מלך מרוקו צריך לחזור בתשובה - סרוגים

מלך מרוקו צריך לחזור בתשובה

מלך מרוקו 'מוחמד השישי', העיז, לפני כחודשיים, לא לפני הרבה זמן, שהוא יעמוד בתוקף על כך שלפלסטינים בירתם תהיה ירושלים, ומה הוא קיבל מיד? אזורים שלמים שנפלו והתמוטטו

מלך מרוקו צריך לחזור בתשובה
  (צילום: ללא קרדיט)

אנחנו כעת בחול המועד סוכות ועדיין אנחנו באווירה של רעידת האדמה במרוקו. השאלה שנברר במאמר היא האם מלך מרוקו צריך לחזור בתשובה כשיש לו רעידת אדמה במדינתו, או לא?

לפני מספר חודשים עסקנו בשיעור יסודי ברעידת האדמה שהתרחשה בטורקיה ושם ביררנו ולמדנו שכל מה שקורה בעולם קשור לעם ישראל, וזה הרקע של הדברים שנכתוב פה.

אחד הרבנים שאני מאוד מאוד אוהב, רב חשוב, אומר לי איך אתה מחבר בין רעידת האדמה, ירושלים, ואם אמר כך או לא אמר כך וכו' במילים אחרות, הוא כותב לי, אנחנו לא יכולים להגיד על שום דבר ש"זה בגלל זה".

לפני כחודשיים, מלך מרוקו 'מוחמד השישי', אמר שהוא מתחייב לשמור בתוקף על הזכויות של הפלסטינים בירושלים. האם יש קשר בין האמירה שלו לבין מה שקרה אצלו במדינה?

לפני שנכנס לתוך הבירור הרוחני-תורני נעשה סדר בעובדות.

רעידת האדמה האחרונה שהייתה במרוקו, התרחשה ב'אגדיר', בשנת תש"כ, למניינם בשנת 1960, והיא הייתה בערך 5.4 בסולם ריכטר, זאת אומרת, יחסית, זה שום דבר לעומת מה שהיה הפעם, הפעם היה 6.8 בסולם ריכטר.

בפעם הזו, מאות, אם לא אלפי בתים התמוטטו, וככל הנראה גם המסגד הגדול שנמצא ב'מרקש' גם כן על סף התמוטטות, יש הוראה לא להתקרב אליו ולא להגיע לשם.

המלך הנוכחי הוא חולה מאוד, 'מוחמד השישי', הוא כבר הכתיר את הבן שלו, לפי מה שאומרים, היחס של הבן שלו ליהודים הרבה פחות טוב מהאבא 'מוחמד השישי'. וכמובן, אין מה להשוות את היחס שהיה של המלך של לפני פניו, 'חסן השני', שהוא הבין שבלי יחס טוב ליהודים אין תקומה לממלכה שלו במרוקו. ולכן, היה לו יחס מאוד מאוד טוב, במסגרת שהוא יכול.

השאלה שנברר היא האם אנחנו יכולים להגיד שרעידת האדמה במרוקו הייתה חוץ מההסבר הגאולוגי, לוחות זזים, בכל מיני מקומות בעולם, שבר סורי – אפריקאי, גם כן הלוחות יכולות לזוז. האם אנחנו יכולים לחבר בין מה שהסברנו על היחס לעם ישראל של אומות העולם לבין הסיבות לכך שיש צרות גדולות מאוד במקומות שונים בעולם, ובפרט, מה שהתרחש במרוקו?

יש מספר מקורות יסודיים שהעברתי אותם בשיעורים קודמים ובשנים קודמות, אבל אני חייב לחזור עליהם שוב ושוב, כי הבעיה שלא תמיד הנושא בכלל מעניין אנשים. לדוגמה, כשהייתה רעידת האדמה בטורקיה יש הרבה שזה לא עניין אותם וכעת לאחר רעידת האדמה במרוקו פתאום אנשים מתעניינים והם לא מכירים את המקורות שלמדנו בפעמים הקודמות, ולכן חייבים לחזור שוב על אותם המקורות וההסברים.

נתחיל עם הרב עמרם אבורביע זצוק"ל, בספרו "נתיבי עם – דרשות", עמוד ל"ה, בדרשה המפורסמת מאוד, הרב אומר שאמנם את הדרוש הוא כותב בהתשכ"ד(1963), בפועל דרש אותה לראשונה בשנת התרע"ו(1916), ומה הוא אומר בה?

