הרצוג באזכרתו של פרס: "הזמן לגלות אחריות" - סרוגים

הרצוג באזכרתו של פרס: "הזמן לגלות אחריות"

הרצוג באזכרתו של שמעון פרס ז"ל: "יש לשמור על החברה הישראלית". נכדתו של פרס נעמדה מול קברו עם שלט "אני נאבקת גם בשבילך סבא"

author-image
הרצוג באזכרתו של פרס: "הזמן לגלות אחריות"
  (צילום: עמוס בן גרשום / לע״מ)

היום (רביעי) מתקיים אירוע לרגל מאה שנים להולדתו של הנשיא לשעבר, שמעון פרס, ושבע שנים לפטירתו. האירוע מתקיים בחלקת גדולי האומה בהר הרצל בירושלים. בטקס נמצאים נשיא המדינה יצחק הרצוג, היועץ הבכיר למלך מרוקו, אנדרה אזולאי, משפחתו של פרס ואורחים נוספים. נכדתו של פרס הניפה שלט מחאה מעל קברו.

הנשיא התייחס בדבריו לרפורמה המשפטית: "מדינת ישראל נמצאת כבר כמעט תשעה חודשים בעיצומו של משבר חוקתי וחברתי חריף, שמטלטל באופן מסוכן ביותר את החברה, הכלכלה, ובמיוחד את הביטחון – של מדינת ישראל", אמר הרצוג.

(קרדיט צילום: מרכז פרס לשלום ולחדשנות)

עוד הוסיף הנשיא: "כבר אמרתי ואחזור על כך: אין דרך לפתרון ללא הידברות, אין דרך ללא הקשבה וכבוד. אנחנו חייבים להבין שאם צד אחד ינצח וצד אחד יוכנע – כולנו נפסיד.

"אני עומד כאן בדאגה עמוקה וחרדה גדולה, ומדגיש: חייבים לפתור את המשבר הקשה והמסוכן בין רשויות השלטון, ולקבוע את האיזון הבריא והנכון ביניהן. יש לשמור על החברה הישראלית וחובה לשמור על הדמוקרטיה הישראלית – המבוססת על שלטון חוק שכולל כמובן ציות מלא לפסיקות בית המשפט".

(קרדיט צילום: מרכז פרס לשלום ולחדשנות)

זה זמן להושיט יד וזמן להיענות להושטת יד

הרצוג: "אלה ימים של חשבון נפש – וכולם צריכים לחשוב טוב טוב על ההשלכות של המעשים שלנו. אני שב וקורא לנבחרי הציבור: זה הזמן לגלות אחריות, להביט מציאות בעיניים, ולפעול בכל דרך כדי להגיע להסכמה רחבה".

"אני יודע – זה קשה. לעיתים קשה מנשוא; אבל זה זמן להושיט יד, וזה הזמן להיענות להושטת יד, ולנסות. הרוב המכריע של הציבור מייחל לסיים את המשבר הזה, להעיף את המחלוקת הזאת מסדר היום, ולהתחיל להתעסק ביחד בדברים החשובים באמת".

(צילום: לירן וינשטיין, סרוגים)

"במיוחד בימים האלה, כשהקיטוב והפילוג בשיאם, ונדמה שלחלקנו קשה לדמיין עתיד משותף ומלא תקווה – אני מאמין שעלינו לאמץ את התפיסה ששמעון פרס תמיד הביא עמו: שגם בשיא החרדות צריך להתבונן בקור רוח ולמצוא דרך לצאת מהמשבר בהידברות. יחד. משבר הוא חלק מן האנושיות".

מדינת ישראל חזקה מכל משבר

הנשיא ציין את התנהלותו של שמעון פרס בעת משברים: "כולנו – כל בני האדם וכל החברות והאומות – עברנו או נעבור בחיינו משברים; אבל המבנה והמהות האנושית שלנו בנויים באופן שלא רק מאפשר לנו לצלוח את המשברים הגדולים ביותר, אלא גם מחייב אותנו לעשות זאת".

אני קורא לכולנו ללמוד את השיעור הגדול הזה משמעון פרס; וגם בעת הזאת, ובמיוחד בעת הזאת, לזכור: מדינת ישראל חזקה מכל משבר, החברה הישראלית חזקה מכל משבר".

לסיום אמר: "עבור חלקנו זה קשה, עבור חלקנו זה נראה לפעמים בלתי אפשרי, אבל כמו ששמעון פרס לימד אותי ואותנו – צריך להתעקש ולנסות שוב ושוב ושוב, כי ממשבר אפשר לצמוח וחייבים לצמוח – יחד".

(צילום: ChameleonsEye / Shutterstock.com)

במהלך האזכרה נעמדה מיקה אלמוג, נכדתו של פרס, מול קברו עם שלט "אני נאבקת גם בשבילך סבא" ועם חולצה המוחה כנגד הפשרה המקודמת ברפורמה המשפטית.

(צילום: לירן וינשטיין, סרוגים)

צו השעה מחייב אותנו לחיות ביחד

חמי פרס, בנו ויו"ר מרכז פרס לשלום ולחדשנות: ״השנה אנו מציינים 100 שנים להולדתו אבי, של אחד האבות המייסדים של המדינה".

"את חייו, חזונו ומורשתו אנו מיישמים במרכז פרס לשלום ולחדשנות בכל יום. אנו ממשיכים להפריט את תהליכי השלום והנורמליזציה, ולתרגמם לפרויקטים של קיום משותף יהודי-ערבי – מתוך כבוד הדדי והבנה".

(קרדיט צילום: מרכז פרס לשלום ולחדשנות)

"עלינו להתעשת ולהבין שלישראל שתי מסילות – זו היהודית וזו הדמוקרטית. צו השעה מחייב אותנו לחיות ביחד, להיות שניים ולא אחד. נמשיך ללכת בדרכך אבא, גם אם לא בנעלייך".

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
טוב שלא הוציאה...
חנה | 06-09-2023 12:19
טוב שלא הוציאה אותו מהקבר להפגין
2
איכס אישה מגעילה...
מ.א | 06-09-2023 12:25
איכס אישה מגעילה , ונכדה הזויה מזלזלת בכבודו של סבא שלה . לא מתפלא על על ההתנהגות שלה
3
מעניין למה סוניה...
לוריה מיכאל | 06-09-2023 12:33
מעניין למה סוניה הסבתא לא רצתה לראות את הפרצוף שלו וקבורה בכפר הנוער בן שמן !לא לידו !!!
4
הרצוג שמר על זכות השתיקה בחקירה בעמותות
ע | 06-09-2023 12:51
הוא יכול לדבר על לגלות אחריות או על לקיחת אחריות???
5
הרצוגאין לך בייצים...
גדי | 06-09-2023 12:53
הרצוגאין לך בייצים תיתפטר
6
אבל הסבא שלך...
תומך רבין | 06-09-2023 13:43
אבל הסבא שלך לבד לא ידע מה הוא רוצה. תמיד אצלו היה ככככככככככןןןןןןןן וללללללללללללאאאאטטטט.
7
יופי! קודם תילחמי...
רונית גורני | 06-09-2023 14:01
יופי! קודם תילחמי על הנשים שהוא הטריד ועל עוד פרשות עלומות כמו
8
סבא של הנכדה...
מנדל | 06-09-2023 14:04
סבא של הנכדה ניסה לאנוס את קולט אביטל.והרלששית.עדיךף לא להזכיר את האנס.בלי להזכיר את 1500 קורבנות אוסלו .מקווה שקבור עמוק עמוק.
9
נכדה הזויה נאבקת...
דניאל | 06-09-2023 14:56
נכדה הזויה נאבקת נגד פשרה סבא שלה היה כנשיא המדינה בהחלט תומך בפשרה אבל תראו מה קרה יצאו להפגין כשי שתהיה כאשר יש פשרה הם לא רוצים אותה ורוצים להכתיב הכול
10
שלום
נועם | 10-01-2024 9:05
שלום ארוש מנהיג היהודים