אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הוקפאה הצעת חוק לתוספת תקציב למפלגות בעלות ייצוג נשי גבוה

הצעת חוק לתוספת תקציבית למפלגות שאחוז הנשים בהן מכלל נבחריה לכנסת יהיה גבוה משליש. השר נהרי מש"ס הגיש ערעור שיקפיא את תהליך החקיקהכי החוק יתפגע בעיקר במפלגות החרדיות. בדיקת 'סרוגים' מגלה שאף מפלגה כלל לא זכאית להטבה המוצעת.

הוקפאה הצעת חוק לתוספת תקציב למפלגות בעלות ייצוג נשי גבוה
  השר משולם נהרי (פלאש90)

ערר שהגיש השר משולם נהרי ש"ס) למליאת הממשלה , הביא להקפאתה של הצעת החוק להגדלת תקציב מימון מפלגות למפלגות שתעמודנה בתנאים שנקבעו לעידוד ייצוג נשים. את ההצעה הגישה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה חברת הכנסת ציפי חוטובלי (ליכוד).

על פי הצעת החוק, סיעה שאחוז הנשים בה מכלל חבריה שנבחרו לכנסת יהיה גבוה משליש (35%) תקבלנה תוספת תקציב בסך חמישה מליון שקלים וחצי שיחולקו בין כל המפלגות שעמדו ברף זה.

מבדיקת "סרוגים" את הרכב הכנסת הנוכחית, עולה כי אף מפלגה לא עומדת בתנאי הסף לקבלת התקציב.

בל"ד וישראל ביתנו הכי קרובות לסף, כשכל אחת מהסיעות מורכבת משליש נשי. למרבה ההפתעה בסיעות מרצ וחד"ש אין ולו אישה אחת, בקדימה והליכוד 5 ח"כיות, בעבודה 3. מהמפלגות הדתיות ובוודאי החרדיות אין ייצוג לנשים, כשהאחרונה בהם הייתה ח"כ גילה פינקלשטיין בכנסת ה-16.

בערר שהגיש השבוע, השר נהרי למליאת הממשלה נטען כי הצעת חוק זו עומדת בסתירה מהותית לסעיף 32 בהסכם הקואליציוני בו נקבע כי כל שינוי בשיטת הממשל הבחירות ודיני הבחירות יתבצע רק לאחר בחינת הנושא ע"י וועדה מיוחדת ובהסכמת כל החברות בקואליציה.

נהרי הוסיף ואמר, כי "הצעת החוק הזו פוגעת באופן ממשי בזכותו הדמוקרטית החופשית של האזרח לבחור על פי מצפונו ואמונתו והיא מערבת שיקולים זרים בהליך שאמור להיות חף משיקולים מעין אלו. כשברור לכל שהיא מפלה מראש מפלגות שאין בשורותיהן נשים בגלל ענייני הלכה והשקפת עולם."

בהצעת החוק ישנו סעיף נוסף המבטל את ההטבה אם ביום כינונה של כנסת חדשה 40% מחבריה תהיינה נשים. גם אם יידחה הערעור של השר נהרי, מסתמן כי ההצעה לא תזכה לרוב.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו