אבל מה עם נועה קירל? | על הסרטון של הרב אילעאי עופרן - סרוגים

אבל מה עם נועה קירל? | על הסרטון של הרב אילעאי עופרן

יש משהו מאוד קל בלשלוף את נעה קירל והיוניקורן שלה בכדי להדוף כל ביקורת עצמית ודיון ענייני בנושאים אחרים. השיטה הזו שנפוצה יותר ויותר אצל נבחרי הציבור מחלחלת יופי גם אל הבוחרים, שהם אנחנו

author-image
אבל מה עם נועה קירל? | על הסרטון של הרב אילעאי עופרן

השבוע פורסם סרטון של הרב אילעאי עופרן ברשת, ובו הוא ממליץ לבני הנוער להמינע משירת שירים הקשורים בנקמה כ"זכרני נא", "ויפן כה וכה" ואחרים.

כרכז פרויקט "חדר השאלות" של "נאמני תורה ועבודה", תחתיו פורסם הסרטון, עקבתי בין השאר על התגובות שעורר הסרטון במרחבי הרשת. היו לא מעט תגובות מחזקות ותומכות, אך היו גם לא מעט תגובות שכללו ביקורת. ככל שהביקורת הייתה עניינית, היה גם מעניין לקרוא אותה ולדון בה. אבל היו גם תגובות לא ענייניות שניתן ללמוד מהן כמה דברים על רמת השיח הציבורי בעת הזו.

תגובה שחזרה על עצמה כמה פעמים העמידה את ההתנגדות ל"זכרני נא" אל מול ההתנגדות שכביכול לא נשמעה מצד הרב אילעאי לשירה של נעה קירל. מעקב קליל אחר ערוץ הכנסת מגלה כי הזמרת הצעירה מקבלת מקום של כבוד לא רק בתגובות על סרטון כנגד "זכרני נא", אלא גם על דוכן מליאת הכנסת בנאומו של ח"כ גפני.

גפני התמודד עם ביקורת ציבורית על תקציבים הניתנים לחינוך שאינו כולל לימודי ליבה, ולמול ביקורת זו הוא שולף את "טיעון נעה קירל" בכדי לומר- אז מה אם אין אצלנו ליבה? מה עדיף, חינוך לנעה קירל?". בדומה לכך, כאמור, הסרטון של הרב אילעאי עופרן שהעלנו לרשת גרר תגובות המקשות: "זכרני נא אסור לשיר, אבל "יוניקורן של נעה קירל כן?!

יש משהו מאוד קל בלשלוף את נעה קירל והיוניקורן שלה בכדי להדוף כל ביקורת עצמית ודיון ענייני בנושאים אחרים. השיטה הזו שנפוצה יותר ויותר אצל נבחרי הציבור מחלחלת יופי גם אל הבוחרים, שהם אנחנו. והפספוס הגדול שבה הוא חוסר היכולת לאחוז בשני קצוות של חבל, וצורך כלשהו לראות את הכל בשחור-לבן.

צריך לומר את הדברים כך: ניתן לחשוב שסבסוד של המדינה ללימודים ללא ליבה הם דבר לא נכון שיפגע בציבור החרדי ובמדינה כולה לאורך זמן פגיעה קשה, ובאותה נשימה לחשוב שאת החינוך הממלכתי או הממלכתי דתי יש להעשיר בתכנים טובים וערכיים. אף אחד לא אמר שזה או ראשונים ואחרונים או בהכרח נעה קירל.

עוד באותו נושא

הרב אילעאי עופרן לנוער: אל תשירו את השירים האלה


145

כמו כן, מותר לראות תופעה של בני נוער דתיים שרים בלהט "זכרני נא", באווירת נקמה וכוחניות ולהזהיר מהתופעה כמשהו שיוצר נזק הן להם והן לסביבה. במקביל, באותה נשימה, מותר לומר לנוער שהופעה עם רמזים מיניים ותלבושת מסוג מסוים היא גם דבר שיוצר נזק בכמה מישורים, ולהחזיק בשני הדברים האלה בלי שום קשר אחד לשני. זה לא חייב להיות או זה או זה.

אפרופו "זכרני נא" ושמשון? נסו לפעמים להחזיק בשני עמודים במקביל ולעמוד באמצע. אל תהיו חדי קרן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
נסיונות בבני אדם
מתבונן | 28-05-2023 9:48
נסו לפעמים להחזיק בשני עמודים במקביל ולעמוד באמצע. במילים אחרות - מצד אחד תהיו דתיים, מצד שני תהנו מהחילוניות. זו הדרך הבטוחה להפיל על עצמכם ועל אחרים את הבנין כולו. התאבדות רוחנית נעימה!
2
אני בכלל לא...
אני | 28-05-2023 10:31
אני בכלל לא מבינה למה מתעסקים עם הילדה הזו מה רוצים ממנה הרי עד כמה שאני יודעת ויודעת הרבה על דת דתיים לא אמורים לראות טלויזיה או להסתכל על נשים מה קורה לדת בארץ
. החרדים...
שושנה | 28-05-2023 11:48
. החרדים מממשש שגרים בבידוד , אכן , אינם יודעים מה קורה ואינם מגיבים !! דתיים וחרדים מודרנים לא חיים בבידוד .הם מאד מעורבים באוכלוסיה .מספיק שיש להם אולי משפחה חילונית שיש שם מסך , וכמעט כללל הערוצים שידרו את השיר !!! מאדדד מענין , שגם קומיקאי ותסרטיאי נתן את דעתו , על הריקוד הדי מביך ומיני שלה מול כל הקהל!!! ולאט לאט סטנדפיסטים המומים מכך , שהדור הנוכחי איבד את איכות השירה וההופעה הישראלית !!! תחרויות של לפני 10/20/30. שנה היו *באמת ישראליות* בעברית ובלבוש וללא קטעים מידיי מביכים !!! ובכלללל- ניראה שהאירוויזיון , הולך ומקדש את העירום וריקודי החשפנות !!! שנה הבאה אולי שקוף .אולי בלי כלום ..לך .תדע . הכללל מותר . *רייטינג* וזה ייחשב ל - אומנות !!
3
מה רוצים מנועה...
לגחכלכ | 28-05-2023 11:35
מה רוצים מנועה קירל, היא בת 20, יש לה שכל, תנו לה לעשות מה שהיא רוצה
4
זו לא הבעיה...
בני | 28-05-2023 11:43
זו לא הבעיה השאלה היא האם גב' קירל היא מושא חינוכי או אהטי חינוכי מובהק האם מתפשטת היא חכמה או משהו הפוך זה לב הענין
5
תודה לשמאלני המגזר...
מביט | 28-05-2023 12:16
תודה לשמאלני המגזר שבאים לחנך אותנו לערכים. מי הבא בתור?
6
עופרן ונאמני הקרן החדשה מוזמנים לרקוד מה יפית
דדי | 28-05-2023 12:56
סתם חבורה של ניאו-רפורמים
7
עוד חמור עם תואר "רב"
אשר | 28-05-2023 13:26
מטומטם פושע ישראל, שיוצא נגד קודשי ישראל. לא רק כאן בעוד מצוות,הוא פושע. מצוות מחיית עמלק, ונקמה מהאוייבים, היא טבעית וחייבת להיות ולהתקיים, על אפו וחמתו של המטומטם הנל,שרי, לא תורה ולא עבודה. מה שכן היא כרגע מעוקבת מלהתקיים, כי חלק גדול ,מושפע מתת תרבות השואה, שמשתקת אותנו מלחשוב,כעם בריא. יורים עלינו טילים, ואנחנו מגיבים בהסברה והצתטדקות גלותית מטופשת. מורנו הרמבם או מר על מצווה זו, שנשים שנאתו ואיבתו[של עמלק] בליבנו, שכשנוכל נקיים המצווה ולא יקשה עלינו בהריגתם. בדיוק כמו האספסוף הערבי בארץ. יש עוד הרבה מה להאריך , אין זה המקום, אבל להתרחק מכל תיאולוג בוגר הפקולטה מגוש עציון, לא למוע אותם ולתעב אותם
8
הרב נוימן, לצערי...
אבי | 28-05-2023 13:50
הרב נוימן, לצערי אני חייב לומר, לא עונה באמת. הוא פשוט מגיב למה שנוח לו ולא למהות הטענה שקיבלה את הכותרת המזלזלת אבל מה עם נועה קירל. להבנתי ולהבנת רוב מכריע מאלו שבקשתי מהם להסביר מה לדעתם הכוונה בתגובה זו לדברי הרב עופרן, ענו לי כך: אילו הרב עופרן היה מגיב גם לנוא של צפיה בשירי נועה קירל, היו מאמינים לו שאכפת לו. העובדה שהרב עופרן מגיב דווקא לריקודי זכרני נא, מראה לדעתי ודעתם שזו תגובה שנועדה, חוץ מאשר להטפת מוסר נכונה לכשעצמה, למצוא חן בעיני מחנה מסויים, ליברלי ומתקדם בעיני עצמו. למיטב זכרוני, זה המצב בהרבה גינויים מטעם אנשי תנועת נאמני תורה ועבודה להתנהגות במגזר הסרוג.
9
אבל למה הרב...
תוהה | 28-05-2023 14:19
אבל למה הרב עופרן לא מדבר על הרדידות של היוניקורן ואיך שהוא מושר?? למה רק לצדד בצד הנאור ? איך נחשוב שהוא אינו רב מטעם אם מה שמעניין אותו זה מה שמעניין את השמאל הישראלי??? לא שומעים ממנו אמירות מאוזנות אז אין רצון לשמוע ממנו. מימשמתחבר רק למה שבא לו בתורה וזה איכשהו תמיד מתכתב עם השיח של הפוליטיקטלי קורקט אז הוא בבעיה כי אין תורת אמת בפיו אלא מציאת חן בעיניי כל מי שרוצים לשנוא את התורה המסורתית הישנה והפשוטה.. שהם להזכיר לכולם - רוב אנשי התורה והעבודה
10
זה הנושא כלים של עופרן. אתם מבינים?
א | 28-05-2023 18:09
עופרן הוא כופר גדול, נכדו של כופר גדול. אזה ה(ערב)רב-רבלעך הזה הוא כופר בריבוע. יום יבוא והכופרים מנאמני תוע יתנו את הדין על כפירתם...
המשנה שלך...
יתמו חטאים ולא חוטאים. יהדות בסיסי. | 28-05-2023 19:48
המשנה שלך תואמת תפיסות נוצרות קלאסיות. טול קורה מבינה עינייך
11
מצד אחד ...
אתה לא עונה | 28-05-2023 18:26
חשוב מאוד לנאמני להראות יפים ונכונים, להתמודד עם קיצוניות, אבל לכתחילה הם לא יתקפו אלות בנושאי תרבות צריכה קלוקלת...אלא ינסו להראות כמה הם יהדות יפה...והם לא!!
12
מדהים במה הדת...
פרוגרסיבית | 28-05-2023 19:39
מדהים במה הדת היהודית האורתודוקסית מתעסקת בימינו: בשירת נשים, בלבוש של נשים, בצנוע/ לא צנוע (שוב בהתייחס לאיך שנשים נראות ולא לאופי של בני אדם. האם דרעי שקונה בגדים יקרים והואשם בשוחד צנוע מכל נערה שלובשת חצאית קצרה?),בשיפוטיות וריכולים על האחר, בהעצמת הגזענות לכל מי שאינו יהודי (מה עם ״כי גר היית במצריים״?) ובעוד חולות אחרות. היהדות האורתודוקסית נשארה מאחור יחד עם האיסלאם כשהעולם המערבי רץ קדימה. בעולם מדברים על משבר האקלים ופה על אורך החצאית של האישה. במקום שנוביל מבחינה מוסרית: נשפר זכויות אדם, נמנע פגיעה בשל גזענות, נדאג גם לגר, נקדם את השלום, היהדות האורתודוקסית מלאה בשנאה. דת ועם שלא מתקדמים ולא משנים את הערכים בהתאם לזמן גורמת לסבל קודם כל למאמינים שלה. פרוגרסיבי זה ברכה זה לא קללה. אף אחד לא רוצה רפואה/ תחבורה/ רווחה/ יכולת תקשורת של ימי הביניים. כך גם המוסר והערכים מתקדמים. מה שהיה פעם לא מוסרי, היום לא מוסרי לשלול את הקיום שלו. תפסיקו להתעסק בשטויות ותתחילו להתעסק בערכים ובמוסר לכלל האוכלוסיה ולא נישאר מאחור
13
הרב עופרן היקר...
מני | 29-05-2023 8:36
הרב עופרן היקר , גם אני נגד שירים כמו זכרנו נא ואינקמה ובכלל חינוך לאלימות אך כפי שהוזכר מה עם כל השירים שמדברים על מיניות ופריצות ... נעה קילר איך שהיא לבושה וכו למה לרבנים הליברליים שלכם זה לא מפריע ? אתם אף פעם לא מדברים על זה .... הרב עופרן אתה בוגר הימלפרב בירושלים גם ביהס ליברלי ...כמה דתלשים יש במחזור שלך ובמחזורים של חברך ? אני מתאר לעצמי גם מידע די הרבה .... לא הגיע הזמן להתאפס?
נקמה ואלימות...
חד קרן | 29-05-2023 9:38
נקמה ואלימות זה רע הורס ומלקל. מיניות וחופש זה מהות החיים וזה טוב. נקמה ואלימות הולכות מעולה עם דיכוי נשים ודיכוי מיניות.
14
הרב נוימן היקר...
הראל | 29-05-2023 9:14
הרב נוימן היקר , קח את בתי הספר הליברליזם בירושלים פלך הרטמן הימלפרב ודומיהם שמחנכים למתינות הומניזם וכדומה כמה מהבוגרים דתלשים 30 אחוז 40 אחוז 50 אחוז ויש כאלה שיגידו יותר ..... נראה שזה פחות מפריע לכם ..... אולי זה נובע מהסתפקות בחינוך לליברליות וכו והרבה פחות לחינוך ליראת שמים לדיבור על חשיבות לימוד התורה ללמד הלכות לדבר על שכר ועונש כמובן במינון הנכון ...... חבל שאתם לא מצליחים לייצר בוגרים עם עמוד שידרה תורני אכותי לצד המתינות והליברליזם .... תקן אותי אם אני טועה ... יום נפלא
15
משפט המחץ השל דבריך מביא את הנלעגות של דבריך
יאיר הגלעדי | 29-05-2023 19:45
לשיא הסחי והמיאוס,
16
למגיבה ולתוקפי הרב גפני
שרה | 29-05-2023 19:49
שאינני הסניגור שלו. אני רואה טלביזיה, לא הסתכלתי באירוביזיון ולא ראיתי איך הופיעה, אבל מכיוון שכל כך רבים כולל חילוניים דיברו על ההופעה הדוחה בחוסר הלבוש ובשיר שאינו מייצג את ישראל בשום דבר - אני מבין במה מדובר למרות שלא ראיתי ולא שמעתי ההופעה או השיר. אין בכך סתירה. לא צריך להכנס לפח הזבל כשמריחים מרחוק את ריחו
17
מזה שכול שני...
דניאל | 29-05-2023 20:17
מזה שכול שני וחמישי קם רב חדש ואומר תדעה המעווותת שלו אתה לא ראשון ולא אחרון שיש לו שפה יפה על תעוות את המציאות עם משהוא מדומה .
18
אחי סתום שחררו...
יהודי | 29-05-2023 22:19
אחי סתום שחררו אותנו כמה ברברת תכנס לקרוא חומש עם רשי בטלן
19
הבעיה האמיתית שאתה...
דניאל | 29-05-2023 23:16
הבעיה האמיתית שאתה צריך לתת עליה את הדעת היא, למה הרב שלך שפירסם בחריפות מאמר נגד זכרני נא מעולם לא טרח במקביל להביע עמדה נגד הבעיות הקשות של חוסר הצניעות שבשירים שמתפרסמים ועל הסכנות שבהם. הציבור מבין שיש כאן רב שמה שמפריע לו זה בכלל לא שאלות שקשורות לבין אדם למקום, ולכן הוא מעולם לא מוחה בפער הקיים בקיום מצוות, ורק מתעורר כשמדובר בבעיות הומניות ותו לא