אושר: הצעד החדש של הממשלה נגד פוליגמיה - סרוגים

אושר: הצעד החדש של הממשלה נגד פוליגמיה

ועדת השרים אישרה את שלילת הזכאות לקרקע נוספת למשפחה פוליגמית. על פי ההחלטה משפחות שכבר מוגדרות כפוליגמיות יקבלו ארכה של שנתיים להסדרת הקרקע בהתאם לדין קודם

author-image
אושר: הצעד החדש של הממשלה נגד פוליגמיה
  אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לתוכן הכתבה (צילום: הדס פרוש\פלאש 90)

ועדת השרים לענייני החברה הבדואית אישרה היום (ב׳) את הצעתם של השרים עמיחי שיקלי ויריב לוין בנושא שינוי במדיניות הקצאת הקרקעות לצורך הסדרת הפזורה הבדואית. במסגרת ההחלטה תישלל הזכאות לקרקע נוספת למשפחה פוליגמית.

יש לציין כי עד כה, ניתן היה להקצות קרקע נוספת ומענק כספי גדול לתא משפחתי במסגרת מו״מ להליכי הסדרת ההתיישבות בפזורה הבדואית, מה שהיווה תמריץ עקיף להמשך קיום תופעת הפוליגמיה, אשר פוגעת בנשים, בילדים ובחברה בכללותה. כעת, על פי החלטת הממשלה, היקף התמורות לתא משפחתי בו מקיים גבר משק בית משותף עם מספר נשים יסתכם ביחידת זכאות אחת בלבד, בדומה לזכאות תא משפחתי בו מקיים גבר משק בית משותף עם אישה אחת, כאשר הקצאת הזכויות במגרש תיעשה בחלקים שווים לכל יחידי התא המשפחתי.

ההחלטה נכנסת לתוקפה באופן מיידי, אך לגבי משפחות פוליגמיות שכבר קיימות במועד החלטה זו תינתן ארכה של שנתיים להסדרת המקרקעין בהתאם לדין הקודם. זאת, כדי לתמרץ מצד אחד את אינטרס ההסדרה, אך מצד שני לקבוע מועד קשיח שלאחריו תישלל הזכאות כאמור ממשפחה שלא הסדירה את המקרקעין בעניינה. לצד זאת, ועדת פשרות תהיה מוסמכת לאשר למשפחה פוליגמית קיימת הקצאת מגרש מגורים נוסף באמצעות רכישה.

השר לוין: "צעד נוסף במאבק בפוליגמיה"

סגן רה״מ ושר המשפטים יריב לוין: ״המהלך שאנו מקדמים היום בהובלת השר שיקלי יסייע באופן משמעותי להתמודדות עם תופעת הפוליגמיה והשלכותיה השליליות. זאת, תוך נטרול התמריץ הכלכלי המשמעותי של קבלת מגרשים לפי ״בית אם״ כפי שהיה עד כה, ומעבר להקצאה שוויונית לפי בית אב" אמר השר.

עוד הוסיף לוין כי "זהו נדבך נוסף וחשוב במאבק בתופעת הפוליגמיה ובהשלכותיה השליליות, המצטרף למהלכים נוספים שקידם משרד המשפטים וכבר אושרו על ידי ועדת השרים. נמשיך לפעול יחד בנחישות לתיקון עוולה חברתית קשה זו״.

שר המשפטים יריב לוין (צילום: יונתן זינדל\פלאש 90)

השר לשוויון החברתי עמיחי שיקלי בירך על אישור ההצעה: ״מיום כניסתי לתפקיד כממונה בין השאר על רשות הבדואים הצבתי בעדיפות עליונה את יעד המאבק הממשלתי בתופעת הפוליגמיה. המהלך הנוכחי שהייתה לי הזכות להוביל במשותף עם השר לוין, ישלול את אחד התמריצים המשמעותיים לעבירת הפוליגמיה, ויחזק את ההגנה על נשים וילדים״.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
ביטוח לאומי על ילדים
אליעזר | 31-07-2023 16:47
נדמה לי שהפולגמים מקבלים תשלומי בטוח לאומי עבור כל הילדים מכל הנשים שיש להם, חייבים אם כן לתקן את החוק שזכות התשלומים יהיה אך ורק לילדים של האשה הראשונה שנשא כחוק ועל שאר הילדים לא ישולמו תשלומי בטוח לאומי או כל זכות שהמדינה נותנת להורי ילדים.
2
האדם הלבן יודע מה טוב לאינדיאנים
ג'סי | 31-07-2023 16:55
האדם הלבן יודע מה טוב לאינדיאנים. ככה אתם עושים לחרדים שרוצים הפרדה מגדרית ועוד. ככה עשיתם לסרוגים שמחקתם להם את המפלגה שלהם ועכשיו אתם תקועים בשיווק הרפורמה עם הימין הקיצוני, כשעם המפדלניקים היה הולך הרבה יותר טוב. צריך להחזיר את הטייס הרב רפי פרץ . סמוטריץ פישל בגדול . מי שדרס את הטייס הרב רפי פרץ , קיבל את מחאת הטייסים! מי שדרס את ראש עריית גבעת שמואל, קיבל את מחאת ראשי הראשויות!  מי שדרס את הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ , קיבל את מחאת האקדמיים. והכל בשביל שנקבל להיות נורווגים בליכוד??? הסרוגים המתונים היו נותנים הרבה אם הם היו חלק מהמשטר וגם כל הציבור היה מתייחס אחרת כשזה בא מהמתונים , האקדמאים ששרתו בצהל וכו' ולמדו בישיבות כל הציבור עובר לגנץ