כתב הרב אבורביע: "..וזכורני שבשנת תרע"ו.. ובדרשה אז בא ברעיוני שבעוד חמישים ושתים שנה תהיה תשועה שלמה..", כלומר בשנת התשכ"ח, ולאחר מכן הוא כותב שגם הרב דוד הכהן סקלי גם כן אומר אותו הדבר.

בדרשה בשנת התרע"ו, לפני 107 שנים, כותב הרב אבורביע, "לעשות נקמה בגויים ולגרש האויב מתוך עיר הקודש ירושלים", זאת אומרת, החל משנת התשכ"ח הגיע הזמן שהקב"ה יעשה נקמה באומות העולם.

כשיורדת נבואה לעולם, הנבואה לא יורדת לנביא אחד, אנחנו למדים את זה מהפסוק, "כי לא יעשה ה' א-לוהים דבר כי אם גלה סודו אל עבדיו הנביאים"(עמוס ג, ז).

הרב אבורביע כשהוא מדפיס את הספר "נתיבי עם – דרשות" בשנת התשכ"ו, הוא גילה שגם הרב דוד הכהן סקלי זצוק"ל כתב אותו הדבר, אומר הרב אבורביע לך תסתכל גם במה שכתב הרב דוד הכהן סקלי, אז נראה מה הם דבריו.

יש לרב סקלי ספר בשם "בנפש דוד", ומה שעושה הרב שם, הוא לוקח פסקאות מהזוהר ומסביר כל פסקה ופסקה.

ובפרשת כי-תשא כותב הרב סקלי, "ובהאי אחרית הימים יעביד לון ניסים ונוקמין דכתיב "והיה באחרית הימים"".

אני אסביר בעל"פ ואחר כך נראה את הדברים בתוך המקורות הנוספים. הרב אומר, שבאחרית הימים יהיה ניסים ונקמות והרי זה לא הולך ביחד, אלא הוא מסביר שיגיע הזמן באחרית הימים, ואני, הרב סקלי, אגיד לך באיזה שנה יתחיל עידן שבו יהיו ניסים לישראל ונקמה של הקב"ה באומות העולם.

מתי? מראש השנה התשכ"ח תתחיל הנקמה הגדולה של הקב"ה באומות העולם.

במילים אחרות, לפי הרב עמרם אבורביע והרב דוד הכהן סקלי, אם אתה רואה רעידת אדמה במרוקו, זה חלק מהנקמה של ה' באומות העולם על מה שעשו לישראל. הרב סקלי כותב כך לראשונה בשנת ה'תרנז(1897) כ-70 שנה לפני שזה קורה.

בספרו "ילקוט דוד", "אהל דוד", אומר הרב סקלי, "ורצונו לומר בהאי אחרית הימים דא הוא רומז לשכינתא עילאה בה יעביד לון ניסין ונוקמין, ניסים לעם ישראל ונקמות לאומות העולם, וכבר כתבתי במקום אחר בספרי "לך דוד" על התורה, דבמלאות מספר אלו  שתי תבות דהיינו באחרי"ת הימי"ם (באחרית הימים בגימטירא, יוצא 726, עם שתי התבות, יצא  728 = תשכ"ח), "נמצא דאלף השישי הוא רומז ליום השישי שהוא אחרית הימים שיושלם המספר הזה של באחרית הימים יתחיל עידן של ניסים ונקמות".

שני החכמים האלו אומרים לנו שאם אתה רואה רעידת אדמה במרוקו, מה זה אומר? שזה חלק מהנקמה של ה' באומות העולם על מה שעשו לישראל.

כפי שראינו לפני כן, הרב סקלי והרב אבורביע כתבו שמראש השנה התשכ"ח הגיע הזמן של הנקמה של הקב"ה באומות העולם. הם לא כתבו את הדברים הללו אחרי שהם קרו, אלא, הרב אבורביע 52 שנים לפני, והרב סקלי 70 שנים לפני.

בדרך כלל, אי אפשר להגיד שדבר מסוים קרה בגלל סיבה מסוימת, אבל, בנושא הזה יש לנו שני חכמים גדולים שאומרים תדע לך זה בדיוק התהליך שיהיה.

מלך מרוקו 'מוחמד השישי', העיז, לפני כחודשיים, לא לפני הרבה זמן, שהוא יעמוד בתוקף על כך שלפלסטינים בירתם תהיה ירושלים, ומה הוא קיבל מיד? אזורים שלמים שנפלו והתמוטטו.

ולכן צריך, במיוחד יוצאי מרוקו, לעשות מאמץ עליון להסביר למלך מרוקו ולכל הפרלמנט שלו את העיקרון שלמדנו כדי שידעו לחבר בין רעידת האדמה לבין הפגיעה בעם ישראל.

=======

הרב משה אלחרר הוא רב העיר שלומי וראש בית המדרש "שערי עוזיאל"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
51 תגובות - 44 דיונים מיין לפי
1
אדוני הרב אלחרר...
יוסי | 02-10-2023 22:06
אדוני הרב אלחרר במקום לקרוא ספרים של רבנים תקרא הסטורי ואחר כך תדבר אתה רב מטומטם
תראו מה קורה לאנשים ללא לימודי ליבה
קלמן | 03-10-2023 8:39
פשוט רחמנות
2
המוח שלך דפוק.. נראה שאתה לא אוכל כשר..
דני | 02-10-2023 22:49
ותבדוק את המזוזה.. אולי משם תבוא הישועה..
3
כנראה ש....לא
וואו | 02-10-2023 22:53
מדברי הרב עולה כי הוא אדם שקיבל במה גדולה מדי עבור ברברת חסרת פשר והיגיון.
4
מה קראתי עכשיו...
.. | 02-10-2023 22:57
מה קראתי עכשיו
5
לכל המגיבים- הרב...
סרוגים תתביישו על פרסום תגובות מבזות | 03-10-2023 0:17
לכל המגיבים- הרב אלחרר תלמיד חכם ויש לכבדו...סרוגים תתביישו על ביזוי תלמיד חכם שאתם מאפשרים
תלמיד חכם = תלמידו של חכם
יעל | 06-10-2023 13:22
מה שלא מעיד על חכמתו שלו וגם לא על שליטתו במדעים כגון סייסמולוגיה. אפשר לקחת כל אסון טבע, לפשפש בארכיונים, למצוא איזו אמירה אנטישמית שנאמרה לפני האסון, ולעקם עליה את הכתובים.
לכבד את מי? זו בדיחה עלובה!
שפוי פה | 04-10-2023 7:56
איש מסכן. הייתי מרחם עליו אבל הוא לא שווה את זה. חכם אלק
מה ?
זקני ציון | 03-10-2023 9:09
תלמיד חכם אומר דברי חוכמה, לא דברי שטות ולא הפחדות מטופשות של אנשים תמימים.
6
נו נו נו...
מ. אלחרר | 03-10-2023 0:31
נו נו נו למלך מרוקו. ותודה לסרוגים על הבמה הגדולה מידיי
7
סתום את הפה...
כהניסט חמום מח | 03-10-2023 3:05
סתום את הפה שלך יא מטומטם
8
צריך לעשות...
רמי | 03-10-2023 3:44
צריך לעשות לו. סיבוב בשטחים ובגבול עזה כדי שיבין שמוסלמים מרוקאים זה מלאכים לעומת מוסלמים שקוראים לעצמם פלסטינאים
9
אשכרה
אפיקורוס | 03-10-2023 6:47
האיש פולט שטויות בטונות. יש כל כך הרבה אסונות ללא קשר לכלום, יש כל כך הרבה שונאי ישראל שלא נענשים ברעידות אדמה או בכלל, יש כל כך הרבה צדיקים שנופלים עליהם אסונות - שברור שאין קשר בין הדברים ואסור לחבר בין דבר לדבר. העיקר : שייתן הסבר לשואה, בה נספו כל כך הרבה יהודים צדיקים, כולל ילדים.
10
ממש
אחד העם | 03-10-2023 7:43
קשה להאמין שאדם נורמלי עושה כאלה חיבורים חסרי שחר וחסרי בסיס. הבעייה היא שיש מספיק מטומטמים או תמימים שקונים את הסחורה שמוכר האיש הזה. ממש סוחר בפחדים ואשליות. הכותרת דנה במלך מרוקו - אבל הכתובת היא קהל המאמינים המפוחדים... לא ייאמן.
11
מה בדיוק אתה...
רונה כהן | 03-10-2023 7:51
מה בדיוק אתה שותה בבוקר שאתה מדבר ככה די כבר נמאס מאנשים כמוך
12
דבר אחד ברור...
הציוני | 03-10-2023 7:57
דבר אחד ברור שאם דעת פלוני שונה מדעת אלמוני,המוניצום המקובל הוא תרבות התגובות/ הגיבור גם אם זנ לא מובן/ נתפש באותו רגע. ראו מקרנ בן 50 שנה הלא היא הקוספציה האיומה של מר סעירא@
13
יש כאן הרבה...
שא | 03-10-2023 8:49
יש כאן הרבה אשכנזים שמגיבים ברשעות ולא מבינים שומדבר. הרב המרוקאי צודק בכל מילה. בירושלים לא נוגעים. היא רק של יהודים
עוד אמלל מסכן. מקומך במדינת יהודה לא פה
שפוי פה | 04-10-2023 7:57
הרסתם לנו את המדינה אומללים מסכנים ואתם עוד ממשיכים לקשקש, לגדף ולהצדיק קיצוניים אומללים. איזו מסכנה המדינה שלנו!!!!!!
אשכנזים ?
מגיב ברשעות | 03-10-2023 9:13
אנשים עם הגיון וראש חושב, לא קונים שטויות והפחדות של רבנים כאלה. מלך מרוקו הוא הבעיה שלנו ? מה עם אסד,של סוריה, נסראללה של החיזבאללה, ראשי החמאס, פוטין של רוסיה ועוד שונאי ישראל שמחמשים את אויבינו ומתכוננים להשמידנו. חלאס עם השטויות. מזרחיים או אשכנזים - קצת הגיון בריא לא יזיק.
14
"מאמר" עאלק. איך שלא תלביש אותו, המרוקאי יקפו
יוני | 03-10-2023 9:24
המרוקאי יקפוץ לו. הוא בא לחנך את מלך מרוקו? מי הוא בכלל? מלך מרוקו ערבי, זכותו לחשוב אחרת מאיתנו, במדינה שלו כמו בכל מדינות ערב ממש לא אוהבים יהודים אז מה אתה רוצה אדון אלחרר? שמלך מרוקו יסתכל לכיוון של היהודים ויצא נגד העם שלו??? ניסיתי פעם להפעיל את ההיגיון?
15
פשוט דביל וחבל...
| 03-10-2023 9:44
פשוט דביל וחבל שאנשים לא מפעילים את הראש וחושבים בשביל עצמם.
לא לכולם יש ראש להפעיל
מיואש | 03-10-2023 13:06
והמאמר הזה מוכיח זאת.
16
יש אנשים שהחליטו...
דרור ישראל | 03-10-2023 9:45
יש אנשים שהחליטו שהם השם יתברך והם מתעסקים בנבואות כאילו הם יושבים כול ליילה עים השם יתברך והשם מספר להם להם על הנבואות והתוכניות שלה גועל נפש של כול מיני שרלטנים שמבזים את דת משה וישראל , מה זה הרמה הנחותה הזאת ? מי אתם ? אני לא מגן על מלך מרוקו אבל למה אתם גורמים לסכסוכים בין מדינות? אנחנו ביחסים טובים עים מרוקו , אוי איזה תת רמה !
17
יישר כוח כבוד...
דוד בוחבוט | 03-10-2023 9:49
יישר כוח כבוד הרב. כל מה שכתב הרב משה אלחרר אמת לאמיתה.
18
גם הרבנים שעולים להר הבית בשם..
רם | 03-10-2023 10:03
ארגון רבני המערב צריכים לעשות תשובה.
19
ליצן רבני ...
Sam | 03-10-2023 10:05
ליצן רבני
20
מחשבי קיצין
תיפח רוחם של | 03-10-2023 10:10
לא סתם הזהירו חזל מפני מאחזי העיניים האלה. מי מדלם את שכרו של האיש הזה ?
21
משחרב בית המקדש
שבתאי צבי | 03-10-2023 10:13
ניתנה נבואה לשוטים. חכמי ישראל הבינו מזמן שהמתנבאים למיניהם אינם חכמים גדולים. במקרה הנוכחי - מדובר בסתם הונאת הציבור והפחדת אנשים ישרי דרך ותמימים. מי שעיניו בראשו, מבין שמדובר בשרלטנות ממדרגה ראשונה. או בסתם שוטה או שותה....
22
רבנים השמים עצמם...
מיכאל | 03-10-2023 10:39
רבנים השמים עצמם אלוהים כביכול. אין שום כיסוי ושום ביסוס לדבריהם חוץ ממוחותיהם ודמיונותיהם הלוקים בחסר. עדיף להם ולכולנו שישימו מחסום לפיותיהם.
23
אם
אני רק שאלה | 03-10-2023 11:26
אומרים שיהודים חכמים. אז האם נכון לומר שמי שלא חכם הוא לא יהודי ? למשל, הרב הזה... הוא אולי ערב רב ? או מישהו מאבותיו היה ערבי מרוקאי שטימא בת ישראל כשרה ? אם 'ערב רב' זה המענה של רבים מהמגיבים פה - אולי זה תופס גם במקרה של הרב מאחז העיניים הזה...
24
לכל דבר יש לך הסבר
ראובן | 03-10-2023 13:05
אז מה ההסבר לאסון במירון? מי צריך לחזור בתשובה?
25
קראתי שתי שורות...
שטויות | 03-10-2023 13:35
קראתי שתי שורות והבנתי שזה מאמר אווילי. באותו מידה הדתיים צריכים לחזור בתשובה אחרי מה שקרה במירון
26
הרב אלחרר, עכשיו...
ציון נזר | 03-10-2023 20:48
הרב אלחרר, עכשיו כולם יודעים שאכלת לא כשר !
27
כבוד הרב, תחשוב...
דוד | 03-10-2023 23:16
כבוד הרב, תחשוב פעם הבאה לפני שאתה כותב כתבה, חבל סתם להוציא שם רע לרבנים
28
אני גם מאמין...
לא ידוע | 04-10-2023 1:12
אני גם מאמין שמלך מרוקו צריך לחזור בתשובה: לשמור שבת, כשרות, אמונה בצורת ה', חתונהה כדת משה וישראל...
29
מה אתם ריציניים...
אאאאא | 04-10-2023 1:29
מה אתם ריציניים בוינה השתגעתם על כל האאש
30
שמעתי שבמרוקו לא...
100 | 04-10-2023 2:49
שמעתי שבמרוקו לא שומרים הפרדה. סעו לשם כולכם לטפל מייד
31
איזה איש מסכן. כמה אומללות!!!
שפוי פה | 04-10-2023 7:54
פשוט איש אומלל ומסכן שחי בסרט רע. אנחנו מתרחקים מאנשים מסוכנים כאלו כמה שאפשר בחיים!!!!
32
מי האחראי על...
יעקב | 04-10-2023 8:18
מי האחראי על אסון מירון שבו נהרגו עשרות חרדיםהאם יש נבואה של הרבנים לאירוע זה
33
ואנשים כאלו מעורבים...
אלעד | 04-10-2023 8:57
ואנשים כאלו מעורבים במערכת החינוך של הילדים שלי
34
ממש הגיוני כי...
ימני חילוני ליברל | 04-10-2023 10:31
ממש הגיוני כי בישראל אין שום אבו ות נכון?! אסון הכרמל, אסון יורון, אסון ורסאי, פיגועים, רציחות, אנחנו גן עדן עלי אדמות פשוט...
35
רב הפסולת ...
חים | 04-10-2023 14:11
רב הפסולת
36
אשרי המאמין ...
לא ידוע | 04-10-2023 16:17
אשרי המאמין
37
רעידת אדמה
שלמה | 04-10-2023 16:19
רק אני לא ראיתי אף לא רמז בתוכן הספרים הנל לרעידת אדמה במרוקו?? הן אמת שיש בהם אמירה כללית על נקמה בגויים אך אין בהם מאום על המאורע שעליו נסובים דברי כותב המאמר
38
אין אפילו רב...
ירון | 05-10-2023 10:16
אין אפילו רב אחד נורמלי מסביב?
39
אין חד וחלק...
גבי ל. | 05-10-2023 11:35
אין חד וחלק נגמרו.
40
השתן עלה לרב...
טמבל עם תעודת רב | 05-10-2023 15:17
השתן עלה לרב למוח
41
אשרייך הגאון הרב משה אלחרר שליט"א!!!
אוהב ה' | 05-10-2023 18:13
איזה עומק ורחבות של ידיעה ברבותנו הספרדים שחיברת בין דברי הרב עמרם אבורביע והרב דוד הכהן סקלי שאמרו שמי שיפגע בירושלים הוא יפגע לבין מה שאמר מלך מרוקו שהוא ישמור על הזכויות של הערבים בירושלים וישירות בורא עולם נתן לו עונש חמור ביותר אשריינו שיש עוד בדור שלנו גדולי ישראל שיודעים לנתח את המציאות העולמית
42
מי ביבי? ...
א.ד.הוזלות | 05-10-2023 20:23
מי ביבי?
43
קורלציה אינה סיבתיות
יעל | 06-10-2023 13:18
ורב אינו נביא
44
הרבי
נועם | 05-02-2024 18:23
הרבי מלובביץ' מנהיג היהודים