דרישה מרון חולדאי: תאפשר חופש תפילה בתל אביב - סרוגים

דרישה מרון חולדאי: תאפשר חופש תפילה בתל אביב

לאחר שעיריית תל אביב הגבילה את תפילות ההמוניות בעיר בחגי תשרי, פנה סגן ראש העיר חיים גורן בבקשה לראש העיר כי יסיר את המגבלות החדשות

author-image
דרישה מרון חולדאי: תאפשר חופש תפילה בתל אביב
  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90

בעקבות הגבלות שהטילה עיריית תל אביב על התפילות ההמוניות בכניסת ויציאת יום הכיפורים ולאור הפגיעה המסתמנת בחופש הפולחן בחגי תשרי, פנה סגן ראש העירייה, חיים גורן, במכתב נוקב לראש העיר רון חולדאי. במכתבו מבקש גורן לאפשר את קיומן של תפילות החגים במרחב בציבורי, וללא שום הגבלה למתפללים בדיוק כפי שהיה בשנים עברו. בנוסף, מבקש גורן להיערך מראש ולהנחות את גורמי האכיפה והביטחון בעיר להגן על זכויות התושבים הדתיים ולאפשר להם להתפלל בבתי הכנסת בשבתות ובחגים ללא כל הפרעה מצד מפגינים.

עוד באותו נושא

מפגין היכה שוטר בהפגנה מול השר וסרלאוף


15

במכתבו מציין גורן כי "תפילות אלו מושכות קהל רב של אנשים ונשים, דתיים וחילונים, צעירים ומבוגרים ומביאות לידי ביטוי הן את הזהות היהודית בעיר והן את הליברליות שלה. לצערי הרב, גורמים אנטי-דתיים הפועלים בצורה אוטומטית נגד כל סממן של זהות יהודית, שמו להם למטרה לפגוע בתפילות היפות האלו, והחלו להסית כנגד הקהילות המארגנות אותם. לצערי הרב, העירייה בראשותך, קיבלה את טענות הגורמים הנ"ל, והחליטה על הגבלות שונות ומשונות לתפילות אלו- בשעות התפילה, בהצבת מחיצות ועוד – תוך פגיעה חריפה בחופש הפולחן והדת".

(צילום: מרים אלסטר\פלאש 90)

"ואני תוהה האם לציבור הדתי אין זכות להתפלל כמנהגו ולפי המסורת שלו" תמה גורן, "אזכיר כי גם בשנים שעברו הוצבה מחיצה בודדה, כדי לאפשר לשומרי מסורת המקפידים להתפלל בהפרדה לקיים את מנהגם. למי זה הפריע, הרי אין מדובר בחסימה של המרחב הציבורי, ורוב רובה של הכיכר פתוחה למעבר ולתפילה לכל אחד ואחת. גם הגבלת השעות אינה מובנת לי כלל וכלל. ומה יקרה אם התפילה תסתיים כמה דקות לאחר מכן, כל בתי הקפה והעסקים סביב סגורים ממילא, אז מה הטעם בהגבלת הזמן הזו".

דרישה לספק הגנה למתפללים מפני המפגינים

בהמשך מבקש גורן מחולדאי להגן על המתפללים מפני המפגינים: "בנוסף לעניין זה, התוודענו אמש למקרה חמור נוסף, בו בוצעו הפרות סדר והפרעה לתפילות השבת בבית הכנסת משכן הכוהנים לאחר שלבית הכנסת הגיע השר יצחק וסרלאוף שמתגורר בסמיכות. המפגינים הבטיחו לאחר התפילה שעד שמתפללי בית הכנסת לא 'יסלקו' את השר וסרלאוף מבית הכנסת, הם ימשיכו להפגין מחוץ לבית הכנסת ולשבש את מהלך התפילות גם בהמשך- כולל בראש השנה וביום כיפור".

השר יצחק וסרלאוף (צילום: יונתן זינדל\פלאש 90)

"כיוון שכאמור, מדובר בהפרעה לאנשים שומרי שבת וחג, אין ביכולתם לפנות לגורמי האכיפה והביטחון במהלך השבת על מנת שיספקו להם הגנה ויאפשרו להם לקיים את התפילות, ולכן קיים חשש שהפרות הסדר יימשכו באין מפריע ושמתפללי בית הכנסת לא יהיו יכולים להתפלל בחגים הקרובים. אבקשך לפעול ללא דיחוי להתערב בעניין תפילות החגים ולאפשר את קיומן במרחב בציבורי ללא שום הגבלה למתפללים בדיוק כפי שהיה בשנים עברו, ובנוסף להיערך מראש ולהנחות את גורמי האכיפה והביטחון בעיר להגן על זכויות התושבים הדתיים ולאפשר להם להתפלל בבתי הכנסת בשבתות ובחגים ללא כל הפרעה מצד מפגינים".

נציין כי באשר לתפילות הציבור המוסלמי בעיר אין שום מגבלה על המתפללים במרחב הציבורי, לפני כחודשיים נערכה תפילת חג הקורבן בפארק מדרון יפו שנמצא בסמוך לחוף בתל אביב. מי שהוביל את התפילה זהו המחבל המורשע ש'ייח ראאד סלאח עוד נראה בסרטונים כי התפילה נערכה בהפרדה מגדרית למרות האיסור שהוטל מצד העירייה על יהודים לערוך הפרדה מגדרית בתפילת יום העצמאות האחרון.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
להגיש בג"ץ נגד עירייתתל אביב
שלום | 10-09-2023 16:33
נראה בגץ מחייב שלא תהיה הפרדה לתפילות
2
להגיש עתירה לבג"ץ עוד היום!
יהודה נאמן | 10-09-2023 17:31
ולוואי והיא תתקבל.
3
שיסירו את המחסומים...
הצעה | 10-09-2023 17:39
שיסירו את המחסומים ויאפשרו נסיעה בשבת בבני ברק אז נדבר
4
למה להתפלל בחוץ...
ללללל | 10-09-2023 18:39
למה להתפלל בחוץ באמצע כיכר?? בבית כנסת כבר לא מספיק חופש פולין?
5
עיריית בני ברק תסכים להפעיל בית קולנוע בשבת ?
השני שיודע | 10-09-2023 18:56
רוצים שתל אביב תיראה כמו מרסיי או פריז ?
6
ראש העיר מתנהג...
ברזל | 10-09-2023 19:07
ראש העיר מתנהג כאילו הוא אנטיוכוב, ימים הזויים
7
רון חולדה הוא...
מאמין | 10-09-2023 20:26
רון חולדה הוא שליט גרמני עוכר היהדות מה אתם מבקשים מימנו
8
לא ייאמן לאיזה...
אני 6עצמי | 11-09-2023 4:33
לא ייאמן לאיזה שפל הגיעה העיר העברית הראשונה. מלחמה אנטישמית לכל דבר ועניין. החילונים השתלטו על תל אביב בכוח הזרוע. גדלתי באזור שינקין שהיה דתי חרדי לפני 40 שנה, עד שהבוהמה החליטה להשתלט על האזור ולדחוק את הדתיים משם בכוח. בושה. בושה. בושה.
9
אמנם בדמוקרטיה אמור...
יוגב | 11-09-2023 7:05
אמנם בדמוקרטיה אמור להיות חופש הפולחן, אבל מסתבר שדמוקרטיה היא חד צדדית בלבד.
10
את אייכלר וכל...
שילה | 11-09-2023 11:24
את אייכלר וכל החרדים צריך לזרוק לפולין דחוף הם שונאי שונאי ישראל
11
אל תצפו מחול...
אליהו | 11-09-2023 12:47
אל תצפו מחול דאי דבר. מה שצריך לעשות זה להקים ג גרעיני התיישבות תורנית תוך כדי רכישת נכסים ותפיסת חזקה עליהם במוקדי השמאל ואין שום הבדל בין התיישבות ביו״ש או בלוד או רמלה
12
ומה עם הערבים?...
שלום ל. | 11-09-2023 20:06
ומה עם הערבים?
13
לא לוותר ולא...
חיים | 12-09-2023 9:23
לא לוותר ולא להרפות. את חברי ממשלת הזדון האנטי ציומית נרדוף עד לחזרת השלון לידיים ציוניות ראוות. גם האנטי ציונים בגלוי ובהתרסה וגם האנטי ציומים בתחפושת מסוכנים ביותר ומדובר במאבק קריטי וחיוני לעתיד הפרויקט ציוני. אין שום אופציה להרים ידיים או להתפשר
14
כל הכבוד
מורה בישראל | 20-09-2023 13:53
לחיים גורן!!!