אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

למרות הכול, צעדת ליל תשעה באב תתקיים כמתוכנן

בתום סאגה משטרתית אותה הגדירו ב'נשים בירוק' כ"ביזיון לאומי ואפליה" אושרה צעדת ליל תשעה באב המתקיימת זו השנה העשרים, גם באזור שער שכם וברחוב סולטן סולימאן

למרות הכול, צעדת ליל תשעה באב תתקיים כמתוכנן
  צעדת ליל ט' באב בירושלים (גרשון אלינסון)

 בימים אלה נערכות ההכנות האחרונות לקראת קיומה של צעדת ליל תשעה באב סביב חומות העיר העתיקה, מסורת אותה מקיימת תנועת 'נשים בירוק' מדי שנה.

צעדת ליל תשעה באב תתקיים זו השנה העשרים. הצעדה מחדשת מסורת קדומה אותה נהגו יהודים לקיים כבר לפני אלף שנים. בתקופת המנדט הבריטי חודשה המסורת אך נקטעה עד לחידושה ביוזמת ראשי "נשים בירוק", לפני עשרים שנה.

קצובר ומטר מספרות כי התוכנית המקורית לשנה זו הייתה לחתום את הצעדה על הר הבית במעמד קריאת מגילת איכה משותף. כזכור, לפני חודשים מספר הוגשה בקשה למשטרה ברוח תכנית זו, אך תשובת המשטרה התמהמהה. רק לפני כשבועיים, במהלך מלחמת 'צוק איתן', נקבעה להן פגישה במשטרה עם ניצב משנה אבי ביטון, מפקד משטרת "מרחב דוד", ובה נאמר להן כי בליל ט' באב אין ולא יהיו ביקורים בהר הבית, ובוודאי לא כניסה דרך שער האריות, "אתם יכולים להיכנס בשעות בהן ההר פתוח", פסק ביטון.

השתיים שאלו את הקצין אם משמעות הדברים היא שביום ט' באב עצמו ניתן יהיה להכניס את כל הצועדים. תשובתו הייתה "רק בשעות הביקור, בקבוצות של 25 איש, כמה שיצליחו להיכנס בזמן המוקצב". השתיים שהגדירו את המענה כ"לעג לרש" מחו בפניו על מה שהן רואות כאפליה, ביזיון ונמיכות קומה לאומית. ביטון מצידו נתלה בטיעון הידוע והמוכר: "לא נפר את הסטטוס קוו".

לאחר הפגישה הזאת, מספרות קצובר ומטר, היה חשש שהצעדה כולה תבוטל בהנחיית המשטרה לנוכח המלחמה ברצועת עזה. אחד מפרקליטי הצמרת של ישראל התנדב להיכנס לעובי הקורה ובעקבות הייעוץ המשפטי שהעניק לתנועה התאפשר ואושר קיום הצעדה במסלולה הרגיל מזה 19 שנה, "גם ברחוב סולטאן סולימאן, שכה חשוב להפגין בו נוכחות יהודית מאסיבית דווקא בתקופה זו", כלשונן של קצובר ומטר.

נזכיר כי בשנים קודמות השתתפו בצעדה אלפי אנשים  שהגיעו מכל רחבי הארץ ואף קבוצות מחו"ל כמו גם רבנים, אישי ציבור וחברי כנסת. כבכל שנה תיפתח הצעדה במעמד קריאת מגילת איכה בגן העצמאות ומשם תחל הצעדה, מאובטחת ע"י משטרת ירושלים, סביב החומות אל עצרת הסיכום שתתקיים בשער האריות. בעצרת יישאו דברים ח"כ אורית סטרוק, יו"ר שדולת ארץ ישראל בכנסת, מר גרשון מסיקה, יו"ר מועצת שומרון, פרופ' אריה אלדד, יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי, ודניאל לוריא, איש עמותת "עטרת כהנים".

לאחר העצרת יצעדו המשתתפים  אל שער האשפות הסמוך לכותל המערבי. ב'נשים בירוק' מבטיחים להמשיך ולנסות בשנה הבאה לעלות להר הבית.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו