"ספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש" | סרט גיבורי העל הטוב של השנה

"ספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש" | סרט גיבורי העל הטוב של השנה

"ספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש" הוא סרט חלוצי מבחינת האנימציה שלו, אבל גם סיפור התבגרות מחמם לב עם אקשן טוב ופסקול מצוין. לא רק סרט גיבורי העל הטוב של השנה אלא גם סרט האנימציה הטוב של השנה, שמשאיר אבק למתחרים בדיסני-פיקסאר

"ספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש" | הסרט הטוב של השנה
  (צילום: באדיבות פורום פילם)

מן המפורסמות הוא שסרטי גיבורי על כלואים כבר זמן רב מלכודת מסחרית ויצירתית – אבל פעם בכמה זמן מגיע סרט שהוא סרט גיבורי על רק במקרה. "ספיידרמן: ברחבי ממד העכביש" סובל מכמה וכמה סימפטומים כרוניים של הז'נר, אבל הוא בראש ובראשונה סרט אנימציה מצוין על הרפתקה והתבגרות, עם אקשן מעולה.

לא מזיק שהוא קורה (פחות או יותר) מחוץ לעולם הקולנועי של מארוול, ושהוא מתמקד בגיבור העל הכי מגניב (כלומר, זה שהכי אהבתי כילד).

(באדיבות: פורום פילם)

אחרי שבסרט הקודם ליוינו את מסע הפיכתו של מיילס מורלס (שאמיק מור) לספיידרמן, כעת אנחנו חוזרים פוגשים אותו כשהוא כבר משופשף במקצוע, וחלק מובן מאליו משגרת החיים בניו יורק. מיילס כבר לא ילד, והוא מחכה להגיע לקולג' שבו יוכל לחקור את הקשר שבין היקומים המקבילים שאליהם נחשף בסרט הקודם.

אבל הוא לא נאלץ לחכות עד שיתקבל לקולג': בזכות מרדף אחרי נבל בשם "כתם", בעל יכולות מעבר בין יקומים, הוא נחשף ל"אגודת העכביש" – ארגון שבו חברים הספיידרמנים מכל היקומים, שמטרתו לשמור על הסדר בין כל היקומים. לצד המאבק ב"כתם" ובהרס שהוא זורע, על מיילס לברר מחדש גם מה מגדיר את ספיידרמן, ומה מגדיר אותו.

עוד באותו נושא

שומרי הגלקסיה: חלק 3 | סיום מריר לטרילוגיה מתוקה

את "ברחבי ממדי העכביש" ראיתי באיימקס. חשבתי כשהגעתי שמיותר לראות סרט מצויר על מסך איימקס, וטעיתי. "ברחבי ממדי העכביש" הוא בלי ספק סרט גיבורי העל הטוב של השנה (אם "אלמנטלי" של פיקסאר לא יספק הפתעות מיוחדות – והוא לא יעשה זאת), אבל יחד עם זה הוא גם סרט האנימציה הטוב של השנה.

השיאים הטכניים שיוצרי הסרט הגיעו אליהם הפעם מתעלים אפילו על אלה שנשברו בסרט הקודם, ושוה לראות אותם באיכות ובקנה מידה של איימקס. העולמות השונים שהומצאו בסרט החדש מנקרי עיניים ומשופעים בסגנונות אנימציה מגוונים ומסחררים. הסיבה הזו לבדה מצדיקה המלצה נלהבת ללכת לראות את הסרט בקולנוע.

(באדיבות: פורום פילם)

אבל היא לא הסיבה היחידה. "ברחבי ממדי העכביש" הוא סרט התבגרות מקסים ויצירתי עם הרבה לב, והוא ניגש לסוגיות ספיידרמניות מוכרות מזוויות שגרתיות פחות: מיילס מורלס מתמודד גם הוא עם אבדן, אהבת נעורים, שמירה על זהותו הסודית והרצון להגן על קרוביו.

ספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש

ציון כללי

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
צופים

אבל שלא כמו יתר הספיידרמנים שראינו על המסך, זה ספיידרמן שנמצא בקשר קרוב עם זוג הוריו הביולוגיים, בעל סט כישורים עצמאי, ובעל חוויית חיים שונה משל פיטר פרקר. כמו פיטר גם מיילס הוא תלמיד מחונן ומבריק, אבל בניגוד אליו הוא חי בקרבה אמתית לרחובות ניו יורק, כפי שמעידים אהבתו לאמנות הגרפיטי והפסקול שמלווה את הסרט.גם סיקוונסים מוכרים של התנדנדות על קורים וטיפוס על בניינים ברחבי ניו יורק סיטי מקבלים טיפול חדש ומרענן, והופכים את הספורט הזה למרגש שוב.

מנוחה מהמולטיוורס

יש פגמים. העולם צריך מנוחה מסוגיית המולטיוורס. היקומים המקבילים הפכו הן לגימיק והן למנוע העלילתי של כל מוצר בהוליווד כיום. הקהל התרגל, ושֹבע שאלות של דטרמיניזם, רצון חופשי וריבוי אפשרויות (שמקבלות שוב ושוב את אותן תשובות).

(באדיבות: פורום פילם)

ב"רחבי ממדי העכביש", כל אלה אינהרנטיים לעלילה ובלתי נמנעים. האלמנטים האלה בסרט מעייפים, ונראה שלא נותר מה לחדש בנוגע אליהם. למרבה המזל – הסרט לא נשען עליהם בלבד. הוא מנצל את ההזדמנות למפגנים טכניים מלהיבים.

מנגד, השכילו היוצרים להפריד בין מיילס – שהוא לב הסרט – לבין הגימיקים שמספק השעשוע של הוריאנטיים המולטי־יקומיים. הסיפור מאוורר לשם שינוי, ומסופר בפורמט מסורתי שנזנח, ושמאפשר פיתוח ניאונסים רגשיים בקשר של מיילס עם הוריו, חבריו, ומושא אהבתו.

(באדיבות: פורום פילם)

גם הנבל הבין־יקומי איננו מגלומן שבלוני מלא פתוס מהסוג שמציף את סרטי המולטיוורס של מארוול, אלא טיפוס מרענן (בגילומו רב הפנים של ג'ייסון שוורצמן), בעיצוב לא רגיל.

"ברחבי ממדי העכביש" הוא סרט משעשע, כיפי, עם עומק רגשי, אנימציה מרהיבה ואקשן ראוי לשמו. הוא לא רק בילוי מצוין, אלא סיפור קלאסי שמסופר היטב ובאורח יצירתי. גם למי שלא מבין את כל האזכורים שהסרט מתפקע מהם, לא נותר אלא לחכות לסרט השלישי בסדרת הסרטים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אפילו את ספיידרמן...
דוד | 06-07-2023 21:57
אפילו את ספיידרמן הפכו לשחור בגלל פוליטיקאליקורקט, מחר יעשו גם את שלגיה שחורה,רק השאלה איז השם יתנו לה.