המועצה לצרכנות נגד HP: "מנצלת את כוחה" - סרוגים

המועצה לצרכנות נגד HP: "מנצלת את כוחה"

המועצה לצרכנות נגד חברת HP: לטענתם החברה מנצלת את כוחה ויוצרת מונופול בתחום מחסניות הדיו כאשר היא מונעת מצרכנים לרכוש מחסניות דיו זולות מחברות אחרות ובכך מונעת תחרות

המועצה לצרכנות נגד HP: "מנצלת את כוחה"
  צילום: שאטרסטוק

המועצה לצרכנות נגד חברת HP: "עולה חשש כי HP מנסה למנוע תחרות בתחום מחסניות הדיו למדפסות. דרישתה לעדכון התוכנה מונעת מצרכנים לרכוש מחסניות דיו זולות מחברות אחרות".

אל המועצה לצרכנות הגיע מידע, ממנו עלה כי צרכנים שרכשו מדפסת HP וביצעו  עדכון תוכנה (הנדרש ע"י החברה)  לכאורה לצורך עדכון האבטחה של המדפסת, גילו לתדהמתם כי לא ניתן לעשות כל שימוש במחסנית דיו של חברות אחרות.

מבדיקה של המועצה לצרכנות עלה כי מחסנית הדיו של HP יקרות לעין ערוך ממחסניות דיו אחרות הקיימות בשוק.

עד כה ניתן היה לרכוש מדפסות של יצרנים אחרים, דבר שיצר תחרות בין היצרנים והחלופות. מדובר בשוק שבניגוד לנדמה,  אינו רווי מתחרים, שוק בו חברת HP היא בעלת נתח ניכר,  הן באופן ישיר והן בצירוף מדפסות "סמסונג"  אותן רכשה.

לטענת המועצה לצרכנות, קיים גם  קשר בין חברת HP לחברת קנון המייצרת עבור החברה את המדפסות, ומוכרת אף היא מדפסות בישראל. כתוצאה מכך הפכה HP לשחקן המוביל בשוק המדפסות בישראל, ובעזרת המהלך האחרון, אם יצליח, גם של שוק מחסניות הדיו. לטענת המועצה לצרכנות, מהלך זה הוא אנטי צרכני, אינו תחרותי, וHP מנצלת בו את כוחה ומונעת תחרות.

המהלך לא חדש, והחברה התחייבה במסגרת מספר הסכמי פשרה בתובענות ייצוגיות בארץ ובעולם לפצות את הצרכנים שרכשו ממנה מדפסות,  על מהלך דומה שעשתה.

בשנת 2018 הגיעה החברה להסכם פשרה בארה"ב במסגרתו שילמה 1.5 מיליון דולר. ב2019 אישר בית המשפט העליון בקנדה פיצוי לצרכנים בגובה של 700,000 דולר קנדי. ב-2020 הודיעה HP כי תשלם 50 דולר אוסטרלי לכל צרכן שנפגע מהמהלך והתחייבה בנוסף שלא לחזור על פעולותיה. ב2022 הוסכם כי חברת HP תפצה את צרכנייה האירופאים בסכום של כ-1,350,000 אירו.

בתובענה ייצוגית שהוגשה בישראל התחייבה HP ליידע את  הצרכנים בחזית האריזה, על היעדר האפשרות לשימוש במחסניות אחרות  בשל מערכת אבטחה דינאמית, והחברה חויבה לשלם פיצוי בסך של 6,000,000 ₪ .

המועצה לצרכנות פנתה אל הממונה על התחרות בבקשה לקיים בדיקה מהירה של חלקה של HP בשוק המדפסות בישראל, ולבדוק חשד לביצוע עבירות על חוק התחרות. בנוסף קוראת המועצה לצרכנות קוראת למשרד הכלכלה ולממונה על התחרות לפעול בהקדם לתיקון חקיקה או נקיטת הליכים מנהליים שיאפשר הגבלת שימוש במוצרים התואמים למדפסות, ולאפשר תחרות שמשמעותה – הורדת מחירים.

מחברת HP נמסר בתגובה כי "כמו חברות רבות, HP מיישמת באופן קבוע עדכוני קושחה כדי לשמור על פונקציונליות מעודכנת וכדי לשפר את חווית ההדפסה עבור הלקוחות שלנו, ועל מנת להגן על זכויות הקניין הרוחני של HP".

לדבריהם, "חלק מהמדפסות של HP מצוידות בפיצ'ר 'אבטחה דינאמית' (Dynamic Security) שעשוי לחסום חלק מהמחסניות שאינן בעלות שבבים או מעגלים אלקטרוניים של HP. אין בכך כדי להביא לכך שצרכנים אינם יכולים להשתמש במחסניות מחודשות, ממולאות או בשימוש חוזר מתוצרת צדדים שלישיים. קיימים מספר מקורות למחסניות כאמור, שמבצעים שימוש חוזר בשבב או במעגלים אלקטרוניים של HP, ולכן אינם מושפעים מטכנולוגיית 'אבטחה דינאמית'".

"מדפסות בעלות פיצ'ר של "אבטחה דינאמית" מסומנות ככאלה על אריזות המוצר שלנו, על הרכיבים הטכניים וחומרים מקוונים שונים, והכל בהתאם לחוקים המקומיים, ולאחר שהנושא נדון בבית המשפט. בכל הנוגע לעדכוני קושחה, ברוב המקרים, צרכנים יכולים לבחור כיצד הם יקבלו עדכוני קושחה דרך הגדרות המדפסת שלהם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו