אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שפירא: כסף מהקרן – כמו חטא המרגלים

בשיחה שקיים ראש ישיבת מרכז הרב, הרב יעקב שפירא הוא משווה בין חטא המרגלים לבין קבלת כספים מהקרן לידידות "אבי מורי זצ"ל יצא בתקיפות רבה ואמר שאסור ליטול מהם כלום"

הרב שפירא: כסף מהקרן - כמו חטא המרגלים
  אי אפשר שלא להיות מושפעים. הרב שפירא (פלאש90)

ראש ישיבת 'מרכז הרב' הרב יעקב שפירא נוקט במילים קשות נגד מי שמשתמש בכספי הקרן לידידות.

בשיחה שנשא בישיבת מרכז הרב בשבת שעברה (פרשת שלח), התייחס הרב שפירא כמובן לחטא המרגלים והביא את קושיית המפרשים מה קרה למרגלים שהיו כשרים שפתאום שינו את דעתם ודיברו נגד העלייה לארץ ישראל.

בתוך השיחה התייחס הרב שפירא גם לסוגיה שמסעירה את הציבור הדתי בשבועות האחרונים והיא קבלת הכספים מהקרן לידידות: "מפעם לפעם עולה מחדש השאלה האם אפשר לקחת כסף מ"הקרן לידידות" שמי שעומד מאחוריה הם קבוצה נוצרית-מסיונרית."

בהמשך מביא הרב שפירא עדות מאביו, הרב הראשי לישראל הרב אברהם שפירא זצ"ל שהיה ראש ישיבת 'מרכז הרב': "אבי מורי זצ"ל יצא בתקיפות רבה ואמר שאסור ליטול מהם כלום. אחד מראשי הקרן הופיע פעם בביתנו ונאלץ לעזוב בבושת פנים, ואבי מורי זצ"ל אף כתב על כך מכתב גלוי לאחר הרבנים בצפון הארץ."

את הנושא חתם הרב שפירא בהשוואה בין מקבלי הכספים מהקרן לידידות לבין חטא המרגלים: "לצערנו, ישנם אנשים שמחפשים היתרים בכל מיני הסברים שונים ומשונים. וכי מישהו שמקבל מהם כסף יוכל לומר בודאות שלא יושפע מהם בכלשהו? הרי המרגלים 'באותו שעה היו כשרים', ואחר כך, כמו שהסביר המהר"ל, כשנהיו שלוחים של רשעים – הפכו אף הם לרשעים."

"…כשהאדם לא רוצה משהו מסוים, אז גם אם יראו לו בנסי-נסים שקורה משהו – זה לא יעזור כלום. הוא תמיד יהיה מושפע מהדעה הקדומה שלו, הוא תמיד 'משוחד'."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
אבל "הרב הגאון הגדול" אליעזר מלמד מתיר???
תם | 23-06-2014 22:00
2
זה ההבדל בין דורות ראשונים לדורות אחרונים
משפחה שכזו | 23-06-2014 22:57
בדורות הראשונים של מרנן ורבנן גדולי העולם הסתכלו רק על האמת הצרופה לא ראו כסף ולא הריחו כסף ולכן תורתם היה זכה ונקיה אבל כיום רבנים מריחים כסף ומסתנורים ואז הכל מותר והכל שרוי אפילו לפנות גבעה בארץ ישראל תמורת בצע כסף למוסדות למרות שבאותו הבוקר היה על הגבעה חיוב מסירות נפש ואכמ"ל ולכן גם הכסף של הנוצרים מותר בקיצור העיקר זה לקבל את הכסף אחרי זה ימצאו את הסעיף שממנו ניתן להוכיח שזה מותר אבל קודם כל שהכסף יהיה בכיס אחרי זה כבר יוכלו יותר בנחת למצוא את ההיתר
3
לא הוגן
יצחק | 24-06-2014 4:41
לקחת דרשה כהתייחסות ישירה והשואה ותקיפה
4
ל-1
קו(ק)ניק | 24-06-2014 14:33
גם אני חושב שאין לקבל אגורה מהקרן אבל זה לא אומר שאם ישנם רבנים שחולקים על כך מותר לזלזל בהם. אני לא אומר שצריך "להכיל" ועוד כל מיני משפטים יפי נפש. אני בטוח שאותם רבנים(ולא "רבנים") הם ת"ח גדולים וענקים. אבל זה שבדבר אחד הם לפי שיטתנו טועים לא נותן היתר לזלזל בכבודם.
5
רב יישוב שחולק על גדולי הדור מצווה וחובה לזלזל בו
למגיב 4 | 24-06-2014 16:15
רב יישוב גם צריך ענווה והתבטלות לגדולי הדור במיוחד כמו מרנן הגר"א שפירא והגר"מ אליהו זצוק"ל לא יתכן שהוא יעז לפתוח את פיו נגדם (ואפילו אם המשפחה שלו מחזיקה בערוצי תקשורת ומנסים כך לקבוע את דעת הקהל)
6
רבני הציונות הדתית מתחלקים ל 2
חוככא | 24-06-2014 17:35
יש את הרבנים תלמידי החכמים שבדור שתורתם אומנותם משחר ודעת דעת תורה והם אלו שפסקו שאסור לקחת את הכסף ויש את המכונים רבנים שדעתם קצרה ותאוותם גדולה והם אלו שמתירים לקחת את הכסף כי הרבה לכסף אין ריח ואין טעם אולי שיפסקו שצריך להטביל את הכסף במקווה וכך יטוהר הכסף