מועצת שומרון פיתחה תכנית למיליון תושבים בשומרון

מועצת שומרון פיתחה תכנית למיליון תושבים בשומרון

מועצה אזורית שומרון פיתחה תכנית מקצועית להגדלת השומרון למיליון תושבים עד שנת 2050, הכוללת: ערים חדשות, אזורי תעשיה, רכבת ושדה תעופה. ראש המועצה יוסי דגן במכתב לראש הממשלה: ״אמצו בממשלה את התכנית, חזקו את הציונות, והורידו את מחירי הדיור במדינה״

מועצת שומרון פיתחה תכנית למיליון תושבים
  (צילום: פלאש90)

במשך למעלה משנה, תחת מעטה חשאיות ומידור, הפעילה מועצה אזורית שומרון צוות נרחב של מהנדסים, אדריכלים, גאוגרפים ויועצים מקצועיים שהכינו תוכנית מקצועית מעשית להגעה למיליון תושבים בשומרון עד שנת 2050.

התוכנית, שתהליך כתיבתה הובל באופן אישי על ידי ראש המועצה יוסי דגן במשך למעלה משנה, גובשה על ידי אנשי המקצוע במועצה אזורית שומרון ומומחים חיצוניים, ובראשם אברהם ושומרון שבות מחברת ענ"ף.

קווי היסוד להגעה למיליון תושבים, גובשו בדיון נרחב בכנס המרכזי השנתי של הנהגות הישובים שקיימה המועצה לפני כ-10 חודשים, בהשתתפות מאות ראשי ישובים בשומרון, מבלי שנחשף צוות המתכננים של התכנית. לאור דברי הנהגות היישובים גיבש צוות התכנית את התכנית המלאה.

התוכנית כוללת הגדלת חלק מהישובים (אשר יהיו מעוניינים בכך) לערים, בניית ערים חדשות, הנחת קווי רכבת למרכז וצפון הארץ, הרחבת הכבישים, הקמת מרכז רפואי במרכז השומרון, שדה תעופה, בניית אזורי תעשיה, הקמת מבני תרבות ועוד.

מיליוני דונמים ריקים

העבודה על התוכנית להרחבת השומרון למיליון תושבים החלה לפני למעלה משנה, וקווי היסוד גובשו בכנס של מאות מנהיגי הישובים במועצה אזורית שומרון לפני כ-10 חודשים, וכעת התכנית נחשפת. בחשיבה ריאלית לשנים קדימה, מדינת ישראל חייבת למצוא פתרונות לבעיה הלאומית של הצפיפות במרכז הארץ. התוכנית יוצאת מנקודת הנחה שהשומרון הוא המפתח לפתרון, מדובר במיליוני דונמים ריקים ועתודות הקרקע היחידות של אדמות מדינה סמוך למרכז, כ20 ק״מ מתל אביב.

התכנית מפרטת ברמת דיוק מקצועי היתכנות תכנונית להגדלת היישובים הקיימים והקמת ערים ויישובים חדשים, וכן לוקחת בחשבון את הקמת התשתיות הנדרשת בשביל להגיע למיליון תושבים בשומרון. התוכנית מהווה חזון ארוך טווח וריאלי לפתרון משבר הדיור בישראל וחיזוק ההתיישבות בשומרון בצורה משמעותית. התוכנית כולה מבוססת על תכנון באדמות מדינה מוכרזות ולוקחת בחשבון שילוב בין יישובים קיימים ואתרים בתכנון מתוך הבנה של השטח מבחינה טופוגרפית, גודל השטח התייחסות לקרבה לישובים ושמירה על מרחבים פתוחים בין ובתוך הישובים וכן שמה דגש על תכנון דרכי הגישה.

ראש המועצה יוסי דגן שיתף את ראש הממשלה בפרטי התכנית במכתב שהעביר לו ובו כתב: ״אזור השומרון הנמצא בלב ארץ ישראל, הינו בעל חשיבות היסטורית ולאומית, ערש התנ"ך ‏והתרבות הישראלית.״ כתב דגן לראש הממשלה והדגיש: ״התוכנית ‏המצורפת, בנויה בצורה שמרנית כך שהישובים ואזורי התעשייה מתוכננים על אדמות מדינה בלבד״

ראש המועצה פירט במכתבו כיצד התכנית עשויה להוות פתרון למשבר הדיור ועתודה לעומס בגוש דן, וחתם את מכתבו בקריאה לראש הממשלה שממשלת ישראל תאמץ בצורה רשמית את התכנית: ״אני קורא לך, אדוני ראש הממשלה, לאמץ תכנית זו כתכנית העבודה של הממשלה הנוכחית למען ‏עתיד ההתיישבות ביו"ש ובכל הארץ ובכך להוריד את מחירי הדיור במרכז הארץ ולחזק את בטחונה של מדינת ישראל על ידי אחיזה בגב ההר ולעשות מעשה אסטרטגי, ציוני וערכי מעין כמותו.״

עתודות הקרקע האחרונות של המדינה

דגן: ״במשך למעלה משנה עמלנו רבות על תכנית להגדלת השומרון למיליון תושבים. בשנת 2023 מדינת ישראל מתמודדת עם אתגרים לאומיים בתחומי הביטחון והדיור, השומרון הנמצא בלב הארץ הינו בעל חשיבות היסטורית ולאומית, ערש התנ"ך והתרבות הישראלית. האזור הינו חשוב לקיומה הביטחוני של מדינת ישראל בשל מיקומו האסטרטגי בלב הארץ, על רכסי ההרים השולטים על לב המדינה. רכסי השומרון הינם עתודות הקרקע האחרונות של המדינה באזור המרכז ומהווים פתרון ציוני לבעיית הדיור ומענה לצורך בפיזור אוכלוסייה."

ראש המועצה דגן מוסיף "תכנית 'שומרון למיליון' בדקה ואשרה שניתן להגיע למעל מיליון תושבים בשומרון. התפיסה שלנו שעלינו להתפתח בשומרון ובכך לפעול לחיזוק האחיזה בארץ, מוכיחה את עצמה ואנחנו מגבירים את הפעולות ביתר שאת״.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו