סערה במגזר החרדי: התיעוד שזעזע ומכתב המחאה - סרוגים

סערה במגזר החרדי: התיעוד שזעזע ומכתב המחאה

תיעוד של אישה גוללת ספר תורה שתרמה לבית כנסת חרדי בבית שמש עורר סערה במגזר, ראב"ד העדה החרדית ששמע מהסיפור קרא במכתבו "נתנתק מהם ויהיה לנו טוב"

author-image
סערה במגזר החרדי: התיעוד שזעזע ומכתב המחאה
  (צילום: Nati Shohat/FLASH90)

בעוד הרוחות סוערות במדינת ישראל סביב נושא הדרת נשים וטענות בדבר העדפת גברים על נשים צצות להן כפטריות אחר הגשם, בציבור החרדי מסתובב תיעוד שמסעיר את המגזר ומלהיט את הוויכוח סביב אותו נושא – הדרת נשים, רק שהטענות הן להיפך. שוויון מוגזם בין נשים לגברים. התיעוד אף הגיע למעונו של ראב"ד העדה החרדית שפרסם מכתב אזהרה בנושא.

הכנסת ספר תורה. אילוסטרציה (צילום: David Cohen/Flash90)

בתיעוד שפורסם נצפית הכנסת ספר תורה שנערכה בבית כנסת של קהילה חרדית ברמה ד' בבית שמש, לאחר הקריאה בתורה ניגשו גבאי המקום וכיבדו את התורמת לגלול את הספר, זאת בעת שבית הכנסת מלא בגברים החוגגים את המעמד. הצעד התמוה עורר זעם רב במגזר וההשוואות לרפורמים, נשות הכותל ושאר הקהילות הליברליות האמריקאיות לא איחרו לבוא.

עוד באותו נושא

צפו: נשות הכותל עולות לתורה בכותל המערבי


31

טענות על מקרה דומה בעבר, במשפחה אומרים: להד"ם

תחילה הצדיקו עצמם בקהילה כי קיבלו אישור והיתר מרב הקהילה, אולם הרב עצמו מכחיש את הדבר וטוען כי נעשה ללא הסכמתו ואף גער בהם לאחר המעשה. לטענת אחדים מהקהילה מקרה כזה כבר התרחש בעבר, בהכנסת ספר תורה שבה כובדה אשתו של אחד הנגידים הגדולים בציבור החרדי, נינתו של החת"ם סופר, לגלול את ספר התורה כאשר במקום נכחו רבנים ואדמו"רים.

טקס הגבהת וגלילת ספר התורה. אילוסטרציה (צילום: Rafi Letzter/Flash90)

אחד הפעילים בתחום 'משמרת הקודש' במגזר, העלה סטטוס בחשבון הוואטסאפ ששלו – 'האינסטגרם החרדי', בו סיפר כי במשפחתה של הרבנית אומרים: לא היו דברים מעולם. הפעיל הוסיף כי אין חולק כי הדבר אינו מקובל ואינו מצוי בקרב המחנה החרדי. עם זאת יצוין כי על פי ההלכה אין איסור בדבר.

"נתנתק מהם ויהיה טוב לנו"

הסיפור צבר תאוצה במגזר והגיע עד לשולחנו של הרב משה שטרנבוך, ראש אב בית דין של העדה החרדית, או בכינויו המוכר יותר – הראב"ד. קבוצת רבנים עלתה לביתו של הרב וביקשה לשמוע את דעתו – דעת תורה בעניין, הרב הזדעזע מן המקרה, ואמר: "נבלה שנעשתה בישראל, זהו מה שאמרו חז”ל ‘כשהם יורדים יורדים עד למטה’, והירידה הוא לאט לאט עד שהגענו למקום זה, שמכבדים אישה, חייבים להרים קול מחאה על הפגיעה בכבוד התורה ובקדושת התורה”.

הרב משה שטרנבוך ראב"ד העדה החרדית (צילום: Chaim Goldberg/Flash90)

הרב לא הסתפק בשיעורו ואף כתב מכתב מחאה כנגד המעשה, במכתב נאמר: "חרד כל לב כאן כששמענו על קהילה בשורש חרדים ירדו מטה מטה, וכיבדו אשה לגלילה, ופירסמו שבזה הרימו כבוד התורה וכבוד האשה החרדית". הפוסק סיים מכתבו בבקשה: "אחינו בית ישראל נתנתק מהם ויהיה טוב לנו ולבנינו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו