והשלום אהבו
14
זו מחלוקת ראשונים ואחרונים
ינון | 03-08-2016 0:48
האם יש חובת ציות להורה בדבר שאינו הנאת גופו, לדעות שאין חובת ציות, אז גם אם האב אומר ללמוד בישיבה קדושה, והבן רוצה בגרות, אין פה בעיה של כיבוד או מורא אב ואם. זו בעיה אחרת: לבטל תורה לצורך פרנסה לפני שהתעורר צורך הפרנסה בפועל [רוב הנערים בגיל זה מתפרנסים על ידי הוריהם]. והאמת והשלום אהבו.
15
הגדרת ישיבה קדושה
החרדי מגבעתיים | 24-05-2020 15:27
האם ישיבה שהוקמה ומנוהלת על ידי מפלגה מלשון פלגנות יכולה להחשב הישיבה קדושה?! האם ישיבה שמובילים שלה מוכנים למסור שטחי ארץ ישראל למרות הסכנה הקיומית והפיקוח נפש יכולה לקבל שם של ישיבה קדושה?! גם כאשר יש צדק בדברי הרב וישיבות שמלמדות לבגרויות הן לא הדרך הנכונה, אסור לזלזל בהן!