רבנים בציונות הדתית נגד סמוטריץ': 'הטעייה של הציבור'

רבנים בציונות הדתית נגד סמוטריץ': 'הטעייה של הציבור'

הסערה סביב ההרס בבנימין: לאחר ההרס שביצעו כוחות משטרה ופקחי המנהל האזרחי בגבעת אעירה שחר הסמוכה לישוב כוכב השחר בבנימין, יצאו שורת רבנים בציונות הדתית במכתב חריג ותקפו את דברי מקורבי סמוטריץ'

רבנים בציונות הדתית נגד סמוטריץ': 'הטעיית הציבור'
  הפינוי באעירה שחר (ללא קרדיט)

יומיים לאחר ההרס בגבעת אעירה שחר בבנימין והטענות של מקורבי סמוטריץ" לפיהן המאחז יושב על "קרקעות פרטיות ערביות ועל כן דינו לא היה אפשר למנוע את הפינוי", יצאו אתמול (רביעי) שורת רבנים מהציונות הדתית במכתב חריג לנבחרי הציבור בו מתחו ביקורת על אמירות אלו, וקבעו כי שטחים רבים המוגדרים 'אדמות פרטיות' – כלל אינם כאלו. "אין כל סיבה שמדינת ישראל תכבד רישום שרירותי של ממשלת ירדן".

"רישום שרירותי וחסר סמכות של השלטון הירדני ששלט בארץ בימי טרום מלחמת ששת הימים"

במכתב החריג שמגיע על רקע האמירות שנשמעו לאחר ההרס – לפיהן הגבעה שוכנת ב"אדמות פרטיות ערביות" ועל כן דינה להתפנות, מותחים הרבנים ביקורת על האמירות הללו ומכנים אותן "הטעיה של הציבור הנובעת מאי הבנת המציאות המשפטית של אדמות יהודה ושומרון".

במכתבם מסבירים הרבנים כי קרקעות רבות ביהודה ושומרון המוגדרות כ"קרקעות פרטיות", לא נרכשו מעולם על ידי בעלים כלשהם, ומקורם ברישום שרירותי וחסר סמכות של השלטון הירדני ששלט בארץ בימי טרום מלחמת ששת הימים. על המכתב חתומים בין השאר הרב דב ליאור, הרב שמואל אליהו, הרב דוד חי הכהן, הרב שלמה אבינר והרב אליקים לבנון, לצד שורת רבנים נוספים.

עוד באותו נושא

סמוטריץ' על הפינוי בבנימין: "מדובר בקרקע ערבית"


31

הרבנים הסבירו: "אלו הקרויים 'בעליהן' כלל לא יודעים שהקרקעות רשומות על שמם"

בפתח מכתבם כתבו הרבנים: "לנבחרי הציבור היקרים, אנו פונים אליכם בדרישה לפעול בכל כוחכם נגד הריסות של נקודות התיישבות ברחבי יהודה ושומרון. יש הטוענים שנקודות התיישבות מסויימות הן על אדמות 'ערביות פרטיות', ועל כן דינן להתפנות. יש בטענה זו הטעיה של הציבור, הנובעת מאי-הבנה של המציאות המשפטית של אדמות יהודה ושומרון"

הרבנים הוסיפו והסבירו:  "קצת לפני שחרור יהודה ושומרון חילק חוסיין מלך ירדן, באופן שרירותי וללא כל סמכות, חלקים נרחבים משטחי יהודה ושומרון לחמולות השונות. בעלות זאת מעולם לא מומשה, השדות לא נזרעו, ולרוב מדובר באדמות טרשים שאלו הקרויים 'בעליהן' כלל לא יודעים שהקרקעות רשומות על שמם. אין כל סיבה שמדינת ישראל תכבד את החלוקה השרירותית של חוסיין, ותאפשר בכך השתלטות ערבית על חלקים גדולים מאוד משטחי יהודה ושומרון".

מכתב הרבנים המלא

"מתנגדים לבנייה באדמות פרטיות שנרכשו כדין"

הרבנים הדגישו: "חשוב לנו להבהיר שאנחנו כרבנים מתנגדים לבניה באדמות פרטיות של גויים שנרכשו כדין, ומול עיננו עומדים דברי חז"ל ש-'גזל גוי אסור'. אך ציינו כי "האדמות הנקראות 'פרטיות' מכוח חלוקתו של חוסיין אינן פרטיות כלל ועיקר, *וכל השימוש במעמד של 'קרקעות פרטיות' הוא כלי פוליטי בלבד בידי מתנגדי ההתיישבות".

בין החותמים, הרב שמואל אליהו (צילום: לשכת הרב)

שורת הרבנים סיכמה: "לכן חובה עליכם נבחרי הציבור לעמוד לימינם של המתיישבים החלוצים, שליחי-ציבור של עם ישראל כולו, שנצטווה לרשת את הארץ ולא לעזבה ביד זולתנו מן האומות או לשממה, כלשון הרמב"ן בספר המצוות. הרפואה לחולשות איננה בקבלת הנחות היסוד של האויב, אלא אדרבה – בזקיפות קומה וחיזוק אחיזתנו בכל רחבי ארצנו".

יש לציין שמכתב זה מצטרף לביקורת רבה שנשמעה אצל המתיישבים על יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ'. תושבי הגבעות ביהודה ושומרון, יצאו במתקפה חריפה על השר מכיוון שבנוסף להיותו שר האוצר, הוא גם שר במשרד הביטחון ופינוי הגבעות צריך לעבור תחת אישורו. לאחר שגורמים בסביבתו של  בצלאל סמוטריץ', הבהירו שלא היה ניתן לבטל את ביצוע הפינוי במאחז בבנימין וכי היה ניסיון לדבר עם התושבים ולהעביר אותם למקום אחר, תושבי המאחז תקפו את סמוטריץ' וטענו כי הוא משקר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
יישר כח. סמוטריץ האהוב נכשל כאן קולסאלית
אבי | 17-08-2023 9:44
כשלונו נובע מרצון לשלם מס רצינות לגלנט.
2
כבר דאגתי.עבר יום וה'רבנים' לא חתמו על עצומה
דלת"ש חכם מאד | 17-08-2023 9:45
עכשיו נרגעתי.
3
פוצחים בריקודי מה יפית
אבי | 17-08-2023 12:19
קבוצת רבנים חשובים, שלצערנו פוצחים בריקודי מה יפית. אוי מה היה לנו.
4
סמוטריץ' עצמו היה ראש תנועת רגבים ויודע בדיוק
בן | 17-08-2023 12:29
סמוטריץ' בעצמו יודע מה שווה הרישום הירדני, אבל זה לא מפריע לו לשלוף תירוצים מצוצים מהאצבע. מסתבר שיש לו יותר כישרון במשחק מאשר בהנהגה. הקמארי קורה לך
5
בהנחה שהם צודקים - והם לא.
טופסי | 17-08-2023 16:32
איך אפשר לסמוך על הרבנים הנל.