אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מתקפה: הרב אריאל נגד רות קלדרון

הרב יעקב אריאל תוקף בחריפות את הצעת החוק של חברת הכנסת, רות קלדרון, לשינוי הרכב 'ועדת השמיטה'. זאת לקראת ועדת חקיקה שתדון בנושא בראשון הקרוב: "ישנם גורמים המבקשים להוציא תקציבים מכבשת הרש"

מתקפה: הרב אריאל נגד רות קלדרון
  הרב יעקב אריאל. "ישנם גורמים המבקשים להוציא תקציבים מכבשת הרש" (צילום: פלאש 90)

נשיא 'פורום חותם' המאגד את מכוני התורה וההלכה המובילים, הרב יעקב אריאל, תוקף בחריפות את הצעת החוק של חברת הכנסת, רות קלדרון (יש עתיד), המבקשת לשנות את הרכב 'ועדת השמיטה' ולצרף אליה אנשי רוח, אקדמיה וחינוך שיעסקו בהיבטיה החברתיים וסביבתיים. על פי הצעתה, תהיה הוועדה אחראית בין השאר על יוזמות סביבתיות כגון פיקוח על ריסוס צמחים או תקצוב פעילויות חינוכיות שהיא מעוניינת לשייכן לשמיטה, כמו חינוך לשוויוניות ולערכי הסובלנות.

לקראת דיון בוועדת שרים לענייני חקיקה שתתכנס בראשון הקרוב ותעסוק בהצעה זו, מדגיש הרב אריאל כי הוא מתנגד בכל תוקף להצעת החוק. "בימים אלו מתעסקים בהכנות לשנת השמיטה, כאשר ועדת השמיטה, הוקמה לשם פתירת בעיות הלכתיות בשנת השמיטה, ולכן רק גורמים תורניים הם שיכולים לעסוק בנושא", קובע הרב אריאל ומוסיף, "אם ישנם נושאים צדדיים שחברת הכנסת שרוצה לקדם והם אינם קשורים להלכות השמיטה, הרי שמן הראוי שיבואו לביטוי בתת ועדה שתקום לטובת הנושא". הרב אריאל אף מדגיש כי ישנם גורמים המבקשים להוציא תקציבים "מכבשת הרש", כדבריו. "ועדת השמיטה הוקמה לפני 7 שנים כדי לפתור בעיות הלכתיות וכלכליות הנוגעות לשנת השמיטה בלבד, ועכשיו עולים נושאים שאינם קשורים כלל לנושא, לכן ודאי שאין מקום לשינוי הרכב הוועדה", מבהיר הרב אריאל.

בנייר עמדה שהוציא 'פורום חותם' בנושא בשיתוף הרב יהודה עמיחי מ'מכון התורה והארץ' נכתב כי: "שמירת השמיטה מעמידה בסכנה את החקלאי שאיננו יכול להביא את פרנסתו לביתו, וכמו כן את כל החקלאות הארץ ישראלית". עוד נכתב בנייר העמדה, כי זאת הסיבה לכך שמדינת ישראל נחלצה לטובת החקלאות והחקלאים בארץ ישראל. "הממשלה הקימה את ועדת השמיטה, כדי שהחקלאי היהודי יוכל לתכנן את השמיטה הבאה ולא יעמוד בפני שוקת שבורה וכדי שהמדינה תתכנן את צעדיה לשימור החקלאות".

לאחרונה אף פורסם בכלי תקשורת שונים כי מי שעומד מאחורי הצעת החוק הם ארגונים רפורמים וקונסרבטיבים שפועלים דרך חה"כ רות קלדרון – ראש השדולה להתחדשות יהודית בכנסת. בכנס 'שמיטה ישראלית' שארגנה חה"כ קלדרון בכנסת, נציגי התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית השתתפו והתברר כי הגוף 'השדולה ליהדות מתחדשת' – ארגון הגג של התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות בישראל עמד מאחורי הכינוס . באתר התנועה הרפורמית סוקר הכנס באופן הבא: "השדולה להתחדשות יהודית בכנסת בראשותה של ח"כ ד"ר רות קלדרון וח"כ בוזי הרצוג אימצה את היוזמה להתייחס לשנת השמיטה כהזדמנות להציב על סדר היום ערכים של צדק סביבתי וצדק חברתי ולהפוך את עניין השמיטה מסלע המחלוקת לאבן בניין לצמיחתה של חברה ישראלית מתוקנת".

הרב עמיחי מציין כי לשמיטה אכן יש ערכים נוספים, בהם קדושת הארץ והפירות, מנוחת העמל, שוויון, אחווה, עזרה לזולת ולעניים. "כל אחד יכול למצוא ערכים נלווים אולם חשוב לזכור כי הם נלווים. המצווה המרכזית היא על החקלאי והחקלאות של ארץ ישראל". לדבריו, ערבוב ערכי שמיטה עם עיקר המצווה זו תכונת כלאים. "משווים את הנקודה המרכזית – שמיטה, עם ערכים משתנים לפי הבנת השעה והדור. משום מה בחוק החדש של חה"כ קלדרון לא הביאו בערכי השמיטה את ערכי קדושת הארץ ופירותיה בשנת השמיטה".

לאור הדברים, יוצאים בפורום חותם ומבהירים: "עלינו לחזק את ידי וועדת השמיטה הממלכתית שתצליח בתפקידה ולא לערבב בה עוד נושאים שיכולים לגרוע את עבודתה. אנו קוראים לחברי הכנסת שיעמדו על המשמר ולא ייתנו לגופים שרוצים לפגוע בתורת ישראל, להזיק לחקלאים המבקשים לשמור את שנת השמיטה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
"ישנם גורמים המבקשים להוציא תקציבים מכבשת הרש" walla
| 19-06-2014 16:21
"ישנם גורמים המבקשים להוציא תקציבים מכבשת הרש" סוף ציטוט מכבוד הרב כנראה שלחמוס פת לכם מילדי אברכי כוללים על ידי המפלגה הדלי"ת אינה מוגדרת ככבשת הרש כמו הבסת קצבאות לדלי"ם שמנים תחת סיווג שמיטה עלאק.
2
הרב אריאל לא למד שמי שמתלקק לחוק החוק בועט בו?
בני | 20-06-2014 9:30
הרב אריאל נלחם למען שיתןף פעולה עם רשויות המדינה בתחומים רבים על חשבון הקלות ופשרות שגדולי תורה רבים אינם מוכנים להם כעת הוא מתלונן על שהמדינה מפנה לו את גבה? נפל האסימון? ברוכים הבאים למועדון!
3
שבת,ברית.
שבת קודש | 22-06-2014 10:42
,,ושמרו בני ישראל את השבת לעשות את השבת לדורותם ברית עולם:ביני ובין בני ישראל אות היא לעולם"(חומש שמות לא,פסוקים-טז-יז),,ויאמר ה', אל-משה לאמור. ואתה דבר אל-בני ישראל, לאמור, אך את-שבתותיי, תשמורו: כי אות היא ביני וביניכם, לדורותיכם--לדעת, כי אני ה' מקדשכם. ושמרתם, את-השבת, כי קודש היא, לכם"(חומש שמות פרק לא,יג)השבת היא ברית ביננו לבין ה'.כשאנו מפרים את הברית,אז אנו יותר לא בני ברית עם ה'.ואז השמירה מעלינו מסתלקת,וממילא אויבינו יכולים,תנחשו לבד את ההמשך.כשיהודי חוטא הוא עלול לפגוע בכל עם ישראל. משל למה הדבר דומה:לספינה ששטה בים,והנה איש אחד החליט לקדוח חור בתאו בקרקעית הספינה,נגשים אליו חבריו ואומרים לו,מה אתה עושה? אתה תטביע את כולנו. והוא משיב להם,מה אכפת לכם?אני קודח חור בתא שלי. ואמרו רבותינו:אם שומרים כל ישראל שני שבתות מיד נגאלים. ומי שלא לומד תורה(מקרא,הלכות,תורה שבכתב ותורה שבעל פה),כי הוא אומר אם אני ידע,אני יצטרך לקיים,עכשיו שאני לא יודע,אני לא צריך לקיים,יקבל עונש כפול,גם על זה שלא למד,וגם על זה שעבר על ציווי התורה. :-)
4
אוסיף משהו קטן
יוסי | 22-06-2014 12:48
בזכותי התפרסם פה מאמר על רות קלדרון שאמרה שתשים לחם בקערת הסדר אז זה הפרצוף האמיתי של גברת קלדרון
5
הם רוצים ליצור יהדות חדשה לגמרי, ולקעקע את
ההלכה. | 22-06-2014 15:25
6
הבור ר*ק אין בו מיים>>רק ר"ת רות קלדרון ימח שמה
| 22-06-2014 16:24
אבל נחשים ועקרבים יש בו
7
מה לאוכלת חמץ ולשמיטה?
צביקה | 24-06-2014 19:05
חכ"ית קלדרון הצהירה שהיא אוכלת חמץ...