קרב משולש: נפתח המירוץ לראשות מועצת שוהם - סרוגים

קרב משולש: נפתח המירוץ לראשות מועצת שוהם

ראש מועצת שוהם פרש אחרי קדנציה אחת ופתח קרב ירושה משולש בין גלעד רבינוביץ', דפנה רבינוביץ (אין קשר משפחתי) ואלה הדס-דוד. בשיחה עם סרוגים הם עונים על כל השאלות הבוערות

author-image
קרב משולש: נפתח המירוץ לראשות מועצת שוהם
  צילום: לירן וינשטיין

מנהג נפוץ במסורת ערי ישראל מספר על כך שפוליטיקאי העומד בראשות עירייה מסוימת נוהג להודיע על התמודדות לקדנציה נוספת. בשוהם, יישוב המתנהל כשמורת טבע בימים כתיקונם התחיל לתפוס כותרות כשראש המועצה הנוכחי איתן פטיגרו שנבחר לראשות המועצה רק לפני כחמש שנים, כינס את חברי המועצה ועובדיה ובה הודיע כי גמלה בליבו ההחלטה שלא להתמודד פעם נוספת לראשות היישוב.

"החלטתי לחזור להיות תושב מן המניין". אמר פטיגרו ליושבי החדר שהיו המומים מההחלטה. הוא הוסיף "כי לפני חמש שנים, הייתי מודאג מעתידה של שוהם. כסגן ומ״מ ראש המועצה ידעתי מול אילו אתגרים משמעותיים שוהם עומדת, וכי הם ישפיעו על עתיד היישוב עשרות שנים קדימה". הוא מנה את הישגיו למרות האתגרים הרבים שהיו במהלך כהונתו, לרבות משבר הקורונה: "אני גאה על היקף העשייה שהספקנו בזמן קצר, למרות, אתגרי הקורונה ומשבר פוליטי מתמשך שהוביל להעדר תמיכה ותקצוב ממשלתיים. השלמתי את הפרויקטים המורכבים עליהם עבדתי: שכונת הדרים, ייצוב מערכת החינוך, אופק כלכלי חיובי ושיקום תשתיות היישוב".

רבינוביץ או רבינוביץ'?

פרישתו של פטיגרו מהמירוץ הותירה את חבריו לסיעה המומים ובלתי ערוכים למערכה הקרובה. על פי הנכתב בדף הפייסבוק של "שוהם פלוס", העיתון שרואה אור ביישוב נכתב: "עשרים שנה ברצף שראש מועצה הוא נציג "שוהם שלנו" (ראש המועצה הקודם גיל ליבנה, ל.ו), דבריו של ראש המועצה עוררה דאגה בקרב חבריו לסיעת ״התנועה״ שחוששים כי המהלך עלולה לא רק לאבד את השלטון, אלא גם להימחק. הצעד המפתיע של ראש המועצה המכהן פתחה את המירוץ ולראשונה אחרי שני עשורים יכהן אדם בתפקיד שהוא לא מסיעת השלטון, שלושה מועמדים ששניים מהם בעלי אותו שם משפחה (ללא קירבה) ומתמודדת נוספת וצעירה שטוענת לכתר.

המתמודדת הראשונה היא דפנה רבינוביץ שכיהנה בעבר כחברת מועצה במשך 15 שנים, כראש האופוזיציה וכן כחברת קואליציה שהחזיקה בתיק אזור התעשייה. במהלך כהונתה היא הובילה להישגים רבים: חשיפת נתוני המיצ"ב לציבור, פתיחת המרכז לילדים בעלי צרכים מיוחדים ונושאים נוספים בתחום החינוך. סללה את הדרך לפתיחת מרכז הגמלאים ביישוב ולביטול הפיכת המחנה הצבאי "בן-עמי" לכלא צבאי.

כמו כן, הובילה לפיצול המגרשים הגדולים באזור התעשייה ליחידות קטנות, על מנת לסייע בהצלחת העסקים המקומיים. בבחירות האחרונות היא התמודדה ברשימת "לב" של יוסי לוי. כעת היא מבקשת מתושבי היישוב את אמונם על מנת שיעניקו לה את המנדט לעמוד בראשות המועצה.

מולה מתמודד, גלעד רבינוביץ', שועל ותיק המכיר לא פחות כל שביל ופרט ביישוב. רבינוביץ׳ הוא  ראש מפלגת "שוהם בתנופה" כיהן בעבר כסגן ראש המועצה והחזיק בתיק החינוך, תקופה שבה שוהם העפילה לצמרת הזכאים לקבלת תעודות הבגרות. כמו כן פעילותו בתחום החינוך הובילה את שוהם בשילוב בעלי הצרכים המיוחדים במערכת החינוך ה"רגילה".

הזמן הצעיר

מתמודדת שלישית ומפתיעה שהציגה את מועמדותה לא מזמן היא אלה הדס – דוד, אשת חינוך כבת 30. היא מתגוררת בשוהם מגיל שנה והתחנכה ביישוב מגיל צעיר מאוד בתור ילדה קטנה מאוד.  "אני חיה את שהם מגיל אפס" היא מספרת.

בראיון מיוחד לסרוגים התפנתה השלישייה לדבר על הנושאים הבוערים שעל סדר היום ביישוב ועל הקהילה הדתית בפרט.

"נרשת את היישוב במצלמות״

לאחרונה נרשמו מקרים רבים של גניבת רכבים, אין יום שבקבוצת הווצאפ של התושבים לא מדווח על רכב שנגנב, התושבים זועמים על תחושת הביטחון שנעלמה לה. יש לציין שהיישוב איננו מגודר ושכונה חדשה מוקמת ביישוב. בסוגיה הזו שני המתמודדים תמימי דעים בצורך בהתקנת מצלמות ביישוב

דפנה: ״גם כאן, אני מציעה פתרון מעשי וחד משמעי, אחת המשימות הראשיות שלי עבור שוהם, היא הפיכתה ליישוב שיש לו טכנולוגיות של "עיר חכמה". כחלק מהמהלך הזה, שיכלול גם ניטור, בקרה ומניעה באמצעות מיפוי, נוכל לתת מענה ממוקד גם לבעיית הפריצות לבתים ולגניבת רכבים בשוהם. יש לנו מערך מרשים של מתנדבים אזרחים בדמות יחידת ג'יפים שניתן להיעזר בהם, אבל בתקופות שבהן נזהה גל פריצות רחב – קודם כל נסגור את שערי הכניסה ליישוב ונאייש את העמדות שם בשומרים. אדאג לחבר את מצלמות האבטחה שמרשתות את היישוב למוקד "רואה" שישדר לשומרים בזמן אמת וכך הם יוכלו לתת מענה נקודתי בכל עת שיידרשו לכך.

"אגב, אני לא שוללת את האפשרות לשכור את שירותיה של חברת שמירה חיצונית מקצועית, שתיתן מענה בתקופות שבהן אנחנו מזהים שפועלות ביישוב חוליות פורצים מאורגנות שמצריכות תפעול יותר מסיבי. לצד כל זה, בתוכנית שלי מטרה מהותית נוספת, והיא איוש נקודת המשטרה כפי שהיה עד לפני ארבע שנים בשוהם״.

אחד הרכבים שנגנב מהיישוב (צילום דוברות המשטרה)

גלעד: ״נושאי הביטחון וגם הבטיחות מרכזיים בחיינו. גם בנושאים אלו חשוב לקחת אחריות: אפעל להקמת שיטור עירוני פעיל בשיתוף הבט"פ, רישות היישוב במצלמות חכמות עם טכנולוגיה שמזהה פעילויות חריגות, מחוברות למערכת התראה ויחד עם מוקד צופה 24/7, מאפשרות בקרה ושליטה בזמן אמת. בנוסף נדאג לסגירת היישוב בלילות, נבחן השלמת הגידור ההיקפי, הגברת נוכחות של שיטור ופיקוח ברחובות, אכיפה של נהיגה תקינה, קורקינטים ואופניים חשמליים״.

אלה: זו עובדה נכונה ומאוד מעציבה אותי אישית כתושבת היישוב. בשנה האחרונה מרגישים תושבי שוהם חוסר ביטחון גדול מאוד שרק הולך וגובר. רכבים נגנבים ובתים נפרצים. נוכחות המשטרה כאן אינה מורגשת מספיק ומתוך תחושת חוסר האונים של התושבים הוקמה קבוצת ווטס אפ לדיווח על פריצות, גנבות ומעקב אחר רכבים חשודים. גם אני בקבוצה הזאת, וכמה שהיא חשובה – ככה היא גם מדאיגה מאוד.

"לכשאבחר לראשות המועצה אדאג שכל מצלמות הרחוב יהיו תקינות, נדאג להוספת מצלמות ולחיבורן למרכז בקרה במועצה. במקביל, נדאג גם להגביר את אמצעי ההגנה והשמירה על שוהם במעטפת של היישוב ולהחזיר ליישוב את תחנת המשטרה שהייתה בעבר כך שתהיה נוכחות קבועה של אנשי ביטחון ותחושת הביטחון תוגבר. בנוסף, להגברת הביטחון של התושבים בשכונות אני מתכוונת למנות סייר לכל שכונה שיהיה מוכר, נגיש וזמין לכל תושביה. אין סיבה שיישוב שגדל כל כך יהיה כפוף לתחנת ראש העין, המרוחקת מאתנו".

המלחמה בקרן הארנונה

החיים ביישוב קטן מושפעים לא מעט מהנציגות הארצית בפוליטיקה שלנו, בחודשים האחרונים חוק הארנונה המקודם במושב הנוכחי עורר סערה רבה בקרב ראשי הערים. החוק מדבר על כך שהקרן עתידה להתחיל לפעול בשנת 2024, הרשויות המקומיות,

כל אחת לפי חלקה, תפריש לקרן אחוז מסוים מתוך ההכנסות מהגידול בארנונה העסקית בהתאם להכנסה לנפש מארנונה עסקית. שיעור ההפרשה המירבי הוא 28%, המדרגה השנייה היא של 20%, והמדרגה השלישית תעמוד על 15%, המדרגה הרביעית והמינימלית תעמוד על 7.5%.

תיקון משמעותי שהוכנס בחוק הוא שרשויות המדורגות באשכול 1-5 מבחינת המדד החברתי- כלכלי ומבחינת המדד הפריפריאלי יפרישו 20% מהגידול בארנונה שאינה ממגורים לעומת 28% בהצעת המקור.

מהצד השני, מתוך כספי הקרן יינתן מענק שנתי קבוע לרשויות המקומיות בסך 1,850 ₪ עבור כל יחידת דיור שנוספה ברשות משנת 2021. (במקום 2,000 ₪ בהצעה המקורית). בנוסף, רשות מקומית תהיה זכאית למענק שנתי וקבוע בסך 1,000 ₪ בשל כל יחידת דיור שנוספה ברשות המקומית בשנים 2018 עד 2020. (זאת במקום 1,500 לפני השינויים שהוכנסו בחוק).

גלעד: "תושבי שוהם לא יפגעו. אם קרן הארנונה תעבור בחוק ראש מועצת שוהם ומועצת שוהם לא יפרו חוק. אנחנו נוביל פיתוח כלכלי ליישוב והגדלת הכנסות כך שאין לי ספק שתושבי היישוב לא יחושו בהבדל עם או בלי קרן הארנונה".

דפנה: "בימים האלה ישנו מאבק שמנהל המרכז לשלטון מקומי בנושא הזה, ונכון לימים אלו, לא מדובר בעובדה מוגמרת. יתכן שהצעה הזו כלל לא תצא אל הפועל. אך אם נידרש לכך, נערך ונפעל בהתאם – ואקח בחשבון את המקומות שעוד לא אוישו באזורי התעשייה הקודמים, ואתמרץ את אזור התעשייה בדרום היישוב".

אלה: "בכל הקשור לחוק קרן הארנונה, עוד חזון למועד. במידה ואכן ההחלטה הזאת תתקבל, וכולי תקווה שלא, נדון בה ונוודא שתושבי שוהם לא יפגעו".

דפנה רבינוביץ. (צילום: שלי פדן לורבר)

איום על אופיו של היישוב

שוהם ידועה כמקום מאוד מאוד קהילתי, אולם התרחבותה בשנים האחרונות והקמת שכונות חדשות לצד מרכז מסחרי גדול שנבנה בימים אלה מאיימות על אופיו הכפרי של היישוב. "אין ספק שאופיו של יישוב נקבע ע"י החלטות של מנהיגות המועצה אומרת דפנה ומוסיפה: "אני דוגלת במיצוב היישוב כקהילתי – ולמרות הגידול באוכלוסיית התושבים ופתיחת הקניון בכניסה ליישוב, אדאג לתרום לקיום אורח חיים קהילתי וחם בין התושבים באמצעים שונים שיאפשרו מפגשים בלתי אמצעיים של התושבים, התגבשות סביב פעילויות שונות וחיבור בין כל שכבות, מגזרי וגילי האוכלוסייה בשוהם".

אלה: "כשהגעתי לשוהם בילדותי, צביון היישוב היה כפרי. אלא שבזכות אופי היישוב ומערכת החינוך הטובה בו הוא משך אליו רבים וזאת לצד בנים ממשיכים שרצו לגדל את הדור הבא שלהם כאן. זהו מצב נתון, יש כאן כבר למעלה מ-23,000 תושבים וכדי שיוכלו לקנות קרוב לבית ולא לנסוע ליישובים סמוכים יש צורך במרכזי קניות נוספים. לדעתי מיקום הקניון בכניסה ליישוב ולא במרכזו לא יפגע באופי היישוב. כמובן שתפקיד המועצה הוא לדאוג לכבישים נוספים ולכניסות ויציאות נוספות למרכז שימנעו פקקים מיותרים ולדאוג לכך שהמרכז החדש לא יפגום באיכות החיים של התושבים הגרים בסמוך. באיזון נכון ניתן לעשות את זה ושכל הצדדים יהיו מרוצים".

הקניון החדש בכניסה ליישוב (צילום: לירן וינשטיין)

גלעד: "אופי היישוב של שוהם נקבע קודם כול בזכות התושבים המיוחדים שלו. הצלחנו לשמור על אופי של יישוב קהילתי גם כאשר היישוב גדל. אני מתכוון כראש המועצה לחזק ולהעמיד תקציבים לפעילויות קהילתיות שמטרתן חיזוק קהילות היישוב וחיזוק בין קהילות היישוב״. הוא מציין ומוסיף: ״שאני מדבר על קהילות אני מתכוון לא רק לציבור דתי, מסורתי וחילוני. אלא גם לקהילת צעירים, אזרחים ותיקים, ציבור התלמידים ועוד. מעבר לכך המשימה שלי היא לאזן בין הפיתוח הכלכלי של היישוב לבין הקהילתיות. אנחנו נקדם גם את הקהילתיות וגם את עולם הכלכלה״.

אמפי במחלוקת

לצד השינוי אופיו הקהילתי , ישנו מאבק סביב הנוף הטבעי ביישוב. בימים אלה נבנה אמפי תיאטרון ממזרח לשוהם בסמוך לפארק, הקמת המבנה עוררה זעם רב בקרב תושבים החוששים לפגיעה בשמורת הטבע למד היישוב.  רבינוביץ מבהירה כי אם וכאשר תיבחר היא תבחן את המשמעות סביב תפוח האדמה הלוהט: "האמפי כבר מוקם בימים אלו, כך שלצערי – אם ישנה פגיעה סביבתית, היא כבר מתחוללת בימים אלו. ברגע שאבחר לראשות המועצה, ימונה מטעמי יועץ מקצועי, שיבחן את כל המשמעויות וההשלכות האקולוגיות, ונפעל בהתאם להמלצותיו למען שימור הקיים ותחזוקה עתידית על החי והצומח שבאזור".

גלעד: ״האמפי כבר בתהליך הקמה. אכנס לעובי הקורה עם היבחרי ואדאג להפוך את האתר למרכז מבקרים, כפי שגם תוכנן, ליער שוהם. המטרה להקים נכס אקולוגי ומרכז למידה שיאפשרו הרחבת פעילויות בטבע של מערכת החינוך היישובית״.

אלה: "באופן אישי התנגדתי להקמת האמפי תיאטרון ביישוב. בעיניי אחת הנקודות הייחודיות ביותר בשוהם היא העובדה שמדובר ביישוב מוקף בירוק וזה חשוב הרבה יותר מאשר עוד פיל לבן בשוליו שהקמתו תפגע ללא ספק בחי ובצומח. כשאהיה ראשת המועצה אפעל לשנות את ההחלטה להקמת האמפי".

גלעד רבינוביץ. (צילום: קרן מזור)

אין אוויר לתושבים

אך האיום המרכזי בנושאי ובריאות הוא הנתון הלא מחמיא שזכתה בו שוהם כמקום 7 ברשימת הסובלים ממחלת האסטמה (כ-11% מכלל האוכלוסייה בישראל). התופעה הזו מתקיימת בשל שריפות של צמיגים ואביזרי חשמל בסמוך ליישוב, התושבים מתלוננים ללא הרף.

עבדכם הנאמן הכותב כתבה זו קם כל בוקר שריח שריפה באפו. "כדי לפתור בעיות מסוג זה צריך לקיים שיח ממוקד עם השלטון המרכזי". מספר גלעד ומוסיף "מקור הבעיה אינו ביישובים הסמוכים אלא ביישובים ערבים בשומרון. אנחנו נשמור על שוהם כמקום כפרי וקהילתי ובמקרים הנקודתיים שיהיה צריך להפעיל אכיפה מקומית לא אחשוש לעשות זאת"

דפנה התייחסה גם והרחיבה: "אשתמש בכל האמצעים הטכנולוגיים המתקדמים ואקים עמדת ניטור, נלמד את מידת ואופן ההשפעה ונדע להעניק פתרון מיטבי ואיכותי". אומרת רבינוביץ. לגבי אמצעי האכיפה היישובים, היא טוענת שהם אינם רלוונטים לנושא ומטילה את האחריות בטיפול בנושא על המנהל האזרחי.

לדבריה: "הם האחראים על המשרפות האלה שמעבר לקו הירוק, שרוחות מזרחיות מנדפות את הזוהמה והעשן שלהן לכיווננו". היא מתארת מספר דרכים בהן יש להיאבק במפגע הסביבתי. "אם המנהל האזרחי חוטא לתפקידו – ישנן דרכים רבות שיאלצו אותו לפעול, כמו למשל הגשת תביעה כנגד משרד הביטחון, משרד הפנים, המשרד לאיכות הסביבה והמנהל האזרחי –  שם נדרוש מהם להבין, כיצד הוא מאפשר התנהלות רשלנית בכל הקשור לבריאותם של תושבים ביישובים סמוכים. באופן הזה, הוא יידרש לתשובות וגם לפתרונות מיידיים. אגב, קיימת תביעה כזו שהגישה המועצה האזורית לכיש, ולמדתי אותה על בוריה".

אלה: "בכל הקשור לזיהום האוויר – שוהם ויישובי הסביבה סובלים קשות מבעיות זיהום אוויר שמגיע בעיקרו מהרשות הפלסטינית. אפעל מול משרדי הממשלה לטיפול בבעיה הקשה הזאת שמטרידה גם אותי כתושבת היישוב – ונדאג שהשרים הרלוונטיים יתעדפו אותה בעדיפות עליונה".

אלה הדס דוד (צילום: קרן מזור)

מארג יוצא דופן של יחסי דתיים – חילוניים

הציבור הדתי לאומי בשוהם מהווה חלק נכבד מאוכלוסיית היישוב, לאורך השנים נפתחו בית ספר יסודי, מספר רב של בתי כנסת, מערך שיעורים שמוביל אותו הרב דוד סתיו יחד עם בית המדרש המקומי המלמדים בו אברכי כולל מהציונות הדתית ובית חב״ד מקומי בניהולו של שליח חב״ד הרב מנחם גרינברג שפתח השנה בית כנסת נוסף בשכונה החדשה ומקיים מגוון של פעילויות לציבור הרחב.

שוהם ידועה כסמל ומופת לסטטוס קוו ובה חיים דתיים לצד חילוניים בסולידריות, מיקרוקוסמוס שאמור להווה השראה. "בשוהם ישנו מארג יוצא דופן וייחודי של קשרי קהילה ותושבות בין דתיים וחילוניים. סטטוס קוו שיכול להוות דוגמה בהחלט גם במישור הלאומי", מתארת דפנה רבינוביץ את הייחודיות של היישוב.

אולם, השנה הוחלט על הקמת בית תפילה רפורמי שדבר הקמתו עורר הדים רבים מצד מספר תושבים. "בית הכנסת הרפורמי אושר כבר בקדנציה של המועצה הקודמת, והוא עובדה מוגמרת בשטח." אומרת דפנה ומחדדת: "אין לי ספק שכולנו יחד כקהילה נדע לכבד את כל הזרמים ואת כל הצבעים והגוונים, האמונות והדעות – שכן  אלה הופכים אותנו להיות היישוב המאוד מיוחד שאנחנו".

גלעד: "הקמת המרכז הרפורמי ביישוב היא עובדה קיימת. אין מי שחולק שכל קהילות היישוב צריכות לקבל שירות ואת הקו הזה הובילה הנהגת הישוב הקודמת". 

לדבריו: "מותר שיהיו מחלוקות. מותר לאנשים לבחור סגנון חיים שונה. אבל  הבנייה של חיים משותפים היא משימה שכולנו צריכים לעבוד בה למרות המחלוקות. אני אוביל יחד עם שותפי למועצת היישוב צוות שיקום כול בוקר וידאג לעשות חינוך טוב יותר, קהילה טובה יותר, חידוש פני היישוב ועוד. מאבקים לא מקדמים."

אלה: "שוהם היא אכן מופת לדו קיום, והיא במובן מסוים גם מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית. אין סיבה למחאה מצד אחד, כמו שאין גם סיבה למחאה מהצד השני. לכולם יש מקום וערך הסובלנות ודו הקיום חשובים מאוד ונקפיד עליהם".

"נחזק את התרבות התורנית"

נדבך נוסף החשוב לקהילה הדתית היא תרבות תורנית שקיימת, אך לדעת הכותב יש צורך לתת לה דחיפה נוספת מעבר לקיים. "אני בהחלט רואה צורך לחזק את אירועי התרבות בשוהם בכללם תרבות תורנית ולהתאימם לכל קהילות היישוב. אומר גלעד ומוסיף: "שבתות חזנות בבתי הכנסת, שבתות פייטנות. מופעי קיץ המשלבים תרבות יהודית עם תרבות ישראלית".

הרצאות ושיחות ברוח תרבות ישראלית ויהודית שאליהן אני מצפה שיגיעו כל תושבי היישוב. המחלקה לתרבות תורנית בהנהגת רב הישוב וקברניטי הקהילה הציונית דתית עושים עבודה מצוינת בקרוב לבבות ובכלל ובכוונתי להגדיל עבורם את המשאבים כדי שהעבודה תהיה עוד יותר טובה".

דפנה: "למגזר הדתי יש סיעה שמונה בד"כ שני נציגים, ובכל עת שפנו, פניהם לא הושבו ריקם. אין ספק שבמסגרת האסטרטגיה שאתווה – שכאמור דוגלת בקהילה מחוברת ובניהול אישי,

כל נושא התכנים והאירועים הנוספים יישקלו יחד עם כלל השותפים במועצה, ויתקבלו באופן כזה שיאפשר שמירה על סטטוס קוו בין כולם, ועל שביעות רצון גבוהה של כל המגזרים. תמיד שוהם ידעה לנהל את היחסים האלה באופן שקול והוגן, וכראשת מועצה אקפיד על כך ואמשיך לקדם את הקהילה, על פי כל הצרכים הספציפיים של כל מגזר״.

אלה: "אני בעד שוויון ופלורליזם. בשוהם יש מקום לכולם, דתיים וחילוניים, והמועצה צריכה לתת את הפתרונות לכל סוגי האוכלוסיות עם התרבות שלהם ואף אחת מצורות התרבות לא צריכה לבוא על חשבון השנייה".

מרכז ספרא לבתי כנסת (צילום: לירן וינשטיין)

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